103 lata polskiego szkolnictwa morskiego. Hołd tym, którzy stracili życie. Wielkie święto, ale też pamięć o zmarłych na morzu. Ważne wydarzenia w Uniwersytecie Morskim w Gdyni oraz na Zatoce Gdańskiej. Historia od Tczewa na Kociewiu, przez morza i oceany dookoła świata, do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Fot. Kazimierz Netka.

Uroczystości wojskowo – cywilne pod flagą biało-czerwoną. Wielkie, polskie Święto Morza

Zaczęło się w Tczewie, na Kociewiu, a poprzez równik i rejsy dookoła świata przez morza i oceany, dotarło do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i na morza oraz oceany. 103 rocznica szkolnictwa morskiego, wieniec upamiętniający tych, którzy zginęli na morzu. Ważne wydarzenia dla polskiej żeglugi: wojennej, handlowej, pasażerskiej, sportowej, turystycznej.

W bieżącym roku, w sierpniu, przypada 100 lat od pierwszego „przejścia” polskiej bandery przez równik. Biało-czerwoną przeniósł przez tę linię żaglowiec „Lwów” – statek flagowy Szkoły Morskiej w Tczewie. Stało się to 13 sierpnia 2023 roku, podczas rejsu do Brazylii.

To wydarzenie będzie wspominane w bieżącym roku przez wiele miesięcy. Już jest o nim głośno, w Uniwersytecie Morskim w Gdyni, obchodzącym 103 lata szkolnictwa morskiego, rozpoczętego w 1920 roku, w Tczewie.

Fot. Kazimierz Netka.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 8:00 podniesieniem biało-czerwonej bandery na gmachu głównym Uniwersytetu. O godz. 8.20 uniwersyteckiemu skwerowi znajdującemu się na terenie kampusu przy ul. Morskiej w Gdyni nadano imię kpt. ż. w. Stanisława Kosko.

Kpt. ż. w. Stanisław Kosko był ostatnim przed II wojną światową dyrektorem Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. Zmarł 8 września 1939 roku, na skutek ran odniesionych podczas nalotu na zmobilizowany statek żeglugi przybrzeżnej ORP „Gdynia”, którym dowodził.

Życiorys kapitana Kosko: https://umg.edu.pl/kptzw-stanislaw-kosko .

Fot. Kazimierz Netka.

O godzinie 9:00 odprawiona została uroczysta msza św. w intencji pracowników, studentów, doktorantów oraz absolwentów Uczelni w kościele oo.  Redemptorystów w Gdyni przy ul. Portowej 2. Uroczystości obchodów 103. Rocznicy Szkolnictwa Morskiego kontynuowano w Auli im. T. Meissnera w budynku głównym Uczelni, gdzie o godzinie 11:00 rozpoczęło się uroczyste, otwarte posiedzenie Senatu UMG z okazji Święta Szkoły.

Czerwcowe Święto Szkoły Uniwersytetu Morskiego w Gdyni nawiązuje do wydarzeń sprzed 103 lat, kiedy to 17 czerwca 1920 roku Minister Spraw Wojskowych generał Józef Leśniewski podpisał rozkaz o utworzeniu Szkoły Morskiej w Tczewie. Wydarzenia te zapoczątkowały powstanie Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, kontynuatora Szkoły Morskiej w Tczewie – poinformował Bartosz Tobieński – kierownik Biura Promocji i Komunikacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Fot. Kazimierz Netka.

Gdy obradował Senat Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, na Zatoce Gdańskiej odbywały się inne uroczystości, równie ważne:

– Urząd Morski w Gdyni zaprasza na tradycyjne złożenie wieńca na morzu – „W hołdzie tym, którzy odeszli na wieczną wachtę” podczas działań wojennych, w trakcie pełnienia służby państwowej, w wyniku katastrof morskich, a także podczas codziennej pracy w marynarce handlowej – poinformowała 14 czerwca Magdalena Kierzkowska – rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni. – W piątek, 16 czerwca 2023 r. o godzinie 12.00 z pokładu jednostki Urzędu Morskiego w Gdyni (KONTROLER-22) przedstawiciele Organizatorów Święta Morza złożą specjalnie przygotowaną wiązankę kwiatów i uczczą modlitwą oraz minutą ciszy pamięć po zmarłych.

Mieliśmy okazję przyglądać się tej pięknej uroczystości, na Zatoce Gdańskiej. Uczestniczyli w niej m.in. Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Piotr Gawron – zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni ds. Inspekcji Morskiej, Rafał Goeck – rzecznik Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR w Gdyni, kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec – szef Zarządu Morskiego – zastępca Inspektora Marynarki Wojennej, Tomasz Miegoń – dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Bogusław Witkowski – wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego, Andrzej Królikowski – prezes Ligi Morskiej i Rzecznej.

Fot. Kazimierz Netka.

Na morzu, na pokładzie statku Kontroler 22, odmówiono modlitwę, której prowadził ojciec Edward Pracz – duszpasterz ludzi morza. Następnie złożono na wodzie wieniec z szarfą, na której napisano: „Tym, co odeszli na wieczną wachtę”.

Fot. Kazimierz Netka.

Tak więc, można powiedzieć, że w piątek, 16 czerwca rozpoczęły się Dni Morza 2023.

Święto Morza to wydarzenie nawiązujące do tradycji z okresu II Rzeczypospolitej. Po raz pierwszy odbyło się w 1932 roku w Gdyni. Do kalendarza gdyńskich imprez obchody powróciły w 2013 roku i organizowane są corocznie, w formie nawiązującej do przedwojennych tradycji miasta z morza i marzeń. Dodatkowo, 23.06.2023 r. w godzinach 12:00-17:00 Urząd Morski w Gdyni zaprasza do zwiedzania swoich jednostek ZODIAK II i KONSTELACJA. KONSTELACJA będzie zacumowana przy Nabrzeżu Prezydenta, za to ZODIAK II  miejsce swojego cumowania będzie w ten dzień miał na Molo Południowym naprzeciwko gdyńskiego Akwarium.

ZODIAK II

KONSTELACJA

Fot. Kazimierz Netka.

Natomiast 24.06.2023 r. zapraszamy wszystkich chętnych na pokazy ratownicze z udziałem jednostek pływających. Pokazy, organizowane przez  Urząd Morski w Gdyni wspólnie z Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa, rozpoczną  się o godz. 12.00  przy wejściu południowym do portu obok Akwarium Gdyńskiego. Wraz z pozostałymi organizatorami zapraszamy do udziału we wszystkich wydarzeniach, odbywających się w ramach tegorocznego Święta Morza – zachęca Magdalena Kierzkowska – rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *