Fot. z Archiwum WFOŚiGW w Gdańsku.
Wodór – paliwo przyszłości? WFOŚiGW mówi „tak!”
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku zainaugurował cykl spotkań „Business Breakfast”. Pierwsze z nich poświęcone zostało wodorowi, a o wykorzystaniu tego gazu mówili przedstawiciele m.in. Lotosu, Orlenu, ASE czy Klastra Wodorowego – poinformowała Urszula Pakulska – starszy specjalista w Dziale Rozwoju i Marketingu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Fot. z Archiwum WFOŚiGW w Gdańsku
Czy można wodorem napędzać autobusy miejskie? Czy da się go pozyskiwać z fotowoltaiki? Jakie znaczenie dla środowiska i gospodarki mogą mieć technologie wodorowe? To tylko kilka z wielu pytań, które pojawiały się w czasie pierwszego spotkania networkingowego „Business Breakfast: porozmawiajmy o wodorze”.
– Wodór jako tanie, czyste i niezwykle wydajne paliwo to unikatowa szansa na upowszechnienie nowych technologii energetycznych w Polsce i na Pomorzu. WFOŚiGW posiada finansowe instrumenty wsparcia dla takich inicjatyw i to spotkanie jest pierwszym sygnałem mówiącym o tym, że nie tylko możemy, ale przede wszystkim chcemy wspierać rozwój technologii wodorowych na Pomorzu – tłumaczy Marcin Osowski, prezes WFOŚiGW w Gdańsku.
Fot. z Archiwum WFOŚiGW w Gdańsku
Wśród gości spotkania znaleźli się przedstawiciele m.in. Grupy Lotos, Orlen, ASE czy Klastra Wodorowego. Obecność Wojewody Pomorskiego, Dariusza Drelicha potwierdziła wsparcie rządu dla podejmowania inicjatyw wodorowych. Wyrazem tego jest także powołanie Pełnomocnika Rządu do spraw gospodarki wodorowej, odpowiadającego za stworzenie strategii wykorzystywania technologii wodorowych, które znajdą zastosowanie m.in. w energetyce i transporcie.
– Możliwość pozyskiwania i wykorzystywania wodoru to ogromna szansa dla Polski w obliczu zmian klimatycznych oraz zanieczyszczenia środowiska. Krajowa energetyka, dotychczas opierająca się na paliwach kopalnych, stoi przed ogromnym wyzwaniem, jakie stawia Europejski Zielony Ład – mówi Teresa Jakubowska, wiceprezes WFOŚiGW w Gdańsku. Dzięki własnym technologiom produkcji i dystrybucji wodoru, Polska to wyzwanie może przekuć w sukces. – A WFOŚiGW ma ambicję i misję być kluczowym integratorem tych rozwiązań w naszym regionie – dodaje Marcin Osowski – prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, cytowany w komunikacie.
(K.N.)
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl