Fot. Kazimierz Netka.
Most ważny dla historii, oczekiwany przez mieszkańców Żuław i Kociewia
Fot. Kazimierz Netka.
Niezwykle ważne zmiany zajdą w nadwiślańskim krajobrazie Tczewa. Nową oprawę (historyczną i współczesną) uzyska w tym mieście Wstęga Kociewia, czyli Wisła Leniwka. Odbudowany zostanie zabytkowy most drogowy, pomiędzy Tczewem po zachodniej stronie Wisły i Lisewem po wschodniej, na Żuławach. Pieniądze da Polski Ład.
O szczegółach mówili w poniedziałek, 21 lutego 2022 roku, poseł RP – Kazimierz Smoliński oraz starosta tczewski – Mirosław Augustyn.
Konferencja ta, dotycząca utworzenia w Tczewie filii Muzeum II Wojny Światowej – znajdującego się w Gdańsku, została poprzedzona rozmowami samorządów z powiatu tczewskiego z reprezentantami Banku Gospodarstwa Krajowego. Omawiano sprawy związane z wykorzystaniem zasobów pieniężnych rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”.
Fot. Kazimierz Netka.
Po tej wymianie poglądów i odpowiedzi na pytania dotyczące Polskiego Ładu, poseł na sejm RP Kazimierz Smoliński wręczył szefom jednostek samorządowych symboliczne tablice z wypisanymi na nich kwotami pieniędzy, które mogą uzyskać powiaty i gminy z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Fot. Kazimierz Netka.
Most w Tczewie ma być odbudowany również z zasobów programu Polski Ład. Spotkanie na ten temat odbyło się 16 lutego 2022 roku w Warszawie. Jak informuje Starostwo Powiatowe w Tczewie na swej stronie internetowej
https://www.powiat.tczew.pl/aktualnosci/4cc39102832202ab72daf1665ae3f64e.html :
W dniu 16 lutego 2022 roku, z inicjatywy posła Kazimierza Smolińskiego, doszło w Warszawie do spotkania Generalnego Konserwatora Zabytków Jarosława Sellina – wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze Starostą Tczewskim – Mirosławem Augustynem i Przewodniczącą Rady Powiatu Tczewskiego – Barbarą Kamińską, w którym uczestniczyli również: Pomorski Konserwator Zabytków – Igor Strzok, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – Grzegorz Berendt, poseł Kazimierz Smoliński oraz dyrektorzy departamentów w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Katarzyna Pałubska i Agnieszka Komar-Morawska. Celem spotkania było ustalenie wspólnych działań zmierzających do zakończenia przebudowy Mostu Tczewskiego, uwzględniając trzy zakresy: inwestycję drogową, utworzenie w Tczewie filii Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, decyzje konserwatorskie.
Podczas konferencji prasowej 21 lutego w Sali Posiedzeń Rady Miasta Tczewa, poseł Kazimierz Smoliński i starosta Mirosław Augustyn poinformowali, m.in., że koszt całości inwestycji mostowej szacowany jest na około 200 milio0nów złotych. Zarząd Powiatu Tczewskiego złożył wniosek o dofinansowanie z programu Polski Ład.
Fot. Kazimierz Netka.
Inwestycja ma być realizowana wspólnie z Muzeum II Wojny Światowej. W przyczółku zachodnim zabytkowego Mostu Tczewskiego ma powstać ekspozycja dotycząca m.in. historii mostownictwa w konfliktach wojennych na świecie
Zabytkowe przęsło ESTB ma być wymontowane i wyeksponowane na lądzie, wzdłuż ul. Jana z Kolna. Być może będą przez ten historyczny fragment mostu będą przejeżdżać samochody.
Filia Muzeum II Wojny Światowej w Tczewie może powstać w ciągu około dwóch miesięcy. Miejsce na siedzibę jest; np. w byłym Domu Dziecka.
Odbudowany most Tczew – Lisewo, ma być taki, by mogły jeździć po nim także samochody ciężarowe i odbywał się ruch pieszych. Finał: za kilka lat. Teraz, komunikacja szosowa pomiędzy Żuławami (np. Malborkiem, Nowym Stawem) i Tczewem odbywa się pod dość odległym moście knybawskim.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl