LODOŁAMACZE 2016 – Konkurs dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie – pod Patronatem Honorowym Małżonki Prezydenta RP Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

Społeczna odpowiedzialność firm to między innymi zapewnianie jednakowego dostępu do miejsc zatrudnienia; także osobom z niepełnosprawnościami.

Z przedsiębiorczością bywa tak, jak z zamarzniętą rzeką. Gdy na Wiśle czy Odrze nie ułatwi się spływu lodów – może dojść do zatorów i poniesiemy straty, bo nurt wody sobie nie poradzi z pokonaniem zapory z brył lodowych. Rzeka zaleje miasta i wioski. Dlatego, potrzebne są tam specjalne statki, które zapobiegną spiętrzaniu się kry. Podobnie jest w rozwoju gospodarki – tu też musi być ktoś, kto pokazuje, jak ułatwiać jej funkcjonowanie, by całe społeczeństwo, wszyscy obywatele – także osoby z niepełnosprawnościami – uzyskiwali korzyści, np. mając jednakowe szanse znalezienia pracy. I na rzekach, i w gospodarce chodzi o… lodołamacze.

IMG_2619Na zdjęciu: Lodołamacz w akcji na dolnej Wiśle, w styczniu 2016 roku. Czasami lody trzeba kruszyć także na rynku pracy… Fot. Kazimierz Netka.

Podczas tegorocznej zimy na dolnej Wiśle kruszyło lody aż sześć specjalistycznych jednostek pływających. Odpowiedzialny za to Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, systematycznie wzmacnia tę flotyllę i ogłasza konkursy.

IMG_6360Na zdjęciu: Ubiegłoroczna, regionalna Gala Konkursu Lodołamacze w Pomorskiem – w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Występy artystyczne. Fot. Kazimierz Netka.

O kruszenie lodów w zatrudnianiu dbają: Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych (FAZON) oraz Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON). One też premiują najlepszych, wyłaniając ich w toku specjalnej rywalizacji. Obydwie te instytucje: FAZON i POPON rozpoczęły 1 kwietnia 2016 roku XI edycję Konkursu Lodołamacze. Konkurs i Kampania Lodołamacze skierowane są do pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. To element społecznej odpowiedzialności biznesu, korporacji, odpowiedzialności w skrócie zwanej: CSR ( od angielskiej nazwy: Corporate Social Responsibility)

IMG_6361Na zdjęciu: Ubiegłoroczna, regionalna Gala Konkursu Lodołamacze w Pomorskiem – w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Fot. Kazimierz Netka.

LODOŁAMACZE to ludzie, firmy, instytucje, które angażują się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych. Tworząc coraz lepsze warunki pracy i prowadząc dojrzałą politykę personalną stają się symbolem etyki w biznesie i otwarcia na potrzeby osób niepełnosprawnych. Jednocześnie pokazują, że człowiek niepełnosprawny może być doskonałym pracownikiem zaangażowanym w budowanie sukcesu firmy – informuje Anna Skupień – rzecznik prasowy Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

IMG_6359Na zdjęciu: Ubiegłoroczna, regionalna Gala Konkursu Lodołamacze w Pomorskiem – w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Fot. Kazimierz Netka.

Cele Konkursu Lodołamacze to: przełamywanie stereotypów i uprzedzeń związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych; integracja osób niepełnosprawnych i stworzenie im szansy na pełne uczestnictwo w życiu społecznym; promocja przedsiębiorstw, które wyróżniają się profesjonalną polityką personalną, otwartą na problemy osób niepełnosprawnych; zachęta do tworzenia nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych oraz podnoszenia standardu już istniejących stanowisk.

IMG_6370Na zdjęciu: Ubiegłoroczna, regionalna Gala Konkursu Lodołamacze w Pomorskiem – w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Fot. Kazimierz Netka.

Inicjatywa Fundacji Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych, której twórcą jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych w szczególności skierowana jest do tych przedsiębiorców, którzy mają świadomość, iż prowadzenie odpowiedzialnego biznesu nie tylko przynosi korzyści ich firmom, ale wiedzą, jak duże znaczenie w procesie rehabilitacji i integracji pełno- i niepełnosprawnych ma praca – wynika z informacji, które przekazała nam Anna Skupień – rzecznik prasowy Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

IMG_6355Na zdjęciu: Ubiegłoroczna, regionalna Gala Konkursu Lodołamacze w Pomorskiem – w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Fot. Kazimierz Netka.

– Pragniemy, by idea Konkursu zainteresowała również tych pracodawców, którzy z problematyką zatrudniania osób niepełnoprawnych jeszcze się nie zetknęli, by poprzez wymianę doświadczeń mogli się przekonać, że osoby z niepełnosprawnością są wspaniałymi pracownikami zaangażowanymi w sprawy firmy – informuje Anna Skupień.

IMG_3394 2

Na zdjęciu: Statuetki i dyplomy, certyfikaty – trofea laureatów Gali Regionalnej Konkursu Lodołamacze w Pomorskiem, w 2010 roku – w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.

Głównymi nagrodami są Statuetki. Przyznawane są one co roku, w kilku kategoriach: Zatrudnienie Chronione; Otwarty Rynek Pracy; Instytucja. Niezależne kapituły wyłonią również laureatów dwóch nagród dodatkowych: Super Lodołamacz dla przedsiębiorcy, instytucji lub zakładu oraz Lodołamacz Specjalny dla osoby o wybitnych dokonaniach na rzecz osób niepełnosprawnych. Statuetki – na szczeblach regionalnych i ogólnopolskim – przyznaje się pracodawcom, instytucjom i organizacjom tworzącym odpowiednie warunki pracy dla osób niepełnosprawnych. Organizatorzy poszukują firm otwartych na zatrudnianie osób niepełnosprawnych, a przy tym wyjątkowych, zaangażowanych i promujących niepełnosprawnych pracowników.

Konkurs tej edycji rozpoczął się 1 kwietnia 2016 roku. Odbywa się pod Patronatem Honorowym Małżonki Prezydenta RP Pani Agaty Kornhauser-Dudy. Przyjmowanie zgłoszeń potrwa do 30 lipca 2016 r. We wrześniu zapadną regionalne rozstrzygnięcia. Ogólnopolskich laureatów Konkursu poznamy 29 września w Zamku Królewskim w Warszawie. Nominacje i zgłoszenia do konkursu można przesyłać pod adres: lodolamacze@popon.pl . Więcej wiadomości znajduje się na stronach: www.popon.pl ; www.lodolamacze.info.pl .

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *