Solidarity of Arts 2018 (SOFA). W 2017 roku hasłem przewodnim było słowo: Pokój. Teraz, przejawi się Suwerenność, w różnych postaciach, także suwerenność sztuki, albo sztuka zapewniania sobie wolności.

Fot. Kazimierz Netka.

100-lecie odzyskania Niepodległości i współczesna niezależność – według artystów. Czy naprawdę można być samodzielnym?

Zaczyna się Festiwal Solidarity of Arts 2018. To jest niezwykłe wydarzenie, odbywające się na terenach postoczniowych – od Europejskiego Centrum Solidarności, po kilka innych ważnych miejsc; w obiektach, w których kiedyś tworzono części statków i okrętów. Dzisiaj to miejsce przeżywa drugą młodość – w kilkaset lat od czasów, gdy w rejonie stoczni powstawało Młode Miasto. Nadal rozkwita twórczość tam, gdzie kiedyś kreowano konstrukcje pływających miasteczek – jakimi są statki, a dzisiaj, powstają dzieła artystyczne: muzyczne, teatralne, plastyczne oraz inne. Dokonania przedstawiane są podczas corocznych publicznych odsłon tych kreacji, zwanych Festiwalami Solidarity of Arts.

Co będzie w bieżącym roku – o tym poinformowano w specjalnym komunikacie oraz podczas konferencji prasowej, na sofach, w Ogrodzie Zimowym Europejskiego Centrum Solidarności.

 

Fot. Kazimierz Netka

O programie i planach związanych z tegorocznymi prezentacjami mówili m.in.: Basil Kerski – dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności; Barbara Frydrych – dyrektor Biura Prezydenta Miasta Gdańska ds. Kultury; Patrycja Medowska – zastępca dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności; Jakub Imani oraz Julian Chmielewski, reprezentujący B90, Ulicę Elektryków, Plenum; Jakub Łukaszewski – 100cznia; Tomasz Hoax – kurator Muzyczny Solidarity of Arts; Krystian Kujda – organizator Octopus Film Festival; Magdalena Mistat – kierownik Działu Promocji i PR Europejskiego Centrum Solidarności.

Oto, co zawiera Solidarity of Arts 2018:

5 scen, 15 wydarzeń, 5 dni – festiwal SOLIDARITY OF ARTS pierwszy raz w dziesięcioletniej tradycji zawiązał kolektyw i opanowuje postoczniowe tereny Młodego Miasta. ECS, Ulica Elektryków, Klub B90, 100cznia oraz Sala BHP łączą siły, aby stworzyć wyjątkową metaprzestrzeń dla sztuki. Klasyka, postklasyka, muzyka filmowa i klezmerska, funk, jazz, elektronika, projekty łączące muzykę z filmem, słowem, wideo-artem i sztuką współczesną, taniec, teatr, i nocne Polaków rozmowy. Solidarność sztuk z suwerennością w tle.

IDEA

Co roku festiwal ma inną ideę przewodnią, która otwiera szeroką przestrzeń dla myślenia i kreatywności zarówno w kontekście większej społeczności, jak i pojedynczego człowieka.

 

Fot. Kazimierz Netka

– To są kluczowe pytania – jak ja jako jednostka mogę zachować moją suwerenność, autonomię, chronić siebie? W jaki sposób zaznaczyć granicę, która nie może być przekroczona, nie zamykając się na świat? – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS. – W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości suwerenność – tak często dziś stająca się hasłem politycznym – nadal jest pojęciem wymagającym wytłumaczenia. Suwerenność jest umiejętnością współżycia z innymi, suwerenność to nie egoizm, nie musi być skierowana przeciwko komuś, to stan samoświadomości, harmonii, akceptacji siebie i świata, to też stan pokoju. Suwerenny człowiek potrafi być solidarny. Z suwerenności wyrasta solidarność, a postawa solidarna broni suwerenności, jednostki, a także wspólnoty.

Tradycyjnie jednym z elementów SOFY jest gala wręczenia Nagród Prezydenta Miasta Gdańska – statuetek „NEPTUN”. Neptuny 2018 to statuetki autorstwa gdańskiego artysty Mirosława Miłogrodzkiego. Gala odbędzie się w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności (pl. Solidarności 1) w środę, 23 sierpnia o godz. 18.00.

 

Fot. Kazimierz Netka

Laureatami tegorocznych Neptunów są: Maja Ostaszewska – aktorka teatralna i filmowa, Jan Klata – reżyser teatralny i dramaturg, oraz Krzysztof Pomian – filozof, historyk idei, muzealnik, eseista. Laudacje na ich cześć odczytają: Janowi Klacie – Katarzyna Figura, Mai Ostaszewskiej – Magdalena Cielecka, Krzysztofowi Pomianowi – Olgierd Łukaszewicz.

Neptuny to nagrody przyznawane polskim i zagranicznym twórcom, którzy swoją działalnością artystyczną nawiązują do gdańskiej tradycji bądź współczesności, istotnie wzbogacając kulturową historię miasta, poprzez odniesienia do wartości wolności i solidarności. Uroczystość ta odbędzie się podczas festiwalu Solidarity of Arts. Dotąd tymi wyróżnieniami uhonorowano 36 osób

KONCERTY

Proponujemy zarówno interesujące muzyczne zestawienia, ale także projekty łączące muzykę z filmem, wideo-artem czy sztuką współczesną. Dzięki stylistycznemu zróżnicowaniu programu będzie można usłyszeć zarówno współczesną klasykę (czy też postklasykę), muzykę filmową, jak i funk, jazz oraz elektronikę.

Gwiazdami festiwalu są Dustin O’Halloran zdobywca nagrody Grammy i Złotego Globu, Emilie Levienaise-Farrouch + Resina (PROJEKT SPECJALNY PREMIERA), P.Unity z gościem specjalnym Michałem Urbaniakiem, Clark, DJ Stingray oraz Naphta And the Shamans, BluRum13, Dalekie.

 

Fot. Kazimierz Netka

Goście usłyszą również dwa składy tradycyjne – Orkiestrę Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Tomasza Tomaszewskiego i Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego.

TANIEC

Gościem festiwalu będzie Afshin Ghaffarian, tancerz z Iranu. Uczył się tańca, podpatrując tancerzy w Internecie. W 2006 roku założył podziemny zespół taneczny – podziemny, bo taniec jest w Iranie zakazany. Nielegalne próby odbywały się w szkolnej sali modlitw, a spektakle na pustyni. Droga uchodźcy zaprowadziła artystę do Francji.

 

Fot. Kazimierz Netka

Zaprezentujemy film, którego scenariusz oparto na niełatwej biografii artysty – TANIEC PUSTYNI (reż. Richard Raymond, 2014). Następnie zobaczymy Afshina Ghaffariana w solowym spektaklu teatru tańca – ZBYT GŁOŚNA SAMOTNOŚĆ. Tancerz odkrył pokrewieństwo historii swojej ojczyzny, gdzie cenzura książek jest wszechobecna i bohatera powieści Bohumila Hrabala (1914–1997) „Zbyt głośna samotność”, który przez 35 lat niszczy papier, przerabiając książki na miazgę. Zagra muzyka na żywo.

Afshin Ghaffarian poprowadzi też towarzyszące festiwalowi warsztaty tańca dla tancerzy i amatorów (rezerwacja miejsc).

TEATR

SOLIDARNOŚĆ. NOWY PROJEKT (reż. Paweł Wodziński) to spektakl przywołujący aktualność alternatywnych wizji Polski, jakie w 1981 roku zaproponowała pierwsza Solidarność, wsparta siłą 10 milionów ludzi.

 

Fot. Kazimierz Netka

Na finał: spektakl muzyczny SUWERE(I)NNOŚĆ „Walcząc o suwerenność, człowiek stawia kamień graniczny. Zaznacza nim krawędź swojej posiadłości, przestrzeń ojczyzny. Zaznacza nie tylko swe posiadanie i przynależność, lecz także swą odrębność. Nazywa siebie…”. Tak rozpoczyna się opowieść o suwerenności prowadzona ścieżkami różnych sztuk, stylistyk i gatunków. Muzyka eksperymentalna spod znaku Jóhanna Jóhannssona i Steve’a Reicha spotyka się z jazzową wariacją na temat Marsylianki, a w hip-hopie wybrzmiewa manifest o budowaniu mostów, szukaniu porozumienia i potrzebie dialogu. Usłyszymy kompozycje niezależnych twórców, którzy pracują nad własnym językiem muzycznym i pozostają wierni swoim ideałom. Istotnym elementem koncertu będzie także cisza i język migowy. Kanwą koncepcji koncertu stał się tekst Krzysztofa Czyżewskiego, autor podejmuje w nim temat suwerenności.

WYDARZENIA

Polskich i zagranicznych twórców – których artystyczna działalność nawiązuje do gdańskiej tradycji bądź współczesności, zaś ich dorobek pozostawia trwały ślad w historii naszego miasta, wpisując się w wartości wolności i solidarności – już po raz 13. prezydent miasta Gdańska uhonoruje nagrodą o nazwie NEPTUN. Uroczystość tradycyjnie odbędzie się podczas festiwalu SOLIDARITY OF ARTS.

 

Fot. Kazimierz Netka

Jak już wspomnieliśmy, w tym roku do grona laureatów nagrody NEPTUN dołączą: Maja Ostaszewska – aktorka teatralna i filmowa, Jan Klata – reżyser teatralny i dramaturg oraz Krzysztof Pomian – filozof, historyk idei, muzealnik, eseista.

Krzysztof Pomian spotka się też z publicznością, prezentując swoją najnowszą książkę – „Wśród mistrzów i przyjaciół”.

Zapraszamy też na NIEDZIELĘ DLA RODZINY, m.in. wspólnie przygotujemy obiad i twórczo spędzimy czas z edukatorkami, a podczas otwartej próby zagra Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego.

SCENOGRAFIA

 

Fot. Kazimierz Netka

Urszula Wasielewska-Kuziemska, gdańska artystka, scenografka, architektka, wybrała znak nieskończoności jako symbol festiwalu poświęconego idei suwerenności. Doprowadziły ją do tego skojarzenia – suwerenna, niezależna, samodzielna, integralna, nietykalna, niepodległa…

Geometryczna interpretacja nieskończoności w postaci przeskalowanego obiektu zawiśnie nad głowami publiczności w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności, a jego elementy będą powracać w różnych przestrzeniach festiwalowych.

Przy realizacji instalacji NIESKOŃCZONOŚĆ Urszulę Wasielewską-Kuziemską wspierają: Rafał Wróblewski i Aleksander Wadas.

 

Fot. Kazimierz Netka

WSTĘP na spektakle

Biletowany jest tylko jeden dwuczęściowy koncert (45 zł): 24/08/2018 – EMILIE LEVIENAISE-FARROUCH + RESINA oraz DUSTIN O’HALLORAN. Bilety do nabycia w kasach ECS (w godz. 10.00–19.30) i online na www.going.pl .

Bezpłatne wejściówki obowiązują na trzy wydarzenia: koncert | SOFA PROLOG | 14/08/2018; teatr | SOLIDARNOŚĆ. NOWY PROJEKT | 23/08/2018; koncert finałowy | SUWERE(I)NNOŚĆ | 26/08/2018. Wejściówki można odebrać w kasach biletowych ECS (7 dni w tygodniu, w godz. 10.00–19.30) i online do wyczerpania.

PEŁEN PAKIET INFORMACJI jest na stronie: solidarityofarts.pl – informuje Dział Promocji i PR Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

(K.N.)

Czytaj też na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *