Źródło ilustracji: Archiwum PSSE.
Małe i średnie firmy zainwestowały na terenie PSSE w 2021 roku najwięcej
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała w tym roku już 62 decyzje o wsparciu. To dla Spółki rekordowa w skali roku liczba. Łączna wartość deklarowanych nakładów inwestycyjnych przekroczyła 1,7 mld zł. Inwestorzy zaplanowali utworzenie 501 nowych miejsc pracy – poinformowała Monika Fabich – główny specjalista ds. marketingu, Dział Organizacyjno-Prawny Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej:
Dla porównania: rok 2020 Spółka zakończyła wynikiem 48 wydanych decyzji; w stosunku do bieżącego roku, nastąpił wzrost w wysokości prawie 30%. Zdaniem Zarządu Spółki, rekordowy poziom decyzji o wsparciu to efekt dotarcia do nowych przedsiębiorców i obalenie mitu, że pomoc publiczna udzielana jest jedynie dużym przedsiębiorcom. To właśnie małe i średnie firmy zainwestowały w bieżącym roku najwięcej.
– Osiągnęliśmy najlepszy wynik w blisko 25-letniej działalności Spółki. To świadczy o sukcesie całej Polskiej Strefy Inwestycji. Dzięki wprowadzonym w 2018 roku zmianom nie tylko duże firmy mają możliwość skorzystania z ulgi podatkowej, wręcz przeciwnie to właśnie małe i średnie firmy otrzymują największe wsparcie, co przyczyniło się do przełomu gospodarczego. W tym roku to właśnie lokalne mikro, małe i średnie firmy rozwijają się najprężniej – powiedział Przemysław Sztandera – prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Na początku grudnia decyzję o wparciu dla firmy z sektora MŚP otrzymała Spółka ASAG z Żukowa, która dostarcza rozwiązania dla przemysłu budowlanego. Przedsiębiorstwo w ramach nowego projektu inwestycyjnego zakłada między innymi nabycie specjalistycznych maszyn i urządzeń w celu zwiększenia mocy produkcyjnych, a także realizację innowacyjnych produktów opartych na patentach i autorskich rozwiązaniach. Wartość inwestycyjna tego projektu przekroczy 7 mln zł.
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna w bieżącym roku wspierała także duże, międzynarodowe projekty. Wśród nich między innymi inwestycję firmy Northvolt. Szwedzka firma otworzy w Gdańsku nowoczesną fabrykę modułów bateryjnych. Koszt inwestycji przekroczy 200 mln dolarów, w ramach tego projektu powstanie 500 nowych miejsc pracy.
8 grudnia na terenie budowy wbito pierwszą łopatę pod tę inwestycję.
– Grudzień 2021 to dla nas okres bardzo intensywnej pracy. Z uwagi na koniec obecnej perspektywy unijnej i nową mapę pomocy regionalnej, a także zmiany w przepisach strefowych, wielu przedsiębiorców zamierza złożyć jeszcze wnioski o wydanie decyzji o wsparciu na dotychczasowych zasadach. Obecnie procedujemy kolejne decyzje, które pomogą przedsiębiorcom w dalszym rozwoju – dodał Maciej Kazienko – wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna działa na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i we wschodniej części woj. pomorskiego. Pełni rolę regionalnego centrum obsługi inwestorów i koordynatora udzielania pomocy publicznej w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Jednym z jej kluczowych zadań jest przyznawanie ulg podatkowych na okres od 10 do 15 lat. Pomoc udzielana jest firmom z sektora przemysłu oraz nowoczesnych usług, niezależnie od wielkości firmy oraz jej lokalizacji. Limit pomocy uzależniony jest od wysokości wydatków na inwestycje lub kosztów zatrudnienia, lokalizacji oraz statusu przedsiębiorstwa – największe wsparcie otrzymują MŚP. Najprościej ujmując, Polska Strefa Inwestycji, pozwala na zwolnienie z podatku dochodowego, za każdą wydaną złotówkę na inwestycje w produkcję lub świadczenie nowoczesnych usług – poinformowała Monika Fabich – główny specjalista ds. marketingu, Dział Organizacyjno-Prawny Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
PSSE powstawała również na gruntach, które kiedyś były terenami budowy elektrowni jądrowej. Istniała jako strefa Żarnowiec – Tczew. Teraz, obszar, na którym PSSE rozwija działalności i pomaga firmom krajowym oraz zagranicznym w lokowaniu swego biznesu, jest znacznie większy, bo obejmuje nieruchomości także w województwie kujawsko – pomorskim.
Fot. Kazimierz Netka
PSSE wspiera unikatowe przedsięwzięcia, jak np. konstruowanie zegara pulsarowego w Gdańsku – co można zauważyć, odwiedzając Gdański Park Naukowo-Technologiczny.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl