Polskiej gospodarce nie grozi przegrzanie koniunktury, ale są inne niebezpieczeństwa. O szczegółach mówiono w Gdyni, 30 maja 2018 roku, podczas Forum Przedsiębiorstw, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Fot. Kazimierz Netka.

Pomorskie firmy poznają tendencje biznesowe w kraju i na świecie.

Jaki jest stan polskiej gospodarki? Jak skuteczniej działać w biznesie, także w eksporcie? Jak chronić się przed kradzieżami pomysłów i nie naruszać praw własności intelektualnej innych właścicieli firm – takim m.in. zagadnieniom było poświęcone Forum Przedsiębiorstw, które 30 maja 2018 roku odbyło się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

W Forum uczestniczyli przede wszystkim reprezentanci mikro, małych i średnich firm, kilku było przedstawicieli firm dużych. Na sali znajdowali się też samorządowcy oraz dziennikarze.

 

Fot. Kazimierz Netka

Forum Przedsiębiorstw było trzynastym z tego rodzaju regularnych, corocznych spotkań i pierwsze pod nową nazwą. Wcześniej te konferencje organizowano pod szyldem Pomorskie Forum Przedsiębiorczości.

Do przybycia na nowe Forum zachęcała Katarzyna Laskowska – Kierownik Działu Rozwoju Przedsiębiorczości Agencji Rozwoju Pomorza: Rosnące zainteresowanie firm udziałem w tym wydarzeniu zachęca nas do podnoszenia poziomu merytorycznego i motywuje do wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom uczestników. Konferencja poza treściami merytorycznymi, możliwością pracy warsztatowej stwarza też przestrzeń do wymiany doświadczeń. Jest również inspiracją i stwarza szansę zainteresowania się różnymi aspektami prowadzenia biznesu, które czasem w codziennej pracy schodzą na dalszy plan, choćby z powodu braku czasu. Potwierdzeniem atrakcyjności imprezy jest fakt, iż co roku przyciąga ona ponad 300 przedstawicieli głównie mikro, małych i średnich firm.

 

Fot. Kazimierz Netka

Gości powitali Katarzyna Gruszecka-Spychała – wiceprezydent Gdyni; Jan Ciechowicz – wiceprezes Agencji Rozwoju Pomorza, a także Marcin Grzegory – zastępca dyrektora Invest in Pomerania. Przybył też Ryszard Świlski – wicemarszałek województwa pomorskiego, który wcześniej, tego samego dnia, witał amerykańskie wojska, jadące obwodnicą Trójmiasta na poligon w Drawsku i okolicach.

 

Fot. Kazimierz Netka

Forum Przedsiębiorstw 2018 rozpoczęło się wystąpieniami ekspertów. Aktualne wydarzenia gospodarcze oraz ocenę ich wpływu na działalność MŚP skomentował główny analityk rynków finansowych Raiffeisen Bank Polska SA – Paweł Radwański, podczas wykładu pt. „Przed czy po kryzysie – czyi co czeka rynki w 2018 roku?”.

 

Fot. Kazimierz Netka

Jak wynika z wypowiedzi tego eksperta, polska gospodarka jest w dobrej sytuacji. Nie czeka nas w najbliższym czasie przegrzanie koniunktury. Są jednak inne zagrożenia, np.wojna handlowa, sytuacje na Bliskim Wschodzie, we Włoszech, w Korei Północnej, w Rosji, a także polityka finansowa USA.

 

Fot. Kazimierz Netka

Wpływ inwestycji zagranicznych na Pomorzu na rozwój pomorskich MŚP przedstawił Mikołaj Trunin – zastępca dyrektora Invest in Pomerania, wygłaszając wykład na temat: „Bezpośrednie inwestycje zagraniczne a MŚP”.

 

Fot. Kazimierz Netka

Niebawem nadejdzie nowa epoka ulg podatkowych dla przedsiębiorców. Tak się stanie, po uchwaleniu ustawy o wspieraniu nowych inwestycji i zrealizowaniu rządowej inicjatywy zwanej w skrócie: strefa specjalna w każdej gminie. Mówiła o tym Marta Dargas-Draganik – dyrektor w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

 

Fot. Kazimierz Netka

O tym, jak zwiększać swoją skuteczność w biznesie i przy tym nie zwariować – praktyczne rady dla Ciebie i Twojego zespołu powiedział Greg Albrecht – doradca, mówca i inwestor.

 

Fot. Kazimierz Netka

Potem odbył się panel dyskusyjny, w którym uczestniczyli: Natalia Bogdan – prezes zarządu agencji rekrutacyjnej Jobhouse; Dorota Karnikowska – współwłaścicielka Hotelu Spa Wieniawa; Maciej Grabski – prezes Olivia Business Centre; Adam Silny – współwłaściciel firmy Silny@Salamon z Gdyni, produkującej nowoczesne rozwiązania w zakresie pakowania, zamykania i zabezpieczania produktów. Moderatorem debaty był Piotr Ciechowicz – wiceprezes Agencji Rozwoju Pomorza S.A.

 

Fot. Kazimierz Netka

Podczas jednego z wystąpień padła zachęta do naśladowania. W tej sprawie zabrał głos również prof. Marek Grzybowski – prezes Polskiego Klastra Morskiego. Pan profesor powiedział, że nie wystarczy naśladować. Trzeba też robić lepiej. Odnosząc się do pomorskiej turystyki, prof. Marek Grzybowski powiedział, że Pomorskie nie jest tak atrakcyjne, jak może się nam wydawać Dowodem tego może być fakt, że statki wycieczkowe przybywają do Gdyni na kilka, maksymalnie kilkanaście godzin i odpływają. Turyści zagraniczni nie zatrzymują się u nas na tak długo jak byśmy sobie tego życzyli i chcieli by cudzoziemcy wydawali wiele pieniędzy w naszych sklepach.

Konkretniejszemu przekazywaniu wiedzy poświecono warsztaty z zakresu: finansów, eksportu, współpracy. Temat „Trudne współpracy początki – czyli jak zarządzać nieunikniona współpracą dużego biznesu z małą firmą: – to temat, który przygotowali Bartłomiej Glinka z OMIDA Group, Bartosz Rychlicki z Quantum Lab i Marta Moksa z Olivia Business Centre. Temat „jak zwiększyć wartość firmy poprzez rozumienie i docenianie różnorodności, współpracy i partnerstwa?” był autorstwa Magdaleny Malickiej z Holistycznej Akademii Pracownika.

 

Fot. Kazimierz Netka

W bloku Eksport też były interesujące wykłady, na przykład na temat Jak przygotować się do zawarcia kontraktu handlowego z partnerem zagranicznym, na czym polega ryzyko walutowe oraz o ochronie własności intelektualnej przy prowadzeniu działalności na rynkach międzynarodowych. O Pomorskim Brokerze Eksportowym mówiła Katarzyna Matuszak – dyrektor Działu Rozwoju Przedsiębiorczości Agencji Rozwoju Pomorza.

 

Fot. Kazimierz Netka

Temat „Prawa własności intelektualnej a handel zagraniczny” zaprezentował Tomasz Grucelski z JWP Rzecznicy Patentowi.

 

Fot. Kazimierz Netka

Jak budować prawną relację z partnerem zagranicznym – to zagadnienie które przedstawili mec. Jacek Tylek i Partnerzy – Kancelaria Radców Prawnych.

Jak skutecznie zarządzać ryzykiem walutowym w przedsiębiorstwie – to wykład który przygotował Wacław Ryl z Raiffeisen Bank Polska.

Wystąpienia w bloku Finanse dotyczyły zarządzania spływem należności handlowych, strategii zarządzania zasobami w firmie nie tylko finansowymi oraz Split Payment (mechanizm podzielonej płatności w rozliczeniach z kontrahentami). Mechanizm podzielonej płatności w rozliczeniach z kontrahentami – split payment, przedstawił Piotr Pawłusz z Raiffeisen Bank Polska. Kredyt kupiecki – źródło szans czy zagrożeń przedsiębiorcy? – wyjaśnienie tych wątpliwości, według programu, przygotował Marek Machutt z Raiffeisen Bank Polska. Temat: „Kapitał – strategia zarządzania zasobami czyli czy wszystko sprowadza się do finansów?” był autorstwa Adama Marynkiewicza i Anny Hasiuk z Agencji Rozwoju Pomorza.

 

Fot. Kazimierz Netka

Reprezentanci pomorskich firm, instytucji z otoczenia biznesu, samorządowcy z uwagą wsłuchiwali się w wypowiedzi prelegentów. Aktywnie uczestniczyli w dyskusjach. Uzyskali sporo wiedzy na temat sposobów skutecznego działania na rynkach krajowych i zagranicznych. Poznali tez najbliższa przyszłość w gospodarce i tendencje na rynkach.

Atrakcyjność wydarzenia potwierdza fakt, iż od 13 lat przyciąga co roku ponad 300 przedstawicieli biznesu. Tegoroczne Forum wzbogacono o nowe treści dzięki Partnerom strategicznym i wspierającym tj., Raiffeisen Bank Polska SA., Olivia Business Centre, JWP Rzecznicy Patentowi oraz Studio Komunikacji, Rozwoju i Zmiany – wynika z informacji, które przekazała nam Barbara Merchel-Czech – dyrektor Działu Promocji Agencji Rozwoju Pomorza .

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *