NCBR przybyło do Gdyni z wiedzą na temat dotacji. Z tej sposobności skorzystało kilkudziesięciu biznesmenów. Przy okazji przypomniano o możliwościach zdobywania wsparcia regionalnego – z RPO.

Fot. Kazimierz Netka.

Jak z sukcesem sięgać po unijne pieniądze rozdzielane w centrali oraz w województwie?

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) pragnie przekazywać biznesowi pieniądze, ale też wiedzę o tym, jak po finansowe wsparcie skutecznie się ubiegać. W tym celu, w całym kraju organizuje cykl spotkań pt. „NCBR dla firm”. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą lepiej poznać ofertę wsparcia. Eksperci przedstawiają możliwości uzyskania dotacji na działania, które pozwolą firmie na wprowadzenie nowatorskich rozwiązań w działalności lub udoskonalenie już istniejących produktów albo usług. Wychodząc naprzeciw potrzebom właścicieli przedsiębiorstw, NCBR wprowadziło proste zasady ubiegania się o dofinansowanie, m.in. znacząco ograniczyło formalności i skróciło czas oceny wniosków. Podczas spotkań eksperci NCBR omawiają nie tylko ofertę dofinansowań i ogólne zasady udziału w konkursach, ale też przedstawią na konkretnych przykładach jak korzystać ze wsparcia.

28 sierpnia 2018 roku, spotkanie „NCBR dla firm”zorganizowała w Gdyni, w Pomorskiem Parku Naukowo-Technologicznym firma Innova Paweł Wierzbicki. O szczegółach poinformowali przybyłych eksperci NCBR: Joanna Makocka, Kamil Melcer, Magdalena Jagodzińska, moderator spotkania Emil Marat, a także Joanna Wołczyk – reprezentantka Agencji Rozwoju Pomorza.

 

Fot. Kazimierz Netka

NCBR powstało w 2007 roku i finansuje przedsięwzięcia badawczo – rozwojowe. Jest agencją wykonawczą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Działa od 10 lat. Proceduje prawie 4 000 projektów, po rozpoznaniu wniosków o dofinansowanie. NCBR to ośrodek synergii dla biznesu i nauki, zabiegający o to, by powstające w uczelniach oraz instytutach badawczych opracowania, wynalazki, miały u przedsiębiorców efekty praktyczne i pozwalały rozwijać biznes poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań.

 

Fot. Kazimierz Netka

NCBR to największa tego typu agencja w Europie środowej. Jej budżet w 2017 roku wyniósł 4 miliardy złotych, przeznaczanych na realizację projektów badawczo – rozwojowych, także poza Europą, na przykład w Singapurze, Izraelu. W bieżącym roku na badania i rozwój NCBR przeznaczy 5 miliardów złotych, w tym z funduszy europejskich prawie 3 miliardy złotych – na finansowanie innowacji. Pieniądze pochodzą z programu operacyjnego „inteligentny rozwój” (POIR), skierowanego głównie do przedsiębiorstw.

 

Fot. Kazimierz Netka

Projekty, które wspiera NCBR są bardzo różne i unikatowe. Jeden z nich to produkcja plecaków lawinowych ze specjalnym mechanizmem – z otwierającą się kopułą. Zapotrzebowanie na takie poduszki lawinowe jest w armiach Indii i Pakistanu. Prototypy mają szansę przebić się na rynku zagranicznym.

Inna firma, wsparta przez NCBR została założona przez absolwentów Uniwersytetu Zielonogórskiego. Oferowała ładowarki przenośne do autobusów elektrycznych. Wygrała 20 przetargów w miastach nie tylko w Polsce. Z mikrofirmy, stała się średnią, czyli rozrosła się.

Inny przedsiębiorca, został wsparty przez NCBR, bo miał dobry pomysł na prototyp kombajnu do zbierania brokułów.

 

Fot. Kazimierz Netka

Na Pomorzu jedna firma korzysta z wsparcia NCBR, bo ma pomysł na ochronę przed dronami – ostrzeganie przed tymi niepożądanymi maszynami latającymi.

 

Fot. Kazimierz Netka

Jednym ze sposobów wspierania projektów badawczo – rozwojowych przedsiębiorstw przez NCBR jest dofinansowywanie w ramach tzw. „szybkiej ścieżki”. Projekt taki musi jednak „wpisywać” się w jedną z 17 krajowych inteligentnych specjalizacji (KIS), pogrupowanych w 5 obszarów tematycznych.

Nie jest jednak łatwo uzyskać dofinansowanie. To finału dociera około 30 procent wniosków – tyle uzyskuje pozytywne oceny. To wynik lepszy niż średnia w Unii Europejskiej.

Podczas konferencji zorganizowanej przez NCBR, zapytaliśmy też o możliwość finansowego wsparcia rozwoju projektu zegara pulsarowego (jedynego, pierwszego takiego w świecie i najdokładniejszego czasomierza), którego prototyp znajduje się w Gdańsku. Są na to pieniądze i jeśli zostanie złożona odpowiednia dokumentacja, prawidłowo wypełniony wniosek i znajdzie się konkretny podmiot, to wsparcie tego unikatowego przedsięwzięcia, z zakresu technologii kosmicznych, jest możliwe.

 

Fot. Kazimierz Netka

Podczas spotkania z ekspertami NCBR w Gdyni, omówiona została także możliwość korzystania z wojewódzkiego, unijnego wsparcia – czyli z zasobów Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa pomorskiego na lata 2014 – 2020.

Czytaj tez na portalu: Pulsarowy.pl

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *