Poznaliśmy rozwój zatrudnienia w Polsce do 2022 roku
Wzrośnie popyt na osoby o wysokich kwalifikacjach. Pomorski rynek pracy będzie się rozwijał najszybciej
Wielkie święto obchodzono w Gdańsku 3 lutego 2016 roku. W Teatrze Szekspirowskim uhonorowano pracowników publicznych służb zatrudnienia. Przy okazji podsumowano dotychczasowe osiągnięcia i snuto prognozy.
– Dzisiejsze służby zatrudnienia to nowoczesne urzędy świadczące szeroki zakres usług dla mieszkańców regionu – powiedział Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego. – Służą pomocą nie tylko osobom pozostającym bez pracy i poszukującym zatrudnienia, ale również przedsiębiorcom, pracodawcom i młodym ludziom startującym na rynku pracy. Skutecznie wykorzystując pieniądze z funduszy krajowych oraz europejskich pomorskie służby zatrudnienia uzyskały dobre wyniki. np. jeden z najwyższych w Polsce wskaźnik efektywności zatrudnienia. Pomorskie jest na trzecim miejscu w kraju pod względem dynamiki wzrostu liczby pracujących. To również zasługa przedsiębiorców. Obecnie w Pomorskiem pracuje ponad 936 osób. Stopa bezrobocia w Pomorskiem jest niższa od średniej w kraju (9,6 procent) i wynosi 9 procent. Natomiast średnia krajowa nasza, jest niższa od europejskiej. Przedsiębiorcy zgłaszają coraz więcej miejsc pracy – w listopadzie ponad 6 tysięcy, to jest o ponad 28 procent więcej niż w tym samym okresie roku 2014. Można powiedzieć, że nie jest źle, ale powinno być znacznie lepiej. Ciągle bezrobocie nam dokucza.
Na zdjęciu: Marszałek Mieczysław Struk: – Dzisiejsze służby zatrudnienia w Pomorskiem to nowoczesne urzędy świadczące szeroki zakres usług dla mieszkańców regionu. Fot. Kazimierz Netka.
A co nas czeka w przyszłości? Też przedstawiono to w Gdańsku, w środę, 3 lutego 2016 roku w Teatrze Szekspirowskim, podczas obchodów Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia. Mówił o tym dr Łukasz Arendt z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, wygłaszając wykład pt. „Prognozowanie zatrudnienia dla woj. pomorskiego do 2020 r.”
Na zdjęciu: Dr Łukasz Arendt: – O 3,6 procent wzrośnie zatrudnienie w województwie pomorskim do 2022 roku. To bardzo dobra wiadomość. Tym bardziej, że będzie to największy wzrost w kraju. Fot. Kazimierz Netka.
Gdy spojrzeć na mapę to widać tylko jedno – oprócz pomorskiego – województwo, które ma wyższe tempo wzrostu: zachodniopomorskie, ale to wynika ze specyficznych okoliczności, które tam miały miejsce. Ono startuje ze znacznie niższego poziomu. Województwo pomorskie będzie jednym z najszybciej rozwijających się, jeśli chodzi o rynek pracy woj w Polsce w perspektywie do roku 2022. Jak widać, są również województwa w których nastąpi spadek liczby pracujących.
Korzystne dla Pomorskiego przewidywania są nawet w scenariuszu pesymistycznym – nawet w takiej sytuacji możemy spodziewać się tego że liczna osób pracujących będzie większa niż teraz.
Obecnie liczba osób pracujących w Pomorskiem wynosi 936 tysięcy. W 2022 ma pracować blisko 969 tysięcy, czyli sytuacja się poprawi. Ktoś zyska, ale niektórym grupom zawodów będzie trudniej. A jak będzie się zmieniała sytuacja w grupach zawodowych czy poszczególnych zawodach – w stosunku do stanu na koniec 2014 roku? Czyli struktura pracujących w Pomorskiem? O tym m.in. mówił dr Łukasz Arendt z Katedry Polityki Ekonomicznej Uniwersytetu Łódzkiego, reprezentujący też Instytut Pracy i Spraw Socjalnych (IPiSS)
W 2014 roku, czyli w zasadzie z niewielkimi zmianami do teraz, przedstawiciele władz publicznych to 4,8 procent wszystkich zatrudnionych w Pomorskiem. W 2022 roku ich udział nieco się zmniejszy i wyniesie 4,5 procent. Specjaliści mają udział 20,5 procent, a w 2022 roku: 24,1. Wzrośnie też partycypacja techników: z 13 procent do 13,4 procent. Zmaleje udział pracowników biurowych z 6,5 do 5,9 procent. Niewiele zmieni si,e udział pracowników usług osobistych i sprzedawców: około 14,5 procent. Udział rolników, ogrodników, leśników i robaków spadnie z 6,2 procent do 5,5 procent. Zmaleje udział robotników przemysłowych i rzemieślników: z 17,8 do 16,5 procent. Nie zmieni się sytuacja operatorów i monterów maszyn i urządzeń – po 9,5 procent udziału w liczbie pracujących teraz i za sześć lat. Zmniejszy się udział w rynku zatrudnionych przy pracach prostych.
Marszałek Mieczysław Struk wręczył 18 osobom wyróżnienia z okazji Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia, w uznaniu za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej za rok 2015.
Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia przypadający 27 stycznia to święto upamiętniające powstanie pierwszych instytucji zajmujących się pośrednictwem pracy w odrodzonej Polsce. Tego dnia, w 1919 roku, Józef Piłsudski, ówczesny Naczelnik Państwa podpisał dekret o organizacji urzędów pośrednictwa pracy.
Chociaż historia publicznych służb zatrudnienia sięga początków minionego wieku po raz pierwszy święto obchodzono w styczniu 2011 roku. Współczesne publiczne służby pracy to nowoczesne urzędy oferujące szeroki zakres usług wspierających aktywność zawodową i edukacyjną mieszkańców województwa pomorskiego.
Kazimierz Netka