Pomorska Nagroda Jakości 2016 – XX jubileuszowa edycja.

Zapraszamy do udziału w konkursie

Trwa XX edycja konkursu o Pomorską Nagrodę Jakości. Jest to prestiżowe wydarzenie, cieszące się dużym zainteresowaniem w środowisku biznesmenów. Do rywalizacji zachęcamy przedsiębiorstwa z województwa pomorskiego, które reprezentują wysoki poziom zarządzania i co za tym idzie oferują wysoką jakość produktów lub usług.

ROZMOWA

dyrekotr2

Na zdjęciu: Waldemar Cezary Zieliński – sekretarz Pomorskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Gdańsku.

Na temat przyznawania tej unikatowej nagrody rozmawiamy z Waldemarem Cezarym Zielińskim – sekretarzem Pomorskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Gdańsku.

– Kto przeprowadza konkurs o Pomorską Nagrodę Jakości?

– Organizatorem oraz pomysłodawcą konkursu jest Pomorska Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej w Gdańsku. Współpracujemy przy tym z Polskim Rejestrem Statków SA.

– Jaki jest główny cel konkursu?

– Ideą konkursu jest promowanie nowoczesnych metod zarządzania opartych na koncepcji kompleksowego zarządzania jakością (TQM – Total Quality Management). Konkurs ma zachęcić firmy do doskonalenia procesów zarządczych i ułatwić osiągnięcie sukcesu na rynku krajowym i międzynarodowym.

 – Czemu zarządzanie przez jakość jest takie ważne?

– Podejście do zarządzania organizacją z nastawieniem projakościowym może przynieść wiele korzyści, a przede wszystkim oszczędności finansowe. Wdrożenie zasad uszczuplonej produkcji (Lean Management), jak podają różne źródła, to między innymi zmniejszenie strat z tytułu niskiej jakości od 30 do 50%, redukcja kosztów produkcji od 15 do 70%, zmniejszenie wykorzystywanej powierzchni i zapasów od 20 do 65%, poprawę produktywności od 15 do 60%. Skrócenie czasu potrzebnego do przestawiania firmy na inną działalność, na innych proces produkcji wynosi od 40 do 70%.

_DSC7579

 – Jakie korzyści wynikają z przystąpienia do Konkursu?

– Udział w konkursie pozwala zwiększyć samoświadomość procesów jakościowych, poznać słabe i silne strony organizacji oraz wprowadzić działania na rzecz poprawy jakości. Firmy nagrodzone Laurem Jakości mogą dodatkowo przez 1 rok posługiwać się logo konkursowym w swoich materiałach marketingowych. Pomorska Rada FSNT NOT w Gdańsku, poprzez różne nośniki przekazu, stara się promować laureatów Konkursu tak, by jak najszersze grono odbiorców mogło brać z nich przykład. Zdobycie Złotego Lauru, Srebrnego Lauru bądź Wyróżnienia jest równoznaczne z możliwością przystąpienia do Klubu Laureatów Pomorskiej Nagrody Jakości, którego celem jest rozwijanie współpracy w zakresie wymiany wiedzy i dobrych praktyk dotyczących zarządzania, ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania jakością. Do Klubu należą między innymi Flex, Politechnika Gdańska, Alu International Shipyard, Temis & Spawmet, INPRO, Allcon Budownictwo, WNS Pomorze, CTL Północ, BMB SANTECH, Przedsiębiorstwo Cemet, EURO-WENT, MICROSYSTEM, Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Przedsiębiorstwo Instalacyjno-Budowlane SUCHOCKI, Spółdzielnia Mieszkaniowa Karwiny, Spółdzielnia Mieszkaniowa Posejdon, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Odział w Gdańsku, Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Gdańsku, Gdańska Spółdzielnia Socjalna, Vivadental, Gdańskie Melioracje, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni, COPERNICUS Podmiot Leczniczy oraz Gdańskie Centrum Sercowo-Naczyniowe.

 – Kto może ubiegać się o Pomorską Nagrodę Jakości? 

– W konkursie mogą wziąć udział przedsiębiorstwa z województwa pomorskiego, reprezentujące wysoki poziom zarządzania lub chcą sprawdzić na jakim są etapie i co jeszcze mogą ulepszyć. Konkurs podzielony jest na kilka kategorii w zależności od wielkości firmy: mikroprzedsiębiorstwa – do 9 zatrudnionych, małe przedsiębiorstwa – od 10 do 49 zatrudnionych, średnie przedsiębiorstwa – od 50 do 249 zatrudnionych, duże przedsiębiorstwa – powyżej 250 zatrudnionych oraz organizacje publiczne niezależnie od liczby zatrudnionych.

 zloty laur

– Kiedy wręczane są Laury Jakości?

– Co roku w styczniu organizowana jest konferencja poświęcona jakości oraz uroczysta Gala Finałowa, podczas której uczestnikom wręczane są statuetki. Przewidziane są również nagrody specjalne, przyznawane przez Patronów Honorowych. Patronami Honorowymi Gali Finałowej w tej edycji konkursu są: Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Słupska Robert Biedroń, Prezydent Miasta Tczewa Mirosław Pobłocki oraz Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel. Z okazji Konkursu PNJ wydawany jest specjalny Biuletyn Pomorskiej Rady FSNT NOT w Gdańsku, w którym przedstawiane są wszystkie zgłoszone do konkursu firmy.

– Jak można przystąpić do Konkursu?

– Do konkursu zgłosić się można poprzez wysłanie wypełnionego formularza na adres pnj@gdansk.enot.pl. Regulamin Konkursu i formularz zgłoszeniowy dostępne są do pobrania na stronie www.notgdansk.pl/procedury.html.

 – Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Weronika Lewandowska-Iwaniak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *