Fot. Kazimierz Netka.
Morskie świętowanie na 102 rocznicę szkolnictwa morskiego w Polsce
Przy niemal zupełnie z spokojnym morzu, w promieniach Słońca upamiętniono marynarzy, żołnierzy i innych osób które straciły swe życie na morzach i oceanach świata, pracując na statkach okrętach oraz innych jednostkach pływających. Na Zatoce Gdańskiej, niedaleko Gdyni, z pokładu statku Urzędu Morskiego „Kontroler 22” pod dowództwem kapitana Piotra Ustarbowskiego, złożono na powierzchni Bałtyku wieniec w hołdzie „Tym, którzy odeszli na wieczną wachtę”. Asystował przy tym statek „Tucana” dowodzony przez kapitana Jarosława Przyborowskiego.
Złożenie wieńca ku czci „Tym, którzy odeszli na wieczną wachtę”, nastąpiło około południa, 17 czerwca 2022 roku. Gestem tym zainaugurowano tegoroczne obchody Święta Morza.
Fot. Kazimierz Netka.
W uroczystości uczestniczyli m.in.: Joanna Zielińska – Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni; kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec – Dowódca 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej RP; Bogusław Witkowski – Wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego; kpt. ż. w. dr Andrzej Królikowski – prezes Ligi Morskiej i Rzecznej; kpt. ż. w. Maciej Jeleniewski – Zastępca Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni ds. Inspekcji Morskiej; ojciec Edward Pracz – Duszpasterz Ludzi Morza.
Wieniec na toni Bałtyku złożyli: Ojciec Edward Pracz – Duszpasterz Ludzi Morza oraz kpt. ż. w. Maciej Jeleniewski – Zastępca Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni ds. Inspekcji Morskiej, w obecności, w asyście uczestników uroczystości, zgromadzonych na pokładach dwóch statków Urzędu Morskiego w Gdyni: „Kontroler 22” i „Tucana”, a także licznych statków znajdujących się na Zatoce Gdańskiej. Zgodnie z ceremoniałem, towarzyszyły temu sygnały syreny okrętowej. Następnie, statek „Kontroler 22” trzykrotnie opłynął wieniec ciągle unoszący się na falach.
Fot. Kazimierz Netka.
To był dopiero początek tegorocznego święta morza, obfitującego w liczne atrakcje prawie dla każdego. W poniedziałek, 20 czerwca (poniedziałek) w Gdyni, dostępna będzie do zwiedzania jednostka Urzędu Morskiego ZODIAK II, a 26 czerwca (niedziela) jednostka hydrograficzna KONSTELACJA – powiedziała nam Magdalena Kierzkowska – Rzecznik Prasowy/Asystent Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.
Statek ZODIAK II będzie zacumowany przy Nabrzeżu Pomorskim w Basenie I – Prezydenta (na miejscu postoju Daru Młodzieży). Statek KONSTELACJA w miejscu stałego postoju, tj. przy pirsie Nr 2 przy Nabrzeżu Prezydenta w Basenie I – Prezydenta. Oto więcej wiadomości o tych jednostkach:
Święto Morza to wydarzenie nawiązujące do tradycji z okresu II Rzeczypospolitej. Po raz pierwszy odbyło się w 1932 roku w Gdyni. Do kalendarza gdyńskich imprez obchody powróciły w 2013 roku i święto jest organizowane corocznie, w formie nawiązującej do przedwojennych tradycji miasta z morza i marzeń.
Tegoroczne Święto Morza to ponad 40 wydarzeń, które odbywać się będą przez 10 dni, od 17 do 26 czerwca w Gdyni. W programie znalazły się między innymi: regaty, zwiedzanie statków, parada żeglarska, koncerty i wystawy w przestrzeni miasta oraz interesujące wydarzenia w instytucjach kultury i szkołach morskich.
Tegoroczne obchody zostały uwzględnione w kalendarzu europejskich obchodów European Maritime Day 2022 – poinformowała Magdalena Kierzkowska – Rzecznik Prasowy/Asystent Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.
Oto Szczegółowy kalendarz wydarzeń podczas Święta Morza 2022 roku w Gdyni:
Szczegółowy kalendarz wydarzeń
Fot. Kazimierz Netka.
Warto wiedzieć, że w bieżącym roku Święto Morza zbiega się z wydarzeniami bardzo ważnymi dla gospodarki morskiej. Po pierwsze, zakończono budowę kanału żeglugowego w poprzek Mierzei Wiślanej. Pierwszy statek już tą nową drogą wodną przepłynął, a oficjalne oddanie przesmyku do użytku odbędzie się 17 września 2022 roku. Ważne jest również to, że już niebawem rozpocznie się budowa „drogi czerwonej” w Gdyni.
Warto wiedzieć, że w okresie Święta Morza 2022 odbędą się uroczystości obchodów 102. Rocznicy Szkolnictwa Morskiego. Miało ono swój początek w Tczewie, na Kociewiu, gdzie powstała w 1920 roku i funkcjonowała przez około 10 lat Szkoła Morska, następnie przeniesiona do Gdyni, gdzie teraz ma rangę Uniwersytetu Morskiego.
We wtorek, 21 czerwca 2022 roku, społeczność akademicka Uniwersytetu Morskiego w Gdyni będzie obchodzić 102. rocznicę Szkolnictwa Morskiego w Polsce. Podczas uroczystego posiedzenia Senatu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, prof. dr inż. kpt. ż.w. Mirosław Jurdziński otrzyma tytuł Doktora Honoris Causa – poinformował Bartosz Tobieński – Kierownik Biura Promocji i Komunikacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Uroczystości rozpoczną się 21 czerwca o godzinie 8:00 podniesieniem biało-czerwonej bandery na gmachu głównym Uniwersytetu. O godzinie 9:00 odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji pracowników, studentów, doktorantów oraz absolwentów Uczelni w kościele oo. Redemptorystów w Gdyni przy ul. Portowej 2. Następnie uroczystości obchodów 102. Rocznicy Szkolnictwa Morskiego przeniosą się do Auli im. T. Meissnera w budynku głównym Uczelni gdzie o godzinie 11:00, rozpocznie się uroczyste otwarte posiedzenie Senatu UMG z okazji Święta Szkoły oraz dodatkowych, szczególnych wydarzeń, celebrowanych tego dnia przez Uniwersytet i jego społeczność: nadania godności Doktora Honoris Causa prof. dr. inż. kpt. ż. w. Mirosławowi Jurdzińskiemu, jak również 40-lecia podniesienia bandery na „Darze Młodzieży” – poinformował Bartosz Tobieński – Kierownik Biura Promocji i Komunikacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Warto wiedzieć, że Polski Związek Żeglarski też narodził się w Tczewie, w 1924 roku.
Na piątek, 17 czerwca 2022 roku, zaplanowano też inaugurację rejsów z Publicznego Terminala Promowego w Gdyni. Pierwszy odpłynął stamtąd prom spółki Stena Spirit.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl