10-lecie Fundacji z Pompą – Pomóż Dzieciom z Białaczką. Uroczystość w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym – Katedrze i Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Spotkali się ludzie, którzy mają wielkie serca i na co dzień robią cuda. Posadzili Jabłoń – Drzewo Życia

Fot. Kazimierz Netka.

Pomoc wartości około 3 mln złotych dla Kliniki od Fundacji

Młoda jabłoń rośnie przy ulicy Dębinki w Gdańsku upamiętnia 10-Lecie Fundacji z Pompą. To Drzewko Życia, Drzewko Pamięci. Posadzono je 7 czerwca 2023 roku, w obecności reprezentantów władz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, zarządu Fundacji oraz małych pacjentów i ich rodziców. Zwieńczeniem tej uroczystości było spotkanie w gmachu Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, przy ul. Dębinki 7.

Fot. Kazimierz Netka.

Były przemówienia, życzenia, podziękowania, wręczanie kwiatów pani prezes Fundacji z Pompą, red. Marcie Justynie Czyż-Taraszkiewicz. Uroczystość prowadziła Wioleta Wójcik z Zespołu ds. Promocji i PR Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego:

Fot. Kazimierz Netka.

– Będziemy świętować 10-lecie Fundacji z Pompą – Pomóż Dzieciom z Białaczką – fundacji, która od 10 lat jest takim dobrym duchem Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Fundacji, na którą Klinika, jej personel, pacjenci, ich rodzice zawsze mogą liczyć – powiedziała, prowadząca uroczystość, Wioleta Wójcik z Zespołu ds. Promocji i PR Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

– 10 lat temu tu niedaleko, na łączniku, 13 osób z całego Pomorza podpisało akt notarialny i w ten sposób narodziła się Fundacja z Pompą – wspominała red. Marta Czyż-Taraszkiewicz – prezes zarządu tej Fundacji:

Fot. Kazimierz Netka.

– Był tak miły pan notariusz, który do nas przyszedł. Jeszcze wtedy nie mogliśmy wszyscy w jednym miejscu spotkać się poza Kliniką. Na początku wspieraliśmy tylko Oddział Hematologii, na którym leczone były nasze dzieci. Od czasu pandemii opieką objęliśmy całą Klinikę, z czego bardzo, bardzo się cieszę.

Przez te 10 lat, w różny sposób, w postaci sprzętu, środków jednorazowych, środków dezynfekcyjnych w różny sposób przekazaliśmy do Kliniki około 3 milionów złotych i jak dzisiaj patrzę jak wygląda klinika – bo pamiętam, jak wyglądała 10 lat temu – i to, że braliśmy udział w wielkim remoncie 2 lata temu – to jestem po prostu dumna, że to jak się zmieniło, że to jest też jakiś wkład naszej Fundacji.

Tak sobie myślę, że wciąż mamy wiele do zrobienia. Wydaliśmy poradnik, który mam nadzieję rodzicom już pomaga przejść ten trudny czas po diagnozie i będzie pomagał na kolejnych etapach leczenia, ale my chcemy wydać jeszcze kolejne poradniki – one są już w przygotowaniu – które sprawią, że ten czas, który jak wiadomo, jest bardzo trudny; wiem coś o tym, sama przez to przeszłam i że będzie po prostu tym rodzicom łatwiej. Mam też nadzieję, że wkrótce ściany nabiorą kolorów w klinice, tak jak to było, kiedy leczył się tutaj mój syn. Też już w tym kierunku działamy. Bardzo, bardzo chciałabym, żeby z rehabilitacji mogli skorzystać wszyscy potrzebujący mali pacjenci nie tylko jak są tutaj w szpitalu, ale także gdy wychodzą na przepustki, czy zakończą leczenie – to też jest kolejny punkt, na którym bardzo mi zależy.

Fot. Kazimierz Netka.

Dziękuję wszystkim, którzy przez te lata z nami byli. Jest tutaj sporo takich osób, które nas wspierają. Zostańcie z nami dalej, bo tak, jak mówiłam, mamy sporo do zrobienia, także wszystkich państwa, wszystkich lekarzy, wszystkie panie pielęgniarki jeśli macie jakieś pomysły jak można jeszcze poprawić działania Kliniki to ja zapraszam do kontaktu, bo my chętnie pomożemy zrealizować te wszystkie pomysły dla dobra Kliniki, pacjentów, dla ich rodzin. Sama mam taką swoja listę „Plany i marzenia”. Wiele pozycji już tam z niej mogłam skreślić albo jako zrealizowane odhaczyć. Natomiast ona się nie skraca, bo cały czas jakieś nowe pomysły są i mam nadzieję, że będziemy je ciągle realizować. Zachęcam do współpracy. Dziękuję za wsparcie, bez tego nie moglibyśmy działać, realizować tej misji, realizować tego wszystkiego co robimy, tak że bardzo bardzo dziękuję. Zachęcam do współpracy, a chciałabym, żeby ten dzień pozostawił po sobie jakiś dodatkowy ślad, dlatego zapraszam do wspólnego posadzenia drzewka: panią profesor Marię Bieniaszewską, panią dyrektor Dorotę Kuzimską, panią Magdę Rybicką-Tomczyk i oczywiście szefową kliniki Ninelę Irga-Jaworską – kierująca Kliniką Pediatrii, Hematologii i Onkologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego bo oczywiście beż niej to wszystko by się nie mogło udać:

Fot. Kazimierz Netka.

Dr hab. Maria Bieniaszewska – prodziekan do spraw dydaktycznych Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego odczytała List od rektora prof. Marcina Gruchały:

Fot. Kazimierz Netka.

– Z ogromną przyjemnością zastępuję dzisiaj pana rektora pana profesora, rektora Marcina Gruchałę, który z przyczyn od siebie niezależnych nie mógł w tym uczestniczyć. Na koniec powiem dlaczego sprawia mi to taką ogromną przyjemność.

Szanowna Pani Prezes, w imieniu społeczności Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz własnym pragnę złożyć serdeczne i szczere gratulacje z okazji pięknego jubileuszu 10-lecia istnienia Fundacji z Pompą. To także doskonała okazja do podziękowania pani prezes i całemu zespołowi za wieloletnią i owocną współpracę kierowanej przez panią instytucji z naszym uniwersytetem. Przez dekadę Fundacja wielokrotnie okazywała nieocenione wsparcie Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii GUMed UCK, od pierwszych pomp w 2014 roku przez szeroką pomoc w trudnym czasie pandemii aż po zaangażowanie w zakończony w 2021 roku remont Kliniki i trwająca do chwili obecnej współpracę w zakresie jej wyposażenia.
Jestem niezmiernie wdzięczny za każdą zrealizowaną wspólnie inicjatywę na rzecz naszego Szpitala Klinicznego i jego najmłodszych pacjentów oraz szereg przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym angażujących naszych studentów. Wyrażam głęboką nadzieję, że w nadchodzących latach współpraca Uczelni i Fundacji z Pompą przyniesie kolejne wspaniałe owoce oraz że kierowana przez panią instytucja odnosić będzie dalsze sukcesy na wszelkich polach swojej działalności. Z wyrazami szacunku, prof. dr hab. Marcin Gruchała – rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

– Ja wręczę ten list pani prezes. Od siebie powiem, że uczestnictwo w tej uroczystości jest szczególną przyjemnością bo ja jako hematolog doskonale rozumiem, co znaczy praca fundacji na rzecz pacjentów. Jesteście państwo najbliżej tych potrzeb, rozpoznajecie je w momencie, kiedy one powstają i zdecydowanie lepiej niż my lekarze. Proszę przyjąć moje ogromne wyrazy szacunku i podziękowania – powiedziała dr hab. Maria Bieniaszewska – prodziekan do spraw dydaktycznych Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

– Szanowni państwo, dostojni goście mili pacjenci, rodzice, cały personel kliniki, szanowna pani prezes. W fantastyczny sposób moja przedmówczyni powiedziała wszystko co powinnam również i ja powtórzyć – powiedziała Dorota Kuzimska – zastępca dyrektora naczelnego ds. sprzedaży i rozliczeń usług medycznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego:

Fot. Kazimierz Netka.

– Faktycznie, z perspektywy tych ostatnich 10 lat, olbrzymia pomoc, bo to aż 3 miliony złotych pomocy, z której może korzystać cały zespół, a przede wszystkim pacjenci, bo to dla nich wszystko tutaj się dzieje i to dla nich wszyscy zostawiają swoje serca, zaangażowanie. Dziękujemy bardo. My jako dyrekcja bardzo to doceniamy. Bardzo dziękujemy. W wielu trudnych chwilach mieliśmy takie szczęście, żeby móc współpracować z taką Fundacją. To jest niesamowite i na pewno państwo, rodzice, dzieci, wiecie o tym, jak to bardzo jest nam potrzebne. Życzę sobie, życzę nam aby ta kontynuacja i ta współpraca trwała nadal. Bardzo dziękuję i dla pani prezes składam te kwiatki – powiedziała Dorota Kuzimska – zastępca dyrektora naczelnego ds. sprzedaży i rozliczeń usług medycznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

– Co można powiedzieć o przyjaciołach? Przyjaciele to tacy ludzie, którzy są z nami, wtedy kiedy jest nam dobrze, kiedy się z nami śmieją, kiedy się z nami bawią ale są przede wszystkim z nami wtedy, kiedy jest nam źle, kiedy jest nam trudno – mówiła dr hab. n. med. Ninela Irga-Jaworska – kierująca Kliniką Pediatrii, Hematologii i Onkologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego:

Fot. Kazimierz Netka.

– Kiedy płaczemy, płaczą razem z nami, pomagają nam i nas wspierają. To wszystko co powiedziałam, to jest o tobie Marta i o twojej Fundacji. Dziękuję z całego serca. Dla mnie jest to wielki zaszczyt, że mogłam cię poznać, że mogłam leczyć twoje dziecko i że mogę z tobą teraz stać i ci dziękować. Bez ciebie to wszystko by się nie udało. Dziękuję w imieniu swoim i imieniu nas wszystkich. Tu mam oficjalne podziękowania, ale to co z serca to myślę, że jest ważniejsze.

Były też podziękowania od dzieci. Mali pacjenci przygotowali niespodziankę i Kopertę dla Kropelki – maskotki Fundacji z Pompą:

Fot. Kazimierz Netka.

Oraz od innych dorosłych:

Fot. Kazimierz Netka.

W imieniu Oddziału Dziennego części Kliniki bardzo, bardzo dziękujemy. Zawsze jesteś wtedy, kiedy ciebie prosimy o pomoc. Dziękujemy!

Fot. Kazimierz Netka.

My z Martą poznaliśmy się jako pierwsze w tej klinice w Poradni Immunologicznej. Marta ujęła mnie wówczas, zapamiętała mnie jako jedną z niewielu matek, które w ilościach hurtowych przychodziły wówczas, przystępowały progi poradni. Zapamiętałam ją jako mamę, jako kobietę; ujęła mnie niesamowicie swoją komunikatywnością, życzliwością.

Fot. Kazimierz Netka.

Ja reprezentuję chemioterapię dziecięcą, również bardzo dziękuję pani i całej Fundacji. Zawsze mamy wsparcie finansowe i wielką pomoc. Dziękuję bardzo.

– Szanowni państwo, spotkali się tutaj ludzie, którzy mają wielkie serca, którzy na co dzień robią cuda – powiedział Arkadiusz Lendzion – zastępca dyrektora naczelnego ds. administracyjno – technicznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego:

Fot. Kazimierz Netka.

– W imieniu całej społeczności szpitala dziękuję serdecznie za okazaną pomoc. Bez Pani i bez Fundacji byśmy na pewno nie zrobili tego, co do tej pory się udało. Proszę o więcej. Obiecuję idealną współpracę, bo cel jest naprawdę szczytny. Musimy sobie pomagać. Pacjent mały w naszym szpitalu jest traktowany priorytetowo i zapewniam, że zawsze tak będzie. Serdecznie dziękuję! – powiedział Arkadiusz Lendzion – zastępca dyrektora naczelnego ds. administracyjno – technicznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Podczas uroczystości przedstawiono też Rymy z Pompą – terapeutyczne wierszyki dla dzieci, napisane specjalnie dla Fundacji i przez nią wydane.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *