Źródła ilustracji: webinar Slow shopping: rozwiązania lokalne
Internet staje się coraz skuteczniejszym orężem ludzkości w radzeniu sobie z „intercovidem”
Pod koniec maja tego roku w Strasburgu miało się odbyć Europejskie Spotkanie Młodzieży (EYE) – organizowane co 2 lata przez Parlament Europejski wydarzenie, którego celem jest włączanie młodych ludzi do dyskusji o przyszłości Europy. Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne w połowie marca Prezydium Parlamentu podjęło jednak decyzję o odwołaniu spotkania. Jego nowa data nie została jeszcze ustalona – poinformował Bartosz Ochapski – Press Officer Parlamentu Europejskiego Przedstawicielstwo w Polsce.
Aby mimo wszystko stworzyć młodym ludziom z Europy przestrzeń do wzajemnych spotkań, inspirowania się oraz wymiany poglądów z ekspertami i decydentami, Parlament Europejski postanowił przenieść część programu tegorocznego EYE do sfery wirtualnej. Jednym z głównych tematów dyskusji będą obawy dotyczące działań i roli Unii Europejskiej w kontekście kryzysu związanego z covid-19 w ramach kampanii #EuropejczycyPrzeciwCovid19.
Skończyła się już faza pilotażowa, podczas której zbierano informacje potrzebne do udoskonalenia zdalnych spotkań Są one dostępne na platformie w postaci nagrań. Można tam zobaczyć pierwszą debatę nt zdrowia psychicznego w czasach COVID-19, używania social media oraz Q&A o Parlamencie Europejskim, w którym brali udział uczestnicy VISSEM (visit and seminars), działu prasowego oraz rzecznik prasowy. Wszystkie te informacje dostępne są na profilu na Facebook’u.
Zainteresowanie i zaangażowanie uczestników jest bardzo wysokie.
Program nadchodzących wydarzeń jest dostępny tutaj. Jest on aktualizowany na bieżąco, wraz z potwierdzeniami uczestnictwa od kolejnych panelistów. Nowe wydarzenia, pokazują się raz w tygodniu. Zainteresowani materiałami, w tym wizualnymi, znajdą je tutaj.
Osoby, pragnące otrzymywać regularne aktualizację programu i zaproszenia za pośrednictwem Outlooka na nadchodzące sesje, są proszone o zgłoszenie chęci na adres email:eye@ep.europa.eu – zachęca Bartosz Ochapski – Press Officer Parlamentu Europejskiego.
W czwartek 30 kwietnia 2020 roku, odbyło się Slow shopping: rozwiązania lokalne .Oto zarys tematyki tego spotkania: kryzys sprawia, że jesteśmy bardziej świadomi globalnych łańcuchów produkcji niż kiedykolwiek wcześniej. Doświadczamy problemów z dostawą takich rzeczy jak maski i żele produkowane w Chinach, a lokalne przedsiębiorstwa tracą miejsca pracy. W jaki sposób ten kryzys zmieni nasze zachowania zakupowe w przyszłości? Czy może on wprowadzić zmianę w naszym konsumpcjonizmie? Czy zaczniemy kupować więcej lokalnie również po kryzysie i znajdziemy nowe rozwiązania dla obecnego systemu fast shoppingu? Czy powinniśmy zacząć produkować własne rzeczy, dzielić się nimi, poddawać recyklingowi i naprawiać to, co mamy, aby nie musieć polegać na odległych łańcuchach produkcyjnych?
W debacie podczas seminarium głos zabierali m.in.: Laura Vicaria, CSR Manager, MUD Jeans, 29 lat, Szwajcarka/Kolumbijka żyjąca w Holandii; Alex Green, z Edinburgh Tool Library, 27, Brytyjczyk żyjący w Wielkiej Brytanii; Anna Cavazzini, Poseł do Parlamentu Europejskiego, 37, Niemiec żyjący w Belgii/Niemczech. Moderatorką była Fiona Breucker, Youth Outreach Unit, Parlament Europejski.
Debatę można obejrzeć pod adresem: Slow shopping: rozwiązania lokalne
(K.N.)
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl