Fot. Kazimierz Netka
Jak zdobywać pieniądze na wsparcie takich innowacyjnych pomysłów – uczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). W czwartek, 12 września, NCBiR dostarczyło wiedzę na ten temat do Gdyni. O swym wynalazku mówił Mariusz Szymański – fryzjer, konstruktor…
Gdzie szukać funduszy na podwyższanie konkurencyjności biznesu?
Czy tak trudno być innowacyjnym? Czy łatwo zdobyć pieniądze na realizacje projektów badawczo-rozwojowych? I jedno i drugie wymaga pomysłowości, pracy i wiedzy. Pieniądze są; ma je Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Żeby je zdobyć, trzeba mieć pomysł na projekt, napisać poprawnie wniosek o dotację i zgodnie z regulaminem go zrealizować.
Fot. Kazimierz Netka
Wiedzą jak zdobywać dofinansowanie na projekty wynalazcze, dostarcza Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W czwartek, 12 września 2019 roku, NCBR przyjechało z najnowszymi wiadomościami do Gdyni. Czy rzeczywiście dotacje z zasobów, finansowych, którymi dysponuje NCBiR są łatwe do uzyskania? Oczywiście, że nie. A czy zwykły obywatel może mieć do nich dostęp i zrealizować unikatowy projekt? Oczywiście, że tak.
Dowodem może być sukces, jaki odniósł Pomorzanin z wykształcenia będący fryzjerem. Nasz rodak wymyślił innowacyjne wyposażenie ratowników i żołnierzy, które wywołało duże zainteresowanie nie tylko w kraju, ale na niemal całym świecie! Chodzi o specjalne płetwy, które znacznie ułatwiają działania np. ratownikom wodnym, ale też komandosom, podczas akcji militarnych.
Fot. Kazimierz Netka
O tym, jakie są działania w rozwoju przedsięwzięcia związanego z unikatowymi płetwami, opowiadał podczas szkolenia zorganizowanego przez NCBiR w Gdyńskim Inkubatorze Przedsiębiorczości, twórca tych płetw, Mariusz Szymański.
Skoro nożyce się składają, to można złożyć również płetwy – pomyślał pewnego razu Mariusz Szymański – po jednej z wielu swych podwodnych eskapad.
Fot. Kazimierz Netka
Stworzył prototyp. Złożył wniosek patentowy. Badania rynku wykazały, że czystość patentowa składanych płetw wynosi 100 procent To znaczy, że nikt takiego wyposażenia nie produkuje, nie opatentował.
Dzisiaj, płetwy, wymyślone przez Fryzjera, kupują wojskowe jednostki specjalne. Owe płetwy, to bardzo drogie wyposażenie płetwonurka. Wszak, jedna para składa się ze 122 elementów, niektóre są z tytanu. Płetwy Fryzjera z Gdyni są w dyspozycji polskiej jednostki specjalnej Grom, a także wojsk w Niemczech, Austrii, Szwajcarii. Zainteresowała się nimi Korea Południowa.
Badania nad płetwami nadal trwają. Bez finansowania zewnętrznego nie byłoby na to szans. To projekt duży, globalny. Prototyp jednak został zrobiony za własne pieniądze twórców.
Wsparcie z NCBiR było kamieniem milowym.
Fot. Kazimierz Netka
Jak uzyskać takie dofinansowanie? Ważne, by poważnie podejść do aplikowania (starania się) o pieniądze – mówił Mariusz Szymański podczas szkolenia zorganizowanego przez NCBiR w Gdyni. Najlepiej zatrudnić do tego profesjonalną firmę. To kosztuje, ale mamy spokój – radził Mariusz Szymański. Do opatentowania wynalazku też zatrudniono rzecznika patentowego
Cały projekt badawczy prototypu ma wartość 5 milionów złotych. Jesteśmy na etapie trzy czwarte realizacji – mówił Mariusz Szymański, Dysponujemy jedynym na świecie tunelem hydro, a w nim są dwa stanowiska badawcze. Stworzono też robota, na którego zakładane są płetwy referencyjne żeby zrobić najlepsze płetwy na świecie, musimy porównywać je do płetw referencyjnych. Do wody w tunelu wpuszczono 2 kilogramy płatków srebra, by lepiej było widać, jak „zawija” się woda wokół płetw. Tunel zawiera wiele ton wody, a prąd jej osiąga prędkość 4 metrów na sekundę, a wytwarzany jest przez silnik zaburtowy, drobiny srebra otaczają poddawane testowi płetwy i widać hydrodynamikę
Fot. Kazimierz Netka
Chcemy, by te płetwy ratowały życie na morzu – powiedział Mariusz Szymański. Do współpracy zaangażował przyjaciół i syna. Współdziała z Wydziałem Automatyki i Robotyki Akademii Marynarki Wojennej. Płetwy cywilne będą o połowę mniejsze od wojskowych.
Wspaniały sukces, odniesiony dzięki wsparciu projektu Fryzjera przez NCBiR to dowód, że można wymyśleć coś unikatowego i komercjalizować swój produkt. Polski produkt, który podbija świat…
Czy ktoś pójdzie w ślady Fryzjera, płetwonurka Mariusza Szymańskiego? NCBiR już czeka na podobnie unikatowe projekty i chętnie wesprze finansowo ich urzeczywistnianie.
Jak zdobywać pieniądze, będące w dyspozycji NCBiR? O tym właśnie mówiono podczas szkolenia w Gdyńskim Centrum Innowacji. Jeszcze w tym roku przeprowadzonych zostanie kilka konkursów.
Fot. Kazimierz Netka
Flagowym produktem NCBiR jest tzw. szybka ścieżka dofinansowywania. Podstawowy wymóg: projekt ubiegający się o wsparcie finansowe na tej ścieżce, musi wpisywać się w którąś z krajowych inteligentnych specjalizacji.
Fot. Kazimierz Netka
Na szkolenie zorganizowane przez NCBiR w Gdyni, przybyli reprezentacji różnych środowisk, nie tylko z Trójmiasta. Po wykładach na temat dostępności pieniędzy, odbyły się warsztaty. Uczestnicy rozwiązywali konkretne zadania. Jedno dotyczyło zbudowania trackera kamery, drugie – zabezpieczenia zapałek przed dziećmi.
Fot. Kazimierz Netka
Odbywały się również indywidualne konsultacje ekspertów z biznesmenami działającymi w sferze B+R, czyli badawczo-rozwojowej.
Fot. Kazimierz Netka
Organizatorzy szkolenia zadbali też o przekazanie wiedzy na temat działalności i usług punktów informacyjnych funduszy europejskich (PIFE).
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl