Czy w firmach będą powstawać pokoje wojennych rozliczeń? Na to pytanie udzielono odpowiedzi podczas webinariów pt. „Jak poradzić sobie z koronawirusem – zarządzanie finansowe w kryzysie” – organizowanych przez członków stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza – w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). 16 kroków do ratowania finansów firmy

Źródło ilustracji: Prezentacja, pokazana podczas webinarium

Rozpocznie się bezwzględna wojna o gotówkę?

Pamiętajmy, że partner musi przeżyć, by dalej prowadził z nami biznes. Nie niszczmy go; pomagajmy wybrnąć z kłopotów

Na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy w czasach, gdy gospodarka nie tylko w Polsce, ale niemal na całym świecie prawie znieruchomiała? Na pomoc państwa, samorządów. To jednak może nie wystarczyć. W takiej sytuacji bardzo zyskuje na znaczeniu samopomoc, czyli na przykład doradztwo wzajemne – usłyszeliśmy 7 i 8 kwietnia, podczas kolejnych webinariów z cyklu tego typu wydarzeń, organizowanych przez członków stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza. Temat tej zdalnej konferencji brzmiał: „Jak poradzić sobie z koronawirusem – zarządzanie finansowe w kryzysie”.

Źródło ilustracji: Prezentacja, pokazana podczas webinarium

Wszyscy jesteśmy zainteresowani, aby każdy polski przedsiębiorca jak najlepiej poradził sobie z nadchodzącym kryzysem. Rozwiązania legislacyjne i wsparcie rządu mogą nie wystarczyć – jeśli sam przedsiębiorca nie dostosuje swojego biznesu do nowej rzeczywistości. Właśnie ten temat przepracowaliśmy w REWIT i w związku z tym zapraszamy Państwa na bezpłatny webinar – napisali w zaproszeniu Pracodawcy Pomorza.

Webcast (prezentację za pośrednictwem internetu) poprowadził Piotr Witek – biegły rewident, prezes grupy REWIT, ekspert w dziedzinie finansów. Mieliśmy okazję wziąć udział w tym spotkaniu, odbywającym się za pośrednictwem internetu. Organizatorzy zarezerwowali miejsca dla kilkuset uczestników. Zainteresowanie było olbrzymie i nic dziwnego, gdyż zagrożenie upadłościami jest niemałe, zwłaszcza dla mikro i małych firm, którym zapas gotówki wystarczyć może najwyżej na dwa, trzy tygodnie.

Tym bardziej wydarzenia takie zasługują na uwagę, a ich organizatorzy – na pochwałę. Warto je nagłaśniać, co niniejszym czynimy i zachęcamy do udziału w następnych webinariach.

Źródło ilustracji: Prezentacja, pokazana podczas webinarium

Podczas zdalnej konferencji pt „Jak poradzić sobie z koronawirusem – zarządzanie finansowe w kryzysie”, pokazano podejście finansowe do działań w warunkach paraliżu gospodarki przez koronawirusa. Wiedza na ten temat była przeznaczona głównie dla małych i średnich przedsiębiorstw, ale duże firmy też mogły sporo skorzystać na udziale w tym webinarium.

Przetrwanie zapewni przede wszystkim posiadanie gotówki. Zasoby finansowe to jednak nie tylko pieniądze, bowiem przedsiębiorca powinien się zastanowić, czy uda się uruchomić środki dotychczas niewykorzystywane – radził prowadzący wykład, prezes Piotr Witek. Niezwykle ważne jest zadbanie o relacje, o dobre relacje. Gotówka potrzebuje dobrego, odpowiedniego środowiska, a takim jest zaufanie.

Źródło ilustracji: Prezentacja, pokazana podczas webinarium

Zapasy gotówki u przedsiębiorców nie są olbrzymie, nie tylko w Polsce ale i w innych krajach. W USA rezerwa buforowa małych i średnich firm wystarczy średnio na 27 dni. Restauracje mają tam zapas do 16 dni, sklepy detaliczne na 19 dni, firmy budowlane na 20 dni, opieka zdrowotna na 30 dni, usługi z zakresu wysokich technologii na 33 dni, handel nieruchomościami na 47 dni. Średni gotówkowy bufor (możliwość zapłaty gdy wpływów nie ma) dla wszystkich małych firm w USA wynosi 27 dni. Połowa małych firm ma gotówkowy bufor na mniej niż miesiąc. 25 procent tych firm posiada gotówkę pozwalającą na płacenie należności przez mniej niż 13 dni (w razie zablokowania wpływów finansowych). Tylko 25 procent firm może pod tym względem dawać sobie radę przez ponad dwa miesiące.

Mało prawdopodobne, by polskie mikro i małe firmy miały lepsze zabezpieczenia niż amerykańskie. A przestoje zaczęły się 13 marca. Mikro i małe przedsiębiorstwa nie mają wystarczająco dużych zasobów, by przetrwać tak długi okres – konkludował Piotr Witek.

Źródło ilustracji: Prezentacja, pokazana podczas webinarium

W Polsce mały biznes miał zapas gotówki na kwoty po średnio 12 000 złotych jako bufor oszczędnościowy. To bardzo mało. Jak więc sobie z tym kryzysem poradzić?

Zdaniem prezesa Piotra Witka, w czasach kryzysu najważniejsza jest posiadanie gotówki i zdolność jej generowania. Na początek więc powinniśmy sprawdzić swe zasoby finansowe, w tym możliwe zadłużenie. Istotne jest szybkie odtworzenie zaufania w relacjach z otoczeniem z (klientami, dostawcami, bankierami, leasingodawcami). Powinniśmy dążyć do uzyskania takiego wolumenu posiadanej gotówki, który zapewni pokrycie bieżących przepływów (musimy osiągnąć gotówkowy próg rentowności), a wpływy pozwolą na pokrycie wydatków i pozostanie z plusem w dłuższej perspektywie – to będzie dawało możliwość rozwoju.

Jak sobie w takich warunkach poradzić? Trzeba wrócić do podstaw biznesu i zacząć po kolei, konkretne, przemyślane, rozważne przedsięwzięcia. Prelegent pogrupował je w 16 kroków – pokazujących jak operować, by swe finanse dobrze kształtować. Prezes Piotr Witek przedstawił podejście finansowe do radzenia sobie w warunkach paraliżu gospodarki przez koronawirusa.

O tym, co dzieje się z gospodarka na świecie, krążą różne opowieści. Nie wszystkie są trafne, wiarygodne. Prezes Piotr Witek apelował podczas webinariów:

1. Nie panikuj

Szukaj danych pochodzących ze sprawdzonych źródeł. I wskazał adresy, pod którymi można znaleźć najnowsze dane dotyczące gospodarki, pomocy dla firm:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-przedsiebiorcow

https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html?fbclid=IwAR3prf7gRuznOnGiv_wZpjhVQ-YZAtQcVJYorx1Yfu3Tutt4nn2dUQaGbyo#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

Źródła rządowe mówią o sytuacji która jest sprawdzana, a więc są najbardziej wiarygodne. Warto obserwować, co dzieje się na świecie. Trzeba często uzupełniać swą wiedzę, gdyż Prognozy ekonomistów – polityków sprawdzają się w 30 – 40 procentach. w Chinach wraca już koniunktura.

W chinach sytuacja już normalnieje Większość zakładów w Wuhan zamkniętych było od 2,5 miesiąca, a obecnie wiele z nich już funkcjonuje. Może więc będzie inaczej niż myślimy.

2. Rozpocznij analizę swego biznesu

Po pierwsze, uświadom sobie, czy jesteś mikro/ mały/średni/duży Czy spadły przychody – poniżej 15 % rok do roku, 25 % w stosunku do poprzedniego miesiąca?

Wiele firm uznaje, że dobrym sposobem łagodzenia skutków kryzysu jest redukcja zatrudnienia. Jednak, prezes Piotr Witek radził:

Nie podejmuj gwałtownych kroków / decyzji i ruchów, także kadrowych. Pamiętaj, że Klienci patrzą na Ciebie – w przyszłości mogą nie wrócić, jeśli dowiedzą się, że zwolniliśmy całą kadrę. Zinwentaryzuj zasoby – środki pieniężne, zapasy, dostęp do finansowania, środki trwałe.

Skup się na analizie; na spojrzeniu gdzie jesteśmy; jak spożytkować zasoby. Analizy najlepszych ekonomistów nie powiedzą dokładnie jak będzie, bo są błędy w prognozowaniu – przypomniał.

W USA w październiku 2019 roku stopa bezrobocia była najniższa od 50 lat. 21 marca 2020 roku liczba nowych podań o zasiłek dla bezrobotnych w USA wyniosła 3,283 mln. To wzrost o 3 mln –najgorszy wynik w USA w historii. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 1,7 mln, a przekroczyła 3 mln; pomylili się więc o 44%.

Źródło: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/dane-o-nowych-zasilkach-dla-bezrobotnych-w-usa-zaczyna-sie-kryzys/4pmn27y

U nas działa kodeks pracy – nie można zwolnić z dnia na dzień wielu pracowników. Ci, co są na umowach zleceniach nie zarabiają, bo nie mają pracy i dochodzi do problemu, że jest bezrobocie, ale ono wynika z formy zatrudnienia czyli z umów zleceń – mówił prezes Piotr Witek.

3. Koszty stałe – pomyśl o ich ograniczeniu

Zastanów się, które z wydatków możemy obniżyć, np nakłady na marketing, remonty, administrację, usługi profesjonalne, reprezentację, prace rozwojowe (nie te kluczowe).

Pamiętajmy jednak, że ktoś musi wystawiać faktury, przyjmować gości. Zastanów się: może jesteś w stanie zmniejszyć liczbę godzin pracy? Może powinieneś pozostawić reklamę na mniejszej liczbie nośników ?

4. Koszty zmienne

Kluczową sprawą jest uchronienie się przed odpowiedzialnością osobistą.

Źródło ilustracji: Prezentacja, pokazana podczas webinarium

Czy wtedy, kiedy nie pracujesz to kosztów zmiennych nie ponosisz? – rozważ to. Obniżają się wraz ze spadkiem wolumenu biznesu, materiałów, energii, paliw, np. delegacji – jeśli nie jeździmy więc ich tych kosztów podróżowania, nie mamy.

Szukaj zamienników. Kryzys spowoduje, że nie wszyscy przetrwają; zastanów się czy znajdziesz nowych dostawców. Ceny mogą się zmienić – będą okazje… (jeśli zapłacisz szybko, być może dostaniesz lepszą cenę)

Istotny jest gotówkowy próg rentowności – liczy się ile przychodów otrzymamy, a nie ile zaplanowaliśmy, zafakturowaliśmy. Gdy klient, będący w bardzo trudnej sytuacji, powie: – zapłacę za rok – to nasz plan może stać się nierealny. Trzeba ocenić wpływy – jakie są realne do ściągnięcia w formie gotówkowej. Wpływy gotówkowe muszą równać się wydatkom.

To równanie będzie miało najważniejsze znaczenie przy przetrwaniu. Trzeb zadbać o stronę lewą – wpływów i jak ograniczyć maksymalnie stronę prawą:

Źródło ilustracji: Prezentacja, pokazana podczas webinarium

Jeśli żadne możliwe działania nie doprowadzą do zrównoważenia równania gotówkowego, pomyśl o restrukturyzacji albo upadłości. Niezbędna jest pomoc prawnika, by uchronić się przed odpowiedzialnością osobistą.

5. Renegocjuj umowy

Jeśli spadły Ci przychody –renegocjuj umowy – radził prezes Piotr Witek. Na przykład, istnieje możliwość renegocjowania najmu powierzchni w galeriach. Specustawa pozwala renegocjować te umowy, ale trzeba mieć świadomość, że nikt z właścicieli z radością nie powie: przestaję pobierać czynsz, ale w tym kierunku biznes może pójść, ustawa to umożliwia.

Proponujmy zmniejszenie opłat, ale zachęcam by dyskutować o całkowitym ograniczeniu kosztów, o zmniejszeniu powierzchni. Regrupuj zapasy – z wielu w jedno miejsce – zachęca Piotr Witek. I dodaje: Pamiętaj, że najemca jednak też ma olbrzymi problem i musi renegocjować z bankami.

6. Zapasy

Pamiętaj o zasadzie Pareto: 20 procent zapasów (wysiłków) „robi” 80 procent obrotów: towary rzadkie i drogie sprzedaj z dużym zyskiem.

Sprzedaj zapasy niechodliwe, które trzymałeś „na wszelki wypadek”… w czasach kryzysu cenna jest gotówka, a nie zapas towarów sam w sobie – sprzedawaj drogie zapasy, towary z dużym zyskiem. Trzeba uwolnić jak najwięcej gotówki. Co z tego, że masz nieruchomość, jeśli nie możesz uzyskać środków, bo druga strona nie ma pieniędzy na czynsz?

Postępuj według metody: Just in timie (w samą porę; dokładnie w ustalonym terminie, we właściwym momencie, dowóz towarów surowców wtedy, gdy są potrzebne) – według zasady minimalizacji zapasów. Chodzi o obcinanie kosztów – co może nam pomóc w szybkim wznowieniu działalności. Może jest to czas na wprowadzanie zamienników II klasy jakościowej? – sugerował prezes Piotr Witek.

7. Aktywa trwałe

Zasoby niematerialne i prawne (np. prawa autorskie), rzeczowe aktywa trwałe (nieruchomości, maszyny), należności długoterminowe, inwestycje długoterminowe, a także długoterminowe rozliczenia międzyokresowe, zwane razem aktywami trwałymi przedsiębiorstwa nie zawsze są nam potrzebne.

Zastanów się czy masz sprzęt, urządzenia, które nie pracują w ogóle? Czy możesz zwiększyć ich wykorzystanie gdy będą pracowały np. poprzez usługę najmu, udostępniania innym, współdzielenie. Czy możesz ich się pozbyć i zastąpić outsourcingiem? Ile to zajmie czasu?

8. Kredyty i pożyczki

Unikaj drogich kredytów (faktoring, karty kredytowe). Wykorzystaj maksymalnie to, co posiadasz. W czasach kryzysu koncerny samochodowe w dużych miastach wyprzedawały magazyny, by zdobyć gotówkę. Duża jest rola Banku Gospodarstwa Krajowego – skorzystaj z tej możliwości – radził Piotr Witek. Odrocz raty kapitałowe i odsetkowe/wydłuż terminy spłat – opcja gwarancji BGK. Rozważ kredytowanie. BGK otwiera drzwi. Jeśli masz finansowanie –spróbuj je zwiększyć –specustawa daje prawo do wydłużenia spłat oraz do okresu braku spłat – stan po 30/09/2019. Kontaktuj się z bankiem nie czekaj – informuj co planujesz i co potrzebujesz od Banku.

Nie wiemy bowiem jaki będzie głęboki kryzys. Wpływy mogą spaść nawet o 50 procent. Skorzystaj z pomocy Agencji Rozwoju Przemysłu – ta agencja rządowa ma specjalne środki by pomagać w restrukturyzacji.

Źródło ilustracji: Prezentacja, pokazana podczas webinarium

Pożyczki

To jedna z prostszych form ocalenia biznesu. Renegocjuj z pożyczkodawcą. Może jest ktoś z otoczenia – np. wśród partnerów biznesowych – kto może Ci pożyczyć (dostawca, klient dla którego jesteś ważny). Istnieje forma wydłużonego kredytu kupieckiego. Jeśli jest bardzo źle –zaproponuj pożyczkę z konwersją na udziały, akcje w Twojej firmie. Mikrofirma może uzyskać do 5000 pożyczki.

Bądź solidny; czasami warto zapłacić ratę i pokazać, że mamy dobrą wolę. Nie odraczajmy spłat wysokooprocentowanych. Pamiętajmy jednocześnie, że nasz partner musi przeżyć, by dalej prowadził z nami biznes – akcentował prezes Witek.

9. Leasing

Postępuj według zasady Pareto 20/80 – co jest najważniejsze, najistotniejsze, jakie umowy są największe, które dają najwięcej pieniędzy na pokrycie wydatków. Zakładamy, że sytuacja z koronawirusem nie będzie trwała długo. Austria już chce odmrażać ruch w biznesie.

Odrocz płatności – wstrzymaj je na 3 – 6 miesięcy. Szukaj chętnych do przejęcia (samochodów, maszyn). Zastosuj leasing zwrotny – jeśli tylko leasingodawca się zgadza – sprzedaj i weź w leasing zwrotny (uwolnisz środki finansowe). Uwolnij środki pieniężne – pamiętaj, że o gotówkę trzeba walczyć cały czas – argumentował prezes Piotr Witek

10. Odrocz płatności, ściągaj należności. Stwórz pokój wojennych rozliczeń

Odrocz płatności – cokolwiek się da – aby zbudować bufor finansowy: podatki, ZUS, dostawców –rozmawiaj, pisz wnioski. Nie odraczaj jednak płacenia, faktur jeśli jest wysokie oprocentowanie.

Wdróż pokój wojennych rozliczeń – ściągaj, ściągaj, ściągaj należności – bądź konsekwentny do „bólu”. Według McKinsey – jednej z największych firm doradczych świata: pokój wojennych rozliczeń – war cash room – pokój, w którym będziecie ściągać pieniądze z rynku, jest po to, żeby przetrwać. Sztab główny kryzysu to sztab gotówki – do ściągania należności – usłyszeli uczestnicy webinarium pt. „Jak poradzić sobie z koronawirusem – zarządzanie finansowe w kryzysie”, organizowanym przez członka stowarzyszenia „Pracodawcy Pomorza”.

Sprzedawaj usługi przedpłacone (na przyszły okres) ze zniżką – zaproś do zapłaty dzisiaj za to, co jest do wykonania w przyszłości.

Źródło ilustracji: Prezentacja, pokazana podczas webinarium

11. Niezwykle ważne jest dobre komunikowanie się

W obecnych czasach panowania na Ziemi koronawirusa, niemal wszyscy mają jakieś problemy – weź to pod uwagę. Masz milion do spłacenia, zapewnij że za 100 dni spłacisz 100 tysięcy, i w tym terminie je spłać. Buduj zaufanie.

Dostawcy chcą wiedzieć, jakie masz plany; kiedy będziesz w stanie zapłacić; kiedy ruszy Twój biznes. Klienci pragną być poinformowani, co dodatkowo mogą uzyskać, kiedy ruszysz. Proponuj pakiety na przyszłość z płatnością dzisiaj. Pisz do urzędów; uzasadniaj.

Zadbaj o atmosferę zaufania w swej firmie – wśród pracowników. Niezwykle ważne jest też informowanie zatrudnionych.

12. Prowadź benchmark czyli obserwuj konkurentów:

co dzisiaj planują co realizują. „Zrób” z siebie cichego klienta. Konkurent często jest źródłem dobrych pomysłów.

Obserwuj dużych – oni z reguły pierwsi wdrażają innowacyjne rozwiązania. Rozmawiaj z innymi przedsiębiorcami, pytaj ich o zdanie.

13. Lista kluczowych i niekluczowych zasobów

Określ co chcesz mieć pod kontrolą po epidemii. Rozważ skorzystanie z outsourcingu m.in. w następujących obszarach: remonty, przeglądy techniczne, wynajem serwerów, transport, sprzątanie, księgowość, kadry i płace. Bądź zdecydowany – problem outsourcingu to problem w naszych głowach, a nie finansowy, relacyjny.

Zastanów się, czy potrzebujesz biur, jeśli wszyscy mogą pracować zdalnie. Zrezygnuj z tego, co nie jest konieczne, co można outsourcingować – czyli obsługiwać z zewnątrz, przez inna firmę. Przykład: firma księgowa w Gdańsku zleciła prowadzenie swych ksiąg przez biuro w Warszawie.

14. Zrób stres testy finansowe

Chodzi tutaj o przeanalizowanie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa w warunkach skrajnego kryzysu. Przekona się, jak będzie działał na ciebie jeszcze ostrzejszy kryzys. To sprawdzanie zwane jest stres testem i związane z prognozą przepływów pieniężnych. Poproś swych finansistów o informacje – jak wygląda próg gotówkowy rentowności; albo wynajmij do zbadania tego jakąś firmę.

Analizując przepływy pieniężne trzeba przyjąć, że spadną wpływy, bo klienci nie będą płacić. Na przykład, warto uwzględnić spadek wolumenu o 10, 20, 30, 40, 50 procent; spadek cen o 10, 20, 30, 40, 50 procent. Rozważ zachowanie kosztów stałych i zmiennych. Zastanów się, przy jakich wielkościach osiągasz gotówkowy próg rentowności – skonsultuj to z finansistą, by poszukał odpowiedzi na pytanie: o ile jesteś w stanie ściąć własne wynagrodzenie ? Analiza tzw. „cash flow kluczowa” jest do wykonania w ciągu 1 – 3 dni.

Oto przykład analizy:

Źródło ilustracji: Prezentacja, pokazana podczas webinarium

To ma być szybki stres test, a nie szczegółowa analiza. Koszty stres testów wynoszą od kilkuset zł do kilku tysięcy złotych.

15. Pracownicy i wynagrodzenia

Pamiętaj, że możesz uzyskać pomoc od państwa, spełniając odpowiednie warunki, np. spadek przychodów (- 15 % R/R (porównanie: rok do roku), – 25 % M/M (miesiąc do miesiąca); obniżenie czasu pracy lub postój.

Uzyskasz do 40 % średniego wynagrodzenia na 1 pracownika – w formie dopłaty i pokrycia składek ZUS.

Bardziej opłaca się zredukować etaty (między ¼ a ½) lub zaoferować postojowe dofinansowane przez państwo niż zwolnić ludzi. Warto zredukować etaty, wprowadzić postojowe. To bardziej korzystne niż zwolnienia, ale pod warunkiem, że widać możliwości prowadzenia działalności – chrońmy też swój własny interes

Przyjmij pomoc od Starostwa

Jest II element tarczy antykryzysowej – dla większych firm. Warto więc zachować personel. Renegocjuj wynagrodzenia i wymiar etatów. Pracownik może nie zgodzić się na obniżkę etatu czy wynagrodzenia i wtedy rozpoczyna się okres wypowiedzenia. Duże firmy już ograniczyły etaty (20 – 50 %), postojowe, a pracy nie mają mniej. Z redukcją zatrudnienia trzeba postępować ostrożnie.

Pracownicy a ZUS – Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Wśród ulg przewidzianych w tarczy antykryzysowej ulg jest zwolnienie ze składek ZUS. Zapoznaj się z tym, co tarcza daje samozatrudnionym i zatrudniającym do 9 osób.

Zwolnieni ze składek nie muszą obawiać się egzekucji – zapewnia Krzysztof Cieszyński – Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa pomorskiego. Osoby, które są uprawnione do skorzystania ze zwolnienia ze składek za marzec, kwiecień i maj w ramach tzw. tarczy antykryzysowej nie muszą obawiać się postępowań egzekucyjnych za ten okres. Na złożenie wniosku mają czas do końca czerwca.

Przepisy tzw. tarczy antykryzysowej, przewidują że przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty lub rozłożenie ich na raty bez opłaty prolongacyjnej, a także o świadczenie postojowe.

Przedsiębiorcy, którzy mogą skorzystać z ulgi mają czas do 30 czerwca aby złożyć wniosek o zwolnienie ze składek. Nawet jeśli ktoś nie zapłaci składek za marzec, kwiecień i maj, ZUS nie będzie wszczynał postępowania egzekucyjnego, bez względu na to czy ktoś już złożył wniosek, czy też dopiero się do tego przymierza.

Obowiązujące od 1 kwietnia nowe rozwiązania przewidują m.in. zwolnienie małych firm zgłaszających do dziewięciu osób do ubezpieczeń społecznych ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 roku. Oznacza to, że państwo przejmie na trzy miesiące pokrycie składek do ZUS od przedsiębiorców działających przed 1 lutego 2020 r.

Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i jego pracowników. Mogą z niego skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł, czyli 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia, którzy opłacają składki tylko za siebie.

Ważne jest również to, że zarówno przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowają prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych za okres zwolnienia ze składek. Przedsiębiorcy opłacający składki na własne ubezpieczenia zachowają natomiast prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa jeżeli podlegali dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu na 1 lutego 2020 roku – poinformował Krzysztof Cieszyński – Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa pomorskiego.

16. Inne

Modna jest ostatnio tzw. sharing economy, czyli ekonomia współdzielenia. Możliwe jest też współdzielenie zasobów pracowników między firmami.

Pomóż klientom – inaczej mogą… nie wrócić do Ciebie (formy pomocy mogą być różne, np. odroczenie zapłaty, wynajem sprzętu zamiast sprzedaż, raty). Słuchaj i bądź kreatywny. Patrz co oferują: państwo, starostwo, inne urzędy – radzi prezes Piotr Witek.

Wnioski

Koronawirus dokona spustoszenia w gospodarce i polskiej, i światowej. Znacznie więcej biznesów zostanie poszkodowanych niż będzie zwycięzców czyli wygranych. Ludzie uzyskają mniejsze dochody, będą ostrożniej podchodzili do wydatków. Firmom spadną przychody.

Źródło ilustracji: Prezentacja, pokazana podczas webinarium

Można się spodziewać, że zyskają: sektor zdrowotny, producenci jedzenia zdrowego, edukacja – podnoszenie poziomu wiedzy (teraz okazuje się, jak wiedza bardzo może pomóc). Looserów (tych, którzy stracą) będzie więcej niż winnerów (tych, którzy zarobią, np elektronika mobilna).

Najważniejsze: liczą się teraz prędkość działania i dyscyplina. Szybkość działań jest kluczowa; nie ma czasu na podejmowanie demokratycznych decyzji; obniżka pensji jest nienegocjowalna.

Firmy, które wyszły z kryzysu (w latach 2007 – 2011) obronną ręką, nie miały lepszych zasobów, pozycji na starcie niż inni, ale działały szybciej i były bardziej zdyscyplinowanie. Odzwierciedla to McKinsey raport 2020 – uzasadniał prezes Piotr Witek.

Ankieta

Uczestnicy webinariów wzięli udział w badaniu. Odpowiadali na następujące pytania:

Czy doświadczają już Państwo skutków koronawirusa w swoim biznesie? 38 odpowiedzi „tak”, 10 „nie”.

Czy posiadacie Państwo zasoby gotówki na 1 miesiąc w przyszłość? 41 „tak”, 4 „nie”.

Czy stworzyliście już Państwo prognozę przepływów pieniężnych dla swojego biznesu ? 21 „tak”, 24 „nie”.

Jak więc widać, spora część firm potrzebuje wiedzy na temat radzenia sobie w warunkach kryzysu. Tym bardziej webinaria, takie jak organizowane przez „Pracodawców Pomorza”, są bardzo potrzebne. To jest działanie w ramach CSR – społecznej odpowiedzialności biznesu – jakże ważnej w obecnych czasach.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *