Źródła ilustracji: Transmisja z konferencji inaugurującej tegoroczny spis.
Powszechne liczenie obywateli i obiektów, w których żyją
Spisy ludności sięgają tysięcy lat wstecz. Przeprowadzano je w starożytności. Liczono ludzi już na przykład w czasach narodzin Jezusa. Rejestrowanie mieszkańców miało na celu m.in. ustalenie, ile osób powinno płacić podatki, ale dostarczało też informacji, potrzebnych do zarządzania państwami, terytoriami, do obrony. Pozwalało na planowanie rozwoju.
W II Rzeczypospolitej pierwszy spis powszechny ludności przeprowadzono sto lat temu, w 1921 roku.
Wiek od tamtego rejestru obywateli RP, właśnie teraz, 1 kwietnia 2021 roku, rozpoczyna się najnowszy Narodowy Powszechny Spis Ludności i Mieszkań w Polsce. O zasadach jego przeprowadzania mówiono podczas specjalnej konferencji, inaugurującej oficjalne rozpoczęcie spisu ‘2021. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć zdalnie w tym wydarzeniu.
W konferencji inaugurującej Narodowy spis powszechny ludności i mieszkań w 2021 roku uczestniczyli m.in.: Dominik Rozkrut – prezes Głównego Urzędu Statystycznego, a także dyrektorzy w GUS: Marcin Piekarek – Dyrektor Centrum Informatyki Statystycznej, Janusz Dygaszewicz – dyrektor Departamentu Systemów Teleinformatycznych, Geostatystyki i Spisów, Dorota Szałtys – dyrektor Departamentu Badań Demograficznych, Marta Jankowska – Naczelnik Wydziału Edukacji i Promocji, Karolina Banaszek – Rzecznik Prasowy Prezesa GUS, Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji i Komunikacji GUS.
Szczegółowe wiadomości na temat Spisu znajdują się również na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego oraz na stronie: https://spis.gov.pl/:
Spis powszechny trwa od 1 kwietnia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r.
Niewykluczone jednak, że zostanie przedłużony do końca września 2021 roku, ze względu na pandemię – poinformował podczas konferencji Dominik Rozkrut – prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
Spis był poprzedzony dwoma spisami próbnymi. Pierwszy spis próbny odbył się w dniach od 1 do 31 października 2019 r., w dwóch województwach (po jednej gminie w każdym). Drugi spis próbny przeprowadzono w dniach od 1 do 30 kwietnia 2020 r. w 16. Gminach (po jednej w każdym województwie).
Zaplanowany na 2021 r. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań jest w pełni realizowany przy użyciu interaktywnego formularza spisowego dostępnego na stronie GUS. Obowiązkiem spisowym są objęte: osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania.
Oprócz osób, spisywane są też mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.
Aby zapobiec sytuacji, w której zobowiązany do spisu mieszkaniec Polski nie ma możliwości dokonania samospisu (np. z powodu braku dostępu do urządzeń i Internetu), ustawa zobowiązuje następujące podmioty do udostępnienia odpowiedniego pomieszczenia i sprzętu do realizacji samospisu: urzędy statystyczne i pozostałe jednostki statystyki publicznej, urzędy wojewódzkie, urzędy obsługujące wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz gminne jednostki organizacyjne.
Lista miejsc, gdzie będzie można dokonać samospisu będzie opublikowana w odpowiednim czasie na stronie GUS i stronie spisu.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach (gdy osoba objęta obowiązkiem spisowym nie będzie mogła wypełnić w żaden sposób formularza elektronicznego) rachmistrze spisowi będą kontaktowali się z tymi osobami telefonicznie lub osobiście, aby pomóc w dopełnieniu obowiązku spisowego.
Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku do 30 czerwca 2021 roku. Obowiązkową formą jest samospis internetowy.
Metody uzupełniające to spis telefoniczny lub bezpośrednio przy pomocy rachmistrza spisowego. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy.
Zachętą do sumiennego uczestniczenia w samospisie jest loteria z nagrodami. Do wygrania jest m.in. 16 samochodów – po jednym na województwo – poinformowano podczas konferencji prasowej 1 kwietnia 2021 roku.
Kto pragnie dokładniej poznać wypowiedzi uczestników konferencji inaugurującej Narodowy spis powszechny ludności i mieszkań w 2021 roku, niech obejrzy nagranie, znajdujące się pod adresem internetowym:
Źródła ilustracji: Transmisja z konferencji inaugurującej tegoroczny spis.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl