Kociewie – tu koncentrowały się obchody Święta Wisły; tu, w Tczewie, jest skarbnica wiedzy o Królowej naszych rzek.

IV Pomorskie Święto Wisły. Bawiono się na wodzie, na lądzie i w… powietrzu

Kociewie może poszczycić się pierwszym w świecie muzeum rzeki. W Tczewie znajduje się centrum historii Wisły.

Fot. Włodzimierz Amerski 006
IV Pomorskie Święto Wisły odbyło się w dniach 20-21sierpnia 2016 (sobota-niedziela) na terenie dwóch powiatów tczewskiego i sztumskiego oraz dziewięciu miast: Gdańsk, Gniew, Grudziądz, Kwidzyn, Malbork, Pelplin, Świecie, Tczew i Wisła.

Fot. Włodzimierz Amerski 014
Rozpoczęło się od powitania kajakarzy i rowerzystów przy katedrze w Pelplinie.

Fot. Włodzimierz Amerski 020

Kilkunastoosobowa grupa kajakarzy, w słoneczny poranek, wspólnie pozdrowiła nas na przystani w Stockich Młynach skąd ruszała na trasę po rzece Wierzyca do Gniewa.

Fot. Włodzimierz Amerski 037

Przy wsiadaniu na przystani w Stockich Młynach, brodząc po wodzie, trzeba było krótki odcinek dojść wraz z kajakiem na głębszą wodę w rzece Wierzyca.

Fot. Włodzimierz Amerski 034

Na początku z wiosłowaniem miała trudności tczewianka Monika Wajdeman, ale była druga na mecie w przystani pod zamkiem w Gniewie.

Fot. Włodzimierz Amerski 029

Po zajęciu miejsc siedzących w dwuosobowych kajakach, ekipa ruszyła na trudną, pełną przeszkód w postaci powalonych drzew, trasę rzeką Wierzycą, ze Stockich Młynów do przystani pod Zamkiem Krzyżackim w Gniewie.

Fot. Włodzimierz Amerski 069

Kilka załóg miało wywrotki, zwłaszcza przy moście drogowym w Gniewie, gdzie przy filarach pod wodą leżą duże kamienie.

Fot. Włodzimierz Amerski 433

Jako pierwsza na dziedzińcu zamku w Gniewie pojawiła się Amatorska Grupa Rowerowa Tczew. Jej szefowa Joanna Dobosz (na powyższym zdjęciu z lewej), wybrała 46-km trasę prowadzącą przez tak urokliwe miejscowości kociewskie, jak: Kulice, Nowa Cerkiew, z postojem na posiłek w Grabowie, a następnie Pólko, Wielbrandowo, Kierwałd i przez Morzeszczyn do Gniewa.

Fot. Włodzimierz Amerski 262

Pod opieką przewodnika Krzysztofa Górbowicza, uczestnicy IV Pomorskiego Święta Wisły mieli możliwość zwiedzenia zamku krzyżackiego położonego na lewym brzegu dolnej Wisły w Gniewie.

Fot. Włodzimierz Amerski 475
Rano w niedzielę 21 sierpnia 2016 na zamkowym dziedzińcu odbyło się uroczyste otwarcie z udziałem lokalnych władz. – Myślę, że 2017 rok, ogłoszony Rokiem Wisły oraz jubileuszowy, bo już piąty dla tej imprezy, sprawi że przedsięwzięć związanych z uczczeniem naszej rzeki będzie znacznie więcej – powiedział podczas otwarcia IV Pomorskiego Święta Wisły starosta tczewski, Tadeusz Dzwonkowski. – Wisła łączy północ z południem naszego kraju, a poprzez swoje dopływy, także wschód z zachodem. Łączy też ludzi różnych pasji. To miłe, że dedykują oni swój wolny czas królowej polskich rzek, dodał starosta tczewski.

Sprawująca od 6 lat funkcję burmistrza Gniewa Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska (na powyższym zdjęciu z prawej) już od początku jest wielką zwolenniczką czynnego sportowego i turystycznego czczenia królowej naszych rzek. Jej zdaniem, to święto powinno być ogólnopolskie i powinny w nim uczestniczyć wszystkie nadwiślańskie miasta.

Fot. Włodzimierz Amerski 482

Tczewscy rowerzyści i kajakarze z ochotą każdego roku czynnie uczestniczą w tym wiślanym święcie.

Fot. Włodzimierz Amerski 530\

W tym roku dołączyli się również motocykliści z tczewskiej grupy Tornado, którzy zaprezentowali się w Gniewie i Tczewie na bulwarze oraz obstawili trasę biegu na 10 km.

Fot. Włodzimierz Amerski 490

Przy takich uroczystościach związanych ze świętem Wisły, nie mogło się obyć bez armatniego wystrzału. W tym celu zamkowy kasztelan Jarosław Struczyński w asyście Stanisława Kapuścińskiego przyodziali w odpowiedni ochronny strój (kask, nauszniki, rękawice) blondynkę Sylwię Wyciszkiewicz, członkinię z Tczewskiej Grupy Motocyklowej Tornado.

Fot. Włodzimierz Amerski 505

Na zewnątrz, za bramą zamkowego dziedzińca Sylwia Wyciszkiewicz tak głośno wypaliła z armatniej Genowefy, że w powietrze wzbiły się wszystkie okoliczne ptaki, a po chwili z niektórych na ziemię opadło… pierze.

Fot. Włodzimierz Amerski 526

Na drugi etap rajdu spod zamku w Gniewie na bulwar w Tczewie wyruszyła Amatorska Grupa Rowerowa Tczew. W jej składzie już po raz kolejny Damian Bednarski (na pierwszym planie), który w lutym 2016 roku odbył 11-dniową podróż rowerową po Izraelu (ok. 500 km), a w lipcu przez 24 dni objechał Armenię, pokonując 1500 km.

Fot. Włodzimierz Amerski 549

Pod dużym namiotem, w ramach nadwiślańskiego święta, rozegrano turniej szachowy.

Fot. Włodzimierz Amerski 564

W południe zaczęło padać, a mimo to rozegrane zostały biegi. Jako pierwsi na około 500-metrową trasę, w strugach deszczu, ruszyły dzieci, uczniowie I-III klasy szkół podstawowych.

Fot. Włodzimierz Amerski 595

Kolejną grupę biegową, ze startem przy 150-letnim zabytkowym tczewskim moście, stanowili uczniowie klas 4, 5, 6 szkół podstawowych.

Fot. Włodzimierz Amerski 603

Na metę znajdującą się na tczewskim bulwarze młodzi zawodnicy wbiegali jeden za drugim.

Fot. Włodzimierz Amerski 630

Drugiego dnia świętowania, na nadwiślański bulwar dotarli też kolarze z Amatorskiej Grupy Rowerowej Tczew i udali się na ciepły żurek serwowany pod dużym namiotem przez restaurację hotelu nad Wisłą.

Fot. Włodzimierz Amerski 662

Na godzinę 14.00 był wyznaczony start do biegu ulicznego na 10 km, który pilotowali motocykliści z tczewskiej grupy Tornado.

Fot. Włodzimierz Amerski 681

W ramach biegu ulicznego na 10 km rozegrano Mistrzostwa Polski Urzędników, Kolejarzy, Województwa Pomorskiego, Tczewa i Powiatu Tczewskiego.

Fot. Włodzimierz Amerski 718

Tczewska „dycha” z roku na rok przyciąga coraz większą ilość biegaczy, chociaż uliczna trasa jest bardzo wymagająca.

Fot. Włodzimierz Amerski 757

W tczewskim biegu ulicznym na 10 km, pierwsze i trzecie miejsca zajęli Ukraińcy, a drugie Mateusz Niemczyk (na zdjęciu po prawej) z Kociewskiego Klubu Biegacza w Starogardzie Gdańskim, który w poprzednim 2015 roku był w tym biegu trzeci. .

Fot. Włodzimierz Amerski 768

Spośród kobiet, jak było do przewidzenia, z lekkością wygrała, aktualna rekordzistka kraju na tym dystansie: 31-letnia Dominika Nowakowska z klubu Lębork Główczewscy.

Fot. Włodzimierz Amerski 785

Z dobrym czasem na metę dotarł 67-letni Antoni Cichończuk z Floty Gdynia (ur. 2.11.1949 r.), kilkakrotny mistrz świata weteranów w maratonie.

Fot. Włodzimierz Amerski 937

Gdynia w tym roku miała wielu swoich reprezentantów, chętnie pozujących do pamiątkowego zdjęcia.

Fot. Włodzimierz Amerski 742

Po raz kolejny na brzegu dolnej Wisły, w pobliżu zabytkowego 150-letniego mostu tczewskiego, rozegrane zostały zawody wędkarskie.

Fot. Włodzimierz Amerski 960

Pod dużym namiotem zaprezentowali się młodzi zawodnicy z Tczewskiej Grupy Karate prowadzonej przez Arkadiusza Stubę. Jego podopieczni mają szansę startu za cztery lata, bo ta dyscyplina sportu ma wejść do programu igrzysk olimpijskich w Tokio.

Fot. Włodzimierz Amerski 1089

Po raz pierwszy też na IV Pomorskie Święto Wisły, z południa kraju – z Tarnowa, specjalnie przybyły dwie ekipy balonowe na ogrzane powietrze. Uczestnicy nadwiślańskiej imprezy mieli możliwość wzbicia się w górę balonem przytrzymywanym na uwięzi.

Fot. Włodzimierz Amerski 1102

Na scenie, w ramach nadwiślańskiego festynu, spośród kilku muzycznych zespołów, jak kociewski Burczybas, wystąpił też zespół pieśni i tańca Jagódki z Gminy Pruszcz Gdański.

Fot. Włodzimierz Amerski 1035

Nagradzanie uczestników biegów na scenie, jak i koncerty różnych zespołów, mimo niepogody oglądała spora grupa widzów.

Fot. Włodzimierz Amerski 056

Na powyższym zdjęciu główni organizatorzy imprezy Ewa Czochór (radna tczewska) i Ryszard Różycki, którzy dziękują partnerom bez których nie mogło by się odbyć IV Pomorskie Święto Wisły. Byli to: Hotel Zamek Gniew sp. z o o., Stowarzyszenie Kultury Fizycznej i Turystyki „Kociewiak” w Tczewie, KKS Unia Tczew, Pomorski Urząd Marszałkowski, Starostwo Powiatowe Tczew, Starostwo Powiatowe Sztum, Miasta: Gdańsk, Gniew, Grudziądz, Kwidzyn, Malbork, Pelplin, Świecie, Tczew i Wisła, a także PSP Tczew, KPP Policji Tczew, Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku, Europejski Park Historyczny Gniew, Bractwo Kurkowe Tczew, ZHP Tczew, TCSiR, TELKAB, ZSE, ZSK, ZSRiK, ZSBiO, ZST, Stowarzyszenie Kulturalne BRAMA, Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum Wisły w Tczewie.

Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *