Chińczycy nasi przyjaciele

13 – 14 kwietnia 2015 r. – kolejna wizyta delegacji z Szanghaju na Pomorzu

Biznesmeni oraz politycy z Państwa Środka przyjadą do Gdańska

Zacieśnia się współpraca Rzeczypospolitej Polskiej z Chińską Republiką Ludową. W bieżącym roku, za kilka tygodni kontakty te uzyskają kolejne istotne wsparcie. Do Gdańska przyjadą reprezentanci dużych firm, z Szanghaju.

Nsze kontakty liczą już kilka wieków. W 1245 roku, a więc 770 lat temu, nasz rodak zainicjował podróż w kierunku odwrotnym: do Chin. Był to zakonnik, Benedykt Polak, który wspólnie z innym franciszkaninem: Giovannim di Piano de Carpini, na zlecenie papieża Innocentego IV, udał się z misją ewangelizacyjną do Mongołów w Karakorum. Kolejny z Europejczyków, który nawiązał kontakty z Cesarstwem Chińskim, w średniowieczu, to słynny podróżnik Marco Polo. Wbrew nazwisku, nie był on Polakiem.

Warto bowiem wiedzieć, że Polak jest założycielem (w 1898 roku, podczas budowy kolei rosyjskiej) Harbinu – miasta, liczącego kilka milionów mieszkańców. Zaraz po II wojnie Światowej (w 1951 r.) powstało Chińsko-Polskie Towarzystwo Okrętowe „Chipolbrok”, mające swe siedziby w Gdyni i w Szanghaju.

P1170738Na zdjęciu: Dwa lata temu bardzo ważnym wydarzeniem było I Forum Regionalne Polska – Chiny – spotkanie władz i przedstawicieli regionów i miast Polski i Chin, w Gdańsku, w kwietniu 2013 roku. Do zorganizowania tego Forum, w stolicy województwa pomorskiego, skłaniał fakt, że ściślejsza współpraca pomorskiego regionu z Szanghajem trwa od roku 1985. Została nawiązana, gdy jeszcze istniało województwo gdańskie, 30 lat temu.

Teraz nawiązujemy jeszcze mocniejsze kontakty z jednym z najstarszych systemów państwowych na kuli ziemskiej, czyli z Chinami. W połowie kwietnia 2015 roku przybędzie do Gdańska delegacja dużych, chińskich firm – informuje stowarzyszenie Pracodawcy Pomorza.

Wśród gości z Chińskiej Republiki Ludowej będą m.in. producenci mebli; biznesmeni zajmujący się inwestycjami przemysłowymi, miejskimi parkami w tym kultury; zarządzaniem nieruchomościami; inżynierią biznesową; produkcją rowerów; przedstawiciele tanich linii lotniczych; turystyki; hurtowni; technologii informacyjnych; importerów żywności.

Do spotkania tego dochodzi dzieki temu, że „Pracodawcy Pomorza”, kontynuując działania w zakresie współpracy gospodarczej firm zrzeszonych w organizacji z partnerami chińskimi, nawiązali współpracę z Centrum Współpracy Chińsko-Pomorskiej Sp. z o.o. (Chinese-Pomeranian Cooperation Centre Sp. z o.o.), którego misją jest pomoc i doradztwo pomorskim przedsiębiorcom w skutecznym wejściu na rynek chiński oraz wsparcie chińskich przedsiębiorców w wykorzystaniu potencjału inwestycyjnego regionu pomorskiego. Również Departament Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego włącza się w przygotowanie planowanej na 13 – 14 kwietnia br. wizyty delegacji z Szanghaju na Pomorzu. Przyjazd 23-osobowej grupy polityków i partnerów biznesowych związany jest z obchodami 30-lecia nawiązania współpracy między dawnym województwem gdańskim oraz miastem Szanghaj, a także 10-leciem partnerstwa województwa pomorskiego z Szanghaju – informują „Pracodawcy Pomorza” i wyrażają nadzieję, że obecność chińskich gości przyczyni się do dalszego wzmacniania i pogłębiania kontaktów, które w trakcie minionych lat opierały się głównie na aktywizacji wymiany gospodarczej, wspieraniu przedsiębiorczości, wymianie doświadczeń i informacji w następujących obszarach: gospodarka, edukacja, handel, nauka i badania, kultura i media, ochrona zdrowia, turystyka, sport.

Wspólnie z partnerem chińskim opracowywany jest program wizyty. Planowane jest zorganizowanie seminarium gospodarczego.

Osoby zainteresowane nawiązaniem współpracy z przedsiębiorcami chińskimi, chcące wypromować i przekazać informacje na temat swoich produktów, projektów i inicjatyw oraz zainteresowane udziałem w seminarium, proszone są o zgłaszanie chęci współpracy pod adres: biuro@pracodawcypomorza.pl .

„Pracodawcy Pomorza” są jedną z instytucji biznesowych współfinansujących funkcjonowanie Biura Pomorskiego w Chinach z siedzibą w Pekinie, tel: 0086-10-65156077, tel: 0086-10-65156067 lub z końcówka 7003, fax: 0086-10-65157013, e-mail: informacja@biuropomorskie.pl. Adres: Biuro Pomorskie Room 1702, East Ocean Centre No.24A JianGuoMen Wai Street ChaoYang District, Beijing China 100004; http://www.biuropomorskie.pl/ – informuje stowarzyszenie „Pracodawcy Pomorza”.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *