Europejski Dzień Numeru 112 w Gdańsku. Dzieci pokazały, jakie on ma znaczenie… Aż ponad 80 procent to zgłoszenia fałszywe i niezasadne.

Na zdjęciu powyżej: Uroczystości w Wojewódzkim Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.

ONA najszybciej przyśle nam kogoś na ratunek. Nie blokuj więc telefonu numer 112.

Fot. Kazimierz Netka

Blisko 1,4 mln zgłoszeń przyjęli w ubiegłym roku operatorzy telefonu numer 112 w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gdańsku. W tej liczbie jest niemal 5000 zgłoszeń z zagranicy. Widać, jak ogromną pracę wykonali ONA – operatorzy numery alarmowego 112 w Pomorskiem. Niestety, fałszywych i niezasadnych zgłoszeń odnotowano aż blisko 1,11 mln, co stanowi 80,6 procent wszystkich rozmów. To świadczy, jak często dochodziło do bezpodstawnego korzystania z tego numeru, i utrudniania komuś wezwania pomocy. To również dowodzi, jak jesteśmy nieroztropni.

Fot. Kazimierz Netka

Dlatego, edukację trzeba zaczynać już od najmłodszego pokolenia. Specjalna lekcja została w poniedziałek, 13 lutego 2017 roku, zorganizowana w Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR) w Gdańsku przy ulicy Sosnowej 2. Uczestniczyły w tych zajęciach dzieci z klasy II Szkoły Podstawowej nr 24 w Gdańsku. Swe prace – rysunki, obrazujące, kiedy można telefonować pod numer 112 – dzieci przekazały wojewodzie pomorskiemu – podczas uroczystości obchodów w Gdańsku Europejskiego Dnia Numeru 112.

Fot. Kazimierz Netka

Dzień ten przypada 11 lutego i tego dnia, w Poznaniu, odbyły się ogólnopolskie uroczystości. Uczestniczył w nich wiceminister Tomasz Zdzikot i wyróżnił operatorów, pracujących w Centrach Powiadamiania Ratunkowego. Warto wiedzieć, że w całym kraju w 2016 r. CPR (jest ich 17) odnotowały w sumie około 19.4 mln połączeń przychodzących. Specjalne podziękowanie otrzymali też pracownicy Centrum Powiadamiania Ratunkowego z Gdańska.

Fot. Kazimierz Netka

W poniedziałek, 13 lutego, podczas uroczystości w CPR przy ul. Sosnowej w Gdańsku, Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, wręczył certyfikaty Operatora Numeru Alarmowego nowym pracownikom CPR, którzy zdali pozytywnie egzaminy. Dodatkowo wojewoda uhonorował pismami gratulacyjnymi oraz upominkami wyróżniających się operatorów w minionym roku. Gratulacje wyróżnionym składali też Zbigniew Kmiecik – zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Justyn Kamiński – kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Fot. Kazimierz Netka

W CPR Gdańsk pracuje 70 Operatorów Numeru Alarmowego; 45 Pań i 25 Panów – informuje Małgorzata Sworobowicz – rzecznik prasowy Wojewody Pomorskiego. – Obecnie w Polsce w systemie zarejestrowanych jest 14 języków obcych, jakimi władają operatorzy numerów alarmowych (ONA).

Fot. Kazimierz Netka

W CPR Gdańsk ONA władają językiem niemieckim, angielskim, włoskim, rosyjskim. We wszystkich 17 CPR  w Polsce Operatorzy Numeru Alarmowego posiadają odpowiednie i jednolite w skali całego kraju kwalifikacje. Każdy Operator Numeru Alarmowego posiada certyfikat, który uzyskuje po zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego w ośrodku szkolenia w Poznaniu. Certyfikat jest odnawiany przez każdego ONA, co 3 lata w ramach szkolenia i egzaminu recertyfikującego – informuje Małgorzata Sworobowicz.
Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *