Amberif. Wiosenne złoto Bałtyku na granicy dwóch miast. We wtorek, 22 marca, zaczynają się Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii AMBERIF SPRING 2022. Gdańsku – Światowej Stolicy Bursztynu – otwarcie dwóch wystaw: „Trend Book 2022” oraz „Osiem Ósmych”

Na zdjęciu: Eksponat w Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.

Bursztyn – symbol Żuław, Mierzei Wiślanej w tym Gdańska, przyciągnął biznesmenów aż z Indii

Już po raz 29. odbędzie się wiosenna edycja targów jubilerskich AMBERIF w Gdańsku. Jak co roku dominować będą na tym wydarzeniu bałtycki bursztyn oraz złotnictwo. Tym razem spotykamy się w dniach 22-24. marca w gościnnych progach hali widowiskowo-sportowej Ergo Arena – wynika z komunikatu, który przekazał nam Bartosz Tobieński – Rzecznik Prasowy AMBEREXPO – Międzynarodowych Targów Gdańskich:

Pierwsze dwa dni targowe zarezerwowane są dla profesjonalistów, którzy zawierają wówczas kontrakty handlowe z odbiorcami z całego świata, trzeci dzień będzie otwarty dla szerokiej publiczności, co pozwoli także indywidualnym odbiorcom dokonać zakupów unikatowych obiektów złotniczych i bursztynniczych.

Zarejestrowanych jest ponad 200 wystawców z 9 krajów (m.in. Polski, Litwy, Łotwy, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Indii). Pomimo wciąż utrzymujących się w wielu krajach restrykcji pandemicznych spodziewamy się licznej obecności kupców z krajów europejskich oraz przedstawicieli polskich sklepów jubilerskich.

Fot. Kazimierz Netka.

Nowa konfiguracja stoisk spowodowała wyodrębnienie kilku stref tematycznych:
TOP AMBER – ok. 30 najbardziej renomowanych wystawców z propozycją najwyższej jakości produktów bursztynniczych,
AMBER JEWELLERY – bogata oferta popularnej biżuterii z bursztynem wystawców z całego świata,
GOLD & SILVER – produkty jubilerskie z metali i kamieni szlachetnych, zegarki, trendy jubilerskie,
TECH ZONE – pełen asortyment technologii, półfabrykatów i usług wspierających produkcję jubilerską,
DESIGN GALLERY – premierowe kolekcje biżuterii unikatowej, przygotowane przez czołówkę polskich artystów-złotników oraz strefa debiutów młodych projektantów biżuterii autorskiej.
Tak przekrojowa ekspozycja podkreśla znaczenie targów AMBERIF jako największej imprezy wystawienniczej branży jubilerskiej w Polsce i wiodącego w skali świata wydarzenia poświęconego promocji bursztynu.

Targom towarzyszyć będzie bogaty program artystyczny i naukowy. Oto niektóre wydarzenia: konferencja gemmologiczna – zorganizowana przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich; doradztwo biznesowe przygotowane przez Krajową Izbę Gospodarczą Bursztynu; Laboratorium Bursztynu prowadzone przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, w którym można będzie poddać spektrometrycznej analizie zakupione obiekty oraz rozpoznać ich pochodzenie; ekspozycja Galerii Sztuki w Legnicy prezentująca rezultaty międzynarodowego konkursu biżuterii artystycznej pt. „Still Human”.

W Dworze Artusa (23 marca, godz. 18.30) będzie miała miejsce ceremonia wręczenia nagród w dwóch konkursach projektowych:

Pierwszy, Amberif Design Award to międzynarodowy konkurs tematyczny w 2022 roku zorganizowany nt. „Bursztyn jako nagroda”, w którym jurorzy reprezentujący środowiska akademickie i instytucje związane z designem z Holandii, Szwecji, Francji, Japonii i Polski dokonali selekcji prac na wystawę oraz przyznali nagrody. Laureatką Grand Prix ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańska została mieszkająca w Mediolanie artystka  Emma Carrau Bueno, Nagrodę Srebrną, której sponsorem są Międzynarodowe Targi Gdańskie otrzymał Tadeusz Jaśkowiak z Polski, a Nagrodę Bursztynową ufundowaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników – Alberto Davila z Meksyku. Komplet informacji wraz z uzasadnieniem jury oraz reprodukcjami prac znajduje się na stronie internetowej:  https://amberif.pl/amberif-design-award/werdykt/

Drugim – niemniej ważnym – wydarzeniem branżowym będzie rozstrzygnięcie konkursu dla wystawców Amberif Selection. Główną nagrodą jest prestiżowa statuetka przyznana przez Ministra Rozwoju i Technologii. Wyróżniona praca stanie się także globalną wizytówką reklamową wiosennej edycji targów w 2023 r.

Na zdjęciu: Eksponat w Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.

Poza aspektem biznesowym targi AMBERIF to także miejsce spotkań o charakterze mniej formalnym, towarzyskim, środowiskowym. Pretekstem do tego rodzaju wydarzeń stają się wernisaże wystaw i prezentacje kolekcji biżuterii artystycznej. Instytucją, która zaprosiła targowych gości do uczestnictwa w wyjątkowym wieczorze (22 marca, godz. 19.00) jest Muzeum Bursztynu – ponownie otwarte w ubiegłym roku w nowej lokalizacji, Wielkim Młynie. Poza możliwością zwiedzenia stałej ekspozycji zbiorów dawnego i współczesnego rzemiosła, przykładów niezwykłych inkluzji i rodzajów bursztynu z całego świata Muzeum zaprasza na otwarcie dwóch czasowych wystaw: Trend Book 2022 – pokazie innowacyjnych prac z bałtyckim bursztynem autorstwa studentów wzornictwa gdańskiej ASP oraz zaproszonych artystów i projektantów z Polski i Belgii, a także otwarcie indywidualnej wystawy biżuterii wykładowcy gdańskiej uczelni Sławomira Fijałkowskiego pt. Osiem Ósmych.

– Zapraszamy do Gdańska – Światowej Stolicy Bursztynu! – zachęca Bartosz Tobieński – Rzecznik Prasowy AMBEREXPO – Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Dotychczas Targi Bursztynu, przed pandemią, organizowano w halach Międzynarodowych Targów Gdańskich. Teraz ten obiekt został zaadaptowany na szpital tymczasowy. Dlatego, Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii AMBERIF SPRING 2022 odbędą się w dniach 22-24 marca 2022 roku w hali Ergo Arena, na pograniczu Gdańska i Sopotu. Dzień dla Publiczności podczas AMBERIF to 24 marca 2022 roku, w godzinach 10:00-16:00. Adres: Gdańsk – Sopot, ERGO ARENA, Plac Dwóch Miast 1. Więcej wiadomości znajduje się na stronie: https://amberif.pl/publicznosc/ .

Warto pomyśleć o bursztynowych wakacjach. Wtedy, w Jantarze na Mierzei Wiślanej w gminie Stegna odbywają się Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Eliminacje do finału organizowane są w różnych nadmorskich miejscowościach.

Kazimierz Netka

Czytaj również na stronie: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *