Źródła ilustracji: Transmisja online na platformie Zoom z konferencji prasowej 45. FPFF.
W 2019 roku było w polskich kinach około 60 milionów odwiedzin. Niewykluczone, że z powodu koronawirusa, ludzie zmienią swe przyzwyczajenia. Atrakcyjne filmy mogą te odejścia powstrzymać
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych (FPFF) w Gdyni, ma już historię liczącą 47 lat. Zainaugurowano to cykliczne wydarzenie w Gdańsku, a potem kontynuowano w Gdyni. Festiwal nie odbył się dwukrotnie – w stanie wojennym. W bieżącym roku znowu zanosiło się na to, że Festiwal Polskich Filmów Fabularnych się nie odbędzie z powodu stanu pandemii – podobny los spotkał inne festiwale w świecie.
Na szczęście, udało się zapobiec poważnej stracie w polskiej kinematografii. 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w Gdyni, w systemie online, w dniach 8 – 12 grudnia 2020 roku.
O szczegółach poinformowali, podczas konferencji prasowej 30 listopada 2020 roku, m.in.: Jarosław Sellin – wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Radosław Śmigulski – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego 45. FPFF, Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej; Leszek Kopeć – Prezes Zarządu Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni – Producent Festiwalu; Tomasz Kolankiewicz – Dyrektor Artystyczny 45. FPFF; Magdalena Jacoń – Rzeczniczka Prasowa, Gdyńskie Centrum Filmowe – Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.
Sytuacja w kinach jest dramatyczna. Sale są puste – co pokazała Magdalena Jacoń podczas konferencji, uchylając drzwi do Sali Warszawa w Gdyńskim Centrum Filmowym. Jak długo taki stan potrwa?
Może od Nowego Roku sytuacja będzie inna – wyraził nadzieję Jarosław Sellin – sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wtedy być może kina zostaną otwarte, ale z wypełnieniem widzami zaledwie do jednej czwartej liczby miejsc.
Pan minister Jarosław Sellin poinformował, że ministerstwo i praktycznie całe państwo stara się bronić środowisko twórców kultury. Od marca wspiera ich w ramach tarcz antykryzysowych, ale tez w specjalnych programach . Nie ma takiej sytuacji, by instytucje kultury bankrutowały. Ministerstwo pragnie doprowadzić do tego, by do końca pandemii te instytucje przetrwały. To samo dotyczy kinematografii – podkreślił minister Jarosław Sellin
Teraz jest tak, że niektóre imprezy odwołano, inne przeniesiono w czasie jak Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Przeniesiono ten festiwal i w czasie, i w przestrzeni, bo z rzeczywistości do internetu.
Na wsparcie kultury wygenerowano 6 miliardów złotych w różnych programach – powiedział minister Jarosław Sellin. To drugi budżet Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jeśli chodzi o szkody wyrządzone kinematografii, to nie wiadomo jeszcze jakie one będą. W 2019 roku do kin poszło 60 milionów ludzi. Niewykluczone, że wskutek pozamykania kin z powodu koronawirusa, ludzie zmienią przyzwyczajenia.
Konkurs w Gdyni, czyli Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, odbywający się w bieżącym roku po raz 45., może podtrzymać zeszłoroczny poziom zaangażowania widzów w X muzę, jaką jest kinematografia i nie zrezygnują ze spotkań z tą muzą. To jest ważne również dla przemysłu kinowego.
FPFF w Gdyni pokazuje, gdzie jest polska kinematografia. Odroczenie tego wydarzenia miałoby bardzo złe konsekwencje – mówił przewodniczący Radosław Śmigulski. Przyczyniłoby się do pogorszenia atmosfery, do osłabienia motywów i chęci u twórców.
Niestety, nie będzie to festiwal, o jakim marzą jego organizatorzy, a także autorzy dzieł konkursowych. Wersja wirtualna nie spełnia oczekiwań takich jakie mają i widzowie, i twórcy – stwierdził prezes Leszek Kopeć. To swego rodzaju ersatz i mamy tego świadomość – dodał.
Decyzja o tym, by Festiwal w Gdyni jednak zorganizować w tym roku, w systemie online, zapadła w dniach 20 października – 3 listopada. Na przygotowania pozostało 5 tygodni i za nieco ponad tydzień 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni się rozpocznie.
W zeszłym roku festiwalowe filmy oglądało 70 000 widzów, a kto i gdzie je obejrzy w bieżącym i później?
Festiwalowe firmy będą pokazywane w różnych miejscach w całym kraju – zapewniał dyrektor Tomasz Kolankiewicz. Po to, by widzowie nie musieli się przemieszczać. Pokazy zaczną się po tym, gdy kina zostaną otwarte. Być może nastąpi to w styczniu, ale niewykluczone, że dopiero w kwietniu.
8 grudnia zacznie się ocena filmów, zgłoszonych i wyselekcjonowanych do trzech konkursów.
Podczas konferencji podano nazwiska jurorów, którzy przyznawać będą Wielką Nagrodę 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych: „Złote Lwy” dla najlepszego filmu, a także pozostałe nagrody.
Jury Konkursu Głównego:
Lech Majewski (Przewodniczący Jury), Grażyna Błęcka-Kolska, Marcin Lenarczyk, Ryszard Lenczewski, Dorota Masłowska, Jan P. Matuszyński, Cezary Pazura, Klaudia Śmieja-Rostworowska.
Jury Konkursu Filmów Mikrobudżetowych:
Filip Bajon (Przewodniczący Jury), Marcin Koszałka, Agnieszka Wasiak
Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych:
Aneta Hickinbotham (Przewodnicząca Jury), Jarosław Sokół, Jagoda Szelc.
Werdykty będą znane 12 grudnia. Gala planowana jest tego samego dnia, o godzinie 19. Następnego dnia, 13 grudnia odbędzie się debata o kondycji polskiej kinematografii, podsumowująca tegoroczną edycję Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Teraz rzecz w tym, by nagrodzone filmy nie zostały ukradzione, przejęte przez piratów. Złodzieje będą mieli trudne zadanie, jeśli zdecydują się na przywłaszczanie sobie cudzych dzieł i pokazywanie ich w internecie. Jak zapewnił podczas konferencji minister Jarosław Sellin, są już takie możliwości cyfrowe, by jak najszybciej wyeliminować wycieki. Walka z piractwem ma być skuteczna.
Filmy będą legalnie dostępne w wirtualnych salach kinowych. Liczba miejsc w tych salach będzie jednak zróżnicowana; na kilkuset do około 2000 widzów.
Źródła ilustracji: Transmisja online na platformie Zoom z konferencji prasowej 45. FPFF.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl