Fot. Kazimierz Netka.
Turystyka staje się gwiazdą pomorskiej gospodarki
Przemysł czasu wolnego w województwie pomorskim jest obecnie w bardzo dobrej kondycji. Już od kilku lat mamy tu stały wzrost przyjazdów gości zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Za nami 9 mln turystów w 2016 roku! – chwali się Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna (PROT). Dobra passa trwa już od kilku lat. We wtorek, podczas Walnego Zebrania, z udziałem m.in. dyrektora z Polskiej Organizacji Turystycznej, członkowie PROT wytyczyli sobie zadania na następne lata. A zamierzenia te są bardzo interesujące. Pomorskie zwycięża w krajowej turystyce.
Fot. Kazimierz Netka
Mieć takie skarby kultury, natury jaki ma Pomorskie i nie czerpać z tego korzyści? Byłoby to naganne, szkodliwe, Nie tylko dla mieszkańców tego regionu, ale też innych obywateli Polski oraz świata. Jest teraz tak, ze pomorskie skarby od Ustki po Kwidzyn, Prabuty, a nawet Iławę i Elbląg będące poza granicami województwa; od Krynicy Morskiej po Hel i Debrzno raz Bory Tucholskie, są atrakcja dla wielu osób, pragnących zwiedzać wypoczywać, wzmacniać swa kondycje, czerpać wiedzę. I z roku na rok te atuty są coraz łatwiej dostępne. Nic dziwnego, bo samorząd województwa przeznacza na to coraz więcej pieniędzy.
W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020 na inwestycje w jednostkach samorządu terytorialnego przeznaczono 220 milionów złotych. W tych inwestycjach przewidziano wsparcie finansowe trzech przedsięwzięć strategicznych Województwa Pomorskiego: „Kajakiem przez Pomorze” – zagospodarowanie szlaków wodnych w województwie pomorskim dla rozwoju turystyki kajakowej”; „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej” oraz „Pomorskie trasy rowerowe o znaczeniu międzynarodowym” – przypomniał Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego, 10 stycznia 2017 roku, podczas Walnego Zebrania Członków Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Fot. Kazimierz Netka.
Obradom Walnego Zebrania PROT przewodniczył Adrian Bogusłowicz – członek zarządu tej organizacji prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej w Krynicy Morskiej. Uczestniczył w nich m.in. Jacek Janowski – dyrektor Departamentu Produktu Turystycznego i Współpracy Regionalnej Polskiej Organizacji Turystycznej.
Program rozwoju strategii oraz promocji turystyki w Pomorskiem ściśle harmonizuje z działaniami Polskiej Organizacji Turystycznej, zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym. Te przedsięwzięcia są zaś ściśle związane ze strategią promocji Polski za granicą – wyjaśniał dyrektor Jacek Janowski.
Chodzi bowiem o wzmacnianie nie tylko naszej narodowej turystki, ale całej marki Polska. W tej chwili, po względem jej wartości, jesteśmy na 20 miejscu w świecie., a marka „Polska” wyceniana jest na kilkaset miliardów dolarów – mówił Wiesław Byczkowski – wicemarszałek województwa pomorskiego.
W 2016 roku W Pomorskiem wypoczywało około 9 milionów turystów. Na to złożyło się wiele wydarzeń zarówno w kraju, jak i za granica Nie wszędzie ta olbrzymia liczba gości powodowała znaczące zwiększenie wpływów finansowych do budżetów.
Fot. Kazimierz Netka.
Wiadomo, że w 2016 roku do Pomorskiego przyjechało 1,8 miliona turystów z zagranicy – mówiła Marta Chełkowska – prezes zarządu Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, dyrektor Departamentu Turystyki i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Promocja regionu będzie za granicą kontynuowana. Te działania zostaną zintensyfikowane m.in. w Izraelu. Jest bowiem szansa, ze stamtąd w Pomorskie będzie przybywać więcej gości. Ułatwiają to Polskie Linie Lotnicze LOT, które zadbają o połączenie na trasie Tel Awiw – Warszawa – Gdańsk. W turystyce krajowej Pomorskie jest na pierwszym miejscu. Latem 2016 roku, wypoczywało w tym województwie 30 procent wczasowiczów z terenu Polski. Warto rozwijać ten rodzaj działalności gospodarczej. Turystyka ma w tworzeniu produktu krajowego brutto większy udział niż rolnictwo; „turystyczny” wkład w PKB sięga 5,6 procent.
Fot. Kazimierz Netka
O tym, co nowego, co atrakcyjnego będziemy mieli do zaoferowania wczasowiczom, wycieczkowiczom w bieżącym i w 2018 roku, mówiła Krystyna Hartenberger-Pater, dyrektor Biura Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Pomorskie stawia m.in. na rozwój turystyki zdrowotnej i medycznej. To jedna z dynamiczniej rozwijanych się gałęzi turystyki na świecie. Jednak, niełatwo pogodzić typowe wczasy z medycyną, bo leczenie rządzi się innymi prawami, potrzebuje też innych standardów. Pomorskie jednak idzie w tym kierunku. Zaowocuje to nie tylko wzmocnieniem gospodarki Pomorza ale też przyczyni się do wykorzystania walorów kulturowych i przyrodniczych regionu nie tylko latem, ale tez podczas innych pór roku.
Fot. Kazimierz Netka
Tak więc, turystyka w Pomorskiem, może rozwijać się wspaniale. Jednak, natura daje się we znaki, na co zwrócił nam uwagę Adrian Bogusłowicz, członek zarządu PROT, przewodniczący Walnego Zebrania Członków tej organizacji. Ostatnie sztormy, które zaczęły się 4 stycznia 2017 roku, wyrządziły olbrzymie szkody. Wiele budowli służących turystyczne nadmorskiej, zostało zniszczonych. Tak jest w Ustce, w Helu, w Krynicy Morskiej. Jest tez wiele jeszcze do zrobienia. Bo nie wystarczy budowanie dróg dla rowerzystów, urządzania rzek dla kajakarzy czy żeglarzy. Ważne jest zadbanie o szosy. Na przykład o odcinek między Krynicą Morską i Piaskami – czyli do granicy zewnętrznej Unii Europejskiej na Mierzei Wiślanej, do granicy z Obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Na tej granicy europejska turystyka, w tym także polska i rosyjska, nie powinna się kończyć.
Kazimierz Netka