Ruszył projekt ArchaeoBalt – odkrywanie  dziedzictwa regionu Morza Bałtyckiego. Otwarte badania archeologiczne prowadzone są w Owidzu na Kociewiu i w Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku.

Na zdjęciu: Grodzisko w Owidzu. Fot. Bartosz Świątkowski.

Explore Owidz: międzynarodowe badania największego na Pomorzu Wschodnim, grodziska.

Otwarte dla mieszkańców i turystów badania archeologiczne w Polsce, Szwecji i Danii (spacery po wyjątkowych stanowiskach archeologicznych wraz z archeologiem – przewodnikiem), wykłady o mało znanej przeszłości Morza Bałtyckiego, spotkania z ekspertami, festiwale i gry – to atrakcje przygotowane w ramach jednego z najciekawszych projektów – ArchaeoBalt, realizowanego przez Uniwersytet Gdański wraz z partnerami.

 

Badania archeologiczne na stanowisku w Owidzu. Fot. Bartosz Świątkowski

W tym tygodniu zapraszamy do odkrywania Grodziska w Owidzu. Wydarzenie ‘Explore Owidz’ (Odkryj Owidz) trwa do 18 lipca 2019.

 

Twierdza Wisłoujście. Fot. Bartosz Świątkowski

Już w dniach 8-26 lipca 2019 zapraszamy do Twierdzy Wisłoujście – poinformowała nas dr Beata Czechowska-Derkacz – rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego, członek Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich Prom. członek Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej. Komunikat zawiera też wypowiedź:

– Tegoroczny sezon badawczy na grodzisku w Owidzu będzie drugim prowadzonym przez Instytut Archeologii i Etnologii UG, jednocześnie będzie to pierwszy sezon pod egidą projektu ArchaeoBalt. Dwa lata temu udało nam się natrafić na strop budynku mieszkalnego, który będzie badany w tym roku. Jest on jednym z dwóch odkrytych w całości tego typu obiektów na grodzisku w Owidzu. W tym roku badaniom będzie towarzyszyć cykl wydarzeń kulturalnych zatytułowanych ‘Explore Owidz’ – Odkryj Owidz, mający na celu popularyzację dziedzictwa regionu Południowego Bałtyku i archeoturystyki – mówi Bartosz Świątkowski z Instytutu Archeologii i Etnologii Wydziału Historycznego UG.

W rejonie południowego Bałtyku znajdują się liczne, różnorodne zasoby dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, których potencjał turystyczny nie jest w pełni wykorzystany. ArchaeoBalt to projekt realizowany przez Uniwersytet Gdański, Muzeum Gdańska, Uniwersytet w Aarhus, Muzeum Bornholmu i Uniwersytet w Lund, który odpowiada na te potrzeby. Uniwersytet Gdański jest partnerem wiodącym projektu.

 

Badania na stanowisku Uppåkra koło Lund, Szwecja. Fot. Bartosz Świątkowski

Dzięki projektowi ArchaeoBalt możliwe jest wspólne odkrywanie dziedzictwa regionu Morza Bałtyckiego, skrytego pod powierzchnią Danii, Polski i Szwecji. Stanowiska archeologiczne, relikty dawnych grobowców, grodzisk, często znajdują się na terenach atrakcyjnych przyrodniczo. Poszukiwanie pozostałości dawnych kultur jest znakomitym sposobem do aktywnego i zgodnego z przyrodą wypoczynku. Wypracowanie nowego sposobu promowania dziedzictwa kulturowego rejonu Morza Bałtyckiego pozwoli na pobudzenie i zwiększenie ruchu turystycznego w rejonie, a także stworzenie nowej marki zrównoważonej, zielnej i niebieskiej, archeoturystyki.

 

Jeden z kurhanów znajdujący się obrębie kompleksu Sorte Muld na Bornholm, Dania. Fot. Marie Conger

Projekt ArchaeoBalt (Laying fixed foundations for innovative Archaeotourism – a new ‘green’ Archaeoroute in the Southern Baltic Sea Region) jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020. Całościowy budżet wynosi ponad 2 miliony euro. Okres realizacji projektu to trzy lata (od lipca 2018 do lipca 2021).

 

„Złota dama” ze Smørengegård, Bornholm, Dania. Fot. Bartosz Świątkowski

W ramach projektu powstanie sieć centrów archeologicznych, których celem będzie rozpowszechniania wiedzy o archeologii i rozwój archeoturystyki. Powstanie także strona internetowa „Wirtualne Muzeum Południowego Bałtyku” z najważniejszymi informacjami o dziedzictwie regionu Morza Bałtyckiego i jego archaeturystycznych atrakcjach. Organizowane są wydarzenia kulturalno-edukacyjne takie jak festiwale, gry, wykłady oraz otwarte badania archeologiczne.

 

Ryty naskalne na Bornholmie. Fot. Bartosz Świątkowski

Dzięki badaniom wykopaliskowym ukazuje się nam zupełnie nowy obraz regionu Morza Bałtyckiego. Obszaru tętniącego życiem, powiązanego sieciami wzajemnych relacji widocznych w kulturze, architekturze, sztuce i języku. Dziedzictwo archeologiczne choć fascynujące i skrywające wiele tajemnic, wciąż jest niedoceniane.

 

Cmentarzysko wikińskie w Hjortsberga w Szwecji. Fot. Bartosz Świątkowski

Do 18 lipca można zwiedzać stanowisko archeologiczne w Owidzu, które jest jednym z największych grodzisk na Pomorzu Wschodnim. A już w najbliższą środę(3 lipca 2019) o godz. 13.00 odbędzie się wykład popularnonaukowy „Na styku dwóch kultur… relacje słowiańsko-skandynawskie we wczesnym średniowieczu”, Karoliny Czonstke i Bartosza Świątkowskiego z Wydziału Historycznego UG.

Program oraz szczegółowe informacje o Grodzisku w Owidzu:

 

Źródło ilustracji: Uniwersytet Gdański

Tajemnice owidzkiego grodu – spacery po stanowisku wraz z archeologiem: wtorek-piątek: 10:00 –14:00; Sobota: 10:00 – 13:00. Oprowadzanie rozpoczyna się o każdej pełnej godzinie. Języki: polski i angielski

Wykłady popularno-naukowe opowiadające o mało znanej przeszłości Morza Bałtyckiego oraz na spotkania z ekspertami: Środy 3,10, 17 lipca: 13:00–14:30. Wykłady będą odbywać się w obrębie rekonstrukcji grodu lub w Sali wykładowej znajdującej się w pawilonie

Rodzinne warsztaty archeologiczne. Razem z archeologami będziemy szukać odpowiedzi na pytania jak odczytywać przeszłość? Jakie tajemnice kryje grodzisko w Owidzu? Jakie ślady pozostawili ludzie? Jak rozpoznać obiekty, które mają blisko 1000 lat? Czwartki 11,18 lipca: 13:00–14:00 (14:30), soboty 6,13 lipca: 13:00–14:00 (14:30)

Wydarzenie realizowane w ramach Projektu ArchaeoBalt: Uniwersytet Gdański (partner wiodący), Muzeum Gdańska, Uniwersytet w Aarhus, Muzeum Bornholmu i Uniwersytet w Lund.

 

Dzień otwarty na stanowisku Nørre Sandegård. Fot. Karolina Czonstke

Otwarte badania archeologiczne odbyły się na stanowisku Sorte Muld (Bornholm, Dania) i będą się jeszcze odbywały: Twierdza Wisłoujście – 8-26 lipca 2019; Smørengegård (Bornholm, Dania) – 2 – 28 września 2019; Uppåkra (Lund, Szwecja) – 10 czerwca – 5 lipca oraz 2 września – 4 października 2019.

Profil projektu na Facebooku: https://www.facebook.com/ArchaeoBalt-Towards-Innovative-Green-Blue-Tourism-2481388448572893/?modal=admin_todo_tour

 

Badania na cmentarzysku Nørre Sandegård, Bornholm, Dania. ot. Karolina Czonstke

Instagram: https://www.instagram.com/archaeobalt/ . Osoby i instytucje zainteresowane projektem, rozwojem dziedzictwa Morza Bałtyckiego oraz idei archeoturystki zapraszamy do kontaktu na adres mailowy archaeobalt@gmail.com – zachęca dr Beata Czechowska-Derkacz – rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego, członek Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich Prom. członek Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *