Zakażenia koronawirusem. Błędne przekonania, pogłoski i dezinformacja na temat choroby COVID-19 przyczyniają się do dyskryminacji osób a nawet grup społecznych. Zdarzają się przypadki niesprawiedliwego, krzywdzącego obwiniania. Co więc MÓWIĆ, a czego NIE MÓWIĆ, żeby nikomu nie było przykro?

Źródło ilustracji: Opracowanie„Stygmatyzacja społeczna związana z COVID-19”

Potrzebna jest zbiorowa solidarność i globalna współpraca, aby zapobiec dalszej transmisji wirusa i rozwiać obawy społeczności

Epidemia COVID-19 wywołała stygmatyzację społeczną (obwinianie, niesłuszne) oraz zachowania dyskryminujące wobec osób o określonym pochodzeniu etnicznym lub postrzeganych jako te, które mogły mieć kontakt z wirusem. Temu zjawisku trzeba zapobiegać – apeluje konsultant krajowy z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii prof. dr hab. Radosław Owczuk. Szczegóły – zalecenia jak postępować, zawiera opracowanie pt. „Stygmatyzacja społeczna związana z COVID-19”. Zalecenia te, dotyczące komunikacji w związku z epidemią COVID-19, przekazała nam, na prośbę Pana Profesora, dr Joanna Śliwińska – rzecznik prasowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Publikujemy je poniżej:


Źródło: Prof. dr hab. Radosław Owczuk

(K.N.)

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *