Fot. Kazimierz Netka.
Najważniejsi są mieszkańcy, turyści i ich dobrostan psychiczny
Sopot doskonali się w usługach zdrowotnych i w dbaniu o kondycję ludzi. Tak się dzieje już od czasów Jana Józefa Haffnera, który stworzył z Sopotu uzdrowisko. Teraz nastał kolejny etap doskonalenia Perły Bałtyku – jak nazywany jest Sopot. Widać to nawet na ulicach, jak szybko reagują sopockie służby, ratując poszkodowanych.
Ciąg dalszy rozwoju systemu opieki leczniczej, zdrowotnej, terapeutycznej w Sopocie, miał miejsce 8 marca 2024 roku, akurat w Dzień Kobiet. Jednak Sopot w równym stopniu dba także o mężczyzn – co zostało potwierdzone właśnie 8 marca, podczas otwarcia Ośrodka Promocji Zdrowia i Terapii Uzależnień przy ulicy Czyżewskiego.
– Zapraszamy do nowej siedziby Ośrodka Promocji Zdrowia i Terapii Uzależnień przy ul. Czyżewskiego 6/1 w Sopocie – napisała Anetta Konopacka – główna specjalistka w Biurze Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Sopotu. – Podczas briefingu mowa będzie o funkcjonowaniu oraz planach na przyszłość Ośrodka Promocji Zdrowia i Terapii Uzależnień. Drugim tematem będzie rozpoczęcie programu Profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy wśród mieszkańców Gminy Miasta Sopotu, realizowanego przez Pomorskie Centrum Reumatologiczne w Sopocie. Udział wezmą: Magdalena Czarzyńska-Jachim, pełniąca funkcję prezydentki Sopotu; Paweł Skrzywanek, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Uzdrowisko Sopot; Joanna Mendrzycka, kierowniczka Ośrodka Promocji Zdrowia i Terapii Uzależnień SPZOZ Uzdrowisko Sopot; Tomasz Augustyniak, prezes Zarządu Pomorskiego Centrum Reumatologiczne im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie. Obecni będą także m. in. członkowie Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Uzdrowisko Sopot w Sopocie. Nagrodzeni zostaną funkcjonariusze sopockiej Straży Miejskiej. Podczas patrolu udzielili oni pomocy osobie, która doznała ataku epilepsji. Do zdarzenia doszło 5 marca, przed południem, na ul. Kościuszki w Sopocie.
Skorzystaliśmy z tego zaproszenia. Do nowej siedziby można łatwo trafić. Idąc od dworca PKP, ulicą Monte Cassino, przy pomniku Wojtka – niedźwiedzia, który był żołnierzem w armii generała Władysława Andersa, trzeba skręcić w lewo, w ulicę Czyżewskiego.
W pełnym, ale jeszcze nie wiosennym słońcu, Sopot przygotowuje się do kolejnego sezonu wakacyjnego. Jednak usługi lecznicze to uzdrowisko świadczy przez cały rok. Także uroczystość, na której mówiono o nowych działaniach dla dobra zdrowia ludzi, była opromieniona słonecznie
Spotkanie prowadził Marek Niziołek – inspektor ds. informacji prasowych w Biurze Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Sopotu.
Fot. Kazimierz Netka.
– Witam państwa serdecznie na konferencji prasowej w piękniej nowej siedzibie przy Czyżewskiego 6/1 w Sopocie gdzie dzisiaj gościmy, gdzie funkcjonuje Ośrodek Promocji Zdrowia i Terapii Uzależnień – powiedział Marek Niziołek. Dzisiaj dowiemy się jakie są plany związane z przyszłością ośrodka należącego do Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Uzdrowisko Sopot”.
Drugi temat dotyczył rozpoczęcia Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Osteoporozy wśród mieszkańców gminy miasta Sopotu. Program jest realizowany przez Pomorskie Centrum Reumatologiczne w Sopocie.
– Bardzo miły akcent na koniec – zapowiedział Marek Niziołek. – Chciałbym bardzo serdecznie przywitać obecnych, a są z nami dzisiaj Magdalena Czarzyńska- Jachim – pełniąca funkcję prezydenta miasta Sopotu, Paweł Skrzywanek – dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Uzdrowisko Sopot”; Joanna Mendrzycka – koordynatorka Ośrodka Promocji Zdrowia i Terapii Uzależnień „Uzdrowiska Sopot”; Tomasz Augustyniak – prezes zarządu Pomorskiego Centrum Reumatologicznego im Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie.
Fot. Kazimierz Netka.
Obecni są również członkowie Rasy Społecznego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Uzdrowisko Sopot w Sopocie z przewodniczącą Aleksandrą Gosk. Drodzy państwo, są z nami również Maciej Kisała – naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Sopotu, Andrzej Czekaj – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, Regina Osika – dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sopocie; Justyna Rozbicka-Stanisławska – dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień w Gdańsku, Katarzyna Wiśniewska – dyrektor Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni, Agnieszka Nadratowska – kierownik Poradni Leczenia Uzależnień również w Gdyni, Aleksandra Chrupek – kierowniczka Ośrodka i Poradni Mrowisko w Sopocie, a także ksiądz Janusz Steć, jeśli dotarł – dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Witam państwa bardzo serdecznie także tych, których nie wymieniłem i zwłaszcza wszystkie osoby, które przyczyniły się do do tego że ten ośrodek znalazł swoją siedzibę w tym pięknym miejscu – mówił Marek Niziołek.
Poproszę teraz o głos o przywitanie państwa pana dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Uzdrowisko Sopot” w Sopocie pana Pawła Skrzywanka.
– Szanowni Państwo, na ręce pani prezydentki Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim chciałbym pokłonić się wszystkim bez precedencji funkcji, wieku – powiedział dyrektor Paweł Skrzywanek:
– Jest mi niezmiernie miło że państwo zechcieli przybyć do nas, współdzielić naszą radość z faktu otwarcia tego przepięknego miejsca. Ważniejsi i mądrzejsi ode mnie będą mówili o tym jaką rolę to miejsce sprawuje w przestrzeni publicznej miasta. Jeżeli państwo pozwolą to chciałbym sobie pozwolić na takie trzy refleksje.
Po pierwsze dzisiaj jest Święto Kobiet, wprawdzie ja jako mężczyzna jestem jego przeciwnikiem, bo jestem zwolennikiem tego że święto kobiet jest przez cały rok, ale na ręce pani prezydentki chciałem złożyć pewne osobiste podziękowanie, bo przez fakt zaproszenia mnie do pełnienia funkcji dyrektora, otrzymałem szansę pracowania właściwie w całkowitym zespole kobiet i to jest wielka radość dla mężczyzny i chciałbym się z państwem tą radością w tym właśnie momencie podzielić. Druga refleksja, również osobista, jest taka, że miejsce takiego ośrodka, który zajmuje się terapią osób, którym z jakiegoś powodu w życiu się nie powiodło, a szczególnie dzieciom i młodzieży dla mnie ma wymiar osobisty jako ojca reżysera, który kilkanaście miesięcy temu wyreżyserował głośny spektakl „Spartakus – miłość w czasie zarazy”, który mówi właśnie o potrzebie dbałości o szczególnie młodych ludzi w przestrzeni wykluczenia i o potrzebie reformy psychiatrii dziecięcej. Pani prezydentko, szanowni państwo! Chciałbym serdecznie podziękować zespołowi terapeutów, psychiatrów, psychologów, którzy tworzą od wielu lat to miejsce, dzisiaj nowe miejsce i to co państwo widzą to jest ich, pań, sposób myślenia, bo to miejsce samo w sobie fizycznie jest terapeutyczne i piękne. Chciałbym podziękować moim pracownicom na ręce poprzedniej, a także obecnej pani Joanny Mendrzyckiej – koordynatorki tego zespołu, za pracę, która to została wykonana, również Działowi Technicznemu za to, że siłami własnymi to miejsce tak pięknie wyremontował i podziękować jeszcze raz władzom, że przychyliły się do prośby naszej o przeniesienie tego ośrodka w to miejsce przepiękne, które jest w zasobie komunalnym Miasta Sopot – co jest dla nas również ważne ekonomicznie. Bardzo serdecznie państwu dziękuję i wszystkim tym, których los, zdarzenia spowodują, że będą tu przychodzić po pomoc. Życzę dobrych chwil, dobrych terapii i ozdrowień – powiedział Paweł Skrzywanek – dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Uzdrowisko Sopot”.
– Witam państwa bardzo serdecznie! To jest dla mnie ogromna radość otwierać kolejne miejsce, które będzie służyło mieszkankom i mieszkańcom Sopotu – powiedziała Magdalena Czarzyńska-Jachim – pełniąca funkcje prezydenta miasta Sopotu.
Fot. Kazimierz Netka.
– Nie tak dawno otwieraliśmy niedaleko, na ulicy Haffnera, mieszkania chronione, gdzie osoby niesamodzielne mogą samodzielnie żyć i mieszkać – przy oczywiście profesjonalnym wsparciu. Ogłaszamy teraz w konkursach środki na dodatkowe wsparcie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Przypomnę, że w tym roku miasto na ten cel przeznaczyło dodatkowo pół miliona złotych i teraz to miejsce, które zapewni wsparcie osobom uzależnionym, zagrożonym uzależnieniem oraz przede wszystkim także im bliskim i będzie tutaj także punkt już niedługo wsparcia właśnie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Szanowni państwo, dwa dni temu uczestniczyłam w dużej konferencji w Warszawie profesora Hausnera „Gospodarka i zdrowie”. I taka refleksja była podczas tej konferencji, że mówiąc o zdrowiu już coraz mniej może mówi się o potrzebie aktywności fizycznej, zdrowego żywienia, a coraz częściej mówi się o tym, że zdrowe społeczeństwo to jest społeczeństwo dbające o zdrowie psychiczne – tu mamy najwięcej do zrobienia zarówno wśród osób młodych bo przypomnę, że statystyki samookaleczeń czy samobójstw są przerażające ale to co też widzimy w Sopocie, kryzys psychiczny dotyka także osób starszych, które niesamodzielne albo po prostu samotne i nie radzą sobie w otaczającym świecie. Stąd prosta droga do uzależnień czy jakiś dużych problemów ze zdrowiem psychicznym. Tak że ja się bardzo cieszę się, że kolejne miejsce w centrum miasta, takie piękne, będzie służyć pięknej idei, bo myśląc o zdrowiu coraz częściej na pierwszym miejscu stawiamy dobrostan i zdrowie psychiczne. Dlatego z tego miejsca dziękuję na ręce pana dyrektora Pawła Skrzywanka całemu zespołowi SP ZOZ Uzdrowisko za przygotowanie tego miejsca, urzędnikom – tu na ręce pana naczelnika Macieja Kisały i wszystkich osób także Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej pana dyrektora Czekaja – podziękowania za to, że ciągle dostajemy sygnały o takiej potrzebie wsparcia, o potrzebie wsparcia zdrowia psychicznego, o tym że czasami dużym problemem u osób starszych jest samotność, tak samo jak u osób młodych. Wydawałoby się, że wystarczy niewiele ale jest to bardzo dużo żeby tym osobom pomóc, żeby one były zaopiekowane. Ten program, który realizowaliśmy i realizujemy w Sopocie, te dodatkowe godziny dla osób młodych, został bardzo dobrze odebrany przez mieszkańców. Skróciliśmy kolejkę do specjalistów i widzimy efekty. Mam nadzieję, zdradzając, że też na bazie tego ośrodka, który tutaj za chwilę się przeniesie, w oparciu o tych fachowców, będziemy dążyć do stworzenia dziennego oddziału psychiatrycznego dla osób młodych – po to żeby cała niezbędna terapia i wsparcie były jak najbliżej ich środowiska żeby w dopiero w ostateczności musieli trafiać do jakiejś instytucji.
Z drugiej strony rozszerzamy programy prozdrowotne i profilaktyczne – to jest ponad półtora miliona złotych rocznie. Pojawiają się nowości. W tym roku nowością jest badanie osteoporozy, wykrywanie – gdzie naszym partnerem jest Pomorskie Centrum Reumatologiczne – witam pana dyrektora. Szanowni państwo, tym projektem obejmiemy 3000 osób i pomimo że ten projekt jest dedykowany głównie paniom, bo to kobiety mają największe problemy z osteoporozą, nie zapominamy o panach i także grupa panów będzie tym projektem objęta. A z kolei u pana dyrektora Skrzywanka, czyli w Sanatorium Leśnik są turnusy dla seniorów rehabilitacyjne i pobytowe bo Sopot myśli o mieszkańcach i reaguje na realne potrzeby, które też się zmieniają: pandemia, wojna w Ukrainie – to wszystko postawiło nas w zupełnie nowej sytuacji. Czasami myślę, że z takich kryzysów należy wyjść silniejszym i bogatszym o pewne doświadczenia i teraz już wiemy, że bez wsparcia systemowego zdrowia psychicznego wszystkich grup mieszkańców: dzieci i młodzieży, rodziców, nauczycieli, seniorów to tak naprawdę żaden park, żadna inwestycja nie będzie nas tak cieszyć bo najważniejsi są mieszkańcy i ich dobrostan psychiczny. Tak że dziękuję bardzo wszystkim za zaangażowanie i deklaruję, że te programy prozdrowotne i profilaktyczne, które czasami trochę łatają braki w systemie Narodowego Funduszu Zdrowia, będą dalej kontynuowane, będziemy robić także monitoring: co jest potrzebne bo te potrzeby też się zmieniają.
To jeszcze na koniec. W Sopocie nie było szkoły rodzenia, bo wydawało się że nie jest ona potrzebna bo wszystkie panie wolały mieć opiekę w szpitalu, ale w momencie kiedy zapytaliśmy przyszłe mamy czy obecne młode mamy z czym miały największy problem, okazywało się że problemem jest ta opieka w czasie połogu i wsparcie specjalistów po urodzeniu dziecka. W momencie, kiedy rozbudowaliśmy projekt szkoły rodzenia właśnie o ten aspekt, o takie wsparcie poporodowe, okazało się że mamy więcej chętnych niż miejsc. Tak że trzeba słuchać mieszkańców, trzeba reagować. Dziękuję wszystkim urzędnikom i jednostkom za to, że na te reakcje są bardzo otwarci i gotowi – powiedziała Magdalena Czarzyńska-Jachim – pełniąca funkcje prezydenta miasta Sopotu.
– Proszę państwa jesteśmy w nowej pięknej siedzibie ośrodka ale ta placówka ma dużo dłuższą historię bo ona się datuje od roku 1981, a od 2004 roku w Sopocie jako Ośrodek Promocji Zdrowia i Terapii Uzależnień – przypomniał prowadzący spotkanie, Marek Niziołek. Specjaliści pracujący w ośrodku zapewniają profesjonalną pomoc terapeutyczna osobom uzależnionym, także ich bliskim. W ośrodku prowadzone są także działania edukacyjne dla specjalistów, dla instytucji i organizacji pomagających osobom uzależnionym, Nowa siedziba to kolejny krok do przodu, kolejny krok w rozszerzaniu, udoskonalaniu oferty jaką ma ta placówka. Jak będzie wyglądać najbliższa i dalsza przyszłość o kilka słów poproszę panią Joannę Mendrzycką – koordynatorkę Ośrodka Promocji Zdrowia i Terapii Uzależnień Uzdrowiska Sopot.
– Dzień Dobry wszystkim. Faktycznie ośrodek, w tym roku mija 20 lat, jak istnieje pod tą nazwą Ośrodek Promocji Zdrowia i Terapii Uzależnień. Mamy bogate doświadczenie pozwalające nam jakby widzieć perspektywy na przyszłość – powiedziała Joanna Mendrzycka – koordynatorka Ośrodka Promocji Zdrowia i Terapii Uzależnień Uzdrowiska Sopot.
Fot. Kazimierz Netka.
– Dzięki temu miejscu i tak jak już pani prezydentka powiedziała, możemy tutaj poszerzyć naszą działalność, zaprosić do współpracy specjalistów, którzy będą zajmować się terapią psychiatryczną dzieci i młodzieży, która jest bardzo potrzebna. Natomiast my zapewniamy opiekę leczenia i wsparcia dla osób dorosłych od 18 roku życia i faktycznie mamy przekrój od 18 do 70. Nawet w wieku ponad lat 70 zdarzają się pacjenci i dla nich ta oferta jest przygotowana bardzo kompleksowo.
To co planujemy w najbliższym czasie to przede wszystkim kontynuacja tego co robimy od lat i to się sprawdza. Wiemy od pacjentów że to jest miejsce, do którego oni chętnie przychodzą. Szczególnie tak się staraliśmy, żeby to było miejsce, o którym się mówi, że jesteśmy otwarci i przyjaźni i bardzo ciepło podchodzimy do naszych pacjentów, wiedząc jak trudną chorobą jest uzależnienie. To co przed nami to codzienna, ustawiczna praca w terapii indywidualnej i grupowej, w terapii par i rodzin, którą prowadzimy, w terapii dla osób z tak zwanym syndromem DDA – to jest praca poprzez różnego rodzaju warsztaty, maratony które organizujemy. A to co przed nami to na pewno w niedalekiej przyszłości Sympozjum, kolejne, już 10. Sympozjum, które w Sopocie organizujemy dla specjalistów żeby się dzielić, wymieniać wiedzą, doświadczeniem, pomysłami, obserwacjami. Planujemy poszerzyć ofertę – jeśli będzie ku temu zainteresowanie, o taką formę, której o tej pory nie było – w postaci oddziału dziennego też dla dorosłych osób uzależnionych bo taki oddział jest w Gdańsku, jest w Gdyni, a w Sopocie do tej pory go nie było. Myślę, że jest taka potrzeba bo niestety w ogóle potrzeba w lecznictwie uzależnień jest coraz większa.
Ponieważ poszerzamy też naszą kadrę. nie tylko osoby które od wielu lat z nami współpracują ale też o nowych specjalistów to myślimy nad utworzeniem różnego rodzaju grup – to są wszystko pomysły, które też się nam rodzą w związku z tym, że nareszcie mamy przestrzeni więcej do tego, bo to miejsce naprawdę stwarzają możliwości żeby zaprosić większą liczbę osób też w takiej pracy grupowej nie tylko indywidualnej. Pewnie będziemy myśleć o różnego rodzaju być może grupie dla osób współuzależnionych i tutaj też wspierać nie tylko osoby uzależnione ale również rodziny bo widzimy też ogromną potrzebę na tym polu. Tutaj perspektywy nam się rozwijają. Na pewno to co najbliższe to już państwo zapraszam na sympozjum, które pewnie będzie w okolicach czerwca. Jesteśmy w fazie tworzenia i później dalszej ustawicznej pracy. Myślę sobie, że czas pokaże, w którą stronę nas poprowadzi nasze serce bo tym się kierujemy i nasza wiedza bo tę ustawicznie poszerzamy i możliwości które dostajemy. Naprawdę chciałabym podziękować też to udostępnienie tego lokalu, za pomoc bo to jest dla nas naprawdę ważne po tylu latach pracy w różnych warunkach – w tej chwili komfortowe dla pacjentów, komfortowe dla nas – powiedziała Joanna Mendrzycka – koordynatorka Ośrodka Promocji Zdrowia i Terapii Uzależnień Uzdrowiska Sopot.
Bardzo dziękuję. A teraz nastąpi ten symboliczny moment to co państwo widzicie z przodu to nie jest dekoracja tylko symbolicznie zawieszona tutaj wstęga którą właśnie przetniemy.
Fot. Kazimierz Netka.
Otwarcia dokonali: pani prezydentka Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim, pani Joanna Mendrzycka koordynatorka Ośrodka Pomocy i Terapii Uzależnień w Sopocie i pan dyrektor Paweł Skrzywanek.
Oto dodatkowe wiadomości, które przekazała nam Anetta Konopacka – główna specjalistka w Biurze Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Sopotu:
Podstawowy zakres działań prowadzonych w Ośrodku ma na celu ambulatoryjną pomoc osobom zagrożonym uzależnieniem, uzależnionym i ich bliskim. Ośrodek oferuje:
– konsultacje lekarskie i psychoterapeutyczne, porady;
– postępowanie diagnostyczne – terapeutyczne i lekarskie (z możliwością uzyskania wsparcia farmakologicznego, skierowań do oddziałów detoksacyjnych i ośrodków stacjonarnych);
– psychoterapię indywidualną (także intensywną, w wymiarze 2 sesji tygodniowo);
– psychoterapię grupową dla pacjentów uzależnionych, współuzależnionych i DDA;
– zajęcia psychoedukacyjne; programy terapeutyczne dotyczące ograniczania używania substancji psychoaktywnych i redukcji szkód – program ograniczania picia i program Candis dla użytkowników marihuany;
– terapię par i rodzin;
– maratony terapeutyczne i warsztaty umiejętności społecznych – weekendowe zajęcia dotyczące budowania obrazu siebie, uczuć, radzenia sobie ze złością czy regularnie realizowane treningi asertywnych zachowań abstynenckich.
Dzięki takiemu profesjonalnemu wsparciu osoby potrzebujące mogą lepiej pełnić swoje role społeczne, poprawić relacje z bliskimi, a przede wszystkim skutecznie radzić sobie z problemem uzależnienia, stresem, nauczyć się asertywności i komunikacji. W Ośrodku prowadzone są także działania edukacyjne, adresowane do specjalistów oraz instytucji i organizacji realizujących działania na rzecz osób uzależnionych.
Nowa siedziba to kolejny krok w rozszerzaniu i udoskonalaniu oferty placówki. W planach jest bowiem uruchomienie grup dziennych jako dodatkowej formy pracy z osobami uzależnionymi.
Ośrodek Promocji Zdrowia i Terapii Uzależnień, ul. Czyżewskiego 6/1, Sopot.
Godziny otwarcia: poniedziałek-czwartek 8.00-20.00, piątek 8.00-15.00
Rejestracja: poniedziałek-piątek w godz. 8.00-15.00, tel.: 58 551 48 75, 606 974 899
e-mail: uzaleznienia@zozsopot.pl
– poinformowała Anetta Konopacka – główna specjalistka w Biurze Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Sopotu.
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl