Fot. Kazimierz Netka.
Gratulacje z kraju, z zagranicy, od Piłsudczyków, od Nautical Institute IMO
90 lat temu, 16 września 1934 roku, rozpoczęła się wielka, ogólnoświatowa promocja Polski morskiej. Tego dnia w rejs dookoła świata wyruszył z Gdyni żaglowiec Dar Pomorza – flagowa jednostka Państwowej Szkoły Morskiej.
Fot. Kazimierz Netka.
Była to druga oceaniczna reklama naszej morskości, ale największa. Wcześniej o Polsce morskiej było głośno, gdy będąc w drodze do Ameryki Południowej, równik przekroczył w 1923 roku polski żaglowiec „Lwów” – flagowa jednostka Szkoły Morskiej w Tczewie – do 1929 roku poprzedniczki Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni, obecnie będącej Uniwersytetem Morskim w Gdyni.
Wyprawa Daru Pomorza, zainaugurowana 16 września 1934 roku była pierwszym polskim rejsem dookoła globu. Dokładnie w 90. rocznicę tego wydarzenia, na Statku Muzeum Darze Pomorza – należącego do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – odbyła się w Gdyni wielka uroczystość przypominająca owo dokonanie.
Fot. Kazimierz Netka.
Ceremonię prowadził prof. Daniel Duda – były rektor Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, honorowy prezes Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, a wsparcia udzielali m.in. dr Marcin Westphal – zastępca dyrektora ds. merytorycznych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz prof. Marek Grzybowski – przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, prezes Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego.
Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu.
– W imieniu pełniącego obowiązki dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego Szymona Kulasa i własnym, witam serdecznie państwa na pokładzie Daru Pomorza. Spotykamy się ze względu na wyjątkową okoliczność, jaką jest 90. rocznica wypłynięcia Daru Pomorza w rejs dookoła świata – powiedział dr Marcin Westphal – zastępca dyrektora ds. merytorycznych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Fot. Kazimierz Netka.
Wśród uczestników uroczystości byli m.in.: prof. Daniel Duda – honorowy prezes Polskiego Towarzystwa Nautologicznego i przewodniczący konferencji; prof. Marek Grzybowski – przewodniczący zarządu Polskiego Towarzystwa Nautologicznego;, prof. Adam Weintrit – rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni; kpt. ż. w. dr inż. Andrzej Królikowski – prezes zarządu Ligi Morskiej i Rzecznej; Anna Białkowska – zastępczyni dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni; Joanna Zielińska – radna miasta Gdyni; Stefan Krella – prezes Towarzystwa Przyjaciół Daru Pomorza; dr hab. Jerzy Litwin – dyrektor senior Narodowego Muzeum Morskiego; pracownicy Daru Pomorza Narodowego Muzeum Morskiego a zwłaszcza Arleta Gałązka – kustoszka oraz Zbigniew Nadolski – kapitan Daru Pomorza – Statku Muzeum; przedstawiciele Związku Piłsudczyków; admirał dr inż. Czesław Dyrcz.
Fot. Kazimierz Netka.
– Chciałem wyrazić moje pełne zadowolenie, radość, że doczekaliśmy tej chwili 16 września, 90 rocznicy wypłynięcia Daru Pomorza w rejs dookoła świata – mówił prof. Daniel Duda – honorowy przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, były rektor Wyższej Szkoły Morskiej (obecnie Uniwersytet Morski) w Gdyni, kapitan żeglugi wielkiej.
Fot. Kazimierz Netka.
Podczas uroczystości poinformowano, że wykorzystano materiał przygotowany przez dyrektora Marka Twardowskiego – pracownika Narodowego Muzeum Morskiego. O wygłoszenie wykładu poproszono admirała Czesława Dyrcza, ze względu na to, że to jest nieprzeciętna osoba w naszym kraju, mającego na swym koncie dwukrotne opłynięcie świata. Pierwszy raz na Darze Młodzieży, drugi – na pokładzie żaglowca Iskra II – przypomniał prof. Daniel Duda.
– Panie przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, honorowy przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, wielce szanowni państwo. Chciałbym również jak pan dyrektor na początku tego wystąpienia, przywitać wszystkich państwa, którzy tutaj jesteście – powiedział kontradmirał dr Czesław Dyrcz, rozpoczynając swój wykład:
Fot. Kazimierz Netka.
– Mamy tutaj kilku prezesów, mamy kilku dyrektorów, mamy magnificencję rektora. Dziękuję bardzo za ten wstęp, który pan profesor wygłosił. Dziękuję bardzo za przywitanie przez dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego. Proszę państwa tak zastanawiałem się czy jestem godną osobą do przedstawienia tego materiału. Rzeczywiście otrzymałem materiał od pana profesora. Temu materiałowi przyjrzałem się, część wybrałem z materiału Muzeum Narodowego Muzeum Morskiego – będzie tutaj to wskazane w prezentacji, które elementy z tego wybrałem. Proszę państwa, tak zastanawiałem się czy mam podjąć się tej tej funkcji przedstawienia rejsu dookoła świata.
Pan admirał przedstawił też rejsy innych żaglowców dookoła świata.
Poczuliśmy się prawie tak, jakbyśmy byli w załodze Daru Pomorza podczas jego wyprawy dookoła świata. A to dzięki bogato ilustrowanemu wykładowi kontradmirała Czesława Dyrcza:
Fot. Kazimierz Netka.
Polacy z Kresów wiedzieli co to jest morze
– Dar Pomorza niósł polską banderę tam, gdzie nie było w ogóle polskiej bandery i gdzie nie było polskich przedstawicieli i ambasadorów – mówi prof. Marek Grzybowski – przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, prezes Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego:
Fot. Kazimierz Netka.
– Dar Pomorza wniósł do Polski morskiej to co najważniejsze, czyli wniósł ducha światowości i gdy jeszcze nie mówiono o globalizacji, to Dar i załoga Daru Pomorza – co najważniejsze, z komendantem, ale studenci również pokazali, że Polska jest morska, ma morskiego ducha, chęć otwarcia się na świat.
Przełamaliśmy tutaj stare powiedzenie, że gdy Polak orze, nie wie co to morze.
Polacy właśnie ci Kresów wiedzieli co to jest morze i wiedzieli, że trzeba być otwartym na świat, że gospodarka polska musi funkcjonować w powiązaniu z gospodarką światową. Polska nie może być gospodarką lokalną, gospodarką opartą o surowce w tym głównie o zboże i węgiel, tylko ma być gospodarką współpracującą ze światem w wymianie myśli technicznej i najlepszej wiedzy, w tym wiedzy morskiej. Trzeba powiedzieć to wyraźnie, że żegluga zawsze nadążała za nowinkami światowymi, ponieważ innowacje w żegludze zapewniały bezpieczeństwo ludziom, statkom i towarom – stwierdził prof. Marek Grzybowski – przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, prezes Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego.
Fot. Kazimierz Netka.
Miłym akcentem uroczystości i niespodzianką były wystąpienia przedstawicieli Związku Piłsudczyków. Julian Michaś pułkownik Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, prezes Okręgu Pomorskiego w Gdyni odczytał uchwałę dotyczącą odznaczenia Orderem Honorowym Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, profesora Adama Weintrita. Uchwałę podpisał prezes Krajowego Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, generał związku Stanisław Władysław Śliwa.
– Jestem bardzo zaskoczony. Będąc zaproszony na uroczystość z okazji 90. rocznicy rejsu dookoła świata, nie sądziłem, że zostanę uhonorowany tak wysokim odznaczeniem – powiedział prof. Adam Weintrit – rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. – Serdecznie dziękuję. Piłsudczycy są zawsze przy morzu, biorąc pod uwagę dekret marszałka Józefa Piłsudskiego z 28 listopada 1918 roku.
Ksiądz Edmund Skalski – proboszcz parafii pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Gdyni, naczelny kapelan Związku Piłsudczyków, przekazał okolicznościowe medale z okazji 100. rocznicy Bazyliki Morskiej w Gdyni oraz 85. rocznicy I Procesji Eucharystycznej na morzu.
Fot. Kazimierz Netka.
Pani Stanisława Duda – prezes oddziału gdyńskiego Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej przekazała na ręce dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego medale Skarbnicy Narodowej z serii Legendarne statki i okręty. A są wśród nich Sokół, Warszawa i Grom.
Fot. Kazimierz Netka.
Prof. Daniel Duda przekazał Narodowemu Muzeum Morskiemu pamiątkowy bulaj z pierwszego rejsu „Daru Młodzieży”. Bulaj ten pan profesor otrzymał w sierpniu bieżącego roiku podczas uroczystości w Uniwersytecie Morskim w Gdyni – od społeczności akademickiej.
Prof. Daniel Duda otrzymał List Gratulacyjny od Nautical Institute – organizacji pozarządowej o statusie konsultacyjnym w Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO). List podpisał kapitan John Lloyd – dyrektor generalny Nautical Institute.
Nautical Institute jest organizacją pozarządową (NGO) o statusie konsultacyjnym w Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO)
Fot. Kazimierz Netka.
– Nautical Institute proszę państwa to jest największa organizacja zawodowa marynarzy na świecie – przypomniał prof. Adam Weintrit – rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, sekretarz honorowy Nautical Instuitute. – Chcielibyśmy serdecznie podziękować panu rektorowi Danielowi Dudzie, bo to jest mój też pierwszy rektor. Gdy zaczynałem studia, to rektorem Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni był pan profesor, wówczas doktor Daniel Duda, dzisiaj profesor i ten bulaj był wręczony z okazji urodzin, z okazji rocznicy regat.
Fot. Kazimierz Netka.
Bulaj – element Daru Młodzieży dzisiaj trafia do Narodowego Muzeum Morskiego. To może jest taki symboliczny moment, o czym mówił zresztą profesor Duda, że trzeba zacząć myśleć poważnie o czwartym w sztafecie statku. Sztafeta składa się z czterech zmian: Lwów, Dar Pomorza, Dar Młodzieży i teraz potrzebny jest następca Daru Młodzieży w co bardzo wierzę i sobie to umieściłem na głównym sztandarze w tej kadencji, która zaczęła się dwa tygodnie temu. My musimy zbudować następcę Daru Młodzieży – powiedział na zakończenie uroczystości prof. Adam Weintrit – rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Fot. Kazimierz Netka.
O potrzebie zbudowania kolejnego statku na potrzeby Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, mówiono też podczas uroczystości 20 sierpnia 2024 roku. Więcej wiadomości na ten temat jest pod adresem: https://pulsarowy.pl/uroczystosc-w-uniwersytecie-morskim-w-gdyni-uhonorowanie-profesora-daniela-dudy-rektora-dzieki-ktoremu-dar-pomorza-wystartowal-w-miedzynarodowych-regatach-i-zwyciezyl/ .
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl