Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na kulturę Norwegii, na spektakl „Płatki i baśnie”. Przesłuchania tancerzy. Zwycięzcy otrzymają zaproszenie do Oslo. Odbędą się również warsztaty taneczne dla uczennic i uczniów, a poprowadzi je w Gdańsku norweska choreograf Pia Holden

„Płatki i baśnie”. Źródło ilustracji: Gdański Teatr Szekspirowski.

Sztuka z elementami tańca, muzyki, poezji i bajek

Spektakl taneczny dla rodzin z dziećmi, „Płatki i baśnie”, norweskiego teatru Panta Rei Danseteater przeniesie najmłodszych widzów do krainy pełnej niespodzianek. Najmłodsi będą mogli spotkać się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim wokół magicznego drzewa otoczonego setkami płatków kwiatów i posłuchać opowieści o tym co najważniejsze. Oto więcej informacji, które przekazała nam Paulina Popiół  – PR Managerka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego:

Czy wraz z wiekiem nasza wyobraźnia traci na znaczeniu? Czy pozbywamy się magii? Dlaczego wszystko musi mieć sens? Kiedy dzieci stają się nastolatkami, mniej się bawią, rezygnując z wyobraźni i fantazji na rzecz poważniejszych zajęć i relacji, próbując znaleźć swoje miejsce w świecie. Czy możemy zachęcić dzieci do pozostania we wspaniałym świecie bajek? Poznajcie magiczną historię Człowieka w Doniczce, zachęcającą, by cudowne i nieprawdopodobne rzeczy stały się częścią ich życia.

Płatki i baśnie” to sztuka z elementami tańca, muzyki, poezji i bajek. Spektaklom tym towarzyszą warsztaty taneczne dla dzieci (10 – 13 lat) i dla młodzieży (14 – 18 lat) zakończone występem przed spektaklami. Na godzinę przed spektaklami odbywać się będą również animacje oraz czytania bajek z różnych krajów.

Zajęcia prowadzi norweska choreograf Pia Holden w dniach 20 – 23 czerwca. Muzyka i oprawa dźwiękowa zostały stworzone przez brytyjskiego kompozytora Nathaniela Reeda. „Płatki i baśnie” są efektem współpracy pomiędzy Panta Rei Danseteater (NO) i koreańską firmą SangSang Maru.

Oto szczegóły:

Reżyseria artystyczna i choreograficzna: Anne Holck Ekenes. Choreografia: Pia Holden. Tancerze: Live Skullerud, Oliver Sale i Kyuja Bae. Kompozytor: Nathaniel Reed. Scenograf: Hwang Suyeon. Projektant kostiumów: Choi Younjoung. Scenografia produkcji: Bård Thorbjørnsen. Producent Norwegia: Pia Holden, Producent Korea: Um Dongyoul. Doradca techniczny: Peter Albers. Projekt oświetlenia: Park Sanghyun. Kierownik sceny: Ko Soohyun. Tłumacz: Lee Sanghoon/Kyuja Bae. Głosy: Sine Henrikke Holck Huitfeldt, Anne Holck Ekenes & Solbjørg Ekenes. Technika sceny: Malene Juliussen Olsen, Torill Kolsrud og Martine Bentsen. Czas trwania: 35 min. Grupa wiekowa: 7 – 12 lat.

Panta Rei Danseteater to norweski teatr tańca współczesnego z siedzibą w Oslo. Zespół został założony w 2000 roku. Od tego czasu wyprodukował osiemnaście produkcji i zarządzał wieloma dużymi projektami tanecznymi. Oprócz działalności artystycznej i popularyzatorskiej, zespół prowadzi program rozwoju dla młodych, profesjonalnych talentów tanecznych. Zespół jest znany z szybkiego tempa pracy i barwnych spektakli teatru tańca, które są dostępne dla szerokiego grona odbiorców w różnych przestrzeniach teatralnych i pozateatralnych.

SangSangMaru to grupa z siedzibą w Seulu w Korei, działająca w dziedzinie kultury i sztuki dla dzieci i rodzin, która została założona w celu bycia „grupą wyobraźni kulturowej, która dotyka świata opowieściami”. Skupia się na projektach dla dzieci i rodzin, koncentruje się na tworzeniu solidnie wykonanych, oryginalnych treści performatywnych.

Spektakl jest prezentowany w ramach projektu „SZTUKA współTWORZENIA. Norweskie klimaty”. Projekt realizowany dzięki wsparciu ze środków Programu „Kultura” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021. Fundusze EOG reprezentują wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Przesłuchania dla profesjonalnych tancerzy współczesnych do koprodukcji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Panta Rei Danseteater: Gdański Teatr Szekspirowski, Scena Główna, niedziela 25 czerwca, godzina 17:00. Szukamy profesjonalnych tancerzy, z umiejętnościami performatywnymi oraz doświadczeniem scenicznym lub odpowiednim artystycznym wykształceniem. Wymagane są co najmniej 3 lata doświadczenia i/lub prezentacja artystycznego portfolio scenicznego. 

Nabór dotyczy udziału w norwesko – polskim projekcie artystycznym. Poszukujemy tancerzy do dwóch solówek, które zostaną wyreżyserowane przez Anne Holck Ekenes, Dyrektor Artystyczną Panta Rei Dansetater z Oslo. Solówki będą częścią koprodukcji site-specific, która powstanie w przestrzeniach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w marcu 2024 roku.  Koprodukcja (promenade performance) będzie się składać z 8 solówek: 6 w wykonaniu tancerzy norweskich oraz 2 polskich.

Proces tworzenia choreografii odbędzie się w Norwegii, w listopadzie 2023. Polscy tancerzy zostaną zaproszeni na rezydencję do Oslo w dniach od 20 listopada do 1 grudnia 2023. Próby oraz prezentacje spektaklu w Gdańsku realizowane będą od 4 do 17 marca 2024.

Zgłoś się na przesłuchanie wysyłając swoje CV, zdjęcie, video pokazujące pracę artystyczną oraz list motywacyjny na adres: promocja@teatrszekspirowski.pl – zachęca Paulina Popiół  – PR Managerka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

(K.N.)

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *