10 projektów na rzecz ochrony Bałtyku uzyskało wsparcie od Fundacji ORLEN dla Pomorza. Przedstawiamy kolejne wiadomości na ten temat. Nasze morze zyskuje coraz więcej przyjaciół. Troska o zdrowe środowisko ma już znaczącą tradycję w Gdańsku – stolicy Żuław

Fot. Kazimierz Netka.

ORLEN wzmacnia prestiż Polski w trosce o środowisko. Warto dbać o zdrowe otoczenie. Znacząco zatroszczono się o to w Gdańsku i na Pomorzu Gdańskim już w XIX i XX wieku, a zwłaszcza gdy Polacy musieli nadrabiać zaniedbania zaborców

Mieszkańcy województwa pomorskiego podejmują wiele inicjatyw na rzecz ochrony środowiska. W centrum uwagi znajduje się Bałtyk, który jest wspólnym celem wielu projektów. Działania na rzecz unikatowego Morza Bałtyckiego prowadzone są na lądzie, w wodzie morskiej oraz na dnie.

Służące ochronie środowiska przedsięwzięcia oraz ich realizatorzy potrzebują wsparcia, zwłaszcza finansowego. Pomocy udzielają im instytucje, organizacje, w tym biznes. Najnowszą taką inicjatywę podjęła Grupa ORLEN, a konkretnie Fundacja ORLEN dla Pomorza, funkcjonująca w Rafinerii Gdańskiej, należącej do Grupy ORLEN. Działania te odzwierciedlają się zaś w efektach programu pt. „Bałtycki Grant Bioróżnorodności”, którego głównym celem jest dofinansowywanie inicjatyw służących wzmacnianiu różnorodności biologicznej.

Fot. Kazimierz Netka.

Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w podsumowaniu pierwszego etapu przyznawania pomocy finansowej w ramach programu Bałtycki Grant Bioróżnorodności. Ogłoszenie wyników nastąpiło w unikatowym miejscu, bo na „początku” Polski, czyli w Helu – niemal na samym cyplu Półwyspu Helskiego, a konkretnie w Fokarium – Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Hel jest nie tylko symbolicznym, fizycznogeograficznym początkiem Polski. Można powiedzieć, że Polska, po latach zaborów przywróciła to miasto, a właściwie cały półwysep do życia, umożliwiając pełne wykorzystywanie tego skarbu Europy.

Wróćmy na chwilę do przeszłości

Podczas zaborów niemal całe Pomorze Gdańskie popadło w biedę, w zacofanie. Zaborcy – Prusacy nie dbali o tę część naszego kontynentu. Nawet w Gdańsku życie nie było dobre, ludzie umierali na choroby zakaźne, roznoszone z powodu złego stanu sanitarnego miasta. W innych częściach zaboru pruskiego było o wiele gorzej.

Gdańsk został wyswobodzony ze śmiertelnych chorób dzięki imigrantom, ekspatriantom ze wschodu i z południa, którzy zadbali o ekologię, naukę, edukację w Gdańsku – stolicy Żuław i byli pionierami w tworzeniu, umacnianiu zdrowego środowiska życia w tym mieście, w II połowie XIX wieku. Można powiedzieć, że wtedy symbolicznie zaczęła się rozwijać na Pomorzu Gdańskim cywilizacja wolności i nowoczesności stworzona przez ekspatriantów. W tych przemianach edukacyjnych, zdrowotnych, kulturowych, biznesowych w Gdańsku, jednymi z najbardziej zasłużonych osób są ówczesny nadburmistrz Gdańska, urodzony w mieście Świecie na Kociewiu Leopold Winter i urodzony na Żuławach w Stalewie niedaleko Malborka inż. Eduard Friedrich Wiebe – projektant systemu. Pomagał im Julius Albrecht Licht – budowniczy miejski. Oni też zadbali, by Gdańsk miał lepszą komunikację. Rozbudowali połączenia tramwajowe w mieście, a także kolejowe Gdańska z centrum Polski oraz z Berlinem.

Dzisiaj, dzięki przybyszom z Kresów wschodnich, z centrum Polski, z południa, z Kociewia i z Żuław do Gdańska, można było rozwijać przyjazną dla natury komunikację pociągową na Pomorzu Gdańskim i Żuławach. Te dokonania ułatwiły promieniowanie nowoczesności z Gdańska – stolicy Żuław – na inne podregiony m.in. Pomorza Gdańskiego. Tak jest do dzisiaj, a znaczącego wsparcia udziela obecnie Grupa ORLEN.

Największą poprawę przynieśli Polacy – imigranci, zaraz po zaślubinach Polski z Bałtykiem, których dokonał w Pucku generał Józef Haller 10 lutego 1920 roku. W Pucku kończyła się wówczas linia kolejowa wzdłuż Zatoki Gdańskiej. W ciągu kilku lat Polacy przedłużyli tory na Półwysep Helski, aż do Helu. Być może dzięki temu Mierzeja Helska nie została rozjechana samochodami.

Półwysep Helski był podczas zaborów na peryferiach, nie tylko pod względem geograficznym. Nie docierały tam działania edukacyjne, szkolnictwo. Jaka była świadomość obywateli – może świadczyć fakt, że jeszcze w XIX wieku na Półwyspie Helskim „polowano” na czarownice. Kobietę, posądzoną o czary zamęczono w 1836 roku na półwyspie Helskim, w miejscowości zwanej dzisiaj Chałupy. Wybudowanie przez Polskę kolei żelaznej z Pucka przez Chałupy do Helu sprzyjało rozwojowi tam szkolnictwa, medycyny, kultury, gospodarki w tym turystyki.

Pierwsza Stacja Morska w Helu

W latach 20 ubiegłego wieku, a więc wkrótce po powrocie Polski nad Bałtyk po zaborach, w Helu powstała unikatowa placówka naukowo – badawcza: Morskie Laboratorium Rybackie – Stacja Morska w Helu. Stworzył ją w latach 20. ubiegłego wieku Mieczysław Adam Bogucki, pochodzący z Łodzi. To Morskie Laboratorium Rybackie było zaczątkiem Fokarium – dzisiejszej Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, rozwiniętej do rangi międzynarodowej przez obecnego jej patrona: prof. Krzysztofa Skórę.

Jedną z najsłynniejszych bałtyckich mieszkanek i pierwszym ssakiem uratowanym przez Fokarium UG w Helu była Balbina (z początku sądzono, że to Balbin) – foka odnaleziona na jednej z plaż.

Ekologia umacnia się nie tylko na początku Polski, dzięki Grupie ORLEN

Właśnie w takim symbolicznym miejscu w Helu, na początku Polski, Grupa ORLEN zorganizowała niezwykłą uroczystość 12 marca 2025 roku – czyli nieco w ponad 105 lat od odzyskaniu przez Polskę dostępu do Bałtyku po zaborach. Oto szczegóły dotyczące wydarzenia z 12 marca 2025 roku:

ORLEN zaprasza na briefing poświęcony przyznaniu grantów w ramach programu Bałtycki Grant Bioróżnorodności. Wydarzenie odbędzie się 12 marca 2025 r. (środa) o godzinie 11.00 w Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry przy ul. Morskiej 2, 84-150 w Helu. „Bałtycki Grant Bioróżnorodności” to nowy program grantowy Fundacji ORLEN dla Pomorza, którego celem jest wsparcie działań na rzecz ochrony różnorodnych form życia, gatunków i ekosystemów w wodach Morza Bałtyckiego oraz zwiększanie świadomości społecznej na temat znaczenia ochrony środowiska Bałtyku”.

Fot. Kazimierz Netka.

Skorzystaliśmy z tego zaproszenia. Wyruszyliśmy sprzed gmachu Rafinerii Gdańskiej Grupy ORLEN w Gdańsku, na Żuławach. Ekspedycji tej przewodniczył Robert Stępniak – szef Zespołu Komunikacji Zewnętrznej Rafinerii Gdańskiej Grupy ORLEN.

O wydarzeniu w Helu 12 marca 2025 roku, napisaliśmy w artykule, który można znaleźć pod linkiem: https://pulsarowy.pl/nowy-ekologiczny-impuls-rozwojowy-na-poczatku-polski-czyli-w-helu-fundacja-orlen-dla-pomorza-przekazala-4-mln-zlotych-na-rzecz-ochrony-zasobow-baltyku-uroczystosc-w-fokarium-uniwersytetu-gdanskiego/ .

Dzisiaj przedstawiamy inne szczegóły, zawarte w informacji, którą przekazała nam Maja Majewska – młodszy specjalista | Junior Specialist w Zespole Komunikacji Zewnętrznej – Gdańsk | External Communications Team – Gdańsk, Biuro Relacji Publicznych i Międzynarodowych | Public and International Relations Office ORLEN S.A.:

Lista Laureatów Programu Grantowego dot. ochrony bioróżnorodności

Morza Bałtyckiego „Bałtycki Grant Bioróżnorodności” Edycja I

Lp.

Wnioskodawca

1

FUNDACJA MOZI

2

FUNDACJA ROZWOJU UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO

3

STOWARZYSZENIE DRAPOLICZ

4

GDAŃSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY

5

POMORSKI OŚRODEK REHABILITACJI DZIKICH ZWIERZĄT OSTOJA

6

GMINA MIEJSKA ŁEBA

7

FUNDACJA DLA DZIKICH ZWIERZĄT LARUS

8

MORSKI INSTYTUT RYBACKI – PAŃSTWOWY INSTYTUT BADAWCZY

9

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. W. WITOSA W BIERKOWIE

10

UNIWERSYTET GDAŃSKI

Projekt nr 1 – Biodegradowalne produkty dla ochrony Morza Bałtyckiego

Wnioskodawca: Fundacja MOZI

MOZI to interdyscyplinarna fundacja, działająca na styku edukacji, sztuki, ekologii i innowacji technologicznych. Jej działania koncentrują się na ochronie środowiska, edukacji i wdrażaniu rozwiązań, minimalizujących negatywny wpływ człowieka na ekosystemy.

Opis projektu:

– Stworzenie prototypów biodegradowalnych narzędzi połowowych: takich jak pływaki, boje i oznakowania morskie, które ulegają biodegradacji w środowisku wodnym. Zmniejszają zanieczyszczenie plastikiem i negatywny wpływ działalności człowieka na Morze Bałtyckie.

– Opracowanie prototypowej farmy multitroficznej z bioplastiku – pokazującej możliwości upraw wodorostów i małży na obszarach inwestycji morskich.

– Organizacja warsztatów edukacyjnych oraz kampanii informacyjnych na temat korzyści, wynikających z używania biodegradowalnych produktów.

Projekt nr 2 – Pomorski Warsztat Bioróżnorodności

Wnioskodawca: Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego (FRUG)

We współpracy z jednostkami Uniwersytetu Gdańskiego FRUG działa na rzecz ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju w województwie pomorskim.

Opis projektu:

– Przeprowadzenie badań naukowych w zakresie zachowań i wędrówek ptaków siewkowych, korzystających z obszarów Zatoki Puckiej i Gdańskiej, z wykorzystaniem nadajników GSM.

– Przeprowadzenie warsztatów dla szkół podstawowych z województwa pomorskiego, obejmujących tematykę ekologii morza i ochrony bioróżnorodności środowiska morskiego oraz bioróżnorodność Pomorza.

– Organizacja konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych i ich rodzin, dotyczącego bioróżnorodności Bałtyku.

– Odtworzenie kładek spacerowych nad wydmami Parku Wydmowego w Helu, jako narzędzia ochrony priorytetowego siedliska wydmowego Zatoki Puckiej i gatunków flory i fauny, wraz z odnowieniem i montażem tablic edukacyjno-informacyjnych.

Fot. Kazimierz Netka.

Projekt nr 3 – Jesienny monitoring ptaków morskich na Mierzei Wiślanej

Wnioskodawca: Stowarzyszenie Drapolicz

Drapolicz koncentruje się na ochronie i badaniu ptaków, migrujących w rejonie Mierzei Wiślanej. Prowadzi regularny monitoring ptaków migrujących, co pozwala na zbieranie cennych danych naukowych. Stowarzyszenie angażuje się również w działania edukacyjne, organizując warsztaty i prelekcje, oraz współpracuje z wieloma partnerami, realizując projekty badawcze i edukacyjne.

Opis projektu:

– Monitoring ptaków morskich – obserwacje prowadzone przez trzy sezony (2025-2028) z punktu obserwacyjnego w Krynicy Morskiej.

– Edukacja ekologiczna – organizacja warsztatów i prelekcji, przy wykorzystaniu punktu do obserwacji ptaków morskich, ścieżki edukacyjnej i edukatorów – ornitologów z wieloletnim doświadczeniem.

Projekt nr 4 – PharmaSea: ochrona bioróżnorodności Bałtyku dzięki edukacji i monitoringowi zanieczyszczeń farmaceutycznych.

Wnioskodawca: GUMed – Gdański Uniwersytet Medyczny

GUMed to jedna z wiodących uczelni medycznych w Polsce, kształcąca ponad 6000 studentów. Jest pierwszym uniwersytetem medycznym w Polsce, mającym prestiżowy status Uczelni Badawczej, świadczący o bardzo wysokiej jakości prowadzonych tam badań naukowych.

Opis projektu:

– Sezonowy monitoring zanieczyszczenia farmaceutykami organizmów morskich Bałtyku i wód Morza Bałtyckiego. Monitoring pozwoli na ocenę skali problemu oraz identyfikację farmaceutyków, stwarzających największe zagrożenie dla zwierząt morskich.

– Ocena i podniesienie świadomości społecznej mieszkańców Pomorza, związanej z zanieczyszczeniem farmaceutykami – działania informacyjno-edukacyjne.

Projekt nr 5 – W trosce o dzikość!

Wnioskodawca: Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja

Fundacja, która od ponad 12 lat prowadzi największy na Pomorzu ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt. Do ośrodka trafiają dzikie zwierzęta z całego województwa pomorskiego. Poza rehabilitacją i opieką weterynaryjną nad poszkodowanymi dzikimi zwierzętami, ośrodek zajmuje się też edukacją ekologiczną, szczególnie w dziedzinie ochrony przyrody.

Opis projektu:

– Postawienie nowych wolier, wykorzystywanych głównie dla ptaków wodnych, których naturalnym środowiskiem są między innymi wody Morza Bałtyckiego.

– Zakup specjalistycznego samochodu do transportu dzikich zwierząt, wraz z wyposażeniem.

– Specjalistyczne szkolenia dla personelu.

– Edukacja ekologiczna w formie spacerów ekologicznych.

Projekt nr 6 – Budowa ścieżki dydaktyczno – przyrodniczej w Parku leśnym w Łebie

Wnioskodawca: Gmina Miejska Łeba

Miasto Łeba działa na rzecz zaspokajania zbiorowych potrzeb mieszkańców Łeby, tworząc i realizując politykę zrównoważonego rozwoju miasta.

Opis projektu:

– Stworzenie ścieżek dydaktyczno-przyrodniczych, prowadzących bezpośrednio na plażę w otulinie Słowińskiego Parku, na terenie użytku ekologicznego „Łabędzi Staw” – w bezpośredniej bliskości Morza Bałtyckiego i obszaru Natura 2000 „Przybrzeżne Wody Bałtyku”.

– Wykonanie tablic edukacyjnych, przybliżających tematykę bogactwa flory i fauny, zarówno tego terenu, jak i samego Morza Bałtyckiego.

Projekt nr 7 – Na ratunek ptakom morskim!

Wnioskodawca: Fundacja Dla Dzikich Zwierząt Larus

Larus dba o ochronę przyrody i środowiska naturalnego, w szczególności dziko żyjących zwierząt na Pomorzu Środkowym. Działa od 2016 roku i zajmuje się pomocą, leczeniem dzikich zwierząt oraz szeroko pojętą edukacją przyrodniczą.

Opis projektu:

– Zakup i montaż ambulatorium z wyposażeniem w systemie obiektów gotowych do montażu.

– Wybudowanie woliery dla ptaków, wraz z basenem.

– Organizacja spacerów ornitologicznych dla mieszkańców i turystów z gmin, położonych w bezpośredniej bliskości morza: Będzina, Mielna, Darłowa i Sianowa.

– Organizacja konkursu wiedzy o ochronie bioróżnorodności Bałtyku.

Projekt nr 8 – Dziwny jest nasz Bałtyk

Wnioskodawca: Morski Instytut Rybacki (MIR) – Państwowy Instytut Badawczy

MIR opracowuje opinie naukowe, prowadzi i promuje badania oraz prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie nauk rybackich, biologicznych i interdyscyplinarnych środowiska morskiego. Prowadzi i promuje badania w zakresie technologii przetwórstwa. Edukuje w zakresie funkcjonowania i racjonalnego eksploatowania ekosystemu morskiego.

Opis projektu:

– Stworzenie aplikacji mobilnej dla mieszkańców Pomorza i turystów, przeznaczonej do wykonywania zdjęć roślin i zwierząt wodnych, ich klasyfikacji i umieszczania dodatkowych danych. Przesłane dane będą gromadzone na serwerze Instytutu i analizowane przez naukowców oraz edukatorów.

– Warsztaty edukacyjne dla szkół z zakresu edukacji ekologicznej, związanej z bioróżnorodnością Bałtyku. Każdy blok tematyczny będzie się składać z części teoretycznej oraz terenowej. Częścią warsztatów terenowych będą połowy organizmów w strefie przybrzeżnej.

– Monitoring środowiska przez uczniów. Wybrane szkoły przez okres 12 miesięcy będą monitorować zmiany w środowisku morskim. Dane będą dostarczane do analizy pracownikom Zakładu Oceanografii Rybackiej i Ekologii Morza.

– Konferencja online, której celem będzie umożliwienie młodzieży podzielenia się z innymi grupami biorącymi udział w projekcie wynikami swoich obserwacji i doświadczeniami.

Projekt nr 9 – Eko-Drużyna ze Szkoły w Bierkowie rusza na pomoc Bałtykowi!

Wnioskodawca: Szkoła Podstawowa im. W. Witosa w Bierkowie

Szkoła w Bierkowie prowadzi działalność wychowawczą, edukacyjną, informacyjną i profilaktyczną. Szczególną uwagę kieruje na edukację ekologiczną, której głównym celem jest kształcenie odpowiedzialności i troski o środowisko naturalne.

Opis projektu:

– Przeprowadzenie działań edukacyjnych w celu podniesienia świadomości społecznej uczniów, rodziców i lokalnej społeczności regionu słupskiego, poprzez budowanie właściwych postaw ekologicznych i uczenie zasad myślenia o środowisku naturalnym.

– Zwiększenie świadomości rolników w zakresie ograniczenia stosowania zbyt dużej ilości nawozów sztucznych, które prowadzą do eutrofizacji Bałtyku i zaburzenia bioróżnorodności.

Projekt nr 10 – Bałtyckie Skarby Bioróżnorodności

Wnioskodawca: UG – Uniwersytet Gdański

UG to renomowana publiczna uczelnia wyższa, nieustannie rozwijająca swoje możliwości badawcze i dydaktyczne. Dysponuje szerokim potencjałem organizacyjnym i merytorycznym do realizacji projektów, specjalizuje się w różnorodnych krajowych i międzynarodowych badaniach i projektach naukowych. UG wyróżnia się zwłaszcza w badaniach i edukacji związanych z morzem.

Opis projektu:

– Badania różnorodności gatunkowej na dnie kamienistym obszaru Ławicy Słupskiej, Ławicy Środkowej oraz Rafy Kamiennej w Orłowie, wyróżniających się na tle otaczającego, dominującego dna piaszczystego Bałtyku. Kompleksowa ocena wartości bioróżnorodności, obecnych i przyszłych zagrożeń oraz stworzenie i prowadzenie właściwej strategii ochrony morskiej bioróżnorodności.

– Warsztaty szkoleniowe, skierowane do pracowników Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych, ratowników i organów odpowiedzialnych za jakość wody w kąpieliskach.

– Działania edukacyjne, skierowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Warsztaty oraz zajęcia laboratoryjne i plenerowe, służące zwiększeniu świadomości dzieci i młodzieży na temat bioróżnorodności Morza Bałtyckiego, a także działania promujące ochronę środowiska morskiego.

– Organizacja podsumowującego projekt festynu z okazji Międzynarodowego Dnia Bioróżnorodności.

Oto informacje podsumowujące:

4 mln zł na rzecz Bałtyku

Fundacja ORLEN dla Pomorza przekaże 4 mln zł na granty, przyznane łącznie dziesięciu podmiotom w ramach I edycji Bałtyckiego Grantu Bioróżnorodności. ORLEN wyasygnuje nawet do 500 000 zł na poszczególne inicjatywy, wspierające ochronę różnorodnych form życia, u brzegów i w wodach Morza Bałtyckiego. Konkurs skierowano do organizacji pozarządowych (NGO’s), instytucji naukowych i badawczych, szkół, a także urzędów gmin i miast, stowarzyszeń, fundacji i organizacji społecznych.

Fot. Kazimierz Netka.

Głównym celem programu jest ochrona ekosystemów morskich – zarówno przez bezpośrednie działania, jak program rehabilitacji i budowa ambulatorium dla morskich ptaków, a także badania naukowe. Równie istotne jest zwiększanie społecznej świadomości na temat znaczenia ochrony środowiska Bałtyku, poprzez programy edukacyjne i wsparcie lokalnych społeczności w działaniach ekologicznych.

Ochrona środowiska i troska o bioróżnorodność to ważne elementy naszej Strategii Zrównoważonego Rozwoju w Grupie ORLEN. Z pełnym zaangażowaniem podejmujemy działania na rzecz ochrony życia w wodach Bałtyku oraz na terenach nadmorskich, mając świadomość ich unikalnej wartości przyrodniczej. Wierzymy, że skuteczna ochrona ekosystemów wymaga nie tylko konkretnych działań, ale także edukacji i budowania świadomości ekologicznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Bałtycki Grant Bioróżnorodności to istotny krok na tej drodze, który pozwala nam realnie wspierać inicjatywy na rzecz zachowania bogactwa przyrodniczego Bałtyku dla przyszłych pokoleń – mówi Lidia Kołucka, Dyrektor Wykonawcza ds. sponsoringu ORLEN.

Badania różnorodności gatunkowej Ławicy Słupskiej i Środkowej oraz kamiennej rafy w Orłowie (Gdynia), monitoring jesiennej migracji morskich ptaków, budowa specjalistycznych wolier i ścieżek przyrodniczych oraz opracowanie aplikacji, która umożliwi współpracę osób mieszkających i wypoczywających nad Bałtykiem z naukowcami – to tylko niektóre z 10 projektów, objętych dofinansowaniem w ramach Bałtyckiego Grantu Bioróżnorodności.

Bałtyk to nie tylko unikatowy i delikatny ekosystem, ale też niezwykli ludzie, pragnący żyć z nim w harmonii. Chcemy chronić to, co czyni morze i nasze życie u jego brzegów tak wyjątkowym – bioróżnorodność. Wierzymy, że każda kropla zaangażowania może stać się falą pozytywnych zmian. Właśnie dlatego wspieramy naukowców, społeczników i pasjonatów, którzy najlepiej wiedzą jak pomóc przyrodzie. Tu i teraz podejmujemy realne działania, by nasi potomkowie mogli cieszyć się pełnym życia morzem, tak jak my dziś. Nasz grant jest odpowiedzią na realne potrzeby ochrony gatunków morskich i zrównoważonego rozwoju regionu – podkreśla Anna Oczoś, Prezes Zarządu Fundacji ORLEN dla Pomorza.

O Bałtycki Grant Bioróżnorodności ubiegało się łącznie 68 podmiotów. Finalnie wyłoniono dziesięć projektów, wśród których znalazła się interdyscyplinarna Fundacja MOZI, działająca na styku sztuki, designu, edukacji, ekologii i technicznych innowacji.

Proponujemy nowe podejście do problemu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. Otrzymane środki przeznaczymy na rozwój i testowanie biodegradowalnych narzędzi połowowych oraz stworzenie eksperymentalnej farmy multitroficznej, które nie tylko zredukują negatywny wpływ działalności człowieka na morski ekosystem, lecz również zwiększą świadomość społeczną w zakresie zrównoważonej akwakultury. Ważnym aspektem naszego projektu będzie testowanie autorskich bioplastików w warunkach morskich, co pozwoli na ocenę ich przydatności i potencjalnego wpływu na środowisko – wyjaśnia Blanka Byrwa z Fundacji MOZI.

Wśród wytypowanych projektów jest też m.in. PharmaSea, w ramach którego Gdański Uniwersytet Medyczny dokona monitoringu zanieczyszczeń makrofauny Morza Bałtyckiego farmaceutykami i przeprowadzi kampanię edukacyjno-informacyjną na temat jego wyników. Z kolei Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego wykona badania naukowe wędrówek ptaków w rejonie zatok Puckiej i Gdańskiej, z wykorzystaniem nadajników GSM. Odnowi też ścieżkę dydaktyczną nad wydmami w Helu.

Na stronie Fundacji ORLEN dla Pomorza: https://fundacjadlapomorza.orlen.pl/pl znajdują się szczegółowe informacje o pierwszej edycji programu Bałtycki Grant Bioróżnorodności i jego grantobiorcach.

***

Fundacja ORLEN dla Pomorza powstała, by wspierać rozwój społeczny, edukacyjny i kulturalny w regionie. Jej celem jest realizacja projektów z zakresu ochrony środowiska, sportu, nauki oraz pomocy społecznej. Działania Fundacji mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców Pomorza, poprzez inicjatywy lokalne i partnerskie programy wsparcia – poinformowali reprezentanci Fundacji ORLEN dla Pomorza.

Jak zapewniają organizatorzy spotkania w Helu, a także realizatorzy programu Bałtycki Grant Bioróżnorodności, na tym nie koniec wspierania interesujących projektów, mających na celu ochronę Morza Bałtyckiego.

Warto wiedzieć, że wsparcie działań Grupy ORLEN na rzecz Bałtyku jest jeszcze szersze. Należąca do Grupy Kapitałowej ORLEN mająca siedzibę w Gdańsku Grupa ENERGA wspiera projekt pt. Kierunek Bałtyk”. Współrealizatorkami tego projektu są Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego oraz Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Działania te ukierunkowano na ochronę środowiska Morza Bałtyckiego. Więcej wiadomości znajduje się w artykule pod adresem: https://netka.gda.pl/energa-na-poczatku-polski-czyli-w-helu-wspiera-dzialania-ekologiczne-frug-u-fundacji-rozwoju-uniwersytetu-gdanskiego-oraz-stacji-morskiej-fokarium-ug/ .

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *