
Fot. Kazimierz Netka.
Gdański Uniwersytet Medyczny jest liderem jeśli chodzi o kształcenie w zakresie leczenia żywieniowego
Czy można leczyć jedzeniem? Wiadomo, że niedożywienie ułatwia zapadanie na różne choroby. A czy dobra właściwa strawa, może być lekarstwem? To znaczy, czy tylko ratuje nas przed śmiercią głodowa czy też może być jak np. bardzo dobra tabletka na jakieś schorzenie?
Fot. Kazimierz Netka.
O tym poinformowano w poniedziałek, 31 marca 2025 roku, w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym (GUMed.), podczas konferencji, towarzyszącej specjalnej wystawie: „Oblicza wsparcia w chorobie“. W konferencji tej uczestniczyli m.in.: prof. dr hab. Agnieszka Zimmermann – prorektor ds. kształcenia GUMed.; Adrian Witczak – poseł na Sejm RP, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. leczenia żywieniowego, członek sejmowej Komisji Zdrowia, jeden z bohaterów wystawy; prof. dr hab. med. Sylwia Małgorzewicz – kierownik Katedry Żywienia Klinicznego GUMed.; prof. Agnieszka Szlagatys_Sidorkiewicz – kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Alergologii i Żywienia Dzieci GUMed., prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego Dzieci; Anna Cywińska – prezes Fundacji Nutricia.
Fot. Kazimierz Netka.
Konferencję prowadziła mgr Małgorzata Kaliszewska – rzecznik prasowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego:
– Serdecznie witam państwa w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym na inauguracji wędrownej wystawy „Oblicza wsparcia w chorobie“, która przedstawia pacjentów i opiekunów, którzy mierzyli się i mierzą się ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi – mówiła pani rzecznik Małgorzata Kaliszewska. – Jest to też przedsięwzięcie pokazujące skalę problemu niedożywienia i potrzeb w zakresie takiego leczenia.
Z naszego punktu widzenia jest to też zachęta do rozmowy o edukacji środowiska medycznego i pozamedycznego w temacie, którym, zajmuje się Parlamentarny Zespół do spraw Leczenia Żywieniowego i Fundacja Nutricia, a nasz Uniwersytet, jak państwo pewnie wiecie, jest pionierem i liderem tego obszaru edukacji medycznej.
Fot. Kazimierz Netka.
W imieniu organizatorów wystawy: Fundacji Nutricia, a także pani profesor Sylwii Małgorzewicz i rektorów naszego Uniwersytetu: profesora Michała Markuszewskiego, który serdecznie pozdrawia i profesor Agnieszki Zimmermann witam serdecznie wszystkich państwa zaproszonych gości, również samorządów; witam serdecznie również gości z poszczególnych katedr i wszystkich tych którzy są zainteresowani tym tematem jak również konferencją, do której jest to preludium, o czym zapewne powie pani profesor Małgorzewicz – powiedziała Małgorzata Kaliszewska. – Ale zanim tak się stanie, proszę panią prorektor do spraw kształcenia profesor Agnieszkę Zimmermann o kilka słów.
– Panie pośle drodzy państwo, chciałabym najpierw bardzo serdecznie podziękować panu posłowi za takie zaangażowanie i chęć budowania świadomości na temat tego, czym jest żywienie kliniczne – mówiła prof. dr hab. Agnieszka Zimmermann – prorektor ds. Kształcenia GUMed.
Fot. Kazimierz Netka.
– To jest wielka sprawa dla pacjentów, dla całego środowiska medycznego, tak że jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję. Dziękuję, że ta wystawa jest na terenie naszego Uniwersytetu, ponieważ przyznam, że niezwykle ważne jest budowanie świadomości na temat żywienia klinicznego i wśród społeczności, akademickiej, przede wszystkim wśród studentów. Tak że wystawę traktujemy jako wsparcie procesu kształcenia na temat żywienia – żywienia, które jest elementem bardzo ważnym w terapii pacjentów, zarówno tuż po zabiegu operacyjnym jak i w chorobach przewlekłych, w tym również w chorobach onkologicznych.
Dlaczego jest to element wsparcia w kształceniu? Otóż staramy się kłaść bardzo duży nacisk na kształcenie interprofesjonalne, a właśnie opieka nad pacjentem, u którego występuje ryzyko niedożywienia daje nam szansę na stworzenie efektów, które łączą różnych specjalistów, między innymi lekarzy pielęgniarki, dietetyków, a także farmaceutów, psychologów. Dla nas jest to też szansa na budowanie kształcenia interprofesjonalnego. I to, to co jest bardzo ważne, co jest wartością takiej wystawy, to budowanie kompetencji społecznych, czyli uwrażliwianie nas wszystkich, również studentów na odczucia osób, które takiego żywienia potrzebują. Dla nich jest to szansa na poprawę jakości życia i na lepsze trwanie w chorobie.
Drodzy państwo, życzę wszystkim wspaniałych doznań związanych z wystawą i jeszcze raz dziękuję za taką inicjatywę – powiedziała prof. dr hab. Agnieszka Zimmermann – prorektor ds. Kształcenia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
– Nie sposób teraz nie poprosić pana posła o kilka sów – mówiła pani prowadząca Małgorzata Kaliszewska – rzeczniczka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – Przypomnę, pan poseł jest szefem Zespołu Parlamentarnego do spraw Leczenia Żywieniowego, a więc w naszym parlamencie ten temat jest dzięki niemu obecny.
– Szanowni państwo, magnificencjo, pani rektor, szanowne panie profesor, ale mogę powiedzieć, drodzy przyjaciele! Ja bardzo się cieszę, że dzisiaj tutaj na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym możemy powiedzieć głośno: Leczenie żywieniowe to ważny element terapii – powiedział poseł Adrian Witczak:
Fot. Kazimierz Netka.
– To nie tylko dodatek, ale ważny element, bo przecież wszyscy wiemy, że samochód nie pojedzie bez paliwa, tak pacjent nie jest w stanie walczyć z chorobą bez właściwego odżywienia. Fakty jasno wskazują: 30 procent pacjentów umiera, nie ze względu na nowotwór, ale z głodu. Stąd dzisiaj głośno mówimy: leczenie żywieniowe daje szansę.
Ja cieszę się, że dzisiaj jestem tu, na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. To już ósma taka wystawa na uniwersytecie, ale trzeba powiedzieć bardzo głośno i stanowczo: Gdański Uniwersytet Medyczny jest liderem jeśli chodzi o kształcenie w zakresie leczenia żywieniowego, To Gdański Uniwersytet Medyczny wprowadził leczenie żywieniowe jako przedmiot na kierunkach lekarskich, To pokazuje z jaką troską państwo również do tego podchodzicie. Dzisiaj można by również iść dalej i powiedzieć, że Gdański Uniwersytet Medyczny jest takim miejscem, gdzie inne uniwersytety mogą czerpać dobre nawyki w tym zakresie.
Ja z niezwykłą przyjemnością spotkałem się na pierwszym posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu do spraw Leczenia Żywieniowego, który został zainaugurowany w polskim parlamencie i z wielką uwagą również słuchałem tych doświadczeń pań profesor w zakresie leczenia żywieniowego i nie ukrywam, że dzisiaj z tych doświadczeń korzystają również inne uczelnie,
Fot. Kazimierz Netka.
Szanowni państwo, ja dzisiaj tutaj nie jestem jako parlamentarzysta. Ja jestem tutaj przede wszystkim jako pacjent, jako pacjent leczony żywieniowo od 2005 roku. Gdyby nie leczenie żywieniowe to by mnie tu nie było. Choruję na chorobę Leśniowskiego-Crohna, jestem po czterech resekcjach jelit, co wieczór zakładam sobie cienką rurkę – sondę dojelitowa i podaję sobie mieszanki. Ale pamiętam czas, kiedy nie było to możliwe, kiedy leczenie żywieniowe w warunkach domowych nie było refundowane i od 2005 roku do 2008 roku nas nie było stać na te mieszanki i musiałem przebywać w szpitalu 11 – 12 miesięcy. Dzisiaj jest już inna rzeczywistość i pacjenci mogą być zaopiekowani w domu.
Kiedy rozpoczęliśmy tę debatę – muszę to powiedzieć po słowach, które wybrzmiały w mediach, kiedy jeden z prominentnych polityków powiedział, że leczenie przez sondę to tortury. Ja się zastanawiałem, czy zabrać w tej sprawie głos, ale podjąłem decyzję, że tak, że to jest ten moment, kiedy nie możemy zgodzić się aby to, co robiły towarzystwa żywieniowe, albo to co robili pacjenci, co robiły różne środowiska zostało zaprzepaszczone. Wtedy powiedzieliśmy: Nie! Leczenie żywieniowe to nie tortury, leczenie żywieniowe to skuteczna metoda, która pozwala żyć. Dziękuje, serdecznie pani rektor, dziękuję paniom profesor za to co robicie.
Cieszę się, że dzisiaj na tej konferencji są studenci i musze powiedzieć, że trochę wam zazdroszczę, że jesteście w takim miejscu i cieszę się że zainteresowaliście się leczeniem żywieniowym.
Fot. Kazimierz Netka.
Szanowni państwo, ja bym chciał powiedzieć jeszcze jedną rzecz, że to wszystko, co udało się zrobić i ta wystawa, która miała miejsce w parlamencie, dzisiaj odwiedza już ósmy uniwersytet, jest to coś wyjątkowego, co odbieram również bardzo emocjonalnie. Chciałbym się dzisiaj podzielić z państwem taką książką: „Przetrwają najżyczliwsi“. Jak dostałem tę książkę 17 października od mojego serdecznego przyjaciela, posła na Sejm Sławomira – byłego posła, który porusza się na wózku. Przyjechał do mnie do Tomaszowa i mówi tak: Adrian, to dla ciebie. Ja spojrzałem na książkę i mówię tak:
– Sławku, jestem biologiem. Darwin mówił, że przetrwają najsilniejsi. Sławek na mnie spojrzał i mówi tak:
– Wiesz, w dzisiejszym świecie to nie siła mięśni, to nie siła głosu ma znaczenie ale siła życzliwości, tego jak potrafimy budować, jak potrafimy tworzyć i jak potrafimy robić cos razem.
I za to również dziękuję, że możemy robić to razem. Macie państwo we mnie rzecznika żywieniowych spraw, bo to mój obowiązek, i jeśli tylko będę mógł w czymś pomóc, to jestem do dyspozycji. Dlatego, że wtedy, kiedy ja potrzebowałem wsparcia, to to wsparcie otrzymałem. Dziękuję również pani prezes Fundacji Nutricia, że mogliśmy tę wystawę zbudować – to też niebywałe, bo znamy się od moich początków, bo pamiętam jak w 2005 roku zostałem powiadomiony, że będę musiał taką mieszankę otrzymywać. Wyczytałem wszystko, co było na opakowaniu. Był tam numer infolinii. I na ten numer infolinii zadzwoniłem. Mieliśmy okazję się poznać i też dużo wsparcia otrzymałem.
Fot. Kazimierz Netka.
Szanowni państwo, leczenie żywieniowe to ważny element terapii. Cieszę się, że dzisiaj wybrzmiewa on na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym ale też cieszę się, że wybrzmiało to wśród wszystkich polityków, dlatego że dzisiaj w polskim parlamencie nie ma osoby która nie wie, czym jest leczenie żywieniowe. Z takim uporem starałem się dotrzeć, dotarłem, mam nadzieję, że dzięki tym naszym relacjom będziemy mogli budować dobrą przestrzeń do budowania jeszcze silniejszego wsparcia leczenia żywieniowego.
W dzisiejszym świecie nie jest ważne ilu wrogów pokonamy, ale ważne ilu przyjaciół zdobędziemy. Dziękuję, że dzisiaj jestem tutaj i mogę budować z państwem relacje. l możemy budować przyjaźń i we wspólnym temacie działać razem – powiedział poseł Adrian Witczak – przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Leczenia Żywieniowego.
Są dowody, ze leczenie żywieniowe przynosi efekty. Potwierdziła to prof. Agnieszka Szlagatys-Sidorkiewicz – kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Alergologii i Żywienia Dzieci GUMed., prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego Dzieci:
Fot. Kazimierz Netka.
– Możemy pomóc wielu dzieciom w ciężkich schorzeniach. Za dwa dni nasza pierwsza pacjentka, która opuściła Klinikę Pediatrii, kończy 18 lat. Przechodzi w dorosłość – powiedziała prof. Agnieszka Szlagatys-Sidorkiewicz.
Poniżej dołączamy nagranie (do pobrania) wypowiedzi osób, które zabierały głos podczas konferencji w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym 31 marca 2025 roku, podczas otwarcia wystawy „Oblicza wsparcia w chorobie“:
Wypowiedzi Oblicza wsparcia w chorobie zywienie
Źródło nagrania: Kazimierz Netka
Oto dodatkowe informacje, które przekazała nam mgr Małgorzata Kaliszewska – rzecznik prasowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego:
Gdański Uniwersytet Medyczny rozwija program edukacji żywieniowej
GUMed był jedną z pierwszych uczelni w Polsce, która rozpoczęła kształcenie przyszłych lekarzy w zakresie żywienia klinicznego. Uczelnia współpracuje od zeszłego roku z Fundacją Nutricia w ramach programu „Kierunek – żywienie medyczne”, co pozwoliło wzbogacić Zakład Żywienia Kilinicznego i Dietetyki w nowe fantomy. W ramach współpracy z Fundacją w budynku Atheneum Gedanense Novum otwarto wystawę pt. „Oblicza wsparcia w chorobie”. Będzie dostępna dla chętnych do 7 kwietnia – poinformowała mgr Małgorzata Kaliszewska – rzecznik prasowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Leczenie żywieniowe w programie studiów
Coraz więcej uczelni medycznych dostrzega wartość edukacji w zakresie leczenia żywieniowego, wkraczając na drogę, którą w latach 90. wyznaczył Gdański Uniwersytet Medyczny. Uczelnia ta jako pierwsza w Polsce wprowadziła tę tematykę do programu nauczania. Teraz, w 2025 roku, kolejne instytucje idą w jej ślady, a sama edukacja w zakresie leczenia żywieniowego zyskuje nowy wymiar.
Fot. Kazimierz Netka.
– Leczenie żywieniowe to istotny i wciąż jeszcze niedoceniany element terapii właściwie wszystkich schorzeń. Dlatego już ponad 30 lat temu wprowadziliśmy to zagadnienie do programu nauczania studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Cieszymy się, że możemy rozszerzać tę tematykę i proponować przyszłym lekarzom coraz atrakcyjniejsze sposoby przyswajania wiedzy – komentuje prof. dr hab. med. Sylwia Małgorzewicz, kierownik Katedry Żywienia Klinicznego GUMed.
– W kształceniu kadr medycznych stawiamy na jakość, wyposażenie studentów w aktualną wiedzę i szerokie umiejętności praktyczne. Zależy nam na tym, aby nasi studenci potrafili zająć się pacjentem w sposób kompleksowy. Zastosowanie odpowiedniej interwencji żywieniowej w trakcie choroby i rekonwalescencji jest tutaj szalenie ważne, o czym przekonują się kolejne roczniki naszych absolwentów. – dodaje prof. dr hab. Agnieszka Zimmermann, prorektor ds. kształcenia GUMed.
Codzienność pacjentów i opiekunów
Wystawa „Oblicza wsparcia w chorobie” otwarta właśnie w Atheneum Gedanense Novum we Wrzeszczu pokazuje historie pacjentów i ich opiekunów, ich wspólnym mianownikiem jest rola wsparcia żywieniowego w procesie leczenia i powrotu do zdrowia.
Fot. Kazimierz Netka.
– Niedożywienie to poważne wyzwanie zarówno w ujęciu systemowym, jak i indywidualnym. Problem ten dotyczy nawet do 85% pacjentów onkologicznych, a u 5-20% chorych wyniszczenie jest bezpośrednią przyczyną zgonu w zaawansowanym stadium choroby. Obecnie z myślą o tej, jakże licznej grupie pacjentów, w ramach Parlamentarnego Zespołu ds. Leczenia Żywieniowego pracujemy nad wdrożeniem obowiązkowej oceny stanu odżywienia już na etapie diagnozy choroby nowotworowej, by zniwelować potencjalny negatywny wpływ niedożywienia na przebieg leczenia – mówi Adrian Witczak, poseł na Sejm RP, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. leczenia żywieniowego, członek sejmowej Komisji Zdrowia, jeden z bohaterów wystawy.
– Chcemy wspierać uczelnie medyczne w szerzeniu wiedzy z zakresu leczenia żywieniowego pacjentów, tym bardziej, że z badań wynika, że aż 80% hospitalizowanych pacjentów nie otrzymuje właściwej interwencji żywieniowej, pomimo wyraźnych wskazań medycznych. Nasza współpraca z GUMed-em zaczęła się w zeszłym roku i układa się doskonale. Cieszymy się, że Gdańsk zdecydował się gościć naszą wystawę – wspólnie dążymy do zwiększenia świadomości społecznej na temat niedożywienia w chorobie oraz znaczenia właściwego odżywiania w terapii. W ramach programu „Kierunek – żywienie medyczne”, który prowadzimy 5 rok, współpracujemy już z ośmioma uczelniami medycznymi. Mamy ambicję, aby edukacją zakresie żywienia klinicznego byli objęci wszyscy przyszli medycy. – podkreśla Anna Cywińska, prezes Fundacji Nutricia.
Fot. Kazimierz Netka.
Fundacja Nutricia współpracuje z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach, Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie, Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku, Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Wystawa to wspólny projekt Fundacji i Parlamentarnego Zespołu ds. Leczenia Żywieniowego. Po raz pierwszy została zaprezentowana w zeszłym roku w Sejmie, od tego czasu odwiedza kolejne miasta i uczelnie medyczne. W Gdańsku wystawę można zobaczyć w dniach 28 marca – 7 kwietnia br. w Atheneum Gedanense Novum przy al. Zwycięstwa 41/42 we Wrzeszczu.
O Fundacji Nutricia
Fundacja Nutricia została powołana w 1996 r. przez firmę Nutricia Polska Sp. z o.o. Od początku swojej działalności Fundacja podnosi świadomość na temat roli żywienia, początkowo angażując się m.in. w edukację żywieniową w okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka. Od 2019 r. misją Fundacji Nutricia jest edukacja o roli żywienia na różnych etapach życia człowieka. Swoje działania Fundacja kieruje do dzieci i rodziców, pacjentów oraz ich bliskich, przedstawicieli środowiska medycznego, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych. Fundacja prowadzi ogólnopolskie programy edukacyjne, takie jak: „1000 pierwszych dni dla zdrowia” czy kampania „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”. Realizuje także ogólnopolski konkurs grantowy, umożliwiając naukowcom prowadzenie badań naukowych z zakresu żywienia człowieka. Więcej wiadomości: www.fundacjanutricia.pl – poinformowała mgr Małgorzata Kaliszewska – rzecznik prasowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl