Fot. PAP/M. Kmieciński
KDPW proponuje spółkom publicznym nowy sposób obsługi walnych zgromadzeń, w tym możliwość zdalnego głosowania elektronicznego
„Już dwa lata temu zaczęliśmy opracowywać prototyp koncepcyjny (ang. proof-of-concept), który przekonał nas do tego, że blockchain jest technologią przyszłościową. Postanowiliśmy wykonać pierwsze produkcyjne wdrożenie, czyli obsługę walnych zgromadzeń. Chodzi o zaproponowanie możliwości zdalnego głosowania elektronicznego” – wyjaśniał wiceprezes KDPW.
Od lipca zeszłego roku taka obsługa, czyli pośrednictwo Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych w przekazywaniu informacji o walnym zgromadzeniu i akcjonariuszach, odbywa się na platformie blockchain. Zdaniem Panasiuka w ten sposób udało się rozpoznać cechy tej technologii oraz jej możliwości.
Od września do usługi dodano możliwość głosowania elektronicznego (usługa eVotingu). KDPW liczy na to, że z biegiem czasu i z pomocą odpowiednich regulacji europejskich jej popularność będzie stopniowo wzrastać. Rozwiązanie zostało opracowane w taki sposób, aby w momencie przekazywania informacji o walnym zgromadzeniu można było też przekazać informacje o agendzie, wprowadzić wszystkie uchwały, dodatkowe materiały i oznaczyć możliwość głosowania elektronicznego.
Czy uczestników polskiego rynku kapitałowego można określić mianem innowacyjnych? W opinii Sławomira Panasiuka trudno mówić o tym, że polska branża maklerska nie jest dostosowana do dzisiejszych możliwości technologicznych. W porównaniu z innymi, nawet bardziej rozwiniętymi kapitałowo rynkami, wydaje się mocno zinformatyzowana.
„Teraz trzeba wykonać kolejny skok i to nie tylko w rozwiązaniach związanych z dotarciem do klienta, ale również w rozwiązaniach operacyjnych, czyli wewnętrznie. W dużej mierze wymagane jest zastosowanie nowoczesnych technologii w infrastrukturze, szczególnie w kontekście chmury (ang. cloud computing), która wydaje się bezpieczniejsza” – stwierdził wiceprezes KDPW.
Według Panasiuka trudno porównywać tradycyjne domy maklerskie ze spółkami typu fintech, które wprowadzają nowoczesne rozwiązania na rynkach o bardzo dużej skali. Branża może jednak wykorzystać nowoczesne technologie do skuteczniejszego przekazywania informacji o dostępnych instrumentach finansowych.
Panel „Wykorzystywanie konkurencyjnych nowych technologii” odbył się w ramach XX Konferencji Izby Domów Maklerskich w Bukowinie Tatrzańskiej w dniach 5 – 8 marca 2020. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele Accenture Polska, Komisji Nadzoru Finansowego, Operatora Chmury Krajowej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych oraz Asseco Poland.
Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP centrumprasowe.pap.pl
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl