Na początku czerwca 2021 roku zacznie się wielkie uświadamianie turystów dotyczące ochrony wybrzeża Bałtyku. Urząd Morski w Gdyni przygotowuje akcję edukacyjną, która potrwa do końca wakacji. Możesz wziąć udział w tej edukacji

Fot. z Archiwum Urzędu Morskiego w Gdyni.

Pomóż chronić nadmorską przyrodę. Pokaż, że to nadbałtyckie piękno może zniknąć

Interesującą ofertę przedstawia miłośnikom przyrody Urząd Morski w Gdyni. Ta propozycja zbiega się z przypadającym 22 kwietnia Dniem Ziemi. W przeddzień tego święta, Urząd Morski w Gdyni ogłosił, że poszukuje wolontariuszy do zajmowania się edukacja ekologiczną na bałtyckich plażach i pasie przyległym. Teren pracy wolontariuszy jest niezwykle atrakcyjny, ale zadania nie są łatwe. O szczegółach poinformowała nas Magdalena Kierzkowska – Rzecznik Prasowy/Asystent Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni:

Urząd Morski w Gdyni poszukuje WOLONTARIUSZY do współpracy przy edukowaniu społeczeństwa w zakresie ochrony wydm i lasów nadmorskich.

Jeżeli jesteś osobą: kochającą polskie morze i jego wybrzeże; odpowiedzialną; komunikatywną; energiczną; dysponującą wolnym czasem; pełnoletnią – przyjdź do nas i zostań wolontariuszem! Czas trwania wolontariatu: 1 czerwca – 31 sierpnia 2021 roku. Miejsca:

Pas techniczny (plaża, wydmy, las) od Karwi do Łeby:

Źródło ilustracji: Urząd Morski w Gdyni

i od Rowów do Ustki :

Źródło ilustracji: Urząd Morski w Gdyni

Cel wolontariatu: zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie ochrony wydm i lasów nadmorskich, poprzez informowanie i propagowanie właściwego zachowania w obszarze nadmorskim i pasie technicznym podległym Urzędowi Morskiemu w Gdyni. Czas pracy w obszarze pasa technicznego w grupach dwuosobowych: w okresie 1-30.06 weekendy (sobota -niedziela), w godz. 10.00-18.00; w okresie 1.07-31.08 codziennie, w godz. 10.00-18.00.

Zadania do wykonania po przeszkoleniu: informowanie turystów o potrzebie ochrony wydm nadmorskich, roli jaką spełniają wydmy i lasy nadmorskie w procesie ochrony brzegów; zwracanie uwagi na niewłaściwe zachowania (zaśmiecanie, przechodzenie poza wyznaczonymi wejściami, palenie ognisk, niszczenie roślinności wydmowej i elementów zabudowy biotechnicznej wydm – płotki, zatrawienia, wykładania chrustem); informowanie bezpośrednio nadzorującego pracownika (nadzorca OOW) o zauważonych zagrożeniach i problemach.

Co zyskasz: wiedzę na temat ochrony wydm i lasów nadmorskich oraz ochrony brzegów morskich; poznasz najpiękniejsze odcinki polskiego wybrzeża „od zaplecza”; zdobędziesz doświadczenie w zakresie komunikacji z szerokim gronem użytkowników plaż i pasa nadbrzeżnego; poznasz specyfikę pracy służb ochrony wybrzeża; zdobędziesz opaleniznę i kondycję, ponieważ Twoja praca będzie wymagać ruchu i przebywania na świeżym powietrzu; na plażę, wydmy i las nadmorski będziesz patrzył inaczej i widział więcej; po zakończeniu otrzymasz zaświadczenie o wolontariacie.

Jeśli chcesz spróbować, skontaktuj się z nami. Wydmy Cię potrzebują! Zgłoszenia należy przesłać na adres: wolontariat@umgdy.gov.pl . W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny: 58 676 81 61; 603 706 037. O przyjęciu do grona wolontariuszy decyduje kolejność zgłoszeń. Termin: do dnia: 21.05.2021 roku – zachęca Magdalena Kierzkowska – Rzecznik Prasowy/Asystent Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.

Warto wiedzieć, że teren prac wolontariuszy jest niezwykle atrakcyjny. Obejmuje bowiem odcinki od od granicy województwa pomorskiego na wschód do okolic Rowów i jeziora Gardno – czyli obejmuje m.in. Ustkę oraz Orzechowo z unikatowym klifem (długości około 28 km) oraz od rejonu jeziora Sarbsko do Karwi (dł. ok. 35 km), z fragmentami wybrzeża na których ma powstać elektrownia jądrowa.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

1 Comments

  1. Sadzenie monokultury piaskownicy zwyczajnej na wydmach, ograniczające rozwój murawy napiaskowej (środowiska priorytetowego w obszarach N 2000), wycinanie traw z plaży, po to by wydmy embrionalne nie powstawały, a cały piasek trafił na wydmę, w tym gatunków rzadkich jak wydmuchrzyca, a nawet bedącego pod ochroną perzu, niszczenie tym samym bardzo rzadkich stanowisk roślin słonolubnych. To nie jest ochrona wydm! TO NIE JEST OCHRONA WYDM. Wg urzedu ochrona wydmy, to tworzenie sztucznego wału. Jego twworzenie ma sens w miejscowościach ale na wolnym od miast odcinku pomiedzy Karwią-Białogórą-Lubiatowem i ŁEbą- to pomyłka. Nie zrozumiene zasad funkcjonowania natury. Ps. nadmierny refulat (np w Rowach, Mrzeżynie, Kołobrzegu zasypuje naturalne siedliska, oraz promenady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *