Fot. Kazimierz Netka.
Pięć pożytków z nowego połączenia lotniczego z Pomorza do centrum finansowego świata.
W niecałe dwie godziny można przelecieć z Gdańska w pobliże Alp. Taką możliwość zapewniają, od poniedziałku, 1 kwietnia 2019 roku, szwajcarskie linie lotnicze Swiss, wchodzące w skład Lufthansa Group. Pierwszy samolot stamtąd, a konkretnie z Zurychu, wylądował w Gdańsku około godziny 14 i został powitany salutem wodnym. Zaraz potem, przybyłych witali m.in.: Jego Ekscelencja Jurg Burri – ambasador Szwajcarii w Polsce, Tomasz Kloskowski – prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Ryszard Świlski – wicemarszałek województwa pomorskiego, Piotr Borawski – wiceprezydent Gdańska, Katarzyna Gruszecka-Spychała – wiceprezydent Gdyni, Peter Pullem – starszy dyrektor ds. sprzedaży w Europie Centralnej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej w grupie Lufthansa, Frank Wagner – dyrektor sprzedaży na Polskę Lufthansa Group a także reprezentanci Szwajcarskiej Izby Handlowej.
Fot. Kazimierz Netka
Dlaczego warto było uruchamiać połączenie lotnicze Gdańsk – Zurych? Jurg Burri – ambasador Szwajcarii w Polsce, powiedział podczas uroczystości powitania samolotu, że to szczęśliwy dzień. Uzasadniając to, pan ambasador podał pięć powodów. Pierwszym powodem do zadowolenia jest uruchomienie połączenia Gdańska z Zurychem. Po drugie, samoloty pomagają łączyć ludzi między naszymi krajami, czyli między Szwajcarią a Polska. Dodatkowo, ważną okolicznością jest to, że obchodzimy stulecie, czyli setną rocznicę nawiązania relacji dyplomatycznych pomiędzy Szwajcarią a Polską. Powód numer trzy do radości to ułatwienia dla biznesu. Działalność gospodarcza Szwajcarów w Polsce cały czas się rozwija. W zeszłym roku osiągnęliśmy rekordowy poziom obrotów handlowych pomiędzy naszymi krajami. Powód czwarty to znaczenie jakie ma nowe połączenie dla turystyki. Gdańsk jest znanym miastem, jednym z najpiękniejszych w Europie. Dzięki lotom do Zurychu gdańszczanie uzyskają łatwy dostęp do innych miast Szwajcarii, takich jak Genewa, Lozanna. Po piąte – z tego połączenia ucieszy się spora liczba osób. W Szwajcarii mieszka około 30 000 Polaków. Natomiast w Polsce mieszka około 1000 Szwajcarów – powiedział ambasador Jurg Burri.
Fot. Kazimierz Netka
Radość z połączenia Pomorza z Zurychem wyraził też Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Pan Marszałek zwrócił uwagę na to, że inauguracja następuje 1 kwietnia i że to dobrze, iż inauguracja lotów nie jest żartem primaaprilisowym. Dodał, że będziemy pamiętali ten dzień długo, gdyż decyzja o stworzeniu połączenia przyniesie wszystkim pożytek.
Fot. Kazimierz Netka
Katarzyna Gruszecka-Spychała – wiceprezydent Gdyni podkreśliła w swym wystąpieniu znaczenie tego połączenia Gdańsk – Zurych dla gospodarki. Łączymy się z miastem, które jest centrum biznesu – powiedziała pani wiceprezydent. Podkreśliła, że nowe połączenie zwiększa dostępność transportową do Trójmiasta – poprzez połączenie z wielkim hubem, jakim jest Zurych.
Fot. Kazimierz Netka
Z wielką radością witamy kolejne połączenie lotnicze na naszym gdańskim, trójmiejskim, pomorskim niebie – mówił Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska. Dzisiejsze wydarzenie cieszy tym bardziej, że witamy bezpośrednie połączenie ze Szwajcarią – z Zurychem, ale także witamy kolejnego tradycyjnego przewoźnika na naszym lotnisku. Wierzę, że nowe połączenie przyspieszy wymianę gospodarczą między Polską i Szwajcarią, między naszymi miastami, regionami, ale także zwiększy zainteresowanie turystyczne zarówno naszym regionem jak i Szwajcarią – powiedział wiceprezydent Piotr Borawski.
Fot. Kazimierz Netka
Chcę wyrazić moje szczere podziękowanie i kieruję je do pana prezesa Tomasza Kloskowskiego i dziękuję, że jest pan gospodarzem naszej uroczystości – mówił Peter Pullem – starszy dyrektor ds. sprzedaży w Europie Centralnej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej w Grupie Lufthansa. Jest to dzień wyjątkowy. Jesteśmy tutaj nie tylko po to, by uczcić czy uhonorować otwarcie nowej linii i dodania jej do naszej sieci, ale także by zwrócić uwagę, że ten samolot, który niedługo do państwa dotrze, jest ważnym elementem naszej siatki połączeń – mówił Peter Pullem.
Fot. Kazimierz Netka
Samolot jest naprawdę ważną i taką świecącą gwiazdą na firmamencie floty linii szwajcarskich; jest z serii C, samolotem, który został opracowany razem z producentem. Mogę z dumą powiedzieć, że Swiss posiada już 28 takich samolotów, a jeszcze 2 dołączą do nas w ciągu tego roku.
Chce stwierdzić, że Swiss jest pierwszym operatorem, który posiada najbardziej zaawansowane i najbardziej innowacyjne samoloty w swej flocie na krótkich odległościach. Swiss otrzymał wiele nagród za poziom usług na pokładach. Połączenie do Gdańska i z Gdańska na pewno będzie obsługiwało sporą już społeczność biznesową Szwajcarów, tutaj posiadających biura, ale również ta linia będzie obsługiwała obywateli polskich, którzy pracują w Szwajcarii, a dzięki temu łatwiej będą mogli przemieszczać się do domu i spotykać się ze swoimi rodzinami, ale oprócz tego linie te posłużą wielu Polakom, którzy zechcieliby skorzystać z portu lotniczego w Zurychu jako portu połączeniowego, kiedy będą podróżować dalej po świecie.
Zapewniamy 4 połączenia w ciągu tygodnia pomiędzy Zurychem a Gdańskiem. Polska jest ogólnie mówiąc, bardzo ważna dla nas w liniach Swiss, ale również w ramach grupy Lufthansa, a Swiss jest częścią grupy Lufthansa. Razem obsługujemy aż 394 połączenia w ciągu tygodnia, w tym 9 z polskich portów lotniczych do takich ważnych hubów jak Monachium, Frankfurt, Wiedeń oraz Zurych; razem można dodać kolejnych 300 destynacji poza tylko tymi portami lotniczymi. To wszystko jest możliwe dzięki temu, że mamy doskonałą współpracę z władzami oraz z pracownikami lotniska. Dzięki temu udało się nam wprowadzić samolot serii C na trasie z Zurychu do Gdańska. W związku z tym w imieniu całej grupy Lufthansa chciałbym bardzo serdecznie podziękować za współpracę Portowi Lotniczemu Gdańsk – powiedział dyrektor Peter Pullem.
Fot. Kazimierz Netka
Można jasno powiedzieć, że o rozwoju danego regionu, lotniska decyduje liczba sieciowych przewoźników, regularnych, tradycyjnych. Każda organizacja, która zamierza prowadzić biznes w dobrym terenie, pyta o przewoźników tradycyjnych, którzy operują z naszego lotniska – mówił Tomasz Kloskowski – prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Każdy organizator imprezy światowej pyta o przewoźników sieciowych, którzy funkcjonują na naszym lotnisku.
Nie ma lepszej informacji dzisiaj dla nas i dla naszego regionu niż ta, że Swiss otwiera połączenie do Zurychu. Dochodzi nam nowy kraj, nowy hub i znakomity przewoźnik. Szalenie istotna rzecz: od wielu lat obserwuję jak rozwija się grupa Lufthansa w Gdańsku – z niemiecką, szwajcarską precyzją rozwija siatkę połączeń do coraz kolejnych to hubów. Zwiększa częstotliwości rejsów. Dziękuję za takie zaufanie i mam nadzieję, że to połączenie będzie bardzo zyskowne, że nie tylko wypełnienie miejsc w samolotach będzie wysokie ale że i yeld, który osiągniecie, będzie dla was wystarczający – powiedział prezes Tomasz Kloskowski.
O szczegółach nowego połączenia lotniczego Pomorza, Gdańsk – Zurych, poinformowali nas w specjalnym komunikacie, Stefan Vasic – Media Spokesperson Swiss International Air Lines Ltd oraz Michał Dargacz – Rzecznik Prasowy / Koordynator ds. Obsługi Klientów Kluczowych • Dział Analiz Ekonomicznych i Marketingu • Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy; Press Spokesman / Key Account Manager • Economic Analysis and Marketing Department • Gdansk Lech Walesa Airport. Oto treść tego komunikatu:
W poniedziałek 1 kwietnia na lotnisku w Gdańsku wylądował po raz pierwszy samolot linii lotniczych Swiss, inaugurując tym samym regularne loty z i do Zurychu. To pierwsze połączenie Gdańska i Pomorza ze Szwajcarią, tym ważniejsze, że Zurych jest kolejnym portem przesiadkowym dostępnym z Gdańska.
Fot. Kazimierz Netka
Na lotnisku im. Lecha Wałęsy w poniedziałek odbyło się uroczyste powitanie pierwszego samolotu Swiss w Gdańsku. Lądująca przed godziną 14.00 maszyna, zgodnie z lotniczą tradycją, została przywitana przez tzw. salut wodny.
Fot. Kazimierz Netka
Oczywiście nie zabrakło upominków dla pierwszych pasażerów, zarówno tych przylatujących jak i wylatujących z Gdańska. Oficjalne przywitanie samolotu na płycie lotniska poprzedziła konferencja prasowa, w której wzięli udział: ambasador Szwajcarii, przedstawiciele zarządu i współwłaścicieli Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy oraz linii Swiss i Grupy Lufthansa.
Fot. Kazimierz Netka
„Liczymy, że nowe połączenie Gdańska z Zurychem będzie bardzo korzystne nie tylko dla ruchu biznesowego, ale także turystycznego. Zapewne część Pomorzan w sezonie zimowym będzie latać ze Swiss na narty, a latem zwiedzać Zurych i okolice” – powiedział Tomasz Kloskowski, Prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. „Ponadto loty realizowane do portu przesiadkowego w Zurychu otwierają bardzo bogatą ofertę kierunków zarówno w ramach własnej sieci Swiss, jak i sojuszu Star Alliance, którego jest członkiem.” – dodał Kloskowski.
„Gdańsk i cały region rozwijają się bardzo dynamicznie zarówno w sektorze biznesowym, jak i turystycznym. Nowe bezpośrednie połączenie do Zurychu, oferowane cztery razy w tygodniu, optymalnie odpowiada potrzebom obu aglomeracji. Ponadto atrakcyjność turystyczna Zurychu i Gdańska otwiera zupełnie nowe możliwości dla podróżnych, a także oferuje połączenia przez Szwajcarię do ponad 100 miejsc docelowych w ponad 40 krajach na całym świecie” – mówi dr Frank Wagner, Dyrektor Generalny Grupy Lufthansa na Polskę.
Loty na trasie między Gdańskiem a Zurychem realizowane są w poniedziałki, środy, piątki i niedziele. Wylot ze Szwajcarii o godz. 12.05, przylot do Gdańska o 13.55. Rejs powrotny: start z Gdańska o 14.35, przylot do Zurychu o 16.35. Godziny połączeń zapewniają dogodne warunki do przesiadek na dalsze połączenia.
Kolejną dobrą wiadomością dla pasażerów jest fakt, że loty na trasie Gdańsk- Zurych realizowane są bardzo nowoczesnymi maszynami. C Series (Airbus A220) to wyjątkowo wygodne samoloty uznawane za jedne z najbardziej komfortowych w swojej klasie. Linie Swiss zapewniają, że dzięki innowacyjności w projektowaniu kabin podróżujący mogą się spodziewać znacznego wzrostu komfortu lotu. Co bardzo ważne, maszyny te są wyjątkowo ciche. Według organizatora rejsów, pod względem wrażliwości słuchowej człowieka C Series generuje tylko połowę poziomu hałasu swojego poprzednika, czyli Avro. Zużycie paliwa w porównaniu z wcześniejszą flotą jest mniejsze nawet o jedną czwartą – napisali rzecznicy prasowi: Stefan Vasic – Swiss International Air Lines Ltd oraz Michał Dargacz – Port Lotniczy Gdańsk.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl