Klub Kierowcy Kulturalnego oraz jego sojusznicy chronią gdańskie lasy przed… starym ogumieniem
Sezon na opony
Zielone za czarne – taką zamianę znowu zaproponowano obywatelom Trójmiasta. Po raz piętnasty. Ale ktoś przynudził – można powiedzieć. Mieszkańcom Pomorskiego brakuje pomysłów na urozmaicanie życia? A jednak… Okazuje się, że wielu ludzi na taką propozycję czeka.
Piękna, słoneczna sobota. Czas wyjeżdżać na plażę. A na placu, przed siedzibą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, uwijają się ludzie, dźwigający ogumienie samochodów. Jak w jakimś warsztacie wymiany kół zimowych na letnie. Niektórzy przywożą pełne bagażniki tego towaru. Nie po to, by poprosić o ich zamontowanie. To, co przywieźli, zostawiają, a zabierają jakieś krzaczki.
Na zdjęciu: miejsce wymiany starych opon na młode drzewka – przy siedzibie RDLP w Gdańsku.
W RDLP w Gdańsku wcale nie otwarto zakładu wulkanizacyjnego, remontu układów jezdnych czy tym podobnego. W sobotę, 25 kwietnia 2015 roku, na terenie gdańskiej dyrekcji Lasów Państwowych, przy ul. Rogaczewskiego 9/19 odbywała się akcja pt. „Drzewko za oponę”. Podobnie było jeszcze w dwóch miejscach w Trójmieście: w Technikum Architektury Krajobrazu, w Gdańsku Oliwie przy ul. Czyżewskiego 31 oraz w Zespole Szkół Mechanicznych w Gdyni, ul. Morska 79. To na nią, na tę akcję wymiany „czarnego na zielone” z utęsknieniem przez cały rok czekało wielu właścicieli pojazdów. Organizatorami są m.in. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku oraz Klub Kierowcy Kulturalnego.
W poniedziałek, 27 kwietnia 2015 roku podsumowano tę przedsięwzięcia. Do gdańskiej RDLP przybyli organizatorzy, wspierający, reprezentanci instytucji, organizacji, np. Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej, Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu, a także PHU Zdunek i Grupy LOTOS. Wszyscy oni, albo wspierali te działania, albo brali w nich udział dźwigając opony, rozdając drzewka. Właśnie drzewka podchodziły z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, między innymi ze szkółki w Leźnie.
Na zdjęciu: podczas podsumowania akcji „Drzewko za oponę”, zasłużeni dla gdańskich lasów otrzymali dyplomy i upominki.
– To była już piętnasta edycja akcji ekologicznej „Drzewko za oponę” – poinformował Bogdan Kwapisiewicz, prezes Klubu Kierowcy Kulturalnego. Podczas poprzednich takich zbiórek zgromadzono ponad 50 ton zużytych opon. Podstawowym celem tego przedsięwzięcia jest ochrona Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zaczęliśmy w 2004 roku. Organizowaliśmy takie zbiórki jesienią i wiosną. Statystyki warto obserwować. Najważniejsze jednak, że wśród kierowców wytworzyła się moda na zabieranie śmieci z lasów. Zdarzyło się kiedyś, że do miejsca wymiany drzewek na opony, podjechał ktoś supersamochodem BMW, wyjął z bagażnika zabłoconą oponę i zamienił ją na drzewko. Widać było, że opona ta nie leżała w garażu; że właściciel auta BMW znalazł ją pewnie w lesie i postanowił sprzątnąć – zamienić na drzewko. W samochodzie siedziała rodzina kierującego samochode3m i miała dobry przykład, jak trzeba postępować.
– Gratuluję wytrwałości – mówił Jerzy Fijas, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, oceniając osiągnięcia akcji „Drzewko za oponę”. – To się rzadko zdarza. Zwykle stać nas na działania wtedy, gdy są fajerwerki. A tu widać rzetelną, pozytywistyczną, ciężką, pracę.
– Mam nadzieję że akcja ta nie będzie musiała się rozwijać – dodał dyrektor Jerzy Fijas. – Że ludzie zrozumieją, że opon i innych odpadów nie należy wyrzucać. Dziękuję za tę działalność dla chwały polskich lasów.
Na zdjęciu: o wykorzystaniu starego ogumienia w produkcji asfaltu mówił Paweł Czajkowski, dyrektor ds. rozwoju i technologii spółki Lotos Asfalt.
Zużyte opony to bardzo dobry surowiec wtórny. Po odpowiedniej obróbce, usunięcia z opon metalu, włókien, gumę po odpowiednim przygotowaniu dodaje się do asfaltów, przeznaczonych do budowy dróg. Tak czyni Grupa Lotos. Jej spółka córka: Lotos Asfalt, jest pionierką w produkcji takiego asfaltu. O tej innowacyjnej technologii mówił Paweł Czajkowski, dyrektor ds. rozwoju i technologii spółki Lotos Asfalt.
Więcej wiadomości można znaleźć na stronie: www.kulturalnykierowca.org.pl .
Kazimierz Netka