Spotkanie prezydentów miast podczas ABSL Summit 2021 w Gdańsku. Trójmiasto obroniło pozycję lidera w kategorii percepcji jakości życia. Jeszcze nigdy świat tak dużo nie dyskutował na temat dobrostanu pracowników

Fot. Kazimierz Netka.

Zrównoważony rozwój miast przyśpieszy pozyskiwanie inwestycji

W zeszłym tygodniu, 7 września 2021 roku, przedstawiono w Gdańsku Raport BEAS (Business Environment Assessment Study), opracowany przez firmy: Antal, Cushman & Wakefield, Vastint oraz Invest in Pomerania. Z tego raportu wynika, że Trójmiasto jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla inwestorów. We wtorek, 14 września w Gdańsku rozpoczął się ABSL Summit 2021 „Beyond Tomorrow. Building a Sustainable Future” – Szczyt ABSL (Association of Business Service Leaders, czyli Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych) „Poza jutrem. Budowanie zrównoważonej przyszłości”.

Fot. Kazimierz Netka.

O tym wydarzeniu poinformowali podczas konferencji prasowej m.in. – Piotr Dziwok -– Prezes ABSL oraz Dyrektor Generalny CP Operations i Prezes Zarządu Shell Polska; Wojciech Popławski – Wiceprezes ABSL oraz Dyrektor Zarządzający w Accenture Operations; Leszek Bonna – Wicemarszałek Województwa Pomorskiego; Piotr Ciechowicz – Wiceprezes Agencji Rozwoju Pomorza.

O szczegółach poinformowała nas również Anna Jankowska – Account Director | Public Affairs Team FleishmanHillard, przekazując komunikat:

W Trójmieście rozpoczęło się jedno z najważniejszych wydarzeń dotyczących globalnych trendów wpływających na rozwój gospodarczy i społeczny: ABSL Summit 2021 Beyond Tomorrow. Building a Sustainable Future. W ciągu dwóch dni w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku wystąpi blisko 90 przedstawicieli biznesu, ekspertów, ekonomistów oraz samorządów, którzy będą prowadzić dyskusje w trzech obszarach – ludzie, biznes i technologie. W środę, prezydenci miast będą dyskutować o roli miast w pozyskiwaniu inwestycji.

Fot. Kazimierz Netka.

Jednym z głównych tematów ABSL Summit w Gdańsku jest rola miast w pozyskiwaniu inwestycji. Tylko w 2020 r. oraz pierwszym kwartale 2021 r. w Polsce powstały 74 nowe centra usług biznesowych. W tym czasie w sektorze stworzono ponad 13 500 nowych miejsc pracy. Tematem przewodnim wydarzenia jest zrównoważona przyszłość – jeden z najczęściej dyskutowanych trendów na świecie.

Jakość życia

Z prowadzonych przez ABSL analiz wynika, że jakość życia – zarówno dobrostan pracowników jak i otoczenie, w którym żyjemy – odgrywa rosnącą rolę przy pozyskiwaniu inwestycji w obszarze nowoczesnych usług dla biznesu. Wśród kluczowych atutów z perspektywy inwestorów niezwykle ważna jest atrakcyjność miasta, przekładająca się na zdolność do przyciągania pracowników z kraju i świata. Raport roczny ABSL obejmujący ocenę czynników istotnych dla prowadzenia działalności biznesowej w poszczególnych miastach w Polsce wskazuje, że Trójmiasto obroniło pozycję lidera w kategorii percepcji jakości życia. W ciągu ostatnich pięciu lat w Trójmieście powstało najwięcej miejsc pracy w sektorze (14, 1 tys.). Na kolejnych miejscach znalazły się Warszawa i Poznań.

– Jeszcze nigdy świat tak dużo nie dyskutował na temat dobrostanu pracowników. Dlatego tematem strategicznym ABSL Summit 2021 jest szeroko rozumiany wellbeing w kontekście zrównoważonej przyszłości. Biorąc pod uwagę fakt, że w ciągu 10 lat liczba zatrudnionych w sektorze usług dla biznesu może się podwoić, motywacja pracowników będzie priorytetem, podobnie jak rozwój kompetencji przyszłości. Natomiast wysoka jakość życia oferowana przez miasta będzie zwiększała szanse na pozyskanie nowych inwestycji – podkreśla Piotr Dziwok, Prezes ABSL.

Zrównoważone miasta

Fot. Kazimierz Netka.

Z danych raportu Strategic Foresight ABSL wynika, że wśród kryteriów warunkujących lokalizację nowych inwestycji są czynniki ESG obejmujące kwestie środowiskowe, społeczne oraz ład korporacyjny. Razem z pakietem Fit for 55 oraz Zielonym Ładem będą w przyszłości stanowić mapę drogową dla rozwoju miast i regionów. Inwestorzy już dziś oczekują partnerstwa w realizacji swoich ambicji środowiskowych takich jak osiągnięcie neutralności klimatycznej, redukcja emisji CO2 czy przejście na odnawialne źródła energii. Jednocześnie wskazują na konieczność wdrażania polityk różnorodności i włączania.

– Zrównoważony rozwój jest integralną częścią tożsamości Pomorza. Stawiamy na odpowiedzialny rozwój gospodarczy z poszanowaniem charakterystycznej dla województwa pomorskiego różnorodności naturalnej, co przykładowo ma odzwierciedlenie w strukturze energii wytwarzanej w naszym regionie, ale także otwartości na inne kultury, ludzi i nowe rozwiązania. W ramach naszej polityki pragniemy dalej wspierać innowacje wzmacniające harmonię pomiędzy nowoczesnym biznesem, optymalnymi warunkami do życia i naszą tradycją społecznej solidarności – mówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

W raporcie Strategic Foresight zrównoważony rozwój jest szczególnie widoczny na poziomie dostępu do zielonych biur, e-mobilności oraz rosnącej świadomości w kwestiach związanych ze środowiskiem. Wojciech Popławski, wiceprezes ABSL podkreśla – Kluczowe będą działania samorządów w kierunku zrównoważonych miast, tym bardziej, że pokolenie wchodzące na rynek pracy kładzie mocny nacisk na równowagę między życiem zawodowym i prywatnym oraz kwestie ESG. Wraz ze wzrostem ich znaczenia ważne jest, aby aktywnie promować zieloną gospodarkę w kontekście poprawy atrakcyjności inwestycyjnej Polski.

– Jesteśmy gronem osób do permanentnej dyspozycji inwestorów – mówił Piotr Ciechowicz – wiceprezes Agencji Rozwoju Pomorza. Rozglądamy się na świecie za firmami, mającymi pomysły na wzrost. Pan prezes zapewnił też, że region pomorski chlubi się swą różnorodnością i z tej różnorodności czerpie potencjał.

Kiedyś Pomorskie inwestowało w infrastrukturę – mówił Leszek Bonna – wicemarszałek województwa pomorskiego. Teraz inwestujemy w kapitał ludzki. Pragniemy, by młodzi ludzie na całym świecie dowiedzieli się, że jest takie miejsce na Ziemi jak województwo Pomorskie – takie niebo, pod którym warto się osiedlać.

O ABSL

Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych – zrzesza ponad 220 największych światowych firm, reprezentujących sektor, w którym zatrudnionych jest obecnie w Polsce ponad 350 000 osób. Ponad 1,5 tys. centrów usług, rozproszonych w ponad 50 miastach, tworzy prężny ekosystem wspierający innowacyjne rozwiązania wdrażane przez międzynarodowe korporacje. Celem jest budowanie atrakcyjnych i zrównoważonych ekosystemów, które dzięki temu pozytywnemu zaangażowaniu stworzą nowe, wartościowe miejsca pracy i w sposób odpowiedzialny będą rozwijać inwestycje i biznes w lokalnych społecznościach.

O Invest in Pomerania

Invest in Pomerania jest regionalną inicjatywą non-profit, koordynowaną przez Agencję Rozwoju Pomorza, która pomaga inwestorom zagranicznym realizować projekty inwestycyjne na Pomorzu. Pełni funkcję „jednego okienka”, udzielając inwestorom wsparcia na każdym etapie procesu inwestycyjnego. W ciągu ostatniej dekady Invest in Pomerania z sukcesem zakończyła ponad 135 projektów i przyczyniła się do stworzenia ponad 19 tys. miejsc pracy. Dowiedz się więcej na stronie: www.investinpomerania.pl.

W ramach działań mających na celu przyciągnięcie potencjalnych pracowników wspomagających rozwój regionu, w 2018 roku uruchomiliśmy platformę Live more. Pomerania. Celem projektu jest pokazanie światu, jak wspaniałym miejscem do życia, pracy i nauki jest Pomorze. Więcej informacji: www.livemorepomerania.com

Uruchomiliśmy również pierwszą w Polsce platformę rekrutacyjną skierowaną do wszystkich, którzy chcą rozwijać swoją karierę na Pomorzu. Strona prezentuje najbardziej pożądane profile zawodowe w regionie. Serwis jest dostępny za darmo dla naszych partnerów, korzysta z niego ponad 90 firm i zawiera tysiące życiorysów. Dowiedz się więcej na stronie https://jobs.livemorepomerania.com

Do naszych inicjatyw należą również AI Pomerania (www.aipomerania.com), Aviation Hub Pomerania (www.aviationhub.investinomerania.pl), oraz Come2Pomerania (www.come2pomerania.com).

ABSL reprezentuje centra usług wspólnych (Shared Service Centers, SSC), outsourcingu procesów biznesowych (Business Process Outsourcing, BPO), outsourcingu IT (Information Technology Outsourcing, ITO) oraz centra badawczo-rozwojowe (Research&Development, R&D). Wśród naszych członków znajdują się takie firmy, jak Accenture, Amazon, Arvato, Capgemini, Carlsberg, Goldman Sachs, Google, Hewlett Packard Enterprise, IBM, Infosys, JLL, Kimberly Clark, Luxoft, MAN, Procter&Gamble, PwC, Shell, Toyota, czy UBS – napisano na stronie internetowej https://absl.pl/pl/about .

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *