30 lat NFOSiGW. Książka pt. „Brygada Enfosia kontra plastikowa Zgryzolda” – na rozpoczęcie  nowego roku szkolnego. Opowieść z ekologicznym przesłaniem oraz konkurs dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.

Źródło ilustracji: NFOŚiGW.

Uczniowie, spacerując z drzewkiem Enfoś, muszą stawić czoła tajemniczej Zgryzoldzie von Plastik.

Książka dla dzieci zachęcająca do ekologicznych postaw w codziennym życiu oraz pluszowa wersja głównego bohatera, którym jest sympatyczne drzewko – to elementy edukacyjnej akcji wpisującej się w obchody 30-lecia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Inicjatywie towarzyszy konkurs dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych poinformował dyrektor Departament Promocji i Komunikacji Społecznej Sławomir Kmiecik – rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

 

Źródło ilustracji: NFOŚiGW

Miśka i Julek z książki pt. „Brygada Enfosia kontra plastikowa Zgryzolda”, tak jak miliony dzieci w Polsce, właśnie rozpoczynają rok szkolny. Jeszcze w wakacyjnych humorach, ale jednocześnie podekscytowani pójściem do pierwszej klasy, nie mają pojęcia, jaka przygoda czeka na nich poza szkolnymi murami. W świecie, do którego udadzą się z drzewkiem o imieniu Enfoś, będą musieli stawić czoła tajemniczej Zgryzoldzie von Plastik. Opowieść z ekologicznym przesłaniem powstała w związku z obchodzonym w tym roku 30-leciem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do książki dołączono oryginalną maskotkę, przedstawiającą tytułowego Enfosia.

 

Źródło ilustracji: NFOŚiGW

W roku swojego jubileuszu, NFOŚiGW przygotował także konkurs dla najmłodszych. Jego zasady są proste. Opiekunowie przedszkolaków i nauczyciele uczniów z klas I-III po rejestracji na stronie www.nfosigw.gov.pl/enfos (tam dostępny jest regulamin konkursu) otrzymają wspomnianą książkę i maskotkę do wykorzystania podczas eko-zajęć z dziećmi (np. spacer po parku z Enfosiem i zbieranie śmieci, plakat z wizerunkiem Enfosia informującego o eko-zachowaniach, wspólne czytanie książki o Enfosiu). Termin rejestracji upływa 30 września br. Następnie, do 31 października br., NFOŚiGW czeka na mailowe (konkurs@nfosigw.gov.pl) relacje z eko-zajęć. Do wygrania są pakiety edukacyjne dla przedszkoli i szkół oraz indywidualne nagrody dla uczestników. Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy o Narodowym Funduszu oraz uwrażliwianie dzieci na ochronę środowiska. Pilotaż obejmuje obszar aglomeracji warszawskiej.

 

Źródło ilustracji: NFOŚiGW

Edukacyjno-promocyjna akcja – obejmująca książkę, maskotkę i konkurs – to inicjatywa pracowników Departamentu Promocji i Komunikacji Społecznej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Książkę napisała Donata Bieniecka-Popardowska (NFOŚiGW), a ilustracje na zlecenie Funduszu stworzył Maciej Batory (Dźwignia Handlu). Z kolei dzieci i wnuki pracowników NFOŚiGW pomogły narysować głównego bohatera – drzewko, które doczekało się wersji pluszowej.

Na 30-lecie NFOŚiGW zaplanował także szereg innych wydarzeń, w tym m.in. uroczystą galę pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz serię debat i spotkań w ramach branżowych Targów POL-ECO SYSTEM, które odbędą się jesienią w Poznaniu. Na targach Fundusz nagrodzi też dziennikarzy, m.in. za publikacje związane z działalnością NFOŚiGW i obchodzonym jubileuszem. Ponadto, na fasadzie budynku Narodowego Funduszu wisi już okolicznościowy neon zasilany energią słoneczną, a przed wejściem do siedziby uruchomiono stację rowerową promującą ekologiczny transport.

 

Źródło ilustracji: NFOŚiGW

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który powołano 1 lipca 1989 r., od 30 lat finansuje największe, strategiczne i innowacyjne przedsięwzięcia proekologiczne w Polsce. To pierwsza i jedyna tego rodzaju instytucja publiczna na świecie, która pełni ważną rolę w realizacji polityki ekologicznej państwa, kreowanej przez Ministerstwo Środowiska. NFOŚiGW jest głównym ogniwem polskiego systemu finansowania ochrony środowiska i gospodarki wodnej, do którego należy także 16 funduszy wojewódzkich (WFOŚiGW) oraz Bank Ochrony Środowiska (BOŚ S.A).

Przez trzy dekady na poprawę stanu środowiska Narodowy Fundusz przeznaczył łącznie 96 mld zł, a wartość wspartych inwestycji to 237 mld zł. Dotychczas podpisano 32 tys. umów o dofinansowanie ze środków krajowych i zagranicznych (przede wszystkim z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko). To realne wparcie m.in. 4 tys. projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, w wyniku których wybudowano lub zmodernizowano 1,6 tys. oczyszczalni ścieków i 83 tys. km kanalizacji. Dofinansowano też 1,2 tys. przedsięwzięć dotyczących zagospodarowania odpadów, co umożliwiło wybudowanie 7 spalarni o wydajności 1,1 mln ton/rok i zwiększenie masy odpadów poddanych odzyskowi (w tym recyklingowi) na poziomie 6,8 mln ton/rok. Natomiast finansowy udział NFOŚiGW w 4 tys. projektów związanych z ochroną powietrza istotnie wpłynął na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza i zwiększenie efektywności energetycznej. Emisja SO2 zmniejszyła się o 802 tys. ton/rok, pyłów o 260 tys. ton/rok, a CO2 o 15 mln ton/rok. Oszczędność energii to 3,4 TWh/rok. Dzięki wsparciu Funduszu termomodernizacji poddano 4,2 tys. budynków użyteczności publicznej. W działaniach NFOŚiGW istotna jest również edukacja ekologiczna. Fundusz wspiera takie projekty edukacyjno-informacyjne, jak np. ogólnopolskie kampanie i programy, filmy, spoty telewizyjne i radiowe, czasopisma, wystawy, imprezy i festiwale tematyczne, olimpiady i konkursy, studia podyplomowe oraz szkolenia. Prowadzona w roku jubileuszu akcja – obejmująca książkę, maskotkę Enfoś i konkurs dla dzieci – to dodatkowa forma oddziaływania edukacyjnego – poinformował dyrektor Sławomir Kmiecik – rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *