Uroczystość patriotyczna w Tczewie. U twórców Niepodległej na imieninach. Kolejne wydarzenia w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości w mieście, w którym narodziła się potęga morska Polski.

Fot. Kazimierz Netka.

Pamiętajmy o tych, dzięki którym dzisiaj możemy mówić o Niepodległej Polsce.

Tak się składa, że jednymi z głównych twórców Niepodległości Polski, są mężczyźni, którzy mają na imię Józef. Pierwszy – to marszałek Józef Piłsudski. Drugi – to generał Józef Haller. Przypomniała to Alicja Gajewska – dyrektor Fabryki Sztuk w Tczewie, podczas kolejnego wydarzenia związanego z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystości te odbyły się 19 marca 2018 roku, akurat w imieniny… Józefa, przy obelisku upamiętniającym Józefa Piłsudskiego – twórcy państwa polskiego w 1918 roku.

 

Fot. Kazimierz Netka

Otwarciem wystawy pt. „Sto lat Niepodległej” (przygotowanej przez Fabrykę Sztuk) zainaugurowano te tczewskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W arkadach Parku im. Mikołaja Kopernika, przy głazie upamiętniającym Józefa Piłsudskiego, umieszczono wizerunki twórców naszej Niepodległej: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Wincentego Witosa. Kto ma telefon umożliwiający rozszyfrowywanie kodów QR, zapozna się z biogramami tych ważnych postaci oraz Józefa Hallera – zapewnia kurator wystawy, Radosław Wiecki.

 

Fot. Kazimierz Netka

W uroczystości uczestniczyli: Kazimierz Smoliński – poseł na Sejm, Mirosław Pobłocki – prezydent Tczewa; Tadeusz Dzwonkowski – starosta tczewski; Kazimierz Ickiewicz – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Tczewa, a także reprezentanci Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, z prezesem Lechem Trzcińskim. Uroczystość uświetniły występy Harcerskiej Orkiestry Dętej.

 

 

Fot. Kazimierz Netka

Harcerze złożyli kwiaty i zapalili znicz przy obelisku upamiętniającym marszałka Józefa Piłsudskiego.

– 11 listopada 2018 roku, to data znacząca dla naszego kraju – powiedział Mirosław Pobłocki – prezydent Tczewa. – Ale do Tczewa Niepodległość przyszła dopiero w styczniu 1920 roku. Co oznacza, że przez kolejne trzy lata będziemy obchodzić 100-Lecie Niepodległości. To chyba najdłużej trwające święto, o jakim można pomyśleć.

 

Fot. Kazimierz Netka

100 lat dla Polski oznaczało powrót z zaborów, przejście przez II wojnę światową, przez okres komunizmu i potem powrót do wolności – mówił prezydent Mirosław Pobłocki. Wiele zmieniło się też w Tczewie. Miasto się bardzo zmieniło. Być może stali mieszkańcy na co dzień tego nie zauważają, bo przyzwyczaili się. Gdy jednak rozmawiamy z Tczewianami, którzy przyjechali po kilkudziesięciu latach nieobecności, to dziwią się jak bardzo miasto przybrało inne oblicze. Tam, gdzie kiedyś stały magazyny kolejowe – jest węzeł komunikacyjny. Tam, gdzie było PGR Piotrowo, teraz istnieje duże osiedle.

Najważniejsze jednak są zmiany w nas, tczewianach – mówił prezydent Mirosław Pobłocki. Nauczyliśmy się demokracji, nauczyliśmy się rządzić naszym miastem, przede wszystkim odpowiadać za Tczew. To przyczyniło się do dużego sukcesu. Dzięki budżetowi obywatelskiemu, mieszkańcy mogli wziąć pewne sprawy we własne ręce i decydować o przyszłości. Ale, żeby myśleć o przyszłości, nie można zapominać o przeszłości. Pamiętajmy więc o tych, dzięki którym dzisiaj możemy mówić o wolnej i niepodległej Polsce.

 

Fot. Kazimierz Netka

Ekspozycji pod Arkadami w Parku Mikołaja Kopernika towarzyszyć będą lekcje historyczne prowadzone w Fabryce Sztuk. Przypomniane zostaną na nich niezwykli uczeni i wynalazcy Drugiej Rzeczpospolitej.

 

Fot. Kazimierz Netka

Uczniowie dowiedzą się, jakie przesłanie niosły ze sobą dzieła tak wielkich mistrzów malarstwa, jak: Matejko, Grottger czy Malczewski oraz poznają bohaterów wydarzeń jednego z najważniejszych miesięcy w historii naszego kraju – listopada 1918 roku. Zapisy: od 3 kwietnia pod numerem telefonu: 58 530 44 81 – informuje Małgorzata Mykowska – rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Tczewie.

 

Fot. Kazimierz Netka

W Fabryce Sztuk można oglądać wystawę pt. „20 LAT WOLNOŚCI. TCZEW 1920-1939” – pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Wystawa jest czynna od 31 stycznia 2016 roku do 31 grudnia 2018 roku w siedzibie Fabryki Sztuk w Tczewie, przy ul. 30 Stycznia 4.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *