Źródła ilustracji: transmisja z konferencji.
Będzie lepsza atmosfera na łonie przyrody
Uroczyste zawarcie porozumienia oraz konferencja prasowa dotycząca troski o atmosfer w Polsce, odbyły się w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, z udziałem m.in.: Michała Kurtyki – ministra klimatu i środowiska; Grzegorza Pudy – ministra rolnictwa i rozwoju wsi; Haliny Szymańskiej – prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa; prof. Macieja Chorowskiego – prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej; Pawła Mirowskiego – wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nie wszyscy mogli przybyć, ale podobnych wydarzeń będzie więcej. Na podpisaniu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) porozumienia dotyczącego współpracy na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce, się nie skończy. Ten proces będzie rozwijany i zapewne w działaniach na rzecz lepszej jakości tego, czym oddychamy, będą uczestniczyły inne podmioty. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć zdalnie w tej konferencji.
Szczegóły zawiera wspólny komunikat Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Biura Prasowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa:
Wspólne działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce to cel podpisanego dzisiaj (7 maja) porozumienia między Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
„Zawarcie porozumienia między Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o współpracy na rzecz czystego powietrza jest wyrazem praktycznej realizacji zapowiedzi rządu Mateusza Morawieckiego o zrównoważonym rozwoju Polski. Obszary wiejskie zamieszkuje ponad 40 procent ludności naszego kraju. Wyrównanie szans rozwoju i poprawy jakości życia na obszarach wiejskich to jeden z głównych celów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podpisane dziś porozumienie jest przykładem angażowania różnych środków finansowych na rzecz rozwoju wsi” – podkreśla minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda.
„Cieszę się, że powiększa się grono partnerów Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW upowszechniających wiedzę o przyczynach zanieczyszczeń powietrza oraz negatywnych konsekwencji tego zjawiska dla zdrowia ludzi i środowiska. Liczymy na owocną współpracę z ARiMR-em, szczególnie w zakresie informowania mieszkańców obszarów wiejskich o możliwościach dofinansowania wymiany tzw. kopciuchów i termomodernizacji domów jednorodzinnych w ramach dwóch rządowych programów: »Czyste Powietrze« i »Stop Smog«” – mówi szef resortu klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
„Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa to doskonały kanał dotarcia także z naszą pełną ofertą programową, której beneficjentami mogą być m.in. rolnicy, mieszkańcy wsi, grupy producentów rolnych, przedsiębiorcy i samorządy lokalne. Wzajemna wymiana informacji, spotkania ekspertów, wspólne konferencje i wydarzenia to tylko niektóre nasze plany na tę współpracę” – dodaje prezes NFOŚiGW prof. Maciej Chorowski.
Zawarte porozumienie wpisuje się w proekologiczną aktywność Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która powstała w 1994 r. w celu wspierania rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. ARiMR oferuje beneficjentom pomoc w ramach licznych programów i działań, które przyczyniają się do ochrony zasobów naturalnych, są to m.in.: wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych, inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000, wsparcie na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska oraz inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.
„Nasza Agencja szeroko korzysta z możliwości, jakie daje cyfryzacja” – mówi prezes ARiMR Halina Szymańska. I dodaje: „Internet jest również medium, które służy nam do informowania rolników, przetwórców z branży rolno-spożywczej, samorządów, mieszkańców polskiej wsi o wszystkich programach proponowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chcemy rozszerzyć zakres udostępnianych informacji o te dotyczące pomocy oferowanej przez inne instytucje państwowe. W tym celu uruchomimy na portalu internetowym Agencji specjalną podstronę – na razie poświęconą udzielanemu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wsparciu, z którego mogą skorzystać także rolnicy i mieszkańcy wsi. Wierzę jednak, że jest to pierwszy krok i z czasem współpracujących z nami instytucji będzie więcej.”
Pomoc z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – otwórz – Działania pomocowe spoza ARiMR | Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – zachęcają: Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Biuro Prasowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Oto niektóre działania finansowane z budżetu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: Zachęty dla gmin przystępujących do programu „Czyste Powietrze”; Osiem banków zgłosiło się do programu „Czyste Powietrze”; „Mój Prąd” 3.0 na nowych zasadach; „Moja Woda” 2.0 – weź 5000 zł i oszczędzaj wodę; „Stop Smog” 2.0 – nowe, lepsze zasady od 31 marca – informuje na swej stronie internetowej Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Za pośrednictwem ARiMR ma być propagowany także program Stop Smog, którego adresatami są gminy, a mieszkańcy mogą modernizować swe domy wychodząc z ubóstwa energetycznego. ARiMR dociera do ponad 1,3 miliona kontrahentów – mieszkańców wsi. Internet, który wykorzystuje Agencja do promocji swych działań, będzie służył do nagłaśniania innych przedsięwzięć różnych instytucji. Natomiast Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dociera do około 3 milionów beneficjentów. Wsparcie dla wsi z NFOŚiGW to m.in. program AgroEnergia, pomoc w pozbywaniu się przez rolników trudnych do utylizacji odpadów, na przykład folii rolniczej i azbestu, a także wsparcie finansowe przy wapnowaniu gleb.
Źródła ilustracji: transmisja z konferencji.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl