Fot. Kazimierz Netka.
Ratuje się noworodki o wadze 500 gramów i więcej, ale już są sukcesy w ocalaniu mniejszych dzieci za wcześnie urodzonych.
Co to jest Bank Mleka? Wiele osób kojarzy sobie takie miejsce z supermarketem, z innym sklepem, z mleczarnią, z zakładem przetwórczym. To świadczy jak słabo jest rozpropagowana owa idea zakładania banków mleka. Może dlatego, że najczęściej podaje się niepełną nazwę. Chodzi bowiem o Bank Mleka Kobiet, ratujących noworodki, na przykład przedwcześnie urodzone, albo nie mogące pić mleka własnej matki.
Fot. Kazimierz Netka
Bardzo ważne dla województwa pomorskiego wydarzenie, miało miejsce 4 września 2019 roku, przy ul. Smoluchowskiego, w Klinice Neonatologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Tam, na IV pietrze, oficjalnie otwarto właśnie Bank Mleka Kobiet. Uroczystość odbyła się przy licznie zgromadzonych pracownikach UCK, a także reprezentantach dawczyń mleka kobiecego. To było oficjalne otwarcie, bowiem Gdański Bank Mleka funkcjonuje już od około 3 miesięcy. Uroczystość prowadziła dr n. med. Iwona Domżalska-Popadiuk – ordynator Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a wypowiadali się także m.in.: Jakub Kraszewski – dyrektor naczelny UCK; prof. Ewa Helwich – konsultant krajowy ds. neonatologii; prof. Maria Boraszewska-Kornacka – prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego; prof. Jerzy Szczapa. Szczegółowe wiadomości dotyczące Gdańskiego banku Mleka zawiera komunikat, który przekazała nam Wioleta Wójcik – starszy specjalista ds. promocji, Zespół ds. Organizacji i Promocji Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego:
Otwarcie Banku Mleka w UCK
Fot. Kazimierz Netka
Mleko matki to najlepszy pokarm dla nowo narodzonych dzieci. 4 września 2019 w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym odbyło się oficjalne otwarcie Banku Mleka. Z pokarmu skorzystało już 15 noworodków.
Fot. Kazimierz Netka
Klinika Neonatologii UCK, która rocznie przyjmuje ok 2500 noworodków, poszerza swoją działalność o Bank Mleka, stanowiący znakomite dopełnienie opieki okołoporodowej. Banki, otwierane na całym świecie, dają szansę karmienia mlekiem naturalnym mamom, które z przyczyn losowych, choroby lub przyjmowanych leków nie mogą samodzielnie karmić swojego dziecka.
Fot. Kazimierz Netka
– Najlepszym pokarmem dla noworodka jest mleko własnej mamy. Oczywiście najlepiej, gdy jest podane od razu po ściągnięciu lub bezpośrednio z piersi. Jeśli nie ma takiej możliwości, noworodek, a w szczególności wcześniak, powinien otrzymać mleko kobiece z Banku Mleka, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia. To mleko przebadane, pasteryzowane, optymalne składem. Z tej możliwości skorzystało już u nas 15 noworodków – mówi dr n. med. Iwona Domżalska-Popadiuk, ordynator Kliniki Neonatologii, w strukturach której powstał Bank Mleka.
Mimo że Bank Mleka dopiero został oficjalnie otwarty, aktywnie wspiera go swoim pokarmem już 7 kobiet. Zanim jednak ich mleko trafi do małych pacjentów, jest poddawane wnikliwej analizie, aby spełniało wszelkie wymogi bezpieczeństwa.
Fot. Kazimierz Netka
W inicjatywę stworzenia Banku Mleka w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym włączyła się ogólnopolska Fundacja Banku Mleka Kobiecego, której misją jest promowanie w środowisku medycznym oraz wśród rodziców idei dzielenia się naturalnym, przebadanym pokarmem kobiecym zgodnie z zaleceniami WHO/UNICEF. Fundacja współpracuje z ekspertami z dziedziny neonatologii, fizjologii żywienia, doradcami i konsultantkami laktacyjnymi, bierze czynny udział w pracach Europejskiego Stowarzyszenia Banków Mleka (ang. EMBA).
Fot. Kazimierz Netka
– Dzięki wsparciu Fundacji Banku Mleka Kobiecego oraz Ministerstwa Zdrowia udało się nam zakupić niezbędny do wyposażenia Banku sprzęt o wartości ponad 1 mln złotych. Pokarm, który mogą dzięki temu dostać przedwcześnie urodzone dzieci, to szansa dla nich na lepszy start – mówi Izabela Drążkowska, koordynator Banku Mleka.
– Otwarcie Banku Mleka to świetna okazja, by jednocześnie uroczyście otworzyć Klinikę Neonatologii UCK w nowej lokalizacji. W lutym przenieśliśmy się z historycznego szpitala przy ul. Klinicznej do nowo wybudowanego budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej, w którym na naszych pacjentów czekają wyjątkowo komfortowe warunki – dodaje dr Iwona Domżalska-Popadiuk.
Fot. Kazimierz Netka
W Klinice Neonatologii UCK hospitalizowane są noworodki, które wymagają specjalistycznej opieki, w tym wcześniaki urodzone nawet w 25. tygodniu ciąży (rocznie rodzi się tutaj ok. 10% wcześniaków), a więc te grupy pacjentów, dla których pokarm kobiecy jest szczególnie cenny – napisała Wioleta Wójcik – starszy specjalista ds. promocji, Zespół ds. Organizacji i Promocji Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.
Fot. Kazimierz Netka
Karmienie noworodków mlekiem innych matek, ma tradycje, licząca tysiące lat. Przypomniał o tym dyrektor naczelny UCK. Jakub Kraszewski. Tak było z Romulusem i Remusem, a także z Mojżeszem. Wielu naszych władców piło mleko pochodzące od innych kobiet niż ich matki, i w swym życiu zrobili duże kariery.
Powstawanie Gdańskiego Banku Mleka Kobiet ma dość długą historię. Starania o utworzenie takiej placówki trwały około 6 lat – powiedziała dr n. med. Iwona Domżalska-Popadiuk – ordynator Kliniki Neonatologii UCK. Pierwotnie Bank Mleka miał powstać przy ul. Klinicznej. Teraz mieści się w nowej siedzibie Kliniki Neonatologii UCK, przy ul. Smoluchowskiego.
Fot. Kazimierz Netka
Prof. Maria Boraszewska-Kornacka, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego w swym wystąpieniu przekazała słowa uznania i gratulacje od Aleksandry Wesołowskiej – prezes Fundacji Bank Mleka w Polsce.
Fot. Kazimierz Netka
Prof. Jan Szczapa podkreślił, że województwo pomorskie zasługiwało ale przede wszystkim oczekiwało stworzenia takiego centrum. Medycyna ma sukcesy w ratowaniu noworodków mających 500 gramów wagi, ale już chce ratować życie wcześniaków ważących poniżej 500 gramów.
Fot. Kazimierz Netka
Nie zabrakło życzeń i gratulacji od zespołu pierwszego w Polsce Banku Mleka Kobiet w Toruniu. Ten bank działa już 6 lat.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl