Powstaje Airport City Gdańsk (ACG). To unikatowa na skalę globu, biurowa dzielnica  przylotniskowa. Za dwa lata gotowy będzie budynek Alpha. Jeśli znają się chętni do jego zasiedlenia, zaraz zaczną powstawać następne biurowce – wzdłuż lotniska

Fot. Kazimierz Netka

Umowa na budowę biurowca Alpha w ramach Airport City Gdańsk podpisana

Źródło ilustracji: Port Lotniczy Gdańsk

Od wielu lat mówiono w Gdańsku na temat nowej dzielnicy: Airport City. I rzeczywiście, ona powstaje już od dość dawna. Jedną z największych firm, które tam działają, jest Intel. Funkcjonują też hotele. A co będzie w przyszłości? W czwartek, 24 października 2019 orku, byliśmy świadkami ważnego wydarzenia: podpisania umowy, dotyczącej budowy kolejnego biurowca. Budynek ten nosi nazwę Alpha – jak pierwsza litera alfabetu. To znaczy, że powstaną następne? Oczywiście, jeśli znajdą się chętni wynająć powierzchnię biurową w gmachu Alpha.

Oto szczegóły, zawarte w komunikacie, który przekazał nam Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy:

Umowa na budowę biurowca Alpha w ramach Airport City Gdańsk podpisana

Fot. Kazimierz Netka

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy podpisał z firmą HOCHTIEF Polska umowę na budowę pierwszego z planowanych siedmiu biurowców w nowej inwestycji komercyjnej Airport City Gdańsk. HOCHTIEF wybuduje biurowiec Alpha za prawie 66 mln zł netto. 24 października 2019 roku umowę na realizację tej inwestycji podpisali Tomasz Kloskowski – prezes Portu Lotniczego Gdańsk oraz Tadeusz Blecha – członek Zarządu HOCHTIEF Polska i Grzegorz Zaborowski – dyrektor Oddziału HOCHTIEF Polska w Warszawie.

Fot. Kazimierz Netka

„Zaczynamy jedną z największych inwestycji biznesowych w Trójmieście. Żadne lotnisko w Polsce dotychczas nie zrealizowało takiego projektu. Za granicą takie parki biurowe budują największe i najważniejsze lotniska, obsługujące rocznie po 20-30 mln pasażerów. Dołączamy więc do najlepszych” – powiedział Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Dodał, że biurowiec Alpha będzie testem dla całego przedsięwzięcia Airport City Gdańsk. „Nie sztuką jest bowiem postawić taki obiekt, ale sprzedać jego powierzchnię komercyjną” – dodał prezes PLG.

Fot. Kazimierz Netka

„Bardzo się cieszymy, że inwestor powierzył nam budowę pierwszego etapu kompleksu Airport City Gdańsk. Od ponad dwudziestu lat działamy na polskim rynku budowlanym i w tym czasie zakończyliśmy z sukcesem liczne projekty, które zmieniły krajobraz wielu miast. W ten sposób wypełniamy misję HOCHTIEF: budujemy świat jutra. Jesteśmy dumni, że realizując to zlecenie, możemy wziąć udział w inwestycji o wyjątkowym charakterze w skali kraju, która przyczyni się do dalszego rozwoju nie tylko samego portu lotniczego, ale również całego Trójmiasta” – powiedział Tadeusz Blecha członek Zarządu HOCHTIEF Polska.

Fot. Kazimierz Netka

Nowobudowany biurowiec Alpha będzie miał 6 pięter i 2 kondygnacje podziemne, będzie oferował łącznie 197 miejsc parkingowych. Powierzchnia najmu wyniesie 8,5 tys. m kw. Elewacja obiektu wykonana będzie z okładziny aluminiowo-kompozytowej. Znajdą się na niej charakterystyczne elementy metalowe o kształcie inspirowanym lotkami skrzydeł samolotu. Oświetlenie fasady nawiązywać będzie do świateł pozycyjnych samolotu. W Alphie będą biura i strefa usługowa. Biurowiec stanie na terenie pomiędzy ulicą Słowackiego a wiaduktem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, naprzeciwko terminalu pasażerskiego T2. Obiekt będzie wyposażony w inteligentny systemem zarządzania oraz całodobową ochronę. M.in. energooszczędność inwestycji zostanie poparta Certyfikatem Leed Gold. Budynek będzie w pełni przystosowany do użytku przez osoby niepełnosprawne.

Źródło ilustracji: Port Lotniczy Gdańsk

Alpha to będzie budynek biurowo-usługowy; powierzchnia najmu: 8,5 tys. m kw.; 1470 m kw. powierzchni biurowej netto na kondygnacji powtarzalnej; możliwość swobodnej aranżacji powierzchni; 790 m kw. powierzchni handlowo-usługowej na parterze; 6 kondygnacji naziemnych i 2 kondygnacje podziemne współczynnik miejsc parkingowych: 1 miejsce na 39 m kw. powierzchni biurowej.

Opis standardu technicznego: elegancka strefa recepcyjna; zielony taras na dachu; system kontroli dostępu; ochrona 24h; 4 windy; system CCTV; BMS; certyfikacja LEED Gold; 2 niezależne źródła zasilania; w pełni przeszklona fasada; uchylne okna; udogodnienia dla rowerzystów: stojaki, szatnie, prysznice; stacje ładowania pojazdów elektrycznych; budynek w pełni przystosowany do użytkowania przez osoby niepełnosprawne.

W ogłoszonym w sierpniu 2019 roku przetargu na budowę biurowca Alpha najlepszą ofertę złożyła firma HOCHTIEF Polska i zgodnie z umową zrealizuje inwestycję za 65.969.770,09 zł netto. Budowa zacznie się jeszcze w tym roku, a zakończy w II/III kwartale 2021 roku. Inwestycja zostanie sfinansowana z emisji obligacji przy pomocy Banku Pekao S.A. i ze środków własnych Portu Lotniczego Gdańsk.

Fot. Kazimierz Netka

W zależności od powodzenia rynkowego pierwszego biurowca Port Lotniczy Gdańsk zdecyduje o budowie kolejnego obiektu o nazwie Bravo, o powierzchni użytkowej ok. 16,5 tys. m kw. z 381 miejscami parkingowymi. W planach jest w sumie 7 budynków o charakterze biurowym i usługowym o nazwach nawiązujących do alfabetu lotniczego: Alpha, Bravo, Charlie, Delta, Echo, Foxtrot, Golf. Docelowo inwestycja Airport City Gdańsk zaoferuje około 100 tys. m kw. powierzchni najmu.

Zaletą Airport City Gdańsk jest sąsiedztwo Portu Lotniczego Gdańsk, z którego realizowanych jest ponad 80 połączeń do 21 krajów. Kompleks będzie miał szybkie połączenia drogowe z Obwodnicą Trójmiasta i autostradą A1. O atrakcyjności komunikacyjnej świadczą także bliskość Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i liczne połączenia autobusowe.

Fot. Kazimierz Netka

HOCHTIEF Polska jest spółką Grupy HOCHTIEF, jednego z wiodących koncernów budowlano-usługowych na świecie. Firma specjalizuje się w kompleksowym budownictwie obiektów kubaturowych i infrastrukturalnych. HOCHTIEF Polska prowadzi działalność na terenie całego kraju poprzez swoje oddziały i przedstawicielstwa w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Katowicach.

Wybrane realizacje HOCHTIEF Polska: Kompleks biurowy Business Garden w Warszawie; Kompleks biurowy Proximo w Warszawie; Cztery budynki komercyjne oraz rewitalizacja dwóch budynków w Centrum Praskim Koneser w Warszawie; Biurowiec Bobrowiecka 8 w Warszawie; Kompleks biurowy Brama Portowa w Szczecinie; Kompleks biurowy Rondo 1 w Warszawie; Wieżowiec Cosmopolitan Twarda 2/4 w Warszawie; Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (w konsorcjum z firmą Warbud jako liderem); Przebudowa i modernizacja terminalu T1 Lotniska im. Chopina w Warszawie; Rozbudowa terminalu pasażerskiego Portu Lotniczego Poznań-Ławica (3 etapy); Centrum handlu i usług Stary Browar w Poznaniu; Opera Krakowska w Krakowie; Huta szkła Euroglas w Ujeździe k. Łodzi.

Fot. Kazimierz Netka

Wyłącznym agentem odpowiedzialnym za komercjalizację projektu Airport City Gdańsk jest firma Jones Lang LaSalle (JLL). To wiodąca firma doradcza, świadcząca kompleksowe usługi na rynku nieruchomości. Posiada 300 oddziałów na całym świecie i obsługuje klientów w 80 krajach.

„Airport City Gdańsk to inwestycja wyjątkowa pod każdym względem, zarówno patrząc na jej skalę, jak i jej elegancką, ponadczasową architekturę. Przede wszystkim jednak to jedyny taki projekt na rynku biurowym w Polsce, który będzie dodatkowym impulsem do wzrostu sektora biur w całym Trójmieście. Już teraz jest to jedna z najszybciej rosnących lokalizacji biurowych w tej części Europy, a gdańskie lotnisko bez wątpienia przeciera szlaki na pozostałych rynkach regionalnych w naszym kraju” – komentuje Marcin Faleńczyk dyrektor biura JLL w Trójmieście.

Szczegóły projektu Airport City Gdańsk i jego realizacji dostępne są na www.airportcitygdansk.pl. – zachęcają Michał Dargacz – rzecznik prasowy Portu Lotniczego Gdańsk oraz Agnieszka Michajłow – specjalista ds. komunikacji, Dział Analiz Ekonomicznych i Marketingu, Port Lotniczy Gdańsk Sp.z o.o. i Marcin Faleńczyk dyrektor firmy JLL (dla zainteresowanych najmem).

(K.N.)

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *