Polak, Gdańszczanin, prof. Jerzy Limon jest współtwórcą międzynarodowego, Jedwabnego Szlaku Festiwali Artystycznych Chiny – Świat. Pierwszy efekt – Festiwal Chiński w Gdańsku, z udziałem około 80 chińskich artystów.

Fot. Kazimierz Netka.

Jeden Pas. Jedna Droga. Nowy Jedwabny Szlak chińskiej kultury prowadzi wprost do Gdańska.

Gdański Teatr Szekspirowski staje się ważnym miejscem kulturalnej współpracy polsko – chińskiej. Przykładem tego może być, zaczynający się 12 października 2018 roku, I chiński festiwal artystyczny – Tydzień Chiński w Gdańsku.

Kontakty Europy z Chinami mają już wiele setek lat tradycji. Jednym z łączników był kupiecki Jedwabny Szlak, wykorzystywany w średniowieczu m.in. przez słynnego podróżnika, Europejczyka Marco Polo. Nazwisko tego podróżnika może sugerować, że był on z pochodzenia Polakiem. Zaraz po II wojnie światowej powstał Chipolbrok – Chińsko-Polskie Towarzystwo Okrętowe, mające swe główne siedziby w Gdyni i w Szanghaju. Teraz, w XXI wieku, tworzony jest Nowy Jedwabny Szlak: One Belt, One Road – Jeden Pas, Jedna Droga i ma on służyć kooperacji gospodarczej Europy, Azji, a przede wszystkim Chińskiej Republiki Ludowej z innymi państwami świata.

Oprócz Gospodarczego, ekonomicznego Nowego Jedwabnego Szlaku, powstaje Nowy Jedwabny Szlak Festiwali Artystycznych, a jego współtwórcą jest też Polak – profesor Jerzy Limon – dyrektor i twórca Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Jakie są efekty tego nowego łącznika kultur Europy i Dalekiego Wschodu – przekonamy się już z a klika dni w Gdańsku, podczas I Tygodnia Chińskiego.

 

Fot. Kazimierz Netka

O Tygodniu Chińskim w Gdańsku, a także o powstaniu Nowego Jedwabnego Szlaku Festiwali Artystycznych, poinformowali we wtorek, 09 października 2018 roku: Pani ZHAO Xiuzhen, Konsul Generalna Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku; Pan WANG Qingshan, Konsul w Chińskim Konsulacie Generalnym w Gdańsku; Pan Prof. Jerzy Limon, Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego; Pani Maria Gostyńska, Koordynatorka Tygodnia Chińskiego w GTS; Pani Magdalena Hajdysz, Rzecznik Prasowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Na uczestników spotkania czekał poczęstunek przygotowany przez gdańską restaurację Little Chinese.

 

Fot. Kazimierz Netka

Prologiem do Tygodnia Chińskiego była prezentacja tradycyjnej muzyki, tańca, kostiumów, kaligrafii i sztuk walki pod tytułem Jedwabny Szlak: Impresje w wykonaniu Gannan Normal University Art Troupe.

Prologiem do Tygodnia Chińskiego była prezentacja 2 października tradycyjnej muzyki, tańca, kostiumów, kaligrafii i sztuk walki pod tytułem Jedwabny Szlak: Impresje w wykonaniu Gannan Normal University Art Troupe.

Jak podkreśliła podczas spotkania 9 października Pani ZHAO Xiuzhen, Konsul Generalna Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku; zorganizowanie Tygodnia Chińskiego, to pomysł prof. Jerzego Limona – dyrektora Gdańskiego Teatru szekspirowskiego. Okazało się, że strona chińska, ministerstwo kultury bardzo popierają te inicjatywę i wyznaczyły miasto Szanghaj do zorganizowania tego wydarzenia, zwanego też Festiwalem Chińskim. Szanghaj jest najnowocześniejszym miastem Chin. Podczas tygodnia Chińskiego w Gdańsku pokazana zostanie wystawa pokazująca, jak wyglądał dawny Szanghaj i jaki jest dzisiejszy Szanghaj. Dzięki obrazom na tej wystawie będzie można zorientować się, jakie zmiany zaszły w Chinach, w ciągu 40 lat. Ten Tydzień Chiński jest pierwszy raz organizowany w historii polsko – chińskich kontaktów – podkreśliła pani konsul. Cieszę się, że odbywa się od w Gdańsku – dodała.

– Ja też się cieszę, bo takie prestiżowe imprezy o międzynarodowym charakterze organizują albo Warszawa, albo Kraków, a czasami Wrocław – powiedział prof. Jerzy Limon. – O nas się zapomina…

Profesor Jerzy Limon powiedział też, że być może miało na to wydarzenie sprzed około półtora roku, gdy pojechał do Szanghaju na spotkanie założycielskie Jedwabnego Szlaki Festiwali Artystycznych. Wówczas okazało się, że profesor jest tam nie tylko reprezentantem Gdańska – Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – ale również przedstawicielem Polski na tym ważnym spotkaniu, na którym reprezentowanych było ponad 30 krajów z różnych kontynentów, również Australia. Wówczas prof. Jerzy Limon dowiedział się, że ma tam reprezentować również Polskę i stał się współzałożycielem tego Jedwabnego Szlaku Festiwali Artystycznych. Na zgromadzeniu założycielskim owej międzynarodowej organizacji, obecny był główny minister kultury Chińskiej Republiki Ludowej, media i zostało to bardzo nagłośnione.

– Wydaje mi się, że nasz festiwal chiński,Tydzień Chiński w Gdańsku, jest owocem tego nowopowstałego stowarzyszenia – powiedział prof. Jerzy Limon.

Organizatorami Tygodnia Chińskiego są m.in. Fundacja Theatrum Gedanense, Gdański Teatr Szekspirowski, Miasto Szanghaj w partnerstwie z Ambasadą Chin w Polsce i z Konsulatem Generalnym Chin w Gdańsku, a także z Ministerstwem Kultury – mówiła Magdalena Hajdysz, Rzecznik Prasowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

 

Fot. Kazimierz Netka

Tydzień Chiński w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim rozpocznie się w najbliższy piątek, 12 października, Weźmie w nim udział 80 artystów z Chińskiej Republiki Ludowej – mówiła Maria Gostyńska, Koordynatorka Tygodnia Chińskiego w GTS, szefowa Impresariatu w GTS.

Tydzień Chiński odbywa się w ramach cyklicznego wydarzenia: Teatry Europy:, i jest 10. taką imprezą organizowaną w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. W związku z tym, nazwę tego cyklu trzeba zmienić na „Teatry Świata” W grudniu zagości w Gdańsku europejski, „Teatr Estoński”

Z Gdańskim teatrem szekspirowskim współpracuje Instytut Konfucjusza, istniejący od kilku lat w Uniwersytecie Gdańskim. Instytut Konfucjusza był jednym z współorganizatorów 2 października Prologu do Tygodnia Chińskiego.

A oto trochę informacji dotyczących I Tygodnia Chińskiego (12 – 21 października 2018 roku), zamieszczone na stronie https://teatrszekspirowski.pl/aktualnosci/tydzien-chinski-2/ :
Odkryj sztukę Dalekiego Wschodu podczas Tygodnia Chińskiego w Teatrze Szekspirowskim, 12-21 października.

Cykl Teatry Europy, organizowany od 2014 roku przez Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense, systematycznie rozwija się w kierunku Teatrów Świata. W programie Tygodnia Chińskiego w GTS, organizowanego we współpracy z Shanghai Municipal Administration of Culture, Radio, Film & TV zobaczymy zarówno tradycyjny teatr i taniec, połączone z prezentacją sztuk walki, kostiumów, malowania masek i kaligrafii, jak i współczesne oblicze chińskiej kultury, z naciskiem na największe, najludniejsze i najbogatsze miasto – Szanghaj. Niezmiennie elementem prezentacji zwyczajów, tradycji, kultury będą pokazy filmów, wystawy, warsztaty oraz spotkania z artystami.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: https://teatrszekspirowski.pl/aktualnosci/tydzien-chinski-2/ . Warto zwrócić uwagę np. na warsztat przybliżający tematykę dramatu “Hamlet” Williama Szekspira  i jego realizacji scenicznej – opery “I, Hamlet” w reżyserii Lee Hsiao-Pin, wykonywanej przez jednego aktora (Zhang Jun). Podczas zajęć zostanie omówiona fabuła sztuki, odbędzie się czytanie wybranych scen, przybliżona zostanie sylwetka reżysera oraz profil teatru.

Zajęcia odbędą się 12 października, 17:00 w Sali Warsztatowej GTS w Gdańsku, ul. Bogusławskiego 1 (sala 2.70, wejście dla aktorów), a poprowadzi je Anna Ratkiewicz-Syrek, Kierownik Działu Edukacji GTS. Warsztaty są bezpłatne. Przewidziano 30 miejsc. Od tych warsztatów warto zacząć uczestnictwo w I Tygodniu Chińskim. Obowiązują zapisy na warsztaty: akademia@teatrszekspirowski.pl, +48 58 351 01 19 .

Wydarzenia, związane z I Tygodniem Chińskim, odbędą się także m.in. w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Czytaj też na stronie: Pulsarowy.pl

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *