Ministerstwo Infrastruktury zainaugurowało w województwie pomorskim przygotowania do Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT).  Zgłosiła się rekordowa w skali kraju liczba reprezentantów samorządów, chcących uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Na zdjęciu: Inauguracja kampanii Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2018 w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.

Tematem tegorocznej edycji ETZT będzie multimodalność, a hasłem przewodnim: „Przesiadaj się i jedź”.

W całym kraju trwają przygotowania do kolejnego już, Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT). Obchodzony on jest od 2002 roku (obecnie nie tylko w Europie), w dniach 16 – 22 września.

 

Fot. Kazimierz Netka

O co chodzi z tym zrównoważonym transportem? Czy powinniśmy dążyć do tego, by po ulicach jeździło mniej samochodów osobowych? Oczywiście! Chociaż, niektórzy mogą mieć inne zdanie na ten temat. Ważne natomiast jest, by auta, mające 5 miejsc, nie były zajęte tylko przez jednego człowieka, czyli kierującego pojazdem. To już jest marnotrawstwo. Czy więc powinniśmy rezygnować z używania samochodów i przesiadać się do pojazdów komunikacji zbiorowej? Niekoniecznie. A więc jak z samochodów korzystać? Jak równoważyć transport? Masz pomysł, zgłoś go, pokaż, podczas ETZT, albo nawet zaraz. Czekaja nagrody!

Jedno jest pewne: niewiele osób zechce przesiąść się z coraz lepszych aut do coraz gorszych pociągów, autobusów, tramwajów, trolejbusów – jeśli bilety będą drożeć, a w komunikacji zbiorowej będzie niebezpiecznie. Pierwsze debaty w bieżącym roku na ten temat już odbyły się w kilku miastach wojewódzkich. W Gdańsku: 13 kwietnia 2018 roku.

Inauguracja przygotowań do Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego transportu w stolicy województwa pomorskiego, to była inauguracja w miejscu dość niezwykłym miejscu. Po pierwsze, na spotkanie inauguracyjne, 13 kwietnia 2018 roku, które przygotował Sławomir Pijet – główny specjalista w Departamencie Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, przybyło najwięcej w kraju, osób (tego też dnia, podobna inauguracja odbyła się w Poznaniu). Drugim wyróżnikiem jest to, że Pomorzanie wyróżniają się w kraju – między innymi tym, że najbardziej lubią korzystać z transportu kolejowego. Zwrócił na to uwagę Ryszard Świlski – wicemarszałek województwa pomorskiego, otwierając spotkanie.

 

Fot. Kazimierz Netka

Pomorskie jest uznawane za województwo, którego mieszkańcy wykonują w ciągu roku najwięcej podróży kolejowych – mówił marszałek Ryszard Świlski. Każdy statystyczny obywatel województwa, 27 razy w ciągu roku jedzie pociągiem. Taka tendencja utrzymuje się od 3 lat. Ryszard Świlski, jako wicemarszałek województwa pomorskiego, odpowiedzialny za rozwój transportu, ma już pomysł na wydarzenie z okazji tegorocznego ETZT: 22 września, kiedy przypada Europejski Dzień bez Samochodu, każdy, kto zrezygnuje z jazdy samochodem, będzie mógł podróżować za darmo pociągami – na podstawie dowodu rejestracyjnego auta.

Pomorskie wyróżnia się jeszcze czymś: tworzy wspólny bilet w komunikacji zbiorowej na tren całego województwa. Jest uczestnikiem wdrażania takiego wspólnego biletu dla kilku nadbałtyckich Państw. W najbliższy wtorek, 17 kwietnia 2018 roku, odbędzie się kolejne spotkanie w sprawie wdrażania wspólnego biletu w Pomorskiem. Spotkanie to odbędzie się w Tczewie, a zapraszają na nie Prezydenta Tczewa oraz spółka InnoBaltica z Gdańska – poinformowała nas Małgorzata Mykowska – rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Tczewie. Będzie to spotkanie o charakterze konsultacji społeczno – technicznych, na temat tworzonego dla województwa pomorskiego projektu integrującego różne systemy biletowe w ramach wspólnej dla całego regionu Platformy Zintegrowanych Usług Mobilności. Po prezentacji założeń systemu odbędzie się dyskusja na temat możliwych wariantów wdrożenia, zmian dla organizatorów transportu oraz potencjalnych zagrożeń.

Jak widać, Pomorskie ma wiele do zaproponowania reszcie kraju, jeśli chodzi o Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

 

Fot. Kazimierz Netka

Czy owo tworzenie wspólnego biletu może być „gwiazdą” wydarzeń podczas ETZT w Polsce, w Unii Europejskiej? Wyjaśniła to podczas spotkania w Gdańsku, Maria Perkuszewska – naczelnik Wydziału Innowacyjnej i Zrównoważonej Mobilności w Departamencie Strategii Transportu i Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Infrastruktury; krajowy koordynator obchodów w Polsce Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

 

Fot. Kazimierz Netka

Aby wziąć udział w kampanii, wystarczy wykazać się w którymś z trzech rodzajów aktywności. Może to być tydzień działań; promocja wdrożonego działania trwałego; zorganizowanie Dnia bez Samochodu. Jeśli gmina zrobi choć jedno z tych trzech działań, to liczy się, że uczestniczy w ETZT – mówi Maria Perkuszewska – naczelnik Wydziału Innowacyjnej i Zrównoważonej Mobilności w Departamencie Strategii Transportu i Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Infrastruktury; krajowy koordynator obchodów w Polsce Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Może to być promocja wydarzenia, które zrealizowano wcześniej, a podczas ETZT gmina przypomni, co zrobiła. Nie wszystkie miasta, gminy mają wystarczającą ilość środków, by przez cały tydzień, codziennie, organizować jakieś eventy. Jeden wystarczy; np. rajd rowerowy, mały piknik, wydarzenie związane z bezpieczeństwem na drodze itp.

 

Fot. Kazimierz Netka

Liczyć się będzie także promocja inwestycji, którą zrealizowano wcześniej, np. otwarcie w marcu centrum przesiadkowego – wszystko, co zrobiono na rzecz zrównoważonego transportu w okresie od września 2017 roku do września 2018 roku – wszystkie tego rodzaju działania trwałe, ale muszą one być promowane podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Wtedy będzie się liczyło, że gmina uczestniczy w ETZT 2018 – mówiła, podczas spotkania w Gdańsku, Maria Perkuszewska – naczelnik Wydziału Innowacyjnej i Zrównoważonej Mobilności w Departamencie Strategii Transportu i Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Infrastruktury; krajowy koordynator obchodów w Polsce Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Ponadto, na szczeblu krajowym jest koordynator wspomagający – z ramienia Ministerstwa Środowiska: Rafał Włodarczyk z Departamentu Zrównoważonego Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej MŚ, 13 kwietnia prowadzący spotkanie w Poznaniu.

Kampania dotycząca ETZT jest zgodna z europejską i polską polityką transportową. Chodzi o wdrażanie zasad wykorzystywania środków transportu w sposób zrównoważony. Czyli każdy rodzaj przewozów powinien być używany w sposób najbardziej optymalny. Samochód to bardzo fajny środek transportu, tylko powinien być wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem, to znaczy, służyć tylu osobom, ile pomieści, a nie tylko jednej.

 

Fot. Kazimierz Netka

Chcemy promować takie rozwiązanie transportu w Polsce, które będą najbardziej optymalne. Unijna polityka transportowa, to w Polsce planowanie zrównoważonego transportu i opiera się na kilku celach: zadbać o jakość powietrza w Polsce, bo w wielu miastach jest duży problem ze smogiem, za który w znacznej części odpowiada niska emisja, ale też sektor transportu, zwłaszcza, jeśli chodzi o samochody z silnikami Diesla. Samochody też przyczyniają się do powstawania zanieczyszczeń. Wszelkie działania związane z wdrażaniem zrównoważonego transportu mają na celu ograniczenie niepotrzebnego ruchu pojazdów i poprawę jakości powietrza. Także hałas jest generowany przez transport kołowy. Kolejnym problemem w wielu polskich miastach jest zatłoczenie ulic; ma tu znaczenie koszt stania w korkach. Zrównoważony transport przekłada się na jakość życia w mieście. Na szczeblu europejskim funkcjonuje Sekretariat Kampanii Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Realizatorzy kampanii chcą dotrzeć do jak największej liczby miast i gmin. Kampania na poziomie lokalnym czyli właśnie w gminach, miastach, a także w powiatach ma na celu zaktywizowanie pomocy w przygotowaniu kampanii.

Oto informacja na temat ETZT, umieszczona na stronach internetowych Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Środowiska:

Minister środowiska Henryk Kowalczyk oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapraszają samorządy do udziału w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu 2018 (ETZT), który odbędzie się w dniach 16-22 września. Kulminacyjnym punktem ETZT będzie Dzień bez Samochodu (22 września). Tematem tegorocznej edycji ETZT będzie multimodalność, a hasłem przewodnim „Przesiadaj się i jedź”.

 

Na ilustracji: Slajd z prezentacji, która przedstawiła Maria Perkuszewska.

Od początku kwietnia przedstawiciele Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Infrastruktury prowadzą regionalne spotkania informacyjne w każdym województwie i prezentują szczegóły związane z przygotowaniem kampanii. Spotkania skierowane są dla przedstawicieli samorządów w całej Polsce. Uczestnicy dowiadują się, jak zgłosić działania w ramach ETZT, poznają najlepsze praktyki oraz wymieniają się doświadczeniami. Spotkania są także okazją na podsumowanie działań z 2017 r. oraz na uzyskanie informacji o polskich i europejskich nagrodach dla samorządów organizujących ETZT w 2018 r.

Rejestrację na spotkania prowadzą koordynatorzy lokalni w urzędach marszałkowskich. Kalendarz spotkań w Urzędach Marszałkowskich w 2018 r. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.mi.gov.pl (link otwiera się w nowym oknie).

O Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu

ETZT promuje ekologiczne formy mobilności, takie jak środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny. Ma na celu pokazanie różnorodnych korzyści wynikających ze zrównoważonego transportu, takich jak: oszczędność pieniędzy i czasu, poprawa zdrowia i bezpieczeństwa na drogach, pozytywny wpływ na środowisko i poprawę jakości powietrza, przyjazna przestrzeń miejska, rozwój przedsiębiorczości lokalnej oraz zwiększenie atrakcyjności miast dla inwestorów.

 

Na ilustracji: Slajd z prezentacji, która przedstawiła Maria Perkuszewska.

Przedstawicieli władz lokalnych zapraszamy do zapoznania się ze wspólnym listem ministra Henryka Kowalczyka i ministra Andrzeja Adamczyka. Tam napisano m.in., że miasta i gminy, chcące uczestniczyć w ETZT powinny się zarejestrować na stronie www.mobilityweek.eu i złożyć deklarację zorganizowania jednego, dwóch lub trzech typów działań: Trwałe, Tydzień Działań, Dzień bez Samochodu. Najlepsi zostaną uhonorowani Nagrodami ETZT: dla małego miasta (poniżej 50 000 mieszkańców); dla dużego miasta (powyżej 50 000 mieszkańców; za najbardziej innowacyjne wydarzenie; wyróżnienie dla najbardziej aktywnego województwa.

Oto następne spotkania informacyjne pt. „Przygotowanie polskiej kampanii ETZT 2018”

20 kwietnia 2018 r., Białystok (Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, ul. Kard. S. Wyszyńskiego 1, godz. 12:00-15:00); 26 kwietnia 2018 r., Lublin (Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, ul.  Artura Grottgera 4, godz. 10:00-13:00); 27 kwietnia 2018 r., Rzeszów (Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, al. Łukasza Cieplińskiego 4, godz. 10:00-13:00); 17 maja 2018 r., Opole (Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, ul. Piastowska 14, godz.13:00-16:00); 18 maja 2018 r., Wrocław (miejsce do potwierdzenia, godz. 10:00-13:00); 21 maja 2018 r., Kielce (Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, al. IX Wieków Kielc 4, godz. 12:00-15:00); 25 maja 2018 r., Olsztyn (Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, ul. Emilii  Plater 1, sala sesyjna nr 420, godz. 11:00-14:00); 28 maja 2018 r., Łódź (Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, al. Piłsudskiego 8, 10:00-13:00), Katowice  (termin i miejsce do potwierdzenia).

Rejestrację na spotkania prowadzą koordynatorzy regionalni ETZT we właściwych Urzędach Marszałkowskich. W razie pytań dotyczących kampanii Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT) bądź zaplanowanych spotkań, zapraszamy do kontaktu z Koordynatorem Krajowym  ETZT w Ministerstwie Infrastruktury – Marią Perkuszewską,  e-mail: maria.perkuszewska@mi.gov.pl, tel. (22) 630 12 09 – napisano na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *