Fot. Kazimierz Netka.
Musimy zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 w skoordynowany sposób, fragmentacja wysiłków sprawi, że będziemy jeszcze bardziej narażeni
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wystąpił do unijnej komisarz ds. transportu Adiny Vălean z prośbą o rozważenie czasowego zawieszenia startów i lądowań samolotów pasażerskich realizujących regularne loty na lotniskach Unii Europejskiej. W swoim wystąpieniu minister A. Adamczyk zwrócił się o pilne podjęcie, we współpracy z państwami członkowskimi UE, szybkich i zdecydowanych działań mających na celu ograniczenie możliwości przenoszenia i rozprzestrzeniania się choroby w Europie i na całym świecie – poinformował Szymon Huptyś – rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury. Oto ciąg dalszy komunikatu:
– Unia Europejska stoi przed bezprecedensowym wyzwaniem związanym z globalnym wybuchem pandemii koronawirusa. Musimy zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 w skoordynowany sposób, fragmentacja wysiłków sprawi, że będziemy jeszcze bardziej narażeni. Nadszedł już więc czas podjęcia odpowiedzialnych i solidarnych, a jednocześnie bardzo trudnych decyzji – napisał w liście polski minister infrastruktury.
Minister Adamczyk przypomniał, że Polska, mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo obywateli w kraju, ale także w Europie i na świecie, wprowadziła ograniczenia w transporcie międzynarodowym.
Od 15 marca 2020 r. zawieszone zostały międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. (https://www.gov.pl/web/infrastruktura/zawieszenie-miedzynarodowych-polaczen-lotniczych-i-kolejowych)
Zostały także przywrócone kontrole graniczne i ograniczenia na wjazd cudzoziemców na terytorium Polski.
Zgodnie z decyzją rządu, prowadzona jest akcja #LotDoDomu, dzięki której Polacy wracają do Polski samolotami LOT: (https://www.lot.com/pl/pl/lot-do-domu)
Wszystkie niezbędne i wiarygodne informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus
Jeśli masz objawy towarzyszące koronawirusowi, zadzwoń do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub na infolinię NFZ: nr tel.: 800 190 590 – zachęca Szymon Huptyś – rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury w Warszawie.
(K.N.)
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl