Źródło ilustracji: Grupa LOTOS.
Szpital koncernu paliwowego LOTOS, dla każdego, na ponad 400 łóżek, pod patronatem Podmiotu Leczniczego COPERNICUS Samorządu Województwa Pomorskiego COPERNICUS
Decyzją rządu, siedem spółek Skarbu Państwa zostało wyznaczonych do zorganizowania szpitali tymczasowych dla chorych na COVID-19. Wśród nich jest także Grupa LOTOS. To kolejny element wsparcia społeczeństwa przez podmioty nadzorowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. Dzięki temu, w nadchodzących tygodniach ma przybyć około 3 tys. dodatkowych miejsc dla pacjentów z koronawirusem. Inwestycja będzie refinansowana ze środków Funduszu Przeciwdziałania Covid-19. Trwają prace projektowe na miejscu budowy szpitala tymczasowego, który powstanie w halach AMBEREXPO – Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Międzynarodowych Targów Gdańskich.
Wstępnie zarezerwowano już zbiornik na ciekły tlen. W Grupie LOTOS działa zespół, który w uzgodnieniu z wojewodą, miastem, Międzynarodowymi Targami Gdańskimi oraz szpitalem patronackim, którego rolę pełni podmiot leczniczy Samorządu Województwa Pomorskiego COPERNICUS, ustalają szczegóły inwestycji. Plany zakładają przygotowanie w tym szpitali ponad 400 łóżek dla pacjentów walczących z koronawirusem. Trwa rekrutacja kadry medycznej – potrzebni są lekarze, pielęgniarki, ratownicy i osoby do pomocy – wynika z informacji, które przekazał nam Dział Komunikacji Zewnętrznej Grupy LOTOS S.A.
Źródło ilustracji: Grupa LOTOS
Projekt budowy szpitala tymczasowego koordynuje specjalnie powołany zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele: Grupy LOTOS, Międzynarodowych Targów Gdańskich, szpitala COPERNICUS, miasta Gdańska i wojewody pomorskiego. Minister Zdrowia jako lokalizację wskazał obiekt wystawienniczo-kongresowy AMBEREXPO, powierzając rolę szpitala patronackiego Podmiotowi Leczniczemu COPERNICUS.
Plany zakładają wyposażenie szpitala tymczasowego w ponad 400 łóżek. Przeprowadzono szereg wizji lokalnych i rozpoczęto prace przygotowawczo-projektowe niezbędne do startu robót na miejscu budowy. Prowadzone są negocjacje oraz uzgodnienia z głównymi interesariuszami projektu. Przygotowano też koncepcję architektoniczną szpitala. Wstępnie zarezerwowano zbiornik na ciekły tlen wraz z towarzyszącymi instalacjami. Trwają także rozmowy związane z zabezpieczeniem dostaw medycznych potrzebnych dla funkcjonowania szpitala z Agencji Rezerw Materiałowych. Prace w AMBEREXPO mają ruszyć do końca listopada.
– Grupa LOTOS od początku pandemii dba o bezpieczeństwo zarówno swoich pracowników, jak i wszystkich klientów oraz kontrahentów. Powierzone nam zadanie budowy szpitala tymczasowego w Gdańsku traktujemy z dużą odpowiedzialnością i zaangażowaniem. Prace są już bardzo zaawansowane i przebiegają zgodnie z założonym przez nas harmonogramem – mówi Adam Kasprzyk, dyrektor ds. komunikacji Grupy LOTOS.
– Spełniamy warunki określone dla szpitali tymczasowych. Posiadamy odpowiednią infrastrukturę w postaci przestrzennych hal, dogodny dojazd, parkingi i ewentualne miejsce dla lądowiska dla helikopterów, dostęp do kanalizacji, prądu, wody i innych mediów, które są poprowadzone kanałami w obiekcie. W momencie zatwierdzenia wszystkich ustaleń i po uzyskaniu zgód, wraz z innymi interesariuszami przystępujemy niezwłocznie do prac technicznych, aby jak najszybciej postawić szpital polowy w stan gotowości – zapewnia Bartosz Tobieński z Międzynarodowych Targów Gdańskich.
Największym wyzwaniem jest obecnie znalezienie kadry medycznej. Trwa rekrutacja personelu do szpitala tymczasowego. Potrzebni są lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i osoby chętne do pomocy. Mogą zgłaszać się także cudzoziemcy, którzy nie pracują w zawodzie, a przebywają w Polsce. Otrzymają oni wsparcie przy nostryfikacji dyplomów i kart pobytu. Dla wszystkich chętnych będzie dostępne zakwaterowanie.
Zainteresowani pracą mogą zgłaszać się pod adresem: ochotnicy.med@gdansk.uw.gov.pl lub telefonicznie: 58 307 76 99 (w godzinach od 8 do 16).
Grupa LOTOS, podobnie jak inne spółki Skarbu Państwa, już od początku pandemii wsparła wiele akcji pomocowych, które objęły placówki medyczne, instytucje oraz przedstawicieli wszystkich służb zaangażowanych w walkę z pandemią. Za pośrednictwem Fundacji LOTOS Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni otrzymało specjalistyczne łóżka do intensywnej terapii z materacami przeciwodleżynowymi oraz nowoczesny aparat USG. Ponadto, do Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie trafiły środki, za które placówka kupiła ambulans, respiratory, łóżka z szafkami i specjalistycznymi materacami oraz urządzenie do dezynfekcji powietrza. Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie otrzymał komorę BIO-BAG, służącą do transportu chorych. Dla 7. Szpitala Marynarki Wojennej z Przychodnią SPZOZ w Gdańsku Grupa LOTOS zakupiła osiem kardiomonitorów, moduł EEG i wózek akumulatorowy do przewozu odpadów skażonych.
Walka z pandemią to nie tylko szpitale, sprzęt i środki ochrony osobistej. To także ludzie, którzy spotykają się z wirusem na pierwszym froncie. Grupa LOTOS umożliwiła darmowe tankowanie na swoich stacjach służbom pracującym w jednoimiennych szpitalach zakaźnych. Funkcjonariusze służb mundurowych mogli otrzymać darmową kawę na stacjach LOTOSU. Koncern przekazał także samochody swojej floty placówkom medycznym, które przewoziły pacjentów, oraz próbki i materiały do badań. W maju LOTOS zainicjował także kampanię „Każdy czeka na swoje NAJ”, która umożliwiła posiadaczom kart LOTOS Navigator przekazanie punktów pozyskanych w programie lojalnościowym na badania związane z leczeniem koronawirusa – wynika z informacji, które przekazał nam Dział Komunikacji Zewnętrznej Grupy LOTOS S.A.
(K.N.)
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl