34 000 Ukraińców pracuje legalnie w Pomorskiem – podał ZUS. To rekordowa liczba, bo tylu wszystkich mieszkańców liczy na przykład Sopot. Łącznie, w Pomorskiem zatrudnionych jest legalnie ponad 44 000 cudzoziemców

Fot. Kazimierz Netka.

Obcokrajowcy chętnie zakładają firmy w Pomorskiem

Blisko 44,6 tys. obcokrajowców było zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych na koniec września w pomorskich placówkach ZUS. To więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Tylko pomiędzy końcem sierpnia, a końcem września przybyło ich ponad 1,7 tysięcy – wynika z informacji, które przekazał nam Krzysztof Cieszyński – regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych województwa pomorskiego.

Liczba obcokrajowców, którzy mają najkorzystniejszą z umów, czyli umowę o pracę, wzrosła do 21,3 tys., podczas gdy na koniec czerwca było ich nieco ponad 19,8 tys., a na koniec sierpnia 20,9 tys.

Systematycznie przybywa cudzoziemców prowadzących własną działalność gospodarczą. Ich liczba wzrosła z 1195 na koniec lutego do 1331 na koniec września. Pozostali zatrudnieni są na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. zleceniu.

Zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych w Oddziałach ZUS w Gdańsku i w Słupsku obcokrajowcy to obywatele 100 państw. Na koniec września najwięcej było wśród nich obywateli Ukrainy – blisko 34 tys. To oznacza, że ciągu miesiąca przybyło ich 1,4 tys. Drugą grupę stanowiło 2,9 tys. obywateli Białorusi, których od końca sierpnia przybyło stu osiemdziesięciu. Pierwszą piątkę zamykali posiadacze paszportów: Rosji (911), Mołdawii (849) i Gruzji (595).

Pomorze wybierają także mieszkańcy odleglejszych państw. Ubezpieczonych w pomorskich oddziałach ZUS było po 3 obywateli Boliwii, Gambii, Gwatemali i Kostaryki, a także po 4 obywateli m.in. Kirgistanu, Libii, Nigru czy Nowej Zelandii.

Rzeczywista liczba obywateli obcych państw pracujących na Pomorzu może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS, czy to z powodu pracy w szarej strefie, czy też z uwagi na zatrudnienie na nieoskładkowanych umowach.

Poza sytuacją, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika, zatrudniony w Polsce przez polskiego pracodawcę cudzoziemiec podlega ubezpieczeniom społecznym w Polsce – poinformował Krzysztof Cieszyński – regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych województwa pomorskiego.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *