Włochy zapraszają polskich turystów
Pizza, makarony, spaghetti, parmezan i wina, to kulinarne włoskie specjały. To dla nich też coraz więcej Polaków wybiera Włochy jako kraj wypoczynku. W 2017 roku, w porównaniu z ubiegłym, zanotowano aż 20 proc. wzrost naszych rodzimych wyjazdów turystycznych do kraju Dantego i Leonarda da Vinci. Z tego również względu zaplanowano otworzenie w 2018 roku włoskiego biura informacji turystycznej w Warszawie.
Włosi byli bardzo widoczni na jubileuszowych 25. Międzynarodowych Targach Turystycznych TT Warsaw, które odbyły się pod koniec listopada 2017 w Pałacu Kultury i Nauki. Swoje oferty wyjazdowe prezentowało ponad 12 touroperatorów, wiele hoteli i regionalnych organizacji turystycznych.
TT Warsaw to przecież jedne z największych targów turystycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, organizowane nieprzerwanie od 1993 roku. W jubileuszowej 25. edycji udział brało blisko 500 wystawców z ponad 50 krajów 5 kontynentów.
Jedną z największych i najbardziej okazałych prezentację miał włoski region Emillia Romagna, którego stolicą jest Bolonia.
Liczni targowi goście otrzymali nie tylko wyczerpujące informacje dotyczące atrakcji turystycznych, spędzania wolnego czasu i noclegów, ale także mogli spróbować specjałów przygotowanych przez włoskiego pizzaiolo.
Na specjalnej konferencji Giovanni Bastianelli, dyrektor generalny Narodowego Biura Turystycznego zachęcał do odwiedzenia Włoch, a w szczególności regionu Emilia Romagna. Do regionu będącego siłą napędową światowej turystyki. Do Włoch, państwa stanowiącego dziedzictwo starożytnej kultury i o niepowtarzalnym się krajobrazie. Z badań wynika, że 24 proc. nieeuropejczyków wybiera właśnie Włochy za miejsce do spędzenia wakacji. Istotnym magnesem jest też włoska kuchnia.
Andrea Corsini – Minister Regionu ds. Turystyki i Handlu zaprezentował walory Emilia Romagna, które z pewnością przekonają wielu Polaków do spędzenia wakacji w tym regionie. Turystyka w ogólnym budżecie stanowi aż 12 proc. dochodu tego regionu. W ostatnich latach sporo nowości wprowadzono z myślą o turystach.
Jedną z największych atrakcji jest historyczny szlak „The cities of art” obejmujący zabytkowe miasta wpisane na listę światowego dziedzictwa UESCO. Należą do nich m.in. Bolonia, Modena, Ferrara i Parma.
Emilia Romagna ma także coś dla fanów motoryzacji. To właśnie tutaj produkowane są legendarne marki takie jak Ferrari, Maserati, Lamborghini czy Ducati. Tutaj urodził się także Enzo Ferrari. Muzeum jego imienia odwiedza ponad 200 tys. osób rocznie. Fani motoryzacji mogą zwiedzać dom rodzinny założyciela legendarnej marki oraz warsztat jego ojca. W regionie znajduje się aż 14 muzeów poświęconych branży motoryzacyjnej. Oprócz fabryk, region oferuje wiele imprez i atrakcji dla miłośników sportu samochodowego. Niedaleko miasta Imola jest słynny tor formuły F1 – Enzo e Dino Ferrari.
Po trudach zwiedzania można wypocząć nad Adriatykiem. Jest to wyjątkowe miejsce nie tylko do uprawiania sportów wodnych, ale także relaksu na plażach w pobliżu Ravenny, Bellaria-Igea Marina czy Rimini.
Nieodłącznym elementem każdej podróży jest poznanie lokalnych smaków. To właśnie tutaj powstaje jeden z najbardziej znanych włoskich serów – parmezan (Parmigiano-Reggiano). Nadaje się do bezpośredniej konsumpcji oraz do pizzy, zapiekanek i spaghetti. W serowej stolicy regionu, Reggio Emilia, można zobaczyć jak powstaje parmezan, którego wytworzenie zajmuje aż… 36 miesięcy. Nie mniej słynnym lokalnym produktem jest tradycyjny ocet balsamiczny z Modeny, którego najlepsze odmiany dojrzewają w drewnianych beczkach przez co najmniej 12 lat.
Do Bolonii, stolicy Emilia-Romagna, są bezpośrednie połączenia lotnicze z Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Katowic. W 2018 zostanie uruchomione linia z Warszawy do Rimini.
Tekst: Włodzimierz Amerski, Wojciech Choina