104. rocznica przyjścia na świat Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Urodził się w Tczewie, jako Szkoła Morska. Gdy miała 10 lat, przeprowadziła się do Gdyni. Teraz: więcej pieniędzy od rządu na 104. urodziny. Nie słabnie tempo wpływu tej uczelni (uniwersytetu Morskiego) na rozwój Polski. Potrzebny jest kolejny „Dar“

Fot. Kazimierz Netka.

Przypomnienie historii rozwoju polskiej potęgi oceanicznej

W dziejach Polski było wiele znaczących dokonań, Jednym z nich, zasługującym na szczególną uwagę, jest gospodarka morska.

Fot. Kazimierz Netka.

Już trzy lata po trwającej niemal półtora wieku niewoli na Pomorzu, potrafiliśmy stworzyć światową żeglugę oceaniczną, czego dowodem jest przekroczenie równika przez polski żaglowiec Lwów – w sierpniu 1923 roku. Tak się stało, dzięki Szkole Morskiej utworzonej na Kociewiu, w Tczewie, w 192roku. Dzisiaj jest to Uniwersytet Morski w Gdyni, a tempo wkraczania Polski na morza i oceany się nie zmniejsza. Warto o tym pamiętać i przypominać, zwłaszcza podczas rocznic utworzenia polskiego, państwowego systemu kształcenia kapitanów żeglugi wielkiej i innych ludzi mórz i oceanów.

Fot. Kazimierz Netka.

O dziejach Polski morskiej mówiono 9 grudnia 2024 roku w Uniwersytecie Morskim w 104 rocznicę podniesienia (8 grudnia 1920 roku), bandery Polskiej Marynarki Handlowej na gmachu Szkoły Morskiej w Tczewie.

Fot. Kazimierz Netka.

– 104 lata temu w Tczewie powstała Szkoła Morska, którą kontynuuje Uniwersytet Morski w Gdyni. Czekamy na tak zwane szklanki – zdążył powiedzieć prowadzący uroczystość, honorowy kapitan żeglugi wielkiej, Aleksander Gosk – wicedyrektor Muzeum Marynarki Wojennej i już za chwilę wszyscy poczuli się jak na żaglowcu. Zadźwięczały bowiem zapowiedziane „szklanki“, czyli uderzenia w dzwon i na salę im. kpt. ż. w. Tadeusza Meissnera

Fot. Kazimierz Netka.

absolwenta Szkoły Morskiej w Tczewie, wszedł orszak członków Senatu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni – naukowców, innych pracowników Uniwersytetu Morskiego, studentów i rozpoczęło się uroczyste posiedzenie tego gremium, w obecności gości z kraju i z zagranicy.

Fot. Kazimierz Netka.

– Sztandar Uniwersytetu Morskiego wprowadzić – powiedział Jego Magnificencja rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, prof. kpt. żeglugi wielkiej, Adam Weintrit.

– Baczność, na wprost marsz! – rozległa się komenda i poczet sztandarowy ruszył od drzwi auli, w kierunku miejsc honorowych, przed publicznością

– Otwieram uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni z okazji święta szkoły – powiedział jego Magnificencja prof. Adam Weintrit. Obecni na uroczystości powstali i odśpiewali Hymn Polski, a ton nadawał Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Fot. Kazimierz Netka.

– Szanowni państwo dostojni goście, dostojna wspólnoto akademicka. Z wielką radością witam państwa na naszym grudniowym święcie uczelni. Witam przedstawicieli władz rządowych, samorządowych oraz miejskich a także przedstawicieli korpusu dyplomatycznego – mówił rektor prof. Adam Weintrit.

Fot. Kazimierz Netka.

W gronie powitanych byli m.in. Arkadiusz Marchewka – sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury; Stanisław Lamczyk – poseł na Sejm RP, Rafał Siemaszko – poseł na Sejm RP, Krzysztof Szymański – poseł na Sejm RP, Dorota Arciszewska-Mielewczyk – posłanka na Sejm RP, Sławomir Rybicki – senator RP, Ada Guźniczak – szefowa Gabinetu Politycznego Ministra Edukacji Narodowej. Emil Rojek – wicewojewoda pomorski, Aleksandra Kosiorek – prezydent Gdyni.

Fot. Kazimierz Netka.

Pan rektor prof. Adam Weintrit poinformował, że na wieczną wachtę odszedł prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Stanisław Gucma – rektor– najpierw Wyższej Szkoły Morskiej, następnie Akademii Morskiej, doktor honoris causa Politechniki Morskiej w Szczecinie. Zebrani uczcili Zmarłego minutą ciszy.

– Po raz drugi w tym roku spotykamy się podczas święta naszej uczelni, wspominając moment powołania w 1920 roku 17 czerwca, oraz 8 grudnia. Obie te daty są dla nas równie ważne – mówił rektor prof. Adam Weintrit. – Przypomnę krótko, że pierwsza odsyła nas do wydarzenia, kiedy to minister spraw wojskowych generał Józef Leśniewski podpisał rozkaz o utworzeniu Szkoły Morskiej w Tczewie – protoplasty Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W grudniu z kolei spotykamy się, aby przypomnieć i uczcić, symboliczny dzień, w którym w 1920 roku po raz pierwszy podniesiono polską banderę na budynku utworzonej Szkoły Morskiej w Tczewie, rozpoczynając rok szkolny.

Szanowni państwo, zbliżający się koniec roku sprzyja także refleksji oraz podsumowaniu najważniejszych wydarzeń z minionych miesięcy z życia naszej wspólnoty akademickiej. Jest to również okres w życiu każdego z nas kiedy myślami wybiegamy w przyszłość, kreślimy plany na kolejny rok z nadzieją na ich realizację.

Zanim jednak wkroczymy w kolejne ćwierćwiecze XXI wieku pozwólcie drodzy państwo, że w pierwszej kolejności wyrażę swoją wdzięczności i podziękuję za minione miesiące naszej intensywnej, ale jakże owocnej współpracy. Z tego miejsca, chciałbym także przywołać choć część sukcesów z roku 2024. O niektórych z nich będę mówił po raz pierwszy, o niektórych miałem okazję mówić podczas czerwcowego święta szkoły oraz podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego w październiku.

Szanowni Państwo, pierwsze półroczne 2024 roku obfitowało w sukcesy związane z ukończeniem oraz oddaniem do użytku dwóch niezwykle ważnych dla infrastruktury uczelni inwestycji. W tym miejscu należy przypomnieć o uroczystym otwarciu Centrum Offshore UMG w Gdańsku, które odbyło się 29 lutego oraz o otwarciu Centrum Sportu i Rekreacji, 23 maja. Obie te inwestycje tak szybko wrosły w życie Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, że już być może nie pamiętamy iż korzystamy z nich zaledwie od kilku miesięcy.

Fot. Kazimierz Netka.

Budowa oraz otwarcie w Gdańsku Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni stanowi niewątpliwie dowód na to, że Uniwersytet Morski w Gdyni jest jednym z liderów na polskim rynku offshore, szczególnie w odniesieniu do morskiej energetyki wiatrowej. To właśnie w nowym obiekcie UMG swoją siedzibę od lutego tego roku mają Instytut Morski UMG oraz Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej, a realizowane w Centrum Offshore UMG projekty już teraz mogą napawać duma.

Od września tego roku nasza uczelnia ma 5 wydziałów. Jestem przekonany, że utworzenie nowego Wydziału: Informatyki, to właściwy kierunek rozwoju naszej uczelni i wierzę, że o tej porze za rok, podczas kolejnych obchodów grudniowego święta naszej uczelni obecny będzie pierwszy rocznik studentów Wydziału Informatyki Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Pan rektor zapewnił też, że jest zdecydowany zintensyfikować działania zmierzające do większego umiędzynarodowienia Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Zwrócił też uwagę na potrzebę zakupu dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni nowego statku. Sar Młodzieży wymaga bowiem coraz kosztowniejszych, bardzo skomplikowanych napraw. Istnieje ryzyko, że w przyszłości Dar Młodzieży, z powodu kolejnych remontów, będzie musiał być wyłączony z dłuższego okresu użytkowania, w tym z rejsów szkoleniowych, a na to, jako uczelnia morska, zobowiązana konwencją STCW wobec naszych studentów nie możemy sobie pozwolić – zaakcentował rektor prof. Adam Weintrit.

Fot. Kazimierz Netka.

Po wystąpieniu pana rektora zostało podpisanie Porozumienie o współpracy badawczo – rozwojowej pomiędzy Akademia Pożarniczą w Warszawie oraz Uniwersytetem Morskim w Gdyni. Porozumienie podpisali: Rektor-Komendant Akademii Pożarnictwa w Warszawie – st. bryg. prof. dr inż. Tomasz Klimczak oraz rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni – kpt. ż. w. prof. Adam Weintrit.

Fot. Kazimierz Netka.

O okolicznościach święta Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, a także o konieczności wzmacniania uczelni morskich w Gdyni i w Szczecinie mówił również Arkadiusz Marchewka – sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury:

– Szanowni państwo, magnificencjo, szanowni rektorzy, prorektorzy wysoki Senacie, parlamentarzyści, panie wojewodo pani prezydent, dostojni goście! To dla mnie wielki zaszczyt, że mogę dzisiaj uczestniczyć z państwem w tym doniosłym wydarzeniu ważnym wydarzeniu, bo właśnie 8 grudnia 1920 roku rozpoczęła się ta droga naukowa pierwszej szkoły morskiej – to była szkoła w Tczewie. Dzisiaj to właśnie Uniwersytet Morski w Gdyni kontynuuje tę tradycję, szkoląc wysoko wykwalifikowaną kadrę morską, która jest naprawdę wizytówką Polski na morzach i oceanach całego świata, Muszę powiedzieć, że od tego dnia, 8 grudnia 1920 roku dzisiejszy Uniwersytet Morski w Gdyni budował swoją bogatą tradycję i markę zarówno na arenie krajowej jak i międzynarodowej, poprzez postęp w zakresie rozbudowy zaawansowanej infrastruktury badawczej, infrastruktury uczelni, służącej przekazywaniu wiedzy na najwyższym poziomie, dzięki czemu Uniwersytet Morski w Gdyni znajduje się na jednym z najwyższych miejsc w światowym rankingu uczelni morskich.

Fot. Kazimierz Netka.

Rzeczywiście, ten 2024 rok był rokiem, pełnym sukcesów i ważnych wydarzeń w działalności uczelni, odpowiadając na potrzeby z całego świata cyfryzacji, sztucznej inteligencji, Informatyki. Świadczą o tym również inwestycje: Centrum Sportu i Rekreacji, a Centrum Offshore aktywnie współtworzy polski sektor offshore.

– Jestem przekonany, że przed polską gospodarką morską otwiera się nowy rozdział. Tym rozdziałem jest właśnie morska energetyka wiatrowa – powiedział minister Arkadiusz Marchewka. I kontynuował, mówiąc m.in że stawiając sobie za cel stały rozwój Uniwersytetu i wzmacnianie jego pozycji, jako renomowanego ośrodka akademickiego, ministerstwo podjęło decyzję o zwiększeniu subwencji na przyszły rok. W piątek Sejm przyjął budżet na 2025 rok. W tym znajduje się rekordowa kwota 2 miliardów złotych na gospodarkę morską. To jest 37 procent więcej niż w roku obecnym i również te pieniądze zostaną skierowane na realizację działań, które będą służyć rozwojowi naszych uczelni morskich. W sumie przeznaczymy w przyszłym roku o 70 milionów złotych więcej na działalność, która jest właśnie fundamentem przyszłości naszej gospodarki morskiej, która odgrywa tak ważną rolę w tworzeniu gospodarki całego naszego kraju.

Oczywiście specyfika uczelni morskiej, kształcącej przyszłych marynarzy, szczególnie w tym kontekście eksploatacji jednostek pływających, determinuje konieczność zapewnienia ich stałego unowocześniania i też modernizacji. Chcę powiedzieć, że te wyzwania, o których powiedział pan rektor, również są przez Ministerstwo Infrastruktury zauważone i planujemy podjąć działania, które będą doprowadzać do tego, aby po pierwsze te jednostki, które dzisiaj są w dyspozycji uczelni, zostały zmodernizowane tak, żeby mogły pełnić swoje podstawowe funkcje, ale przed nami jest również decyzja, można powiedzieć o odważnych rozważaniach tego, jak wyposażyć nasze uczelnie morskie w nowe jednostki badawcze – o tym rozmawialiśmy w ubiegłym tygodniu w Senacie w obecności panów rektorów. Jestem przekonany, że my utaj jako środowisko z całego wybrzeża, przedstawiciele zarówno Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i Politechniki Morskiej w Szczecinie, jesteśmy przekonani, że musimy podjąć te ważne działania żeby nasze uczenie morskie miały jak najlepszą infrastrukturę i sprzęt do tego, aby kształcić przyszłe kadry morskie – powiedział Arkadiusz Marchewka – sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Szczegółowe wiadomości dotyczące święta Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, przekazała nam także dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska – rzecznik prasowy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni:

Obchody Święta Szkoły celebrowane przez społeczność akademicką naszej uczelni w dniu 9 grudnia 2024 roku rozpoczęły się punktualnie o godz. 8:00 – zgodnie z morską tradycją, na pochyłym maszcie, w takt Mazurka Dąbrowskiego, została podniesiona polska bandera. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzania sztandaru uczelni oraz biało-czerwonej bandery w towarzystwie Kompanii Reprezentacyjnej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Podniesienie bandery Polskiej Marynarki Handlowej zwieńczyła defilada Kompanii Reprezentacyjnej w towarzystwie Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Następnie o godz. 9:00 odbyła się uroczysta msza św. w intencji pracowników, studentów, doktorantów oraz absolwentów uczelni. W tym roku msza św. odbyła się w uczelnianej kaplicy znajdującej się w budynku Wydziału Mechanicznego. Przewodniczył jej Biskup Pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej Jego Ekscelencja Ks. Piotr Przyborek. W liturgii brał także udział  Archidiecezjalny Duszpasterz Ludzi Morza, Kapelan Uniwersytetu Morskiego w Gdyni Ojciec dr Edward Pracz i Proboszcz parafii Świętej Rodziny w Gdyni Ks. Kanonik mgr lic. Mariusz Dziarmaga. O uroczystą oprawę mszy św. zadbał Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Kompania Reprezentacyjna UMG.

Fot. Kazimierz Netka.

Kolejnym punktem obchodów Święta Szkoły, było uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, które rozpoczęło się o godz. 11:00 w Auli im. T. Meissnera, a w którym udział wzięli członkowie Senatu, przedstawiciele Rady Uczelni, pracownicy, studenci, absolwenci i zaproszeni goście.

JM Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, po powitaniu wszystkich uczestników wydarzenia wygłosił okolicznościowe przemówienie. JM Rektor podsumował najważniejsze wydarzenia mijającego roku, przywołując uczelniane inwestycje, w tym otwarcie Centrum Offshore UMG oraz budynku Centrum Sportu i Rekreacji UMG. Wskazał jednocześnie na nowe wyzwania stojące przed Uczelnią, w tym te związane z budową nowego, nowoczesnego domu studenckiego na terenie kampusu Uczelni.

Fot. Kazimierz Netka.

Wśród pilnych inwestycji, JM Rektor wskazał na konieczność budowy nowego statku szkolnego, który mógłby niebawem zastąpić uczelnianą fregatę, „Dar Młodzieży”:

Chciałbym poinformować, iż obecnie podejmujemy intensywne działania mające na celu wypracowanie modelu finansowania budowy następcy „Daru Młodzieży”. Już czas, by miejsce ponad 40-letniej fregaty zajął nowy statek szkoleniowy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni – czwarty w wielkiej sztafecie.

Z tego miejsca, chciałbym przypomnieć, że tylko we wrześniu odbyły się dwa spotkania władz Uczelni z przedstawicielami władz krajowych, samorządowych oraz miejskich, gdzie rozmawialiśmy o konieczności budowy następcy „Daru Młodzieży”, w trosce o podtrzymanie wysokiego standardu kształcenia kadr morskich.

Fot. Kazimierz Netka.

Konieczne jest także, w dalszej perspektywie czasowej, pozyskanie źródła finasowania również dla następców naszych statków szkolno-badawczych „Horyzontu II” i „IMORA”.

JM Rektor prof. Adam Weintrit mocno zaakcentował w swoim wystąpieniu kwestie związane z procesem internacjonalizacji Uniwersytetu:

Już podczas poprzedniej kadencji rektorskiej sporo mówiłem o konieczności umiędzynarodowienia Uczelni oraz potrzebie podejmowania wszelkich działań ku temu zmierzających. Wraz z rozpoczętą przeze mnie we wrześniu tego roku w wyniku reelekcji drugą kadencją jestem zdeterminowany zintensyfikować te działania. (…) W okresie niżu demograficznego i mniejszego zainteresowania zawodami stricte morskimi, w celu pełnego wykorzystania naszego potencjału naukowego i bazy dydaktycznej, powinniśmy postarać się o pozyskanie większej liczby kandydatów na studia spoza granic naszego kraju. Myślę tu głównie o krajach Dalekiego Wschodu i krajach afrykańskich, oczywiście nie rezygnując ze współpracy z naszymi najbliższymi sąsiadami.

Kończąc przemówienie, JM Rektor zwrócił się do obecnych w Auli osób z życzeniami:

Dzisiejsze Święto Szkoły jest świętem nas wszystkich, pracowników, studentów i sympatyków naszej morskiej Uczelni. Razem tworzymy społeczność, która w morzu odnajduje odpowiedź na swe marzenia, jak to pięknie ubrał w słowa wielki pisarz marynista Ernest Hemingway. Wszystkiego dobrego i spełnienia tych marzeń życzę wszystkim Państwu tu dzisiaj obecnym!

Kolejnym punktem uroczystości było podpisanie porozumienia o współpracy badawczo-rozwojowej z Akademią Pożarniczą w Warszawie. Ze strony Uniwersytetu Morskiego w Gdyni umowę podpisał JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit, a ze strony Akademii Pożarniczej w Warszawie umowę podpisał Rektor-Komendant st. bryg. dr inż. Tomasz Klimczak, prof. uczelni.

Po podpisaniu porozumienia okolicznościowe przemówienie wygłosił Pan dr Arkadiusz Marchewka – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury:

To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę wraz z Państwem uczestniczyć w uroczystych obchodach Święta Szkoły, które obchodzone jest corocznie w celu uczczenia historii szkolnictwa morskiego, zapoczątkowanej 8 grudnia 1920 roku powołaniem do życia Szkoły Morskiej w Tczewie. Od tego dnia Uniwersytet Morski w Gdyni budował swoją bogatą tradycję oraz markę na arenie międzynarodowej. Poprzez znaczący postęp w zakresie rozbudowy zaawansowanej infrastruktury uczelni,  twórcze i nowatorskie przekazywanie wiedzy oraz stojące na najwyższym poziomie kształcenie Uniwersytet od lat zajmuje jedno z najwyższych miejsce w światowym rankingu uczelni morskich.

Kończący się rok 2024 zaowocował licznymi osiągnięciami naukowymi, badawczymi oraz znaczącym postępem  w zakresie zaawansowanej rozbudowy infrastruktury uczelni. W odpowiedzi na potrzeby współczesnego świata, jak również wyzwania w zakresie cyfryzacji , technologii informacyjnych, sztucznej inteligencji oraz cyberbezpieczeństwa we wrześniu br. powołany został przez Jego Magnificencję Rektora, Wydział Informatyki.

Następnie głos zabrał Wojewoda Pomorski, Pan Emil Rojek, który podkreślił znaczenie uczelni dla miasta, regionu i gospodarki:

Uniwersytet Morski w Gdyni jest ważny nie tylko dla miasta Gdynia, ale jest także istotny dla Pomorza, ponieważ generuje jego rozwój gospodarczy. Uczelnia odpowiada bowiem na wyzwania gospodarki morskiej, wynikające z eksploatacji Bałtyku zwłaszcza w obszarze morskiej energetyki wiatrowej, stawiając zarówno na rozwój badań naukowych, ale i współpracę Uczelni z biznesem.

Kolejno Pani Prezydent Miasta Gdynia, Aleksandra Kosiorek, w swoim przemówieniu zwróciła uwagę na ścisły związek Uczelni z Gdynią:

Fot. Kazimierz Netka.

Dziś UMG to nie tylko prestiżowa uczelnia, kształcąca zarówno na kierunkach związanych ze służbą na morzu, jak i na tych cywilnych, ale także ośrodek badawczy i ważny partner dla naszego miasta. […] dziś gratuluję władzom i społeczności w dniu Święta uczelni sukcesów i rozwoju, proszę o więcej i pozostaję z nadzieją, że będziemy mieli coraz więcej powodów do dumy i coraz więcej obszarów do współpracy, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się 100-lecia Gdyni. I dziś, gdy powtarzamy dewizę <<Gdynia i morze to jedno>>, pamiętajmy, że morze to także prężnie działający Uniwersytet Morski, z kadrą dydaktyczną, niezwykle szeroką ofertą naukową, imponującą bazą i wreszcie z rzeszą studentów spełniających swoje marzenia.

Na koniec głos zabrała Pani Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, absolwentka Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Pani Poseł RP Dorota Arciszewska-Mielewczyk w czasie krótkiej przemowy podczas Święta Uczelni przypomniała, że jako jej absolwentka dostrzega ciągły rozwój Uczelni, rozumie także z czego wynika zainteresowanie Uczelnią wśród młodych ludzi, którzy chcą kształcić się w Uniwersytecie Morskim w Gdyni i bardzo często decydują się związać swoje losy z gospodarką morską, a wpływa na to przede wszystkim kadra Uczelni oraz wysoki, znany na świecie wśród uczelni morskich poziom nauczania w Uniwersytecie Morskim w Gdyni.

Podczas uroczystego posiedzenia Senatu wręczone zostały również nagrody i odznaczenia.

Uroczyste posiedzenie Senatu zakończył krótki występ Akademickiego Chóru Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Zakończeniem obchodów Święta Szkoły był uroczysty Apel Pamięci, podczas którego społeczność akademicka Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wspomniała tych, którzy zapisali się złotymi zgłoskami w historii.

Więcej informacji o wydarzeniu na: Banderę podnieść! Uniwersytet Morski w Gdyni uroczyście obchodzi Święto Szkoły | Uniwersytet Morski w Gdyni – zachęca dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska – rzecznik prasowy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Fot. Kazimierz Netka.

W Polsce oceanicznej, mimo regresu w niezbyt odległej przeszłości, widać wielki wzrost. Polska, jest miejscem kształcenia kadr dla światowej żeglugi. Warto wiedzieć, że w Polsce, niedaleko Iławy, w miejscowości Kamionka, na jeziorze Silm, istnieje „Szkoła Kapitanów“ – międzynarodowy ośrodek doskonalenia kapitanów żeglugi wielkiej, dowodzących największymi statkami, tankowcami masowcami, gazowcami.

Fot. Kazimierz Netka.

Ci doświadczeni kapitanowie podwyższają tam swe kwalifikacje w prowadzeniu jednostek oceanicznych. Pełna nazwa tej szkoły: Badawczo-Szkoleniowy Ośrodek Manewrowania Statkami w Iławie im. kpt. ż. w. Zbigniewa Sulatyckiego. Ośrodek prowadzony jest przez Fundację Bezpieczeństwa Żeglugi im. prof. Lecha Kobylińskiego, a jej założycielami są: Politechnika Gdańska, Akademia Morska w Gdyni (obecnie Uniwersytet Morski) oraz Miasto Iława. Mieliśmy przyjemność zwiedzić ten ośrodek.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *