WorldSkills Poland w Gdańsku. Eliminacje do Mistrzostw Świata w utalentowaniu zawodowym. Zmagania o prawo do reprezentowania Polski w Szanghaju w 2022 roku – podczas WorldSkills – rywalizacji w światowych zdolnościach branżowych. Zmagania fachowców obserwował m.in. Przemysław Czarnek – minister edukacji i nauki

Fot. Kazimierz Netka.

Zawodowcy pokazują swe umiejętności fachowe, precyzję, kreatywność, wprawę, doświadczenie

Terenów był prawie nieużytkiem. Jeszcze na początku tego wieku. Zajmowały go opuszczone, podupadłe ogródki działkowe. Potem powstało tam AmberExpo – Centrum Kongresowo-Wystawiennicze Międzynarodowych Targów Gdańskich. W halach tego Centrum odbywają się różne konferencje, ekspozycje, między innymi Targi Pracy. Dzisiaj, 25 listopada 2021 roku, AmberExpo stało się miejscem dwudniowej rywalizacji o tytuły mistrzów Polski w rozmaitych specjalnościach zawodowych. Zmagania zawodników odbywały się obecności reprezentantów rządu oraz agend unijnych, a dokonania rywalizujących oceniało międzynarodowe gremium sędziów.

Fot. Kazimierz Netka.

Blisko 100 zawodników, kilkudziesięcioro sędziów, 9 konkurencji i 2 dni konkursowe. Tak w skrócie można przedstawić rozpoczynający się w czwartek, 25 listopada SkillsPoland Gdańsk 2021. Przez dwa dni w AmberExpo uczestnicy krajowych eliminacji walczyć będą o powołanie do kadry narodowej i udział w światowym finale WorldSkills Shanghai 2022 – wynika z informacji, które przekazali nam Bartosz Tobieński – rzecznik prasowy Międzynarodowych Targów Gdańskich oraz Patryk Rosiński z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Fot. Kazimierz Netka.

SkillsPoland składać się będzie z kilku wydarzeń, ale to przede wszystkim konkurs o zasięgu ogólnopolskim. W ciągu 2 dni zawodnicy zmierzą się z przygotowanymi zadaniami, aby wyłonić najlepszych z najlepszych w 9 następujących konkurencjach: florystyka, frezowanie CNC, fryzjerstwo, instalacje sanitarne i grzewcze, instalacje elektryczne, meblarstwo, mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych, obsługa gości hotelowych, stolarstwo – napisano w informacji o SkillsPoland Gdańsk 2021.

WorldSkills ma bogatą tradycję, liczącą kilkadziesiąt lat. Polska weźmie po raz pierwszy udział w tych mistrzostwach świata. Nic dziwnego, że rywalizacja w Gdańsku, w AmberExpo, wywołuje ogromne zainteresowanie. Pierwszego dnia zawodników i organizatorów tych mistrzostw Polski odwiedzili reprezentanci rządu z ministrem edukacji i nauki, Przemysławem Czarnkiem. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w tym spotkaniu. Inicjatorką i główną organizatorką pierwszych SkillsPoland jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Oto wrażenia:

Fot. Kazimierz Netka.

To jest wyjątkowe wydarzenie, w Gdańsku. Podobne już miało miejsce w Lublinie w innych dziedzinach – powiedział Przemysław Czarnek – minister edukacji i nauki. Tutaj mamy eliminacje krajowe do WorldSkills w Szanghaju, w takich dyscyplinach jak np. mechanika sprzętu rolniczego, fryzjerstwo, florystyka, stolarstwo. Młodzież na ogromnie wysokim poziomie, fachowo, podchodzi do tych zadań i w duchu sportowym, rywalizuje. To jest znakomite wydarzenie, w które wchodzimy coraz mocniej jako Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki, Nie byliśmy obecni w tych olimpiadach zawodowych w poprzednich latach, teraz bierzemy w nich udział bo to jest świetna promocja szkolnictwa zawodowego i zachęcanie młodych ludzi do tego, by wybierali szkoły zawodowe. To się już dzieje; reforma, którą przeprowadziliśmy w ostatnich latach spowodowała, że odwrócił się nieco trend. Było więcej uczniów, którzy wybierali szkolnictwo ogólnokształcące. Od dwóch lat to się zmieniło i ten trend jest stały: około 54 procent uczniów wybiera szkolnictwo zawodowe. Chcemy to kontynuować. Rynek pracy potrzebuje fachowców, my będziemy edukować tych fachowców co rzeczywiście będzie też z pożytkiem dla całego młodego pokolenia. Gratuluję panu dyrektorowi Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji tych eliminacji na bardzo wysokim poziomie. Nasi goście, którzy przyjechali z zagranicy – z Austrii, Szwecji, Łotwy i z Francji, to osoby zarządzające tym przedsięwzięciem po stronie europejskiej; są pod bardzo dużym wrażeniem, jak to zostało zorganizowane. Ja też się ogromnie cieszę, że możemy w ten sposób promować Polskę na zewnątrz – powiedział minister Przemysław Czarnek.

Fot. Kazimierz Netka.

– Wydarzenie w którym bierzemy udział, ta pasja młodych ludzi, ich instruktorów, nauczycieli, których tu żeśmy spotkali, pokazuje, że warto być dobrym fryzjerem, mechatronikiem, warto kształcić się w zawodzie branżowym, technicznie – mówiła Marzena Machałek – sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, pełnomocnik rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej oraz kształcenia zawodowego. Rzeczywiście, nastąpił przełom i zaczynamy doceniać wykształcenie branżowe i techniczne, zaczynamy doceniać wykształcenie zawodowe. Po wielu latach odbudowujemy jego prestiż, jakość, skuteczność i to pokazują statystyki i to pokazuje, że mimo pandemii, mimo trudnej sytuacji młodzi ludzie decydują się na szkoły branżowe i techniczne bo one są lepiej dostosowane lepiej przygotowane do rynku pracy.

To wydarzenie, w którym bierzemy udział, może pokazać z lepszej strony kształcenie zawodowe, pokazać że warto iść do takich szkół. Młodzi ludzie wzruszają swa pasją, zaangażowaniem. Widzimy instruktorów, ekspertów kształcenia zawodowego, którzy tu się spotykają i wymieniają doświadczeniami. To ważne wydarzenie, które bardzo mocno wspiera zmiany, które wprowadziliśmy w 2019 roku w kształceniu branżowym i technicznym. Jestem przekonana, że przyczyni się do popularyzacji zawodowego kształcenia – mówiła pani minister Marzena Machałek.

Fot. Kazimierz Netka.

– WorldSkills ma już 70 lat. Polska do tej pory w tym wydarzeniu nie nie uczestniczyła. Dzięki wielkiemu wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki wprowadzamy Polskę do tej inicjatywy – powiedział Paweł Poszytek – dyrektor Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Mistrzostwa WorldSkills są bardzo znane w ponad 80 krajach, a my stawiamy w nich pierwsze kroki, ale już uzyskujemy pierwsze sukcesy, bo udało się miesiąc temu na zawody europejskie w Grazu wysłać naszych zawodników. To taka forpoczta tego, co próbujemy teraz implementować w kraju. Przywieźliśmy 3 brązowe medale we florystyce, w spawaniu i w gotowaniu.

Staramy się naszych młodych zawodników przygotowywać do zawodów, mamy też wielkie wsparcie z biznesu. To jest też praktyczne odzwierciedlenie jednego z najważniejszych założeń w reformie edukacji branżowej, czyli przybliżenie dwóch światów: przedsiębiorców, biznesu, przemysłu z edukacją. Jak zauważyliście, każdy zawodnik, każda dziedzina, która jest tutaj rozgrywana, ma swego patrona w postaci firmy, która w danej branży działa i jest w stanie wspierać zawodnika od strony biznesowej.

Jedziemy do Szanghaju. Zawodnicy, którzy tutaj zdobędą laury, będą reprezentować nasz kraj w tym mieście podczas WorldSkills. Mamy nadzieję, że przywiozą medale. Życzymy naszym zawodnikom wszystkiego najlepszego. To są najbardziej wymagające zawody na świecie. Tutaj są pełne dwa dni, a w Szanghaju będą trzy dni rywalizacji. Zawodnicy potrzebują wszelkiego rodzaju wsparcia, nie tylko ze szkół, nie tylko z biznesu, ale również wsparcia mentalnego, wsparcia różnych doradców. My staramy się przy pomocy Ministerstwa Edukacji i Nauki to szerokie wsparcie dostarczyć. Widać w tej inicjatywie jak w pigułce jak nowoczesna edukacja branżowa powinna się odbywać – stwierdził dyrektor Paweł Poszytek.

Fot. Kazimierz Netka.

Dowiedzieliśmy się, że Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), która jest jednocześnie polską narodową agencją programu Erasmus+, programu Unii Europejskiej, jest też inicjatorką udziału Polski w WorldSkills. Program Erasmus+ jest flagowym programem Unii Europejskiej. Te dwie inicjatywy współpracują ze sobą, mimo że inicjatywa WorldSkills jest szerszą niż tylko unijna. Ministerstwo Edukacji i Nauki powierzyło zadanie udziału Polski w WorldSkills do zrealizowania przez FRSE ze względu na doświadczenie tej Fundacji w prowadzeniu programów międzynarodowych.

Reprezentantów Polski na WorldSkills '2022 w Szanghaju poznamy w piątek, 26 listopada 2021 roku, po południu.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *