Pracodawcy Pomorza wspólnie z Gdańską Fundacją Kształcenia Menedżerów podpowiadają, jak zarządzać w warunkach zamieszania i niepewności. O szczegółach mówił dr Adam Ubertowski podczas specjalnej konferencji, pt. „Podejmowanie decyzji w czasach zamętu, czyli czego lider może się nauczyć od graczy giełdowych?” z udziałem blisko 200 osób

Źródło ilustracji: Prezentacja dr. Adama Ubertowskiego.

Takiego kataklizmu jeszcze na świecie nie było (nie licząc wojen)?

W imieniu GFKM zachęcamy do udziału w cyklu webinarów, podczas których będziemy prezentować i dyskutować zagadnienia związane z działaniem w obecnym okresie – napisali Pracodawcy Pomorza, zapraszając na zdalne konferencje. – Udział w webinarach jest nieodpłatny, prosimy o wcześniejsze zgłoszenie udziału.

Źródło ilustracji: Prezentacja dr. Adama Ubertowskiego

Pierwsze spotkanie online z cyklu „Przywódcze webinary” nosiło tytuł: „Podejmowanie decyzji w czasach zamętu, czyli czego lider może się nauczyć od graczy giełdowych?” i odbyło się 31 marca 2020 roku. Webinarium to poprowadził wykładowca Executive MBA GFKM, psycholog biznesu dr Adam Ubertowski. Poruszone zostały następujące zagadnienia: Trudność podejmowania decyzji – istota wyzwania; Osobowościowe uwarunkowania podejmowania decyzji; „Ciekawe czasy” – dodatkowe utrudnienia decyzyjne; (Stare, dobre) maksymy giełdowe jako wsparcie w podejmowaniu decyzji.

A więc jak podejmować decyzje gdy panuje pandemia? Gdy czasy są niepewne? Tak również bywa na giełdzie. Niełatwo przewidzieć, co i kiedy kupić, by nie stracić.

Gra na giełdzie polega właśnie na podejmowaniu decyzji. Poza tym giełda uchodzi za miejsce wyprzedzające rzeczywistość Gdy tam dzieje się coś złego – powinno nas owo wydarzenie zaniepokoić.

Na giełdzie występują 3 elementy: zamęt, decyzja oraz gracz giełdowy.

Dr Andrzej Ubertowski, nawiązał w swym wykładzie do powiedzenia – a właściwie do klątwy: Obyś żył w ciekawych czasach…

Źródło ilustracji: Prezentacja dr. Adama Ubertowskiego

Czy teraz są czasy ciekawsze niż były kiedykolwiek? Niestety, nie. Epoka wielkich odkryć już była. Mamy za sobą okres wielkich wynalazków. Teraz zasoby naturalne są na wyczerpaniu. Wirus zaś wskazywany jest dopiero na 17 miejscu jeśli chodzi o zagrożenia. Za bardziej niebezpieczne dla ludzkości uważane są np. uderzenie w Ziemię meteorytu, ataki terrorystyczne czy zmiany klimatu.

Czy koronawirus to rozdmuchana epidemia? To fakt społeczny, ludzie się przestraszyli, a gospodarka realna oberwie; miliony ludzi dostana wypowiedzenia – mówił dr Adam Ubertowski.

Źródło ilustracji: Prezentacja dr. Adama Ubertowskiego

Teraz żyjemy w warunkach niepewności; nie wiemy, kiedy to zagrożenie wirusem się skończy, kiedy będziemy mogli wyjść z „bunkrów”. Może jesienią, ale jest też taki przewidywany wariant przyszłości, że wirus z nami zostanie.

Jak więc postępować? Może według zasad obowiązujących w grze na giełdzie. Oto owe zasady, przedstawione na jednym ze slajdów z prezentacji dr. Adama Ubertowskiego:

Źródło ilustracji: Prezentacja dr. Adama Ubertowskiego

Co nas czeka? Na razie, co tydzień będzie dawka wiedzy ze strony GFKM – Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów – mówił dr Adam Ubertowski na zakończenie. Mam nadzieję, że po świętach, w maju, a jesienią na pewno będzie się wszystko normalizowało – dodał.

Z webinarium pt. „Podejmowanie decyzji w czasach zamętu, czyli czego lider może się nauczyć od graczy giełdowych?” połączyło się około 200 osób. Była to więc bardzo duża konferencja. Przeprowadzona bezpiecznie, bo zdalnie. Nikt nie był narażony na przyjęcie koronawirusa – zagrożenia takiego, jakiego jeszcze na Ziemi chyba nie było, nie licząc wojen i sądząc po rozmiarach środków zaradczych, podejmowanych na całym ziemskim globie.

Niewykluczone, że niepotrzebnie ludzie zrobili taki zamęt…

Następstwa mogą być niewesołe, ale… cena paliwa ma spaść nawet do 2 złotych za litr – usłyszeli uczestnicy webinarium.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *