Na zdjęciu: Obelisk, upamiętniający Jana z Jani – twórcę województwa pomorskiego w średniowieczu i pierwszego wojewodę pomorskiego. Obelisk znajduje się w miejscowości Stara Jania, gmina Smętowo Graniczne. Fot. Kazimierz Netka.
Bez Kociewia prawdopodobnie nie byłoby tak bogatej i silnej Polski. Niewykluczone, że ten region będzie znaczył jeszcze więcej dla Pomorza.
Kociewie – źródło dobroci dla Pomorza i Polski, także na morzu.
Dlaczego obchodzimy Światowy Dzień Kociewia? Czy ten region w województwie pomorskim jest czymś niezwykłym? Lokalna Organizacja Turystyczna propaguje Kociewie jako Łagodną Krainę i to jest już znaczące wyróżnienie, wobec coraz bardziej narastającej agresji.
Z Kociewia szła cywilizacja na inne obszary pomorskich ziem. To stąd przyszedł z chrześcijaństwem do Gdańska, Święty Wojciech. Szła też wolność, od wieków. Od Kociewia do Gdańska docierały do Gdańska towary, dzięki którym dzisiejsza stolica województwa pomorskiego jest tak wielka i znana. Kociewie słynie z gościnności od tysiącleci. Tu znajdowali przestrzeń do życia przybysze ze Skandynawii, czyli Goci, Niektórzy twierdzą, że w tym jest źródło nazwy regionu: Kociewie, dawniej Gociewie, czyli kraina Gotów. Skórcz został zaznaczony na mapie Europy już w pierwszych wiekach naszej ery.
Bez Kociewia nie byłoby województwa pomorskiego. To bowiem rycerz z Kociewia, Jan z Jani, walczył o polskość tych ziem i został pierwszym wojewodą pomorskim, już w średniowieczu. O tym wiedzę krzewią, Jarosław Struczyński – prezes fundacji Europejski Park Historyczny w Zamku Gniew i Bogdan Badziong – prezes zarządu stowarzyszenia „Wstęga Kociewia” – Lokalna Grupa Działania.
To, że Polska jest potęgą morską, też w znacznym stopniu zawdzięczamy Kociewiu. To tutaj, w Tczewie, ppwstała pierwsza szkoła morska po odzyskaniu prawie 100 lat temu, Niepodległości. To stąd wyruszał na północ Generał Józef Haller, niosąc wolność reszcie przedwojennego województwa pomorskiego, aż do zaślubin z Bałtykiem, w Pucku i we Władysławowie.
Można powiedzieć, że jedną z najważniejszych bitew świata, wygrał człowiek z… Kociewia. Król Jan III Sobieski, którego wojska pokonały Turków pod Wiedniem, był przez wiele lat starostą na Zamku w Gniewie, na Kociewiu, oczywiście.
A jak jest teraz? Na Kociewiu znajduje się jedna z najstarszych i największych w kraju, spółdzielni Mieszkaniowych. Ma swe zasoby w trzech miastach. To Spółdzielnia Mieszkaniowa w Tczewie, posiadająca budynki także w Pelplinie i w Gniewie.
Kociewie jest wśród liderów wdrażania elektromobilności. Tczew, jako jedno z pierwszych miast w kraju, zadeklarował wprowadzenie do komunikacji zbiorowej autobusów elektrycznych.
Tu powstało pierwsze w świecie muzeum rzeki – Muzeum Wisły. Do Tczewa wróciła Polska Morska. Tu znajduje się Centrum Konserwacji Wraków Statków (CKWS) – oddział gdańskiego Narodowego Muzeum Morskiego. W CKWS są między innymi jachty, na których pokładach wybitni żeglarze Polacy rozsławiali Polskę w świecie.
Kociewie poszczycić się może unikatowymi zabytkami. Na tej ziemi, w Pelplinie, w Muzeum Diecezjalnym, znajduje się jedna z najcenniejszych ksiąg świata, zwana Biblią Gutenberga. To jedna z pierwszych ksiąg drukowanych, powstała w XV wieku.
Ważnym wydarzeniem w historii i rozwoju Pomorza będzie powołanie Zrzeszenia Kociewskiego. Zapowiedział to Tadeusz Dzwonkowski – starosta tczewski, w poniedziałek, 5 lutego 2018 roku, podczas spotkania w Fabryce Sztuk w Tczewie. Zrzeszenie Kociewskie ma zostać utworzone przez reprezentantów trzech powiatów; dwóch w woj. pomorskim: tczewskiego i starogardzkiego i jedngo w woj. kujawsko – pomorskim: świeckiego.
To dobrze, że do utworzenia takiej organizacji dojdzie. Istniejące teraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie zbyt często działało na szkodę – takie można odnieść wrażenie – tych mieszkańców Pomorza, którzy nie są Kaszubami…
Kazimierz Netka