Grupa LOTOS wkracza głębiej w świat sztucznej inteligencji i analizy big data. Celem jest  takie wykwalifikowanie pracowników rafinerii, by mogli optymalizować swa prace umiejętnie wykorzystując analizy dużych zbiorów informacji. Będzie większa robotyzacja, automatyzacją i autonomizacją, a także cyfryzacja procesów wytwórczych.

Na zdjęciu od lewej: Magda Taczanowska, członek Zarządu Microsoft Sp. z o.o., Jarosław Kawula, wiceprezes Zarządu Grupy LOTOS S.A. oraz Jarosław Wittstock, wiceprezes Zarządu Grupy LOTOS S.A. Fot. Kazimierz Netka.

Grupa LOTOS wyznacza kierunek rozwoju dla swej branży nie tylko w Polsce, ale w całym regionie.

Grupa LOTOS i Korporacja Microsoft zawarły unikatowe, bo pierwsze w przemyśle wydobywczym porozumienie o współpracy. Obydwie firmy będą wdrażały w gdańskiej rafinerii sztuczną inteligencję. Chodzi o wykorzystywanie big data, czyli analizy dużych zbiorów danych. Ma to sprawić, że Grupa LOTOS będzie pracowała szybciej, bezpieczniej i bardziej optymalnie. Gospodarka cyfrowa to bowiem zmiana cywilizacyjna. Chodzi też o stworzenie nowego modelu pracownika, który wykorzystując big data stworzy swój główny obszar działalności a dzięki temu będzie szybciej i lepiej podejmował decyzje. W przyszłości może to wpłynąć na wzrost notowań akcji Grupy LOTOS na giełdzie.

 

Fot. Kazimierz Netka

Grupa LOTOS i Microsoft podpisały porozumienie, na mocy którego będą inicjowały wspólne projekty i wdrażały rozwiązania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz najnowszych technologii informatycznych. Współpraca pomiędzy firmami rozpoczyna się od stworzenia Centrum Kompetencyjnego Sztucznej Inteligencji, Cyfrowej Innowacji oraz Zaawansowanej Analizy Danych. Szacunkowe już zidentyfikowane korzyści wynikające z synergii najnowszych rozwiązań technologicznych wyniosą powyżej 10 mln EUR – wynika z informacji, które przekazało nam Biuro Komunikacji Grupy LOTOS:

– Termin Przemysł 4.0 nie uosabia dla Grupy LOTOS kolejnej „rewolucji przemysłowej”, a jest raczej dla naszej firmy paliwem na drodze świadomej ewolucji cyfrowej gdańskiego przedsiębiorstwa. Osiągnięcia Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIOT) to technologie i rozwiązania, które są stosowane w rafineriach od przynajmniej kilkunastu lat – mówi Jarosław Kawula, wiceprezes Zarządu Grupy LOTOS S.A. – Natomiast w najbliższej przyszłości w szczególności interesują nas projekty związane z zaawansowaną analizą danych, w tym analizą dużych zbiorów danych w chmurach obliczeniowych. Przyglądamy się uważnie również innym obszarom cyfryzacji związanym z robotyzacją, głębszą automatyzacją i autonomizacją, cyfryzacją procesów wytwórczych, integracją infrastruktury i danych w zarządzaniu produkcją, sztuczną inteligencją, wirtualną czy rozszerzoną rzeczywistością – dodaje J. Kawula.

 

Na zdjęciu od lewej: Adam Kasprzyk – rzecznik prasowy Grupy LOTOS; Magda Taczanowska, członek Zarządu Microsoft Sp. z o.o.; Jarosław Kawula, wiceprezes Zarządu Grupy LOTOS S.A.; Jarosław Wittstock, wiceprezes Zarządu Grupy LOTOS S.A. Fot. Kazimierz Netka

Jednym z pięciu filarów strategii biznesowej Grupy LOTOS do roku 2022 jest gotowość do rozwoju i wdrażania innowacji, również cyfrowych. Grupa LOTOS od ponad dekady zaliczana jest do grona przedsiębiorstw posiadających najnowocześniejsze i najbardziej innowacyjne rafinerie w Europie. Z tego właśnie powodu przykłada szczególną wagę do procesu wdrażania nowych rozwiązań i usług, które mogą w najbliższej przyszłości dodatkowo wzmocnić pozycję konkurencyjną firmy, a dla klienta zewnętrznego skutkować najwyższą jakością produktów i usług.

– Dzięki istnieniu Centrum Kompetencyjnego ds. Sztucznej Inteligencji, Cyfrowej Innowacji oraz Zaawansowanej Analizy Danych LOTOS uzyska realną szansę wygenerowania znaczących oszczędności finansowych, poprzez wykorzystanie już dostępnych w organizacji zasobów osobowych i narzędziowych. Dedykowani do tego pilotażowego programu pracownicy w pierwszej kolejności zrealizują szereg szkoleń i warsztatów, tak aby relatywnie szybko i w pełnej skali wykorzystywać potencjał AI do optymalizacji procesów produkcyjnych, a w szczególności do dalszego zwiększenia opłacalności przerobu ropy naftowej na wskazanych instalacjach produkcyjnych oraz do podniesienia efektywności całości łańcucha dostaw czy głębszej personalizacji usług dla klienta. Szacunkowe już zidentyfikowane korzyści wynikające z synergii najnowszych rozwiązań technologicznych oraz wiedzy pracowników Grupy LOTOS S.A. wyniosą powyżej 10 mln EUR oraz uwolnią około 20 tys. roboczogodzin – podkreśla Marcin Hynek, kierownik Projektu Centrum Kompetencyjnego AI w Grupie LOTOS S.A.

 

Fot. Kazimierz Netka

Realizacja wspólnych inicjatyw i projektów ma główny cel, jakim jest cyfrowa transformacja Grupy LOTOS S.A. i jej lepsze dostosowanie do dynamiki obecnego otoczenia biznesowego. Porozumienie służyć ma wypracowaniu rozwiązań i usprawnień w oparciu o najnowsze możliwości technologii Przemysłowego Internetu Rzeczy (ang. skrót IIoT), dużych zbiorów danych (ang. Big Data), zaawansowanych metod analitycznych, uczenia maszynowego czy sztucznej inteligencji (ang. skrót AI) w konkretnych scenariuszach i projektach dostosowanych do wymagań specyfiki branży paliwowej.

– Wsparcie firm na ich drodze do cyfrowej transformacji w tak specjalistycznych branżach, jak chociażby przemysł paliwowy, wymaga nie tylko określonej wiedzy. Kluczem do sukcesu jest odpowiedni poziom współpracy i partnerstwa oraz wynikający z nich plan działań – dodaje Magda Taczanowska, Członek Zarządu w polskim oddziale Microsoft odpowiedzialna za segment Enterprise. – Dzięki swojemu podejściu do adopcji najnowszych trendów i technologii Grupa LOTOS wyznacza niejako kierunek dla całej branży nie tylko w Polsce, ale w całym regionie. Jestem przekonana, że dzięki temu efekty cyfrowej transformacji będą szybko zauważalne i odczuwalne w konkretnych obszarach funkcjonowania organizacji, a implementowane usprawnienia i rozwiązania ukształtują nową kulturę cyfrową firmy – podkreśla Magda Taczanowska.

***

LOTOS to polska grupa kapitałowa, której działalność ma strategiczne znaczenie dla krajowego i europejskiego bezpieczeństwa w sektorze energii oraz polskiej gospodarki. LOTOS wydobywa gaz ziemny i ropę naftową w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. Należy do niego, zlokalizowana w Gdańsku, jedna z najnowocześniejszych europejskich rafinerii, gdzie surowiec przerabiany jest głównie na wysokiej jakości paliwa, w tym paliwa premium – LOTOS Dynamic.

LOTOS to także sieć blisko 500 stacji paliw, dogodnie zlokalizowanych przy autostradach i drogach ekspresowych, we wszystkich aglomeracjach i wielu miejscowościach na terenie całego kraju. LOTOS, jako sprzedawca detaliczny i hurtowy, zaopatruje w paliwa blisko 1/3 polskiego rynku. Zajmuje też pozycję drugiego przewoźnika kolejowego w kraju. LOTOS to także czołowy producent asfaltów drogowych, olejów silnikowych oraz smarów do samochodów, samolotów, pociągów, statków, a nawet pojazdów techniki wojskowej.

Microsoft (Nasdaq “MSFT” @microsoft) napędza cyfrową transformację w erze inteligentnej chmury (Inteligent Cloud) oraz inteligentnej krawędzi (Inteligent Edge). Misją firmy jest umożliwianie każdej osobie i organizacji na świecie, by osiągały więcej. Microsoft dostarcza platformę rozwiązań, które są fundamentem dla innych do rozwoju – lepszego życia obywateli, transformacji polskich przedsiębiorstw, szkół, urzędów i ekspansji polskich firm IT – Partnerów Microsoft – którzy tworzą własne rozwiązania w oparciu o technologię Microsoft i konkurują globalnie.

Microsoft konsekwentnie zmienia sposób w jaki ludzie żyją, pracują, uczą się i bawią, a także czerpią z czasu wolnego i komunikują się za pomocą technologii. Jako lider w obszarze cloud computingu, firma nieustannie tworzy nowe rozwiązania i usługi. Jako jedyny dostawca na rynku, posiada kompleksową ofertę zarówno infrastruktury, platformy programistycznej oraz aplikacji w chmurze obliczeniowej. Dzięki wykorzystaniu środowiska chmurowego Azure, Office 365, czy Dynamics 365, Microsoft pomaga transformować biznes, administrację publiczną i edukację, a przez to przyczynia się do rozwoju polskiej gospodarki cyfrowej.  W ten sposób urzeczywistniają się takie zjawiska gospodarcze i społeczne, jak Przemysł 4.0, Internet Rzeczy, czy uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja (AI).

Microsoft Corporation powstał w 1975 roku w USA, a polski oddział firmy istnieje od 1992 r. W swoich oddziałach na całym świecie Microsoft zatrudnia około 130 tys. specjalistów z różnych dziedzin, w tym około 350 osób w Polsce – poinformowało nas Biuro Komunikacji Grupy LOTOS.

Podpisanie porozumienia pomiędzy Grupą LOTOS S.A. a Microsoft Polska to strategiczna decyzja, ważna dla obydwu koncernów, ale też dla gospodarki Polski i giełdy.

Strategią Microsoftu jest podpisywanie porozumień o współpracy z liderami w danej branży – powiedziała Magda Taczanowska, członek zarządu Microsoft Sp. z o.o. W branży wydobywczej porozumienie z Grupą LOTOS jest pierwszym takim porozumieniem, nie tylko w Polsce, ale też w regionie Europy Centralnej i Wschodniej.

Jak mówił, podczas przed podpisaniem porozumienia Jarosław Wittstock – wiceprezes ds. korporacyjnych zarządu Grupy LOTOS, wejście LOTOSu we współpracę z Microsoftem, jest czymś naturalnym, czymś, co może pomóc Grupie LOTOS w optymalizacji działalności.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *